hrčiarka ružová

Obsah

Hrčiarka ružová - hálka hrčiarky ružové

( Diplolepis rosae )

Hrčiarka ružová ( Diplolepis rosae ), je druh hmyzu patriaci do čeľade hrčiarkovité ( Cynipidae ). Jedná sa o drobného škodcu, ktorý je známy svojou schopnosťou spôsobiť na ružových rastlinách vznik hálok , čo sú nežiaduce opuchy alebo deformácie na listoch a výhonkoch.

Hrčiarka ružová je parazitoidný druh , čo znamená, že kladie vajíčka do listov alebo výhonkov ružových rastlín, a to pomocou špeciálneho žihadla. Tieto vajíčka obsahujú chemické látky, ktoré vyvolávajú reakciu u rastliny, čo vedie k tvorbe špecifických hálok. Hálky vytvárajú tvarované opuchy, ktoré slúžia ako ochrana a zdroj potravy pre nové larvy, ktoré sa vyvíjajú vo vnútri.

Aj keď spôsobuje estetické vady na ružových rastlinách, nie je obvykle považovaná za závažného škodcu, ktorý by mohol spôsobiť väčšie poškodenie. Ružové rastliny obvykle znášajú prítomnosť hálok bez výrazných negatívnych dopadov na ich zdravie a rast.

Ak má však hrčiarka ružová príliš veľkú populáciu alebo ak sú rastliny oslabené inými stresovými faktormi, môže sa jej vplyv prejaviť v podobe zníženej vitalite rastlín alebo zníženia kvitnutia. Pokiaľ je to nevyhnutné, je možné postihnuté listy odstraňovať ručne a likvidovať ich tak, aby sa obmedzila ďalšia reprodukcia hrčiarek.

Všeobecne platí, že prevencia je najlepším opatrením proti škodcom. Pravidelná kontrola vašich ružových rastlín a odstránenie postihnutých častí pomôže udržať škodcov pod kontrolou a zachovať zdravie a krásu vašich rastlín.

Hrčiarka ružová - hálka hrčiarky ružové

Hrčiarka ružová vajíčko

Vajíčko hrčiarky ružovej ( Diplolepis rosae ) je veľmi malé, biele a okrúhle. Má priemer iba niekoľko milimetrov. Vajíčka sú kladené samičkami hrčiarky do listov alebo výhonkov ružových rastlín, obvykle blízko miesta, kde dôjde k vytvoreniu hálky. Vajíčka sú často umiestnené na spodnej strane listov, kde sú lepšie chránené pred vonkajšími vplyvmi.

Samica hrčiarky kladie vajíčka pomocou špeciálneho žihadla , ktoré môže preniknúť do tkanív rastliny a umožňuje jej umiestniť vajíčko do požadovaného miesta. Vajíčka obsahujú chemické látky, ktoré vyvolávajú reakciu u rastliny a vedú k tvorbe hálok, ktoré poskytujú vajíčkam a neskôr larvám ochranu a zdroj potravy.

Z vajíčok sa liahnu malé larvy, ktoré začínajú okamžite tvoriť špecifickú hálku, kde sa budú vyvíjať. Hrčiarka, ktorá sa vyvinie z larvy, potom opúšťa hálku a pokračuje v životnom cykle.

Pamätajte, že vajíčka hrčiarky ružové sú veľmi malé a môžu byť ťažko viditeľné voľným okom . Ak si všimnete výskytu hálok ružiach, je pravdepodobné, že vajíčka sú v tesnej blízkosti alebo vo vnútri. Pri kontrole ruží môžete hľadať malé biele okrúhle útvary, ktoré by mohli byť vajíčkami hrčiarky ružové.

Hrčiarka ružová vajíčko

Hrčiarka ružová tinktúra

Zaujímavé je, že hálky sú aj užitočné a môžete si z nich vyrobiť tinktúru , ktorá pomáha liečiť angínu, chrípku alebo horúčku. Tiež posilňuje imunitu a čistí močové ústrojenstvo. Zvonka sa tinktúra hodí pri oparoch, najmä ak nimi trpíte často a opakovane.

Ak si chcete tinktúru pripraviť, nazbierajte si dostatočný počet hálok (napríklad v prírode, pretože voľne rastúce ruže trpia na hrčiarku ešte viac ako tie záhradné), rozstrihajte ich (odstráňte larvy, príp. vajíčka), napchajte nastrihané hálky do pohára a tú doplňte čistým alkoholom (lieh, vodka).

Nechajte lúhovať asi 3 týždne , pričom každý deň fľaštičku pretrepte. Potom zmes sceďte a uchovávajte v uzatvárateľnej, najlepšie tmavej fľaštičke.

Používajte pri vyššie uvedených ťažkostiach, asi 20 kvapiek 3x denne , a to do čaju, vody alebo na kocku cukru.

Tinktúra nie je vhodná pre deti, tehotné a dojčiace ženy, a to z dôvodu obsahu alkoholu.

Hrčiarka ružová ochrana

Najlepšou ochranou je prevencia, tj. včasné odstraňovanie hálok. V miestach, kde sa hrčiarka pravidelne vyskytuje, je vhodné pestovať odolnejšie ruže (teda kultivary, ktoré sú špeciálne vyšľachtené, nie ruže voľne rastúce a botanické). Postrek proti hrčiarke neexistuje, ale skúste vyskúšať prírodné organické hnojivo Hnojík . Hnojík obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Repelentný účinok proti škodcom má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín. Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny.

Hnojík v dlani

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: