Guľôčka

Obsah

Guľôčka - rastlina vhodná na skalky

( Globularia )

Guľôčka ( Globularia ) je rod rastlín z čeľade skorocelovité ( Plantaginaceae ). Tento rod zahŕňa približne 22 druhov vždyzelených bylín a kríkov. Guľôčky sú prevažne endemické rastliny v oblastiach južnej Európy a severnej Afriky.

Ako guľôčky vyzerajú

 • Listy guľôčiek sú vždyzelené , často kožovité a celistvé. Majú obvykle tmavo zelenú farbu a spodné listy sú usporiadané v prízemnej ružici, lodyžné listy sú striedavé.

 • Kvety guľôčiek sú typicky modrej , fialovej, ružovej alebo bielej farby a sú zhromaždené do hlávok, ktoré sú charakteristické pre tento rod rastlín. Kvety majú často trubkovitý tvar a sú drobné, ale v zhlukoch pôsobia veľmi efektne.

 • Rastliny tohto rodu môžu mať vankúšovitý alebo nízky kerovitý habitus. Sú často prispôsobené suchým a kamenistým stanovištiam.

Pokiaľ ide o stanovište , guľôčky obvykle rastú na suchých, slnečných a kamenistých miestach , ako sú horské svahy, skalné stepi, trávnaté pláne a podobne. Rastú najmä v teplých klimatických podmienkach, kde majú vhodné podmienky na prežitie vďaka svojmu stálezelenému lístku a adaptáciám na nedostatok vody.

Pokiaľ chcete guľôčky pestovať na záhrade alebo na skalke, je potrebné im dopriať rovnaké podmienky, ako majú v prírode , tj. suché a kamenisté miesto na slnku, skôr menej zálievky ako viac a zazimovanie takmer nepotrebujú.

Guľenka

Guľôčka predĺžená

Guľôčka predĺžená ( Globularia bisnagarica ) je druh rastliny z rodu gulienka ( Globularia ), ktorý je endemickým druhom v horách strednej a južnej Európy. Je to jediná guľôčka, ktorá rastie v prírode v Českej republike.

Ako táto guľôčka vyzerá

 • Listy : Listy guľôčky predĺžené sú drobné, striedavé, tmavo zelené a kožovité. Sú často usporiadané v prízemnej ružici.

 • Kvety : Kvety sú modrej až fialovej farby a sú usporiadané v hustých kvetenstvách – hlávkach. Tieto kvety môžu byť drobné, ale vďaka svojmu zhlukovaniu pôsobia veľmi efektne.

 • Rastový habitus: Guľôčka predĺžená má vankúšovitý rast. Tvoria nízke vankúše rastúce blízko pri zemi.

Ako guľôčku predĺženú pestovať

 1. Stanovište : Guľôčka predĺžená preferuje slnečné až mierne tienisté stanovištia. Rastie na suchých a kamenistých miestach, ako sú horské svahy, skalné stepi a alpínske lúky.

 2. Pôda : Najlepšie rastie v dobre priepustnej, chudobnej pôde. Vhodná je piesočnatá, piesočnato-kamenistá alebo aj piesočnato-hlinitá pôda. Pôda by mala byť skôr suchá ako vlhká.

 3. Zálievka : Rastlina nie je náročná na zálievku a znesie krátkodobé sucho. Je dôležité zabrániť premokreniu pôdy.

 4. Mrazuvzdornosť : Guľôčka predĺžená je mrazuvzdorná a znáša chladné klimatické podmienky.

 5. Množenie : Rastlinu možno množiť semenami alebo delením trsov. Semená môžu byť zasiate na jar do kvetináčov a následne vysadené na zvolené stanovište. Delením trsov je možné rastlinu rozšíriť na nové miesta.

 6. Starostlivosť : Jedná sa o relatívne nenáročnú rastlinu. Staršie rastliny môžu byť občas presvetlené vyrezaním staršieho dreva.

Guľôčka predĺžená je atraktívna rastlina vhodná do alpínskych záhrad, skaliek, suchých múrikov alebo ako ozdobná rastlina v suchších oblastiach . Pri pestovaní je dôležité dodržiavať jej prirodzené stanovište a preferované podmienky, aby sa jej darilo čo najlepšie.

Guľôčka srdcolistá

Guľôčka srdcolistá ( Globularia cordifolia ) je ďalším druhom rastliny z rodu guľôčka ( Globularia ), ktorý sa vyskytuje v predovšetkým v strednej a južnej Európe.

Ako táto guľôčka vyzerá

 • Listy guľôčky srdcolisti sú striedavé, drobné a majú tvar srdca, čo dáva rastline jej charakteristické meno. Listy sú tmavo zelené a vytvárajú prízemnú ružicu.

 • Kvety sú modrej až fialovej farby, podobne ako u iných druhov guľôčiek, a sú usporiadané v hustých hlávkach. Kvety sú drobné, ale vzhľadom na zhlukovanie pôsobia veľmi dekoratívne.

 • Rastový habitus : Guľôčka srdcolistá má vankúšovitý habitus, podobný ako ostatné druhy guliek. Tvoria nízke vankúše, ktoré rastú prízemnými listami na zemskom povrchu.

Guľôčka srdcolistá Globularia cordifolia Alba je kultivarom tejto guľôčky, ktorý má biele hlávky, dosahuje výšku 6 cm a kvitne v máji až júni. Inak vyzerá a pestuje sa rovnako ako základný druh.

Ako pestovať guľôčku srdcolistom

 1. Stanovište : Táto guľôčka preferuje slnečné až mierne tienisté stanovištia. Rastie na suchých a kamenistých miestach, ako sú horské svahy, skalné stepi a alpínske lúky.

 2. Pôda : Najlepšie rastie v dobre priepustnej, chudobnej pôde. Pôda by mala byť skôr suchá ako vlhká.

 3. Zálievka : Rovnako ako iné druhy gulienok, guľôčka srdcolistá nie je náročná na zálievku a znáša krátkodobé sucho. Je dôležité zabrániť premokreniu pôdy.

 4. Množenie : Rastlinu možno množiť semenami alebo delením trsov. Semená môžu byť zasiate na jar do kvetináčov a následne vysadené na zvolené stanovište. Delením trsov je možné rastlinu tiež rozmnožiť.

Guľôčka srdcolistá je vhodná do alpínskych záhrad, skaliek, nízkych okrasných záhrad a podobne. Jej atraktívne listy a kvety predstavujú peknú ozdobu pre suché a slnečné stanovištia. Pri pestovaní je dôležité zaistiť jej podobné podmienky ako na jej prirodzenom stanovisku.

Guľenka predĺžená

Guľôčka bezlistá

Guľenka bezlistá

Guľôčka bezlistá ( Globularia nudicaulis ) je druh rastliny z rodu gulienka ( Globularia ), ktorý je charakteristický svojim rastom a kvetmi.

Vzhľad guľôčky bezlisté

 • Listy : Ako názov naznačuje, guľôčka bezlistá má spravidla veľmi redukované alebo úplne chýbajúce listy. Rastlina tvorí prízemnú ružicu listov, ktorá môže byť veľmi malá alebo takmer neviditeľná. Listy môžu byť ploché, kožovité alebo len drobné šupinky.

 • Kvety : Kvety sú charakteristické pre tento druh guľôčky. Sú modrej až fialovej farby a sú usporiadané v guľovitých kvetenstvách – hlávkach, ktoré vyzerajú ako drobné gule. Kvety sú drobné, ale vďaka svojmu zhlukovaniu vytvárajú nápadný efekt.

 • Rastový habitus : Guľôčka bezlistá má nízky, takmer prízemný habitus. Celá rastlina vytvára malé vankúše, ktoré takmer ležia na zemi.

Ak chcete guľôčku bezlistú pestovať na skalke, musíte dodržať nasledujúce pokyny:

 1. Guľôčka bezlistá obvykle rastie na suchých, slnečných a kamenistých stanovištiach , ako sú skalné stepi, horské svahy a alpínske lúky.

 2. Táto rastlina preferuje dobre priepustnú pôdu, ktorá by mala byť skôr chudobná ako bohatá. Vhodná je piesočnatá, kamenistá, piesočnato-hlinitá pôda.

 3. Guľôčka bezlistá nie je náročná na zálievku a znáša krátkodobé sucho. Je dôležité neprelievať pôdu.

 4. Rastlina je mrazuvzdorná a dobre znáša chladné podmienky.

 5. Guľôčka bezlistá sa množia semenami alebo delením trsov. Semená môžu byť zasiate na jar do kvetináčov a následne vysadené na stanovište. Delenie trsov je ďalšou možnosťou pre rozmnožovanie, trsy môžete rozdeliť na menšie na jar alebo na jeseň. Snažte sa nezničiť korene.

Guľôčka bezlistá je atraktívna rastlina, ktorá môže byť vysadená do alpínskych záhrad, skaliek, suchých múrikov alebo ako ozdobný prvok v nádobách.

Guľenka bezlistá

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: