hrdza slivková

Obsah

Hrdza slivková - choroba nielen sliviek

( Tranzschelia discolor )

Hrdza slivková ( Tranzschelia discolor ) je hubová choroba postihujúca predovšetkým slivky, ale aj ďalšie druhy ovocných stromov (marhule, broskyne, trnky, mandľovníkov …). Táto choroba sa vyskytuje po celom svete a môže spôsobiť značné škody na úrode najmä v ovocných sadoch.
Hrdza slivková spôsobuje žltooranžové škvrny na listoch, ktoré sa postupne zväčšujú a objavujú sa na hornej aj dolnej strane listov. Škvrny sa často menia na žlté alebo hnedé a listy sa môžu uschnúť a opadať predčasne. Hrdza slivková tiež môže napádať plody, vytvárať na nich škvrny a spôsobovať ich vädnutie a opad.
Choroba sa šíri vetrom, dažďom alebo kontaktom medzi infikovanými a zdravými rastlinami . Prevencia a kontrola zahŕňa použitie zdravých sadeníc a pravidelnú kontrolu rastlín ohľadom príznakov choroby. Rastliny možno tiež ošetriť fungicídmi , ale je dôležité si uvedomiť, že tieto látky by mali byť používané iba v súlade s návodom a len v predpísaných dávkach tak, aby nedošlo k poškodeniu rastlín alebo k riziku pre zdravie ľudí. Dôležité je tiež pravidelne odstraňovať poškodené listy a plody a likvidovať ich tak, aby nedošlo k šíreniu choroby (ideálne je pálenie alebo odvoz do bioodpadu).
Hrdza slivková - choroba nielen sliviek

Hrdza slivková u mandľovníkov

Hrdza slivková môže rovnako ako slivky alebo marhule napadnúť aj mandľovníky . U nich sa prejavuje žltými, žltohnedými až hnedými škvrnami na listoch. Na rube listov sa vytvárajú hnedočierne kôpky, ktoré vytvára huba. Zaujímavé je, že medzihostiteľom tejto huby sú niektoré druhy sasaniek, a tak odporúčame nepestovať sasanky v rovnakej záhrade ako ovocné stromy a ovocné stromy nevysádzať v blízkosti lesa, kde naopak často rastú sasanky. Patogénna huba prezimuje však aj v opadaných listoch, a tak je nutné dôsledné hrabanie opadaných listov na jeseň.

Okrem likvidácie opadaných listov na jeseň sa odporúča aj ošetrenie povolenými fungicídmi , a to počas júla a druhýkrát začiatkom augusta.

Hrdza slivková u mandľovníkov

Hrdza slivková postrek

Hrdzu slivkovú môžete preventívne zlikvidovať postrekom. Hodia sa tieto fungicídy:

  • Dithane M 45 (mancozeb) – 0,2 až 0,3 %,
  • Kupricol 50 (oxychlorid Cu) – 0,6%,
  • Syllit 65 (dodine) – 4 až 5%,
  • Sulka (polysulfid-Ca) – 0,1 až 0,2%.

Nezabudnite však, že chemické postreky môžu byť potenciálne nebezpečné pre človeka, zvieratá, vodné organizmy a prírodu okolo.

Vždy používajte ochranné rukavice, ochranné okuliare, ochranný odev. Pri aplikácii postreku nejedzte, nepite a nefajčite. Po aplikácii si umyte ruky.

Postreky vykonávajte ich za bezveterného počasia.

Hrdza slivková ochrana

Najlepšou ochranou však je dopriať rastlinám organické hnojivo, ktoré im zvýši vlastnú obranyschopnosť tak, že sa s chorobami dokážu vysporiadať samy. Namiesto fungicídnych prostriedkov odporúčame ovocné dreviny hnojiť Hnojíkom. Toto prírodné organické hnojivo totiž obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Repelentný účinok proti škodcom aj chorobám má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb. Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín.

Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny. Hnojivo sa dá použiť ako sypké a zapraviť do pôdy, alebo ako roztok , ktorým môžete ovocné stromy zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať. Vždy dbajte pokynov výrobcu a neprekračujte odporúčané dávkovanie.

Hnojík - 1L

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: