Fuksia

Obsah

Fuksia pestovanie ako skalnička

( Fuchsia )

Fuksia ( Fuchsia ) je rod rastlín zahŕňajúcich asi 100 druhov kríkov a bylín pochádzajúcich zo Strednej a Južnej Ameriky. Sú známe svojimi nádhernými, visiacimi kvetmi , ktoré bývajú v rôznych farbách, vrátane ružovej, červenej, fialovej a bielej. Fuksie sú obľúbenou voľbou na zdobenie záhrad, terás a balkónov vďaka svojmu pôvabu a bohatému kvitnutiu.

Ak máte skalku, môžete do nej smelo zasadiť aj fuchsi, ale treba dodržať niekoľko dôležitých zásad:

 1. Stanovište : Fuksia preferuje polotienisté stanovište , ktoré chráni rastliny pred priamym slnečným svetlom, najmä v popoludňajších hodinách. Prílišné slnko by mohlo spáliť listy aj kvety fuksií.

 2. Pôda : Fuksia potrebuje dobre priepustnú, vlhkú pôdu s dostatočným obsahom organickej hmoty. Skalnaté pôdy obvykle poskytujú dobré odvodnenie, čo je pre fuksie výhodné.

 3. Zálievka : Fuksia vyžaduje pravidelnú zálievku, aby pôda zostávala vlhká, ale nie nadmerne nasýtená vodou. V teplom počasí môže byť potrebná častejšia zálievka.

 4. Hnojenie : Pravidelné hnojenie pomáha podporiť kvitnutie a rast fuchsi. Vhodné hnojivo by malo obsahovať vyvážené množstvo dusíka, fosforu a draslíka. Odporúčané sú organické hnojivá ako napríklad Hnojík.

 5. Zazimovanie : Ak sú zimy v oblasti, kde žijete, príliš chladné, fuksie budú pravdepodobne potrebovať zimnú ochranu. V niektorých prípadoch môžete fuksie presunúť do interiéru (v nádobách), alebo rastliny pokryť čečinou.

Fuksia - visiacie kvety
Fuksia - visiacie kvety

Fuksia vzpriamená

Fuksia existujú v dvoch základných variantoch – ako vzpriamené a ako previsnuté. Obe varianty sú vhodné do skalky.

Fuksia vzpriamená ( Fuchsia ) rastie vzpriamene, väčšinou ako ker, a má po celé vegetačné obdobie dvojfarebné kvety v rôznych farebných kombináciách, a poskytne vám tak dlhodobú záplavu kvetov na vašej skalke.

Najlepšie sa jej darí na slnečnom až polotienistom stanovisku. Veľmi dôležitá je vysoká priepustnosť substrátu, pretože premokrená pôda alebo voda stojaca v kvetináči (ak pestujete fuksia v nádobách) spôsobujú zahnívanie koreňov a úhyn celej rastliny.

Fuksia vzpriamená

Fuksia previsnutá

Fuksia previsnutá ( Fuchsia hybrida ) je obľúbená odroda fuksie, ktorá má charakteristický vzrast a kvitnutie. Jej visiace, zvonkovité kvety vytvárajú nádherné kvetenstvo , ktoré môžu nadobúdať rôzne farby, ako sú ružová, červená, fialová, biela alebo kombinácia týchto odtieňov. Listy fuksie previsnuté sú obvykle tmavo zelené a majú tiež atraktívny tvar.

Ak chcete pestovať fuchsi previsnutú v skalke, dávajte pozor na to, že potrebuje polotienisté stanovište, ktoré jej poskytne ochranu pred horúčavou najmä v letných mesiacoch.

Ďalej potrebuje dobre priepustnú a vlhkú pôdu bohatú na organickú hmotu. Môžete použiť špeciálne zmesi pre fuchsi alebo vytvoriť vlastnú zmes záhradnej zeminy, rašeliny a perlitu alebo piesku na zlepšenie odvodnenia.

Fuksia previsnutá potrebuje pravidelnú zálievku , najmä počas teplých a suchých období. Pôda by mala byť stále vlhká, ale nie premokrená.

Pravidelné hnojenie je dôležité na podporu bohatého kvitnutia. Používajte hnojivo špeciálne vyvinuté pre fuchsi alebo univerzálne hnojivo pre kvitnúce rastliny. Organické hnojivá sú vhodnejšie ako anorganické.

Fuksia potrebuje pravidelný rez na udržanie svojho tvaru a podpory nového rastu. Ostrihávajte odkvitnuté kvety, suché alebo poškodené vetvy, aby ste podporili ďalší rast a bohaté kvitnutie.

Zazimovanie je dôležité najmä v mrazových oblastiach, kde je nutné chrániť fuchsi previsnutú pred zimnými mrazmi. Môžu byť prenesené do interiéru (ak ich pestujete alebo presadíte do nádob), alebo ich môžete prikryť čečinou či napríklad bukovým lístím.

Rozmnožovanie fuksií je možné. Fuksie sa najlepšie množia pomocou rezňov. Vyberte zdravý výhon a odstráňte spodné listy. Potom vložte rezeň do vlhkého piesku alebo jemného substrátu a udržujte vlhkosť až do zakorenenia.

Fuksia previsnutá je nádherná rastlina, ktorá dodáva záhrade, balkónu, terase alebo skalke dekoratívny rozmer a môže byť pestovaná aj v nádobách a zavesená, aby sa zvýraznil efekt visiaceho kvetenstva. Pokús sa budete držať našich rád, potom vám fuksia previsnutá poskytne prekrásne kvety po celé leto.

Fuksia previsnutá

Fuksia zazimovanie

Zazimovaniu fuksie bolo síce už pár riadkov venovaných, ale pretože sa jedná o skutočne nádherné rastliny, bola by škoda, keby prišli k ujme počas zimného obdobia. Preto sa budeme venovať zazimovaniu fuksie ešte hlbšie.

Správna zimná starostlivosť je kľúčová pre ochranu fuksie pred mrazom a zaistí, že rastlina prežije chladné mesiace a vráti sa v plnej kráse v ďalšom roku. Tu je postup, ako správne zazimovať fuksie:

 1. Rez : Pred zazimovaním fuksie je vhodné vykonať rez rastliny. Odstráňte všetky odkvitnuté kvety a postihnuté či choré vetvy. Následne skráťte vetvy o tretinu a vytvorte kompaktnejší tvar, čo uľahčí manipuláciu s rastlinou počas zazimovania.

 2. Vyberte rastlinu z kvetináča alebo zeminy: Ak máte fuksie v kvetináči, preveďte ju do väčšieho kvetináča alebo nádoby, aby ste mali dostatok miesta na zimnú ochranu. Ak je fuksia v záhradnej krajine, opatrne ju vyberte z pôdy a presuňte do nádoby.

 3. Očistite korene : Starostlivo očistite korene rastliny od zvyškov pôdy a odstránených vetiev. To pomôže odstrániť prebytočnú vlhkosť a znížiť riziko hniloby počas zimy.

 4. Zimná záhrada alebo pivnica : Ideálnym miestom na zazimovanie fuksie je chladné, ale bezmrazé miesto, ako je nevykurovaná pivnica alebo garáž. Miestnosť by mala mať teplotu okolo 0-10 °C. Ak nemáte vhodnú pivnicu alebo garáž, môžete zvážiť zakrytie fuksie izolačným materiálom a umiestniť ju na chránené miesto na záhrade.

 5. Zníženie zálievky : Počas zimného obdobia je dôležité znížiť zálievku, pretože fuksia potrebuje menej vody, keď je v kľudovom stave. Zalievajte iba vtedy, keď je pôda úplne vyschnutá a nechajte povrchovú vrstvu mierne uschnúť medzi jednotlivými zálievkami.

 6. Pravidelná kontrola : Počas zimovania pravidelne kontrolujte stav rastliny. Odstráňte akékoľvek uschnuté časti alebo prípadné známky hniloby, aby ste zabránili šíreniu chorôb.
 7. Presadenie na jar : Na jar, keď sa začnú objavovať nové výhony, môžete fuchsi presadiť späť do svojho trvalého kvetináča alebo do zeminy vonku. V tejto dobe môžete tiež obnoviť pravidelnejšiu zálievku a začať pravidelne hnojiť, aby podporil rast a kvitnutie.

Dodržiavaním týchto krokov môžete zaistiť, že fuksia bude mať správnu starostlivosť počas zimných mesiacov, a budete sa môcť tešiť na kvitnutie v budúcej sezóne.

Fuksia

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: