hrdza hrušková

Obsah

Hrdza hrušková - napadá hlavne borievky a hrušky

( Gymnosporangium sabinae )

Hrdza hrušková, známa tiež ako hubová choroba borievky , je ochorenie spôsobené hubou nazvanou Gymnosporangium sabinae . Táto choroba postihuje rôzne druhy borievok, najmä borievka obyčajná ( Juniperus communis ) a borievka netatová ( Juniperus sabina ). Okrem borievok postihuje aj hrušky .

Symptómy hrdzy hruškovej zahŕňajú vznik malých oranžových alebo červených výrastkov (tzv. teliospor) na listoch, vetvách alebo plodoch hostiteľskej borievky. Výrastky sú výsledkom hubovej infekcie a slúžia na prenos choroby na iné hostiteľské rastliny, ako sú rôzne druhy ruží, medzihostiteľskými rastlinami. Keď sa infikované výrastky rozbijú, uvoľnia sa spory huby, ktoré môžu nakaziť medzihostiteľské rastliny a spôsobiť ďalšie infekcie.

Hrdza hrušková je obvykle považovaná za chorobu s malým významom pre lesné borievky. Avšak ak sa objavia v záhradách alebo ovocných sadoch (pri hruškách), môže spôsobiť značné problémy a znížiť kvalitu plodov.

Prevencia a kontrola hrdzy hruškovej zahŕňajú odstraňovanie infikovaných častí rastlín , najmä výrastkov, a správnu „hygienu“ záhrady. Použitie fungicídov môže byť tiež účinným spôsobom, ako obmedziť šírenie choroby. Je však vždy vhodné poradiť sa s odborníkom na rastlinné choroby, aby sa určila najvhodnejšia stratégia prevencie a kontroly v konkrétnom prostredí.

Hrdza hrušková

Ako ošetriť hrdzavosť borievky a hrušky

Na liečbu hrdzavosti borievky a hrušky je dôležité zvoliť vhodné postupy v závislosti od konkrétnej situácie. Tu je niekoľko všeobecných opatrení, ktoré by vám mali pomôcť:

  1. Odstraňovanie infikovaných častí rastlín: Pokiaľ sa na borievky alebo hruške objavia infikované časti, ako sú napadnuté listy, konáre alebo plody, je dôležité ich odstrániť a zlikvidovať. Tým sa znižuje množstvo choroboplodných štruktúr, ktoré môžu šíriť infekciu.

  2. Priestorová izolácia medzi hruškami a borievkami: Medzi hruškami a borievkami by mala byť minimálna vzdialenosť asi 150 až 200 metrov, aby sa zabezpečilo, že sa spory huby neprenesú z jedného hostiteľa na druhého.

  3. Zlepšenie vzdušnej cirkulácie: V prípade hrušky je dôležité zaistiť dostatočnú vzdušnú cirkuláciu okolo stromu. To sa dá dosiahnuť pravidelným rezom, ktorý odstraňuje príliš husté vetvy a vytvára priestor pre priechod vzduchu.

  4. Opatrné zalievanie : Pri zalievaní borievky aj hrušky je dôležité vyhnúť sa priamemu zavlažovaniu listov a vetiev. Mokré prostredie môže prispieť k šíreniu choroby. Zalievajte predovšetkým ku koreňom rastlín.

  5. Použitie fungicídov : V niektorých prípadoch môže byť potrebné použiť fungicídy na liečbu hrdzavosti borievky a hrušky, ideálna aplikácia je koncom augusta av septembri. Je však dôležité vybrať vhodný fungicíd pre danú chorobu a dodržiavať pokyny a bezpečnostné opatrenia uvedené na obale. Konzultácie s odborníkom na rastlinné choroby alebo odbornými záhradníkmi môžu pomôcť s výberom a aplikáciou správneho fungicídu.

hrdzavosť borievky a hrušky

Hrdza hrušková postrek

Medzi fungicídy, ktoré možno použiť na hrdzu borievky alebo hrušky, patria Dithane, Topas C 50, Baycor 25 WP a mnoho ďalších. Treba však mať na pamäti, že chemické postreky môžu byť potenciálne nebezpečné pre človeka, zvieratá, najmä vodné organizmy, a prírodu okolo.

Pri používaní postrekov vždy dbajte pokynov na obale a dodržujte odporúčané dávkovanie.

Ďalej by ste mali používať ochranné pomôcky , ako sú ochranné okuliare, ochranné rukavice a ochranný oblek. Pri aplikácii chemických látok nikdy nejedzte, nepite ani nefajčite.

Po aplikácii postreku si dôkladne umyte ruky.

Postreky aplikujte iba za bezveterného počasia alebo za mierneho vánku.

Hrdza hrušková ochrana

Namiesto fungicídnych prostriedkov však odporúčame borievky aj hrušky hnojiť Hnojíkom, pretože toto prírodné organické hnojivo totiž obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Repelentný účinok proti škodcom a chorobám spôsobuje chitín , ktorý je obsiahnutý práve vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín. Navyše chitín zlepšuje štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny.

Hnojivo sa dá použiť ako sypké a zapraviť do pôdy, alebo ako roztok , ktorým môžete hrušky a borievky zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať. Vždy dbajte pokynov na obale a nikdy neprekračujte odporúčané dávkovanie. Pri podozrení na hrdzavosť borievok a hrušiek môžete postrek z hnojiva použiť až 3x týždenne a potom by sa mal dostaviť očakávaný účinok.

Hnojik

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: