HMYZÍ TRUS AKO HNOJIVO NA ORCHIDEY

hnojivo na orchidey

Obsah

orchidej v závěsném květináčí

Orchidey

orchideje Paphiopedilum (Črievičkovec)

Orchidey sú nádherné a žiadané interiérové rastliny v domácnosti. Už podľa názvu môžeme tušiť, že sú ušľachtilé, nie sú však náročné na pestovanie, aj keď sa to na prvý pohľad môže tak javiť. V pestovaní orchidey našli záľubu pestovatelia takmer na celom svete.

História orchidey siaha do veľmi dávnej minulosti, na Zemi sa vyskytujú už okolo 100 miliónov rokov . Od 18. storočí sa teší veľkej obľube ako izbové rastliny, ktoré majú bohato kvitnúce stonky niekoľko týždňov či mesiacov. Orchidey sa v prírode vyskytujú v rôznych podmienkach – od trópov okolo rovníka cez mierne pásmo až po arktickú tundru . Preto ich možno pestovať v rôznych podmienkach.

Orchidea , z gréckeho slova ὄόρχις / orchis , latinsky orchidaceae , patrí do čeľade krytosemenných rastlín , ktorá zahŕňa vyše 800-1000 popísaných rodov a 25 000-30 000 druhov . Okrem botanických druhov je známych viac ako 100 000 rôznych kultivarov a hybridov .

Vo voľnej prírode v pôde rastú iba dva rody orchidey. terestrické – paphiopedilum a cymbidium . Ostatné rastú prichytené v korunách stromov a na iných rastlinách – epifytické. To znamená, že rastú vo vzduchu a neparazitujú . Stromy a rastliny poskytujú orchideám všetko, čo potrebujú: Majú tu dostatok čerstvého vzduchu na to, aby mohli dýchať korene, ktoré zároveň vyživujú rastliny vodou a živinami z okolia. Divokým orchideám nehrozí ani premokrenie, zároveň majú dostatočnú vzdušnú vlhkosť a dosť svetla, ktoré milujú.

orchidej Phragmipedium besseae

Všetky voľne žijúce druhy orchideí sú chránené Dohovorom o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES).

orchidej Cymbídia

Orchidey majú kvety rozdelené na šesť okvetných lístkov, z ktorých sú tri kališné a tri korunné. Nájdeme ich v rozmanitých farbách, rôznych veľkostiach i tvaroch.

Niektoré druhy majú jednotlivé kvety, ale väčšinou majú orchidey strapcové kvetenstvo vyrastajúce odspodu pahlízy, z listovej paždí alebo na konci stonky.

Orchidea druhy

Orchidey sa podľa stonky rozdeľujú do dvoch hlavných skupín:

  • Jednonohé ( monopodiálne ) – ich stonka sa nerozvetvuje. Majú jeden vrchol, z ktorého vyrastajú korene, listy aj kvety. Do dĺžky rastie rastlina len z jedného konca a môže mať aj niekoľko metrov. Patria tu napr.: phalaenopsis, vanilla, vanda.
  • Viacnohé ( sympodiálne ) – ich stonka má rastový vrchol, na konci ktorého vyrastú kvety, a vtedy stonka prestáva rásť. Rastlina vyháňa nové stonky z bočných púčikov, z ktorých vyrastajú najprv listy, neskôr korene a nakoniec kvety. Tieto orchidey tvoria pseudohlízy, ktoré slúžia ako zásobárne živín pri dlhšom období sucha.
orchidej Cattleya tigrina

Najpestovanejšie orchidey u nás

K najobľúbenejším orchideám, ktoré sa pestujú u nás, patria:

Phalaenopsis (Lišejovec) – je to u nás asi najčastejšie pestovaná bytová orchidea. Kvitne spravidla v zime a na jar malými až strednými kvetmi rôznych farieb, od bielej až po tmavobordovú, takmer čiernu. Pri dobrej starostlivosti môže kvitnúť dokonca 4 až 6 mesiacov.

Lišajovec nevytvára pseudohľuzy, ale ako zásobáreň živín používa dva až šesť listov, ktoré môžu dosiahnuť až do 80 cm. Lišajovec má korene zelenostriebristej farby. Vyrastajú z dolnej strany stonky a tiež z listov.

Dariť sa im bude v teple nad 22°C, na nie príliš intenzívnom svetle východnej a juhovýchodnej strany.

orchidej Phalaenopsis (Lišejovec)
orchideje Paphiopedilum (Črievičkovec)

Paphiopedilum (Črievičkovec) – pochádza z tropickej Ázie od Číny až po Novú Guineu. Rod črievičiek pozostáva zo 60 druhov, ktoré sú nesmierne rozmanité a všetky sú medzinárodne chránené, preto obchodovať sa smie len s rastlinami, ktoré boli na tento účel vypestované.

Sú to suchozemské orchidey a uprednostňujú zostať vlhké, ale nie mokré pri koreňoch a všeobecne vyžadujú nízke až stredné svetelné podmienky.

Tvar kvetov, sa podobá črievičke a hrá dôležitú úlohu pri opeľovaní. Vzhľadom láka hmyz, ktorý padne dovnútra „črievičky“ a von sa dostatočne len jedinou cestou cez bliznu a okolo peľnice.

Cattleya (Katleje) – zahŕňa asi 45 druhov orchidey od miniatúrnych po robustné. Pochádza z tropickej Ameriky. Často sú pestované aj na komerčné účely. Väčšinou sú to epifytické orchidey alebo rastúce na skalách. Majú pahlízy, ktoré im slúžia ako zásobný orgán rastliny vznikajúce zhrubnutím stonkového článku.

Kvety sa skladajú z troch kališných lístkov a troch okvetných lístkov, pričom jeden výraznejší ako „pysk“. Katleje môže mať od jedného až do tridsiatich kvetov.

Na dobré prosperovanie a kvitnutie potrebuje dostatok svetla, ale nie priame slnečné žiarenie. Ideálna je východná strana. Pokiaľ ju umiestnite na južnej strane, použite mierne tienenie pomocou priesvitného závesu. Od júna do neskoršej jesene môžete katleji pestovať vonku, nie však na priamom slnku, aby nedošlo k spáleniu listov.

orchidej orchideje Paphiopedilum (Črievičkovec)
orchidej orchidej orchideje Paphiopedilum (Črievičkovec)

Dendrobium (Dendrobium) – zahŕňa viac ako 1800 druhov a tisícov hybridov dorastajúcich do výšky od 5 cm do cca 4,5 metra. Vyskytujú sa cez celú tropickú a subtropickú Áziu, Austráliu až po tichomorské ostrovy. Mnohé sú vždyzelené, zatiaľ čo iné sú každoročne opadavé a kvitnú iba na bezlistých paliciach. Najpopulárnejšie komerčne dostupné majú listnatú rastovú formu podobnú trstine.

Tento rod vykazuje ohromne rozmanitú morfológiu medzi jednotlivými druhmi. Táto veľká rozmanitosť foriem je výsledkom špecifických adaptácií jednotlivých druhov. Môžeme ich rozdeliť na:

* TEPLOMILNÉ (Dendrobium phalaenopsis) – ktoré majú trvalo olistenú pseudohlízu. Z nej vyrastá dlhší stvol s kvetmi na vrchole. Kvety sú fialové, ružové, biele, žltozelené s červeným stredom a nevonia. Majú rady teplotu okolo 28 ° C a južné okná, v lete s trochou tieňa.

* CHLADNOMILNÉ (Dendrobium nobile) – má kvety po celej dĺžke pahlízy a vyrastajú nad jednotlivými kolienkami po dvoch až troch kvetoch. Tento typ potrebuje v lete vonku polotieň a vo vnútri chlad na svetlom mieste, inak sa mu nedarí.

Oncidium (Oncidium) – pochádza z kolumbijských, peruánskych a ekvádorských Ánd a Brazílie. Prvé rastliny boli objavené na Karibských ostrovoch v roku 1800. Vyznačujú sa silnou vanilkovou vôňou.

Kvety tejto orchidey pripomínajú motýle, preto ich možno ľahko rozpoznať. Súkvetia sa skladá z mnohých jednotlivých kvetov, ktoré bývajú škvrnité, ich základná farba je väčšinou žltá. Veľkosť a množstvo kvetov na stopke je variabilná od jedného (Oncidium papilio) po niekoľko desiatok kvetov (Oncidium varicosum).

Jednotlivé druhy sa od seba líšia požiadavkami na teplotu a vlhkosť. Cez deň majú rastliny radšej teplé svetlé až polotienisté miesta, bez priameho slnka s 18 až 24 ° C av noci dávajú prednosť o niečo chladnejšiemu prostrediu. Vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať medzi 60 až 70 %. V zime dobre reagujú na prisvetľovanie, kedy im predĺžime deň na 14 až 16 hodín.

orchidej Oncídium
orchidej Vanda

Vanda (Vanda) – tento rod zahŕňa asi 80 druhov pestrofarebných orchideí rozšírených od južnej a juhovýchodnej Ázie, po Novú Guineu, cez časť Austrálie a niektoré ostrovy v západnom Pacifiku. Väčšinou sú epifytické a majú dlhé pevné stonky, ktoré nesú tesne rozmiestnené strapcové listy. Kvety sú obvykle veľké, ploché, krásne, dlhotrvajúce. Majú krátku výbežku na pere a mnohé sú voňavé.

Uprednostňujú teplé až horúce podmienky na pestovanie s veľkým množstvom svetla a vysokou vlhkosťou. Vyhovuje dobre priepustné médium. Nesadia sa do substrátu, ale pestujú sa voľne na vzduchu alebo v košíčkoch či vo vázach. Na starostlivosť je tento kvet náročnejší. Vyžaduje vysokú vlhkosť a každodenné namáčanie do vody alebo sprchovanie.

Pestovanie orchideí

Orchidey potrebujú pre svoje prosperovanie teplo , svetlo a vzdušnú vlhkosť . Väčšina z nich sa pestuje v špeciálnom substráte na orchidey. Aj tento substrát v určitých prípadoch, napríklad pri pôdnych orchideách má špecifické zloženie. Aj keď je to menej časté, ale môžu sa niektoré druhy orchidey pestovať aj špeciálnym spôsobom, keď korene nie sú umiestnené v substráte na orchidey, ale vo vzduchu.
Podľa toho, akú máte orchideu, treba jej prispôsobiť podmienky. Všeobecne platí, že denné teploty im vyhovujú medzi 22 °C – 27 °C av noci približne o 6 °C menej , pričom znesú aj krátkodobé výkyvy teplôt.
Pokiaľ chceme dopriať orchideám dostatok svetla, je vhodné ich umiestniť ich na východnej či západnej strane pri okne, avšak nie na priame slnko. V zimnom období uprednostňujú južnú svetovú stranu .
Pre svoje fungovanie orchidey potrebujú 50 až 80 percentnú vlhkosť vzduchu , preto je vhodné ich zvlhčovať napríklad rozprašovačom. Dostatok vlhkosti im môžeme dopriať v originálnych kvetináčoch/hrncoch na orchidey, do ktorých sa na dno naleje voda, ale korene sa ich nedotýkajú.
orchidej Doritaenopsis
orchidej Bulbophyllum
orchidej Vanda
orchidej Doritaenopsis
orchidej Vanda
orchidej Dendrobium-bigibbum

Ako sa starať o orchideu - zalievanie a hnojenie orchideí

Každá orchidea má svoje špecifické nároky na množstvo vody a výživu a treba sa jej venovať aj podľa špecifických podmienok, ktoré máte doma. Platí však, že medzi zalievaním by mal substrát na orchidey trochu vyschnúť . Teda nemá byť neustále vlhký. Všeobecne platí, že väčšina orchidey v kvetináči s priemerom okolo 12cm alebo väčší bude vyžadovať dôkladnú zálievku približne 1x za týždeň . Menšie kvetináče často vysychajú rýchlejšie a môžu vyžadovať zalievanie 2x až 3x týždenne . Odporúča sa priebežne kontrolovať orchideu každé 2-3 dni . Ak si nie ste istí, radšej 1 – 2 dni so zálievkou počkajte . Platí, že korene nesmú dlhodobo stáť vo vode, inak odhnijú a rastline hrozí uhynutie!
Ak pestujete orchideu mimo kvetináča, teda nemá korene umiestnené v substráte na orchidey , doprajte jej vlahu každý deň .
TIP : Ak chcete zistiť, či je substrát vlhký, môžete si pomôcť napríklad zastrúhanou drevenou ceruzkou. Tú zapichnite do substrátu. Keď ju vytiahnete a drevo na špičke ceruzky bude stmavnuté (vlhké), substrát je vlhký.
U orchideí, je nutné si uvedomiť, že zo substrátu určeného pre orchidey získavajú len minimum živín . Preto je dôležité im ich pravidelne dopĺňať. Používame vhodné hnojivo na orchidey, ktoré zaisťuje vyvážený prísun živín. Hnojík je vyvážené České prírodné organické hnojivo s REPELENTNÝMI účinkami na škodcov . Okrem zdravého a vyváženého prosperovania orchidey posilňuje ich imunitný systém, podporuje bohaté kvitnutie a zároveň pomáha brániť sa škodcom a chorobám.

Jednou z foriem, ktorú môžete zásobovať vaše orchidey, je použitie zálievky. Do vody na pridávame hnojivo na orchidey, ktoré vylúhujete (miešaním, prebublávaním) a tak zabezpečíte orchideám dostatok výživy i vlahy. Pomer vody a Hnojíka na prípravu výluhu je 1 liter vody na 1 čajovou lyžičkou Hnojíka a necháme 1-24 hodín lúhovať (nad 4h s bublaním). Takýto výluh použijeme spôsobom, ako bežne zavlažujeme orchidey.

orchidej Doritaenopsis
orchidej Doritaenopsis
orchidej Dendrobium-bigibbum
orchidej Phalaenopsis-aphrodite-Lisajovec

Aplikácia zavlažovania orchidey :

  • Namáčaním do vody : orchidea s kvetináčom sa ponoríme do odstátej vody (výluhu) a po približne 10 až 15 minútach orchidea s kvetináčom vyberieme a prebytočnú zálievku zlejeme.

  • Zalievaním : Orchidey zalejeme priamo do kvetináča a po 10 minútach prebytočnú závlahu (výluh) zo spodnej misky či ozdobného obalu kvetináča vylejeme. Pri zalievaní dávame pozor, aby sa voda nedostala do srdiečka v strede listov, resp. do listových paží.

  • Postrekovaním/rosením : Je to vhodný spôsob, ktorým sa ľahko vyhneme premokreniu a zároveň u škodcov a chorôb je postrek výluhom Hnojíka na listy účinným spôsobom, ako sa rastlinke pomôcť brániť. Rovnako ako pri polievaní dbáme na suché srdiečko a nepremokrenie substrátu.

  • Odparovaním : Dostatok vlhkosti orchideí vieme zaistiť odparovaním zo spodnej misky či ozdobného obalu kvetináča, kde nalejeme cca 2 až 3 cm vody. Tu si treba všimnúť, aby sa voda nedotýkala koreňov, aby nezačali odhnívať. To môžeme zaistiť drenážnou vrstvou kamienkov, ktoré zalejeme tak, aby ich vrch zostal suchý. Pri tomto spôsobe závlahy odporúčame jemný posyp koreňov orchidey suchým Hnojíkom. Odparovanie bude zaisťovať primeranú vlhkosť rastlinky aj schopnosť zužitkovať Hnojík ako hnojivo na orchidey, z ktorého budú rastlinky pozvoľna čerpať živiny.

Zvyšný výluh z Hnojíka a jeho pevný podiel, ktorý zostal po zavlažovaní orchidey, nelikvidujeme, ale zužitkujeme ho pre ďalšie izbové či záhradné rastliny, kríky či stromy. Hnojík , je odporúčané hnojivo na orchidey a používame ho počas celého rastu orchidey , čím prispievame k zdravému rastu, vývoju, silnej imunite a bohatému kvitnutiu rastlín. Relepentné účinky má Hnojík vďaka Chitinu, Ten pomáha rastlinám v boji proti škodcom a chorobám. Viac o Chitine si môžete prečítať  tu .

Od marca do októbra je nutné udržiavať pravidelne rastliny mierne vlhké.

Od novembra do marca je nutné ich zavlažovať tak, aby listy nerástli veľmi rýchlo a substrát necháme preschnúť . V tomto období obmedzujeme v zálievke aj hnojivo na orchidey.

Počas vegetácie je dobré 1x za 3 týždne použiť hnojivo na orchidey pričom je Hnojík tou najlepšou voľbou.Hnojík odporúčame preto, že s ním máme výborné skúsenosti. Môžete sa však rozhodnúť aj pre iné hnojivo na orchidey, či už ide o tyčinky s hnojivom alebo tekuté hnojivo na orchidey. Vtedy sa treba zamerať zvlášť na dávkovanie, aby ste svoje rastlinky neprehnojili a nedošlo tak k ich úhynu.

orchidej Dendrobium-bigibbum
orchidej Cattleya
orchid black checkered g742638e83 1920
orchidej orchidej Dendrobium-bigibbum
orchidej Laelia
orchidej Odontoglossum

Starostlivosť o orchideu - presádzanie orchideí

Existuje niekoľko rôznych spôsobov presádzania a rôzne odrody orchideí môžu vyžadovať rôzne techniky presádzania.
Všeobecne väčšina orchideí, ktoré rastú v kvetináčoch, rozložia médium (substrát na orchidey) počas 1 až 3 rokov. Takýto substrát už neumožňuje dostatočnú cirkuláciu vzduchu a nepresychá a spôsobuje, že korene orchidey môžu začať zahnívať.
Ďalším dôvodom na presádzanie je, ak orchidea napriek oporným paličkám je v kvetináči nestabilná alebo jej korene vyrastajú z kvetináča.
Presádzanie je nevyhnutné, ak dôjde k napadnutiu orchidey chorôb či škodcom.
Orchidey potrebujú substrát , v ktorom dobre cirkuluje vzduch, vďaka čomu sa vlhkosť v ňom nedrží príliš dlho a koreňom poskytuje dobrú oporu. Pre väčšinu orchidey môže byť z borovej kôry, sušených koreňov, korku, perlitu, minerálnej vlny, lávových kameňov, hrubého štrku, prípadne ich kombinovaním. Pre zemné orchidey (paphiopedilum a cymbidium) je vhodný substrát s rašelinníkom a kokosovým vláknom.
Pri presádzaní odstránime starú zmes z kvetináča a dávame pozor, aby sme neporušili alebo nerozdrvili príliš veľa koreňov. Zoschnuté, duté alebo kašovité korene je dobré odstrániť. Dôkladne opláchneme koreňový systém, aby bol flexibilnejší a vyčistil sa od starého substrátu. Vložíme rastlinu do nového kvetináča, opatrne ohýbame vzdušné korene do kvetináča.
Pokiaľ potrebujeme len vymeniť substrát a použijeme pôvodný kvetináč, je vhodné ho vydezinfikovať. Odporúča sa, aby kvetináč na orchidey bol priesvitný a prepúšťal ku koreňom dostatok svetla. Veľkosť nového kvetináča vyberáme podľa koreňového systému. Korene by mali mať asi 1 cm navyše, kde sa môžu rozrastať.
Orchidey by sa nemali presádzať, keď kvitnú alebo nahadzujú puky. Ak sa však vyskytne naozaj závažný problém, ktorý vyžaduje presádzanie, je lepšie prísť o kvety či púčiky ako o celú rastlinku.
Po presádzaní sa väčšinou odporúča zredukovať zálievku a hnojenie. To však neplatí, pokiaľ orchidea prejavuje príznaky nedostatku vlahy či podvýživy, prípadne bojuje so škodcami či ochorením. Vtedy treba starostlivosť o orchideu prispôsobiť týmto situáciám.

Choroby a škodcovia orchideí

Medzi najčastejšie problémy, ktoré nás pri pestovaní orchidey môžu stretnúť patria:

vírusové, hubové a bakteriálne ochorenia – hniloba koreňov a pseudohlízí, čierna hniloba, bakteriálna mäkká hniloba, hnedá hniloba, pleseň na kvetoch

živočíšne škodcovia – štítničky, puklice, roztoče, strapky, vošky

Pri orchideách, tak ako pri každej inej rastline, je jednoduchšie snažiť sa chorobám a škodcom predchádzať , ako riešiť ich následky. Preto je dôležité okrem tepla , svetla a vzdušnej vlhkosti zaistiť vyvážený prísun živín . Dostatok správne vyvážených živín vieme orchidey zaistiť pravidelným zavlažovaním s výluhom z Hnojíka . Vďaka ktorému budú nielen dobre rásť a pekne kvitnúť, ale zároveň posilníme aj jej imunitný systém , aby mohla lepšie brániť nielen chorobám a škodcom, ale aj následkom stresu.

orchidej Cymbidia
orchidej Phalaenopsis-Lisajovec

Ak sa predsa vyskytnú ochorenia alebo škodcovia, čo s tým?

Pri vírusových, hubových a bakteriálnych ochoreniach platí, že je potrebné poškodené, nahnité a zoschnuté časti rastliny, či sú to korene, presudohľuzy, listy alebo kvety, sterilným nástrojom opatrne odstrániť, aby sa predišlo rozšíreniu ochorenia. Odporúča sa takto ošetrenou orchideou umiestniť do nového substrátu na orchidey. Ak používame pôvodný kvetináč, treba ho vysterilizovať.

U škodcov je vhodné orchidea dôkladne opláchnuť a odstrániť zoschnuté časti, kde by sa mohli škodcovia ukývať. Následne umiestniť do čistého substrátu na orchidey a vydezinfikovaného kvetináča a použiť Hnojík buď postrekom na list alebo jeho suchým aplikovaním posypom na zvlhčený list.

Viac o použití Hnojíka na rastliny napadnuté chorobami a škodcami sa dočítate na stránke Použitie hnojiva.

Druhy orchideí

orchidej druhy - Orchidea Brassolaeliocattleya

Orchidea Brassolaeliocattleya

orchidej druhy - Orchidea Cymbídia

Orchidea Cymbidia

orchidej druhy - Orchidea Katleja

Orchidea Katleja

orchidej druhy - orchidej druhy - Orchidea Katleja

Orchidea Oncídium

orchidej druhy - Orchidea Cattleya bicolor

Orchidea Cattleya bicolor

orchidej druhy - Orchidea Bulbophyllum longissimum

Orchidea Bulbophyllum longissimum

orchidej druhy - Orchidea Caladenia caimsiana

Orchidea Caladenia caimsiana

orchidej druhy - Orchidea Dendrobium taurinum

Orchidea Dendrobium taurinum

orchidej druhy - Orchidea Caladenia

Orchidea Caladenia

orchidej druhy - Orchidea Specklinia grobyi

Orchidea Specklinia grobyi

orchidej druhy - Orchidea Spathoglottis plicata

Orchidea Spathoglottis plicata

orchidej druhy - Orchidea Miltónia

Orchidea Miltónia

orchidej druhy - Orchidea Dendrobium bigibbum

Orchidea Dendrobium bigibbum

orchidej druhy - Orchidea Cattleya luteola

Orchidea Cattleya luteola

orchidej druhy - Orchidea Grammatophyllum speciosum

Orchidea Grammatophyllum speciosum

Zaujímavosti o orchideách

Vedeli ste, že…
… orchidey sa môžu používať aj v potravinárstve pri výrobe korenia či na dekorovanie v múčnikoch a tort v cukrárskej výrobe.
… vanilka sa získava z orchidey Vanilla planifolia?
… že sa používajú aj pri výrobe parfumov a tiež v medicíne.
… väčšina hybridov Oncidium, často získa niekoľko malých čiernych škvŕn na listoch kvôli slnku. V tomto prípade sa jedná o prirodzenú škvrnitosť, ktorá rastline neškodí.
svatební dort orchidej

Orchidea starostlivosti - Čo hovoria listy orchideí

Na zdravej rastline spodné listy prirodzene menia farbu na žltú a odumierajú. Orchidey namiesto nich vytvoria nové.

Orchidey nevyhovuje intenzita prímého slnečného žiarenia. Listy môžu naberať bledozelenú, bielu, až žltú farbu, získať žlté fleky, zmäknúť a ochabnúť. Orchidea potrebuje dostatok svetla, ale nie priame slnečné zárenie. Riešením môže byť premiestnenie na inú svetovú stranu, či jemné zatienenie záclonou.

Listy orchidey signalizujú napadnutie hnilobou. Takéto príznaky sa môžu objaviť aj na iných častiach rastliny. Mnohokrát táto hniloba začína ako žlté škvrny, ktoré postupne prechádzajú do hnedej alebo čiernej farby. Rastlinu odizolujte od ostatných rastlín. Je potrebné skontrolovať a ošetriť ako koreňový systém, listy, tak aj celú rastlinu. Silne napadnuté časti bezpečne odstrániť vydezinfikovaným nástrojom a zlikvidovať. Odporúča sa ošetriť orchideu fungicídnym prípravkom a následne presadiť rastlinu do nového sterilného substrátu a vydezinfikovaného kvetináča. Hniloba sa zvykne vyskytovať pri orchideách, ktoré sú v príliš vlhkom prostredí a majú oslabenú imunitu, preto je potrebné prispôsobiť množstvo a intenzitu zálievky a zaistiť dostatočný vyvážený príjem živín. Orchidey je potrebné sledovať 7 až 10 dní a pri opätovnom výskyte príznakov zopakovať ošetrenie fungicídnym prípravkom.
U hybridov Oncidium sa môžu na listoch objaviť malé čierne škvrny zo slnka – jedná sa o ich prirodzenú škvrnitosť.

Zvrásčité listy a striebrošedé korene sú prejavom nedostatočnej závlahy, ale môže to signalizovať aj ich premočenie. Na zistenie príčiny môžete vybrať rastlinu z kvetináča a skontrolovať korene. Ak sú pevné, biele alebo hnedé, je potrebné zvýšiť frekvenciu zalievania. Ak sú korene kašovité, odstrihnite ich, orchidea presaďte do nového substrátu a znížte frekvenciu zalievania. Pamätajte, že orchidey nesmú dlhodobo stáť vo vode!

Orchidea má nedostatok svetla, potrebuje zvýšiť jeho intenzitu. Ale pozor, nie priame slnečné žiarenie, ktoré by ju mohlo spáliť, ale rozptýlené svetlo. Riešením môže byť aj umelé prisvedčovanie.

Lepkavá hmota, ktorá sa môže vyskytovať na listoch, stopkách a kvetoch, je pre väčšinu orchidey prirodzená. Tento cukrový sekrét môžete zvlhčiť vlažnou vodou, aby sa rozpustil.

Hnojenie izbových rastlín

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje informácií:

orchideje pěstované v bytě
orchidej pěstovaná v bytě
orchidej na parapetu
orchidej v květináči