hrzda na mahónii

Obsah

Hrdza na mahónii - hrdza iba na mahoniach

( Cummunsiella mirabilissima )

Hrdza na mahónii spôsobuje huba s názvom Communsiella mirabilissima . Symptómy tejto choroby sú nasledujúce: koncom jari sa na rube listov vytvárajú ložiská aecídií , ktoré sú viditeľné ako drobné červené bodky na líci listov.

Napadnutie touto hubou, ktorá je jednobytná (tzn. má len jediného hostiteľa), podporuje letné sucho, slnečná poloha, ťažká pôda (ílovitá) a nedostatok živín.

Na rube listov sa neskôr tvoria hrdzavo hnedé uredia a telia (kupky spor).

Proti chorobe sa dá brániť výberom vhodnej lokality, odstraňovaním napadnutých listov a výhonov a ošetrením povolenými fungicídmi.

Hrdza na mahónii - Cummunsiella mirabilissima

Hrdzavosť listov mahónie

Hrdzavosť listov mahónie sa prejavuje tak, že sa na rube listov, mladých plodoch a nezdrevnatených výhonkoch mahónií tvoria oranžové spóry ( aecia ). Uredia sa potom tvoria takmer po celý rok na rube listov, sú škoricovo hnedé.
Ojedinele sa tvoria na prezimujúcich infikovaných listoch aj čiernohnedé eliptické až pretiahnuté telia . Teliospóry sú tmavo sfarbené, dvojbunkové a elipsoidné. Na líci listov sa potom objavujú červené, postupne nekrotizujúce škvrny, na rube sa vyskytujú drobné praskajúce hnedé pľuzgieriky.
Dôležité je upozornenie, že zámena je prakticky vylúčená, patogén je podľa symptómov typický a nezameniteľný.
Životný cyklus huby vyzerá nasledovne: Huba prezimuje na listoch v podobe telií , ktoré na jar uvoľňujú spóry a infikujú ďalšie novo narazené listy. Na listových čepeliach potom narastajú počas celej jari drobné aecia , ktoré sú žlto zafarbené, v rovnakých miestach prerastajú na rube listov uredia a telia . Uredia sú červené až červenohnedé, telia tmavo hnedé. Poškodenie listov je farebne nápadné.
Toto ochorenie mahónie znižuje okrasnú hodnotu mahónií aj možnosť využitia výhonov a listov tejto do okrasných väzieb.
Mahónia - Mahonia

Hrdzavosť mahónie postrek

Na hrdzavosť mahónie, resp. Hrzdavosť listov mahónie môžete použiť schválený fungicíd, napríklad Dithane alebo Champion 50 WP . Postreky sa dajú použiť preventívne, alebo aplikovať pri spozorovaní symptómov napadnutia vašich mahónií.

Dbajte však na to, že chemické postreky sú nebezpečné pre človeka, zvieratá aj prírodu okolo.

Vždy používajte ochranné pomôcky (ochranné okuliare, ochranné rukavice alebo odev), nikdy pri postrekovaní nejedzte, nepite ani nefajčite.

Po aplikácii postreku si dôkladne umyte ruky .

Postreky vykonávajte len za bezveterného počasia alebo len za mierneho vánku.

Hrdzavosť mahónie ochrana

Najlepším spôsobom, ako predísť hrdzavosti mahonií, je nájsť im vhodné stanovište, kde nebude príliš slnko a horúco počas letných dní. Namiesto fungicídnych prostriedkov tiež odporúčame hnojiť mahonie Hnojíkom. Toto prírodné organické hnojivo totiž obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Repelentný účinok proti škodcom či chorobám má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín.

Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny. Hnojivo sa dá použiť ako sypké a zapraviť do pôdy, alebo ako roztok , ktorým môžete mahonie zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať. Vždy dbajte pokynov na obale.

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: