Hnojivo na muškáty

HMYZÍ TRUS AKO HNOJIVO NA MUŠKÁTY

muškáty

Obsah

hnojivo na muškáty

Muškáty

hnojivo na muškáty

Muškáty každoročne od jari až do prvých mrazov zdobia okenné parapety, balkóny, terasy či záhrady v mnohých kútoch Slovenska.

Odborný názov  muškátu je pelargónia. U nás na Slovensku  sú jednými z najrozšírenejších okrasných kvetov a ich pestovanie má dlhú tradíciu.

Muškáty (latinsky Pelargonium) patria do rodu pakostotvaré (Geraniales), čeľade pakostovitých (Geraniaceae). Táto čeľaď zahŕňa viac ako 200 divorastúcich druhov. 

Sú to stálozelené trvalky.  Nájdeme u nich naozaj krásnu rôznorodosť . Od bylín až po drevnaté kríky, dorastajúce od 40 – 150 cm,  okrem u nás pestovaných bežných muškátov poznáme druhy, ktoré v pôde vytvárajú väčšie či menšie hľuzy,  s guľovitým či veľmi riedkym súkvetím,  so súmerným alebo nesúmerným jednoduchým či zložitým kvetom, ktorý môže byť jednofarebný, viacfarebný, prípadne s tmavším očkom. Rôznorodosť je naozaj obrovská.

hnojivo na muškáty
hnojivo na muškáty

Väčšina z nich je pôvodom z južnej Afriky. Asi iba 10 druhov sa prirodzene vyskytuje na Blízkom Východe alebo v južnej Austrálii.

Prvé muškáty boli z Afriky privezené do botanických záhrad Európy pred viac ako 300 rokmi. 

Prvými šľachtiteľmi muškátov boli Angličania. Po nich nasledovali hlavne nemeckí, francúzski a americkí šľachtitelia.

Prudký rozmach šľachtenia klasických muškátov nastal v prvej polovici 19. storočia, kedy ich už vraj bolo okolo 1000 rôznych odrôd, hoci mnohé z nich už dnes bohužiaľ nepoznáme.

V súčasnosti pestované muškáty sú výsledkom kríženia asi 30 divorastúcich druhov

Druhy muškátov

Muškáty, ktoré sa u nás najčastejšie pestujú, môžeme rozdeliť  do 6. základných skupín:

  • Muškáty krúžkované (pelargonium zonale) dostali svoje pomenovanie kruhových vzoroch na svojich listoch. Majú vzpriamený rast a dlhé stonky s jednoduchými alebo dvojitými kvetmi v guľovitých zhlukoch.
  • Ťahavé muškáty (pelargonium peltatum) s dlhými úzkymi stonkami s hrubými kožovitými listami
  • Veľkokveté muškáty (Pelargonium grandiflorum) nazývané niekedy aj ako anglické alebo kráľovské (regal) muškáty, sú kompaktné krovité a veľmi rýchlo drevnatejú a dozrievajú, vďaka čomu  začínajú kvitnúť veľmi skoro
  • Anjelské muškáty (Angels Regal pelargonium) s kompaktnejším vzrastom a menšími listami aj kvetmi pripomínajúcimi fialky, s často dvojfarebnými kvetmi.
  • Voňavé muškáty (Pelargonium graveolens) s listami, ktoré pri dotyku uvoľňujú vôňu a menšími nevýraznými kvetmi.
  • Muškáty unique, ktoré sú podobná voňavým muškátom, no s väčšími atraktívnejšími kvetmi.
hnojivo na muškáty
hnojivo na muškáty
hnojivo na muškáty
hnojivo na muškáty
hnojivo na muškáty
hnojivo na muškáty
hnojivo na muškáty
hnojivo na muškáty
hnojivo na muškáty
hnojivo na muškáty
hnojivo na muškáty
hnojivo na muškáty
hnojivo na muškáty

Pestovanie muškátov

Muškáty – pelargónie dostali pomenovanie “deti slnka“. Je to preto, že sú veľmi náročné na jeho dostatok a množstvo slnečného žiarenia, ktoré ovplyvňuje aj ich kvitnutie.  Veľmi dobre znášajú intenzívne slnečné žiarenie, preto najkrajšie kvitnú na slnečných stranách či už je to v Stredomorí, či u nás, či pod  Himalájami. Zvyknúť si dokážu ale aj na polotieň alebo zatienenie v priebehu leta. Pri nedostatku svetla v zimnom období rastú veľmi pomaly a prekonávajú obdobie vegetačného kľudu.

Okrem slnečného žiarenia vyžadujú aj veľa tepla. Nemajú rady prehnanú zálievku, pretože s vodou vedia dobre hospodáriť. Sú na to prispôsobené z domovského prostredia. Vodu si zhromažďujú v listoch a stonkách. Ak muškát prelejete, začne vám hniť.  Aj keď muškáty znášajú sucho lepšie ako vlahu, pozor na prílišné vyschnutie. Ako extrém preliatia vodou aj extrém prílišného presušenia nie je pre muškáty dobrý.

Pôda by mala byť vždy vlhká, nie však premočená. Najvhodnejšie je muškáty polievať ráno alebo večer, keď slnko nesvieti prudko a muškáty môžu vodu využiť podľa potreby. Vždy vodu lejeme do črepníka, nie na listy a jej množstvo prispôsobujeme podľa počasia. V zimnom období zmenšite objem zálievky. Ak sa vám bude zdať, že muškáty nestíhajú piť vodu, zálievku môžete obmedziť a polievať len raz mesačne.  Pri zalievaní je možné použiť Hnojík, ktorý je vhodný ako hnojivo na muškáty v každej fáze vegetácie.

 

hnojivo na muškáty
hnojivo na muškáty
hnojivo na muškáty
hnojivo na muškáty

Prezimovanie

Na prezimovanie vyžadujú chladnejšie miesta, kde však musia mať dostatok svetla. Začiatkom septembra postupne znižujte zálievku. Na rastlinky by sme už nemali v tomto období používať hnojivo na muškáty, aby ďalej nerástli, ale naopak,  aby sa rast zastavil. Odstráňte suché a odumreté listy alebo kvety.

Nové výhonky sa musia zrezať tesne pod kolienko, aby v zime nerástli a zbytočne rastlinu nevyčerpali. Potom muškáty presunieme do skleníka alebo nájdeme chladné a svetlé miesto. Najvhodnejšia teplota je v rozmedzí 8-10°C. Zálievku je potrebné obmedziť. Nezabúdame, že muškáty nesmú zamrznúť. Muškáty počas zimy kontrolujeme a odstraňujeme opadané listy a kvety.

Koncom  januára začneme pridávať hnojivo na muškáty, odporúčame Hnojík, a zvyšovať zálievku. Muškáty môžeme znova vyložiť, ak bude teplota nad 10°C. V apríli hnojíme pravidelne, aspoň raz za týždeň. Nové výhonky je potrebné skrátiť, aby sa mohli lepšie rozvetviť. Nemusíte ich vyhadzovať, odrezky môžete použiť na vypestovanie mladých muškátov.

Na jar je dôležité presadiť muškáty do nového substrátu, do ktorého primiešame Hnojík – hnojivo na muškáty, aby nabrali čerstvé živiny. Zálievku zvyšujeme podľa zvyšovania  teploty. V máji je nevyhnutné hnojiť pravidelne raz za týždeň.

Zaujímavosti z pestovania muškátov

hnojivo na muškáty

Opeľovanie 

Videli ste už plod alebo semeno muškátu?

V Afrike kvety opeľujú vtáky, u nás musíme kvety umelo opeliť i tak je oplodnenie slabé. Zobákovitý plod sa rozpadáva na 5 plôdikov, semeno má chlpatý zobáčik, ktorý je hygroskopický a po dozretí s strukovito stláča a zavrtáva semeno do pôdy

Exteriér

Výsadba do kvetináčov rôznych tvarov na ozdobu okien, balkónov a terás je známa asi všetkým. Menej častá je však výsadba na záhona v parkoch či mestských záhradách. V exteriéri môžeme tiež použiť ťahavé muškáty ako sezónne pôdopokryvné rastliny na dostatočne slnečných stanovištiach. Aj pri výsadbe v exteriéri je vhodné pravidelne používať hnojivo na muškáty.

Interiér

Presvetlené chladnejšie schodištia  či chodby  sú ideálne na pestovanie veľkokvetých a anjelských muškátov. Niektoré polodrevnaté druhy muškátov možno tvarovať a pestovať ako bonsaje.

A hoci najnovšie štúdie preukázali, že voňavé muškáty (muškát citrónový) neodpudzujú dotieravé komáre a muchy,  pestované v interiéri nám vytvoria príjemnú arómaterapiu.

Potravinárstvo

Listy niektorých odrôd voňavých muškátov sa môžu používať ako korenie do jedál a nápojov a na dekorovanie v múčnikov a tort v cukrárskej výrobe.

Priemyselné využitie

Druhy muškátov pestované na plantážach v Afrike a v teplých oblastiach Ázie sa využívajú na priemyselné získavanie éterických olejov.

hnojivo na muškáty

Choroby a škodcovia

Medzi najčastejšie sa u nás vyskytujúce choroby muškátov a  škodcov patria:

chloróza listov a iných častí rastliny z premokrenia substrátu, nízkej teploty, nevhodného pH alebo nedostatku živín

korkovitosť listov ako dôsledok veľkého kolísania vodného režimu rastliny, pri súčasne vysokej vzdušnej vlhkosti a nízkej teplote

vírusové ochorenia – napr. pestrokvetosť pelargónií, žltá škvrnitosť pelargónií, krúžkovitosť pelargónií, krúžkovitosť tabaku

bakteriálne ochorenia – napr. bakteriálna škvrnitosť listov, nádorovitosť koreňov, bakteriálne vädnutie a škvrnitosť

 hubové ochorenia koreňov a odrezkov – postupné sčernenie a hniloba koreňovej sústavy muškátov alebo spodnej časti stoniek zasadených odrezkov (čierna noha) je väčšinou spôsobené hubami rodu pythium.

 – živočíšni škodcovia – voška listová, molica skleníková, roztoče

hnojivo na muškáty

Choroby a škodcovia môžu znepríjemniť pestovanie muškátov. Ako sa s pomocou Hnojíka – organického hnojiva na muškáty  a ďalšie okrasné a úžitkové rastliny a plodiny vysporiadať s vyššie uvedenými problémami pri ich pestovaní nájdete na:  Použitie hnojiva.

Odpovede na

Časté otázky

Muškáty majú vysoké nároky na obsah živín v pôde. Hnojenie je pri nich dôležité, ak chcete mať krásne a zdravé kvety. Pretože rastliny pestované zvlášť v kvetináčoch, si vyžadujú väčší dôraz na dopĺňanie živín hnojením. Bez optimálnej výživy nebudú rastliny v dobrej kondícii, budú mať oslabenú imunitu, slabšie budú odolávať chorobám i škodcom,  a to sa podpíše aj na množstve a kvalite kvetov. 

Na jar, keď presádzate muškáty, primiešajte do substrátu hnojivo Hnojík a premiešajte ich. Dopomôže k výžive muškátov na ďalšie obdobie. Od jari do jesene hnojte pravidelne pridaním hnojiva do vody, s ktorou budete zalievať raz za 1 až 2 týždne, podľa potreby. Zalievame ku koreňom.

Kvapalné hnojivo alebo výluh z HNOJÍKA je možné aplikovať tiež na list s pomocou záhradného postrekovača, a to najmä pri napadnutí muškátov chorobami alebo škodcami.

Nemusíte nevyhnutne použiť HNOJÍK, môžete použiť aj iné hnojivá z kategórií

  • Pevné hnojiva
  • Kvapalné hnojiva
  • Ekologické hnojiva

Je potrebné mať na pamäti, že kvapalné hnojivo síce rastlinám pomôže ihneď, ale príliš dlho v pôde nevydrží, a tak je potrebné používať aj pevné hnojivá, ktoré budú dlhodobo zásobovať živinami.

Zvyčajne je nutné hnojiť od začiatku vegetácia, v priebehu rastu až do kvitnutia, aby malo hnojenie muškátov potrebný efekt a oni prinášali svojím vzhľadom, prípadne vôňou radosť.

HNOJÍK je jediné ekologické organické hnojivo, ktoré okrem živín poskytne prírodnú ochranu proti škodcom a pomáha bojovať rastlinám s ochoreniami. Má neutrálne PH a obsahuje Chitín, z ktorého muškáty budú čerpať ďalšie benefity a ich pestovanie bude tak jednoduchšie.

Zdroje informácii:

Výživa rastlín a hnojenie

Ako hnojiť na záhrade

Nákup v eshope