HMYZÍ TRUS AKO HNOJIVO NA MUŠKÁTY

muškáty

Obsah

hnojivo na muškáty

Muškáty

muškáty v truhlíku

Muškáty každoročne od jari až do prvých mrazov zdobia okenné parapety, balkóny, terasy či záhrady v mnohých kútoch Čiech.

Odborný názov muškátu je pelargónia . U nás v Čechách sú jednými z najrozšírenejších okrasných kvetov a ich pestovanie má dlhú tradíciu.

Muškáty (latinsky Pelargonium) patria do rodu pakostotvaré (Geraniales), čeľade pakostovitých (Geraniaceae). Táto čeľaď zahŕňa viac ako 200 divoko rastúcich druhov.

Sú to stálozelené trvalky. Nájdeme u nich skutočne krásnu rôznorodosť. Od bylín až po drevnaté kríky , dorastajúce od 40 – 150 cm, okrem u nás pestovaných bežných muškátov poznáme druhy, ktoré v pôde vytvárajú väčšie či menšie hľuzy, s guľovitým či veľmi riedkym kvetenstvom, so súmerným alebo nesúmerným jednoduchým či zložitým kvetom, ktorý môže byť jednofarebný, viacfarebný, prípadne s tmavším očkom. Rôznorodosť je skutočne obrovská.

muškáty
muškáty

Väčšina z nich je pôvodom z južnej Afriky. Asi iba 10 druhov sa prirodzene vyskytuje na Blízkom Východe alebo v južnej Austrálii.

Prvé muškáty boli z Afriky privezené do botanických záhrad Európy pred viac ako 300 rokmi.

Prvými šľachtiteľmi muškátov boli Angličania. Po nich nasledovali hlavne nemeckí, francúzski a americkí šľachtitelia.

Prudký rozmach šľachtenia klasických muškátov nastal v prvej polovici 19. storočia. storočia, keď ich už vraj bolo okolo 1000 rôznych odrôd, hoci mnoho z nich už dnes bohužiaľ nepoznáme.

V súčasnosti pestované muškáty sú výsledkom kríženia asi 30 divoko rastúcich druhov

Druhy muškátov

Muškáty, ktoré sa u nás najčastejšie pestujú, môžeme rozdeliť do 6. základných skupín:

  • Muškáty krúžkované (pelargonium zonale) dostali svoje pomenovanie kruhových vzorov na svojich listoch. Majú vzpriamený rast a dlhé stonky s jednoduchými alebo dvojitými kvetmi v guľovitých zhlukoch.
  • Ťahavé muškáty (pelargonium peltatum) s dlhými úzkymi stonkami s hrubými kožovitými listami
  • Veľkokveté muškáty (Pelargonium grandiflorum) zvané niekedy aj ako anglické alebo kráľovské (regal) muškáty, sú kompaktné krovité a veľmi rýchlo drevnatí a dozrievajú, vďaka čomu začínajú kvitnúť veľmi skoro
  • Anjelské muškáty (Angels Regal pelargonium) s kompaktnejším vzrastom a menšími listami i kvetmi pripomínajúcimi fialky, s často dvojfarebnými kvetmi.
  • Voňavé muškáty (Pelargonium graveolens) s listami, ktoré pri dotyku uvoľňujú vôňu a menšími nevýraznými kvetmi. Muškáty unique, ktoré sú podobné voňavým muškátom, ale s väčšími atraktívnejšími kvetmi. , ktoré sú podobné voňavým muškátom, no s väčšími atraktívnejšími kvetmi.
muškáty
geranium g13d8f12ad 1280 1
muškáty
muškáty
geranium g01ec64571 1280
muškáty
muškáty
muškáty
muškáty
muškáty
muškáty
muškáty
muškáty

Pestovanie muškátov

Muškáty – pelargónie dostali pomenovanie „ deti slnka “. Je to preto, že sú veľmi náročné na jeho dostatok a množstvo slnečného žiarenia, ktoré ovplyvňuje aj ich kvitnutie. Veľmi dobre znášajú intenzívne slnečné žiarenie, preto najkrajšie kvitnú na slnečných stranách či už je to v Stredomorí, či u nás, alebo pod Himalájami. Zvyknúť si dokážu ale aj na polotieň alebo zatienenie v priebehu leta. Pri nedostatku svetla v zimnom období rastú veľmi pomaly a prekonávajú obdobie vegetačného pokoja.

Okrem slnečného žiarenia vyžadujú aj veľa tepla . Nemajú rady prehnanú zálievku, pretože s vodou vedia dobre hospodáriť. Sú na to prispôsobené z domovského prostredia. Vodu si zhromažďujú v listoch a stonkách . Ak muškát zalejete, začne vám hniť. Aj keď muškáty znášajú sucho lepšie ako vlahu, pozor na prílišné vyschnutie. Ako extrém preliatia vodou aj extrém prílišného presušenia nie je pre muškátov dobrý.

Pôda by mala byť vždy vlhká, nie však premočená . Najvhodnejšie je muškáty zalievať ráno alebo večer , kedy slnko nesvieti prudko a muškáty môžu vodu využiť podľa potreby. Vždy vodu lejeme do kvetináča, nie na listy a jej množstvo prispôsobujeme podľa počasia. V zimnom období zmenšite objem zálievky . Pokiaľ sa vám bude zdať, že muškáty nestíhajú piť vodu, zálievku môžete obmedziť a zalievať len raz mesačne. Pri zalievaní je možné použiť Hnojík, ktorý je vhodný ako hnojivo na muškáty v každej fáze vegetácie.

muškáty
muškáty
muškáty
muškáty a kola

Prezimovanie

Na prezimovanie vyžadujú chladnejšie miesta , kde však musia mať dostatok svetla . Začiatkom septembra postupne znižujte zálievku. Na rastlinky by sme už nemali v tomto období používať hnojivo na muškáty, aby ďalej nerástli, ale naopak, aby sa rast zastavil. Odstráňte suché a odumreté listy alebo kvety.

Nové výhonky sa musia zrezať tesne pod kolienko, aby v zime nerástli a zbytočne rastlinu nevyčerpali. Potom muškáty presunieme do skleníka alebo nájdeme chladné a svetlé miesto. Najvhodnejšia teplota je v rozmedzí 8-10 °C. Zálievku je potrebné obmedziť. Nezabúdame, že muškáty nesmú zamrznúť. Muškáty počas zimy kontrolujeme a odstraňujeme opadané listy a kvety.

Koncom januára začneme pridávať hnojivo na muškáty, odporúčame Hnojík, a zvyšovať zálievku. Muškáty môžeme znova vyložiť, ak bude teplota nad 10°C . V apríli hnojíme pravidelne, aspoň raz za týždeň. Nové výhonky treba skrátiť, aby sa mohli lepšie rozvetviť. Nemusíte ich vyhadzovať, odrezky môžete použiť na vypestovanie mladých muškátov.

Na jar je dôležité presadiť muškáty do nového substrátu, do ktorého primiešame Hnojík – hnojivo na muškáty , aby nabrali čerstvé živiny. Zálievku zvyšujeme podľa zvyšovania teploty. V máji je nutné hnojiť pravidelne raz týždenne.

Zaujímavosti o pestovaní muškátov

opylování muškátů

Opeľovanie

Videli ste už plod alebo semeno muškátu? V Afrike kvety opeľujú vtáky, u nás musíme kvety umelo opeliť, aj tak je oplodnenie slabé. Zobákovitý plod sa rozpadáva na 5 plôdikov, semeno má chlpatý zobáčik, ktorý je hygroskopický a po dozretí s strukovito krčí a zavŕta semeno do pôdy

Exteriér

Výsadba do kvetináčov rôznych tvarov na ozdobu okien, balkónov a terás je známa asi všetkým. Menej častá je však výsadba na záhone v parkoch či mestských záhradách. V exteriéri môžeme tiež použiť tiahle muškáty ako sezónne pôdopokryvné rastliny na dostatočne slnečných stanovištiach. Aj pri výsadbe v exteriéri je vhodné pravidelne používať hnojivo na muškáty .

Interiér

Presvetlené chladnejšie schodiská či chodby sú ideálne na pestovanie veľkokvetých a anjelských muškátov. Niektoré polodrevnaté druhy muškátov je možné tvarovať a pestovať ako bonsaje. A hoci najnovšie štúdie preukázali, že voňavé muškáty (muškát citrónový) neodpudzujú dotieravé komáre a muchy, pestované v interiéri nám vytvoria príjemnú aromaterapiu.

Potravinárstvo

Listy niektorých odrôd voňavých muškátov sa môžu používať ako korenie do jedál a nápojov a na dekorovanie v múčnikoch a tort v cukrárskej výrobe.

Priemyselné využitie

Druhy muškátov pestované na plantážach v Afrike av teplých oblastiach Ázie sa využívajú na priemyselné získavanie éterických olejov.

muškáty v potravinářství

Choroby a škodcovia

Medzi najčastejšie sa u nás vyskytujúce choroby muškátov a škodcov patria:

chloróza listov a iných častí rastliny z premokrenia substrátu, nízkej teploty, nevhodného pH alebo nedostatku živín

korkovitosť listov ako dôsledok veľkého kolísania vodného režimu rastliny, pri súčasne vysokej vzdušnej vlhkosti a nízkej teplote

vírusové ochorenia – napríklad. pestrokvetosť pelargónií, žltá škvrnitosť pelargónií, krúžkovitosť pelargónií, krúžkovitosť tabaku

bakteriálne ochorenie – napríklad. bakteriálna škvrnitosť listov, nádorovitosť koreňov, bakteriálne vädnutie a škvrnitosť

hubové ochorenia koreňov a odrezkov – postupné sčernenie a hniloba koreňovej sústavy muškátov alebo spodnej časti stoniek zasadených odrezkov (čierna noha) je väčšinou spôsobené hubami rodu pythium .

živočíšne škodcovia – voška listová, molica skleníková, roztoče

muškáty v květináčí

Choroby a škodcovia môžu znepríjemniť pestovanie muškátov. Ako sa s pomocou Hnojíka – organického hnojiva na muškáty a ďalšie okrasné a úžitkové rastliny a plodiny vysporiadať s vyššie uvedenými problémami pri ich pestovaní nájdete na: Použitie hnojivá .

Odpovede na

Časté otázky

Muškáty majú vysoké nároky na obsah živín v pôde. Hnojenie je pri nich dôležité, ak chcete mať krásne a zdravé kvety. Pretože rastliny pestované najmä v kvetináčoch, vyžadujú väčší dôraz na dopĺňanie živín hnojením. Bez optimálnej výživy nebudú rastliny v dobrej kondícii, budú mať oslabenú imunitu, slabšie budú odolávať chorobám aj škodcom, a to sa podpíše aj na množstve a kvalite kvetov.

Na jar, keď presádzate muškáty, primiešajte do substrátu hnojivo Hnojík a premiešajte ich. Dopomôže k výžive muškátov na ďalšie obdobie. Od jari do jesene hnojte pravidelne pridaním hnojiva do vody, s ktorou budete zalievať raz za 1 až 2 týždne, podľa potreby. Zalievame ku koreňom. Kvapalné hnojivo alebo výluh z HNOJÍKA možno aplikovať aj na list s pomocou záhradného postrekovača, a to najmä pri napadnutí muškátov chorobami alebo škodcami.

Nemusíte nevyhnutne použiť HNOJÍK, môžete použiť aj iné hnojivá z kategórií

  • Pevné hnojiva
  • Kvapalné hnojiva
  • Ekologické hnojiva

Treba mať na pamäti, že kvapalné hnojivo síce rastlinám pomôže ihneď, ale príliš dlho v pôde nevydrží, a tak treba používať aj pevné hnojivá, ktoré budú dlhodobo zásobovať živinami.

Obvykle je nutné hnojiť od začiatku vegetácie, počas rastu až do kvitnutia, aby malo hnojenie muškátov potrebný efekt a oni prinášali svojím vzhľadom, prípadne vôňou radosť.

HNOJÍK je jediné ekologické organické hnojivo, ktoré okrem živín poskytne prírodnú ochranu proti škodcom a pomáha bojovať rastlinám s ochoreniami. Má neutrálne PH a obsahuje Chitin, z ktorého muškáty budú čerpať ďalšie benefity a ich pestovanie bude tak jednoduchšie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje informácii: