Inkarvilea

Obsah

Inkarvilea - Málo známa rastlina s pôsobivou krásou

( Incarvillea )

Inkarvilea ( Incarvillea ) zahŕňa rastliny, ktoré sú známe svojimi atraktívnymi kvetmi a zaujímavými listami. Tento rod patrí do čeľade trubačovitej ( Bignoniaceae ) a zahŕňa niekoľko druhov, ktoré sú pôvodné v Ázii.

Vzhľad: Rastliny rodu Inkarvilea majú krásne, rúrkovité kvety a nápadné listy. Kvety sú zvyčajne veľké, trubkovitého tvaru , a môžu byť rôznych farieb, ako sú ružová, biela, oranžová alebo fialová . Listy sú striedavé, stopkaté a majú charakteristický tvar, ktorý niekedy pripomína lístky v papradinách.

Rozšírenie: Rastliny rodu inkarvilea sú pôvodné v Ázii, najmä v oblastiach, ako je Čína, Himaláje, Tibet a Mongolsko. Tieto rastliny rastú v rôznych typoch prostredí, vrátane horských oblastí, lesných okrajov, skalnatých svahov a trávnatých lúk.

Stanovište: Inkarvilea preferujú slnečné až polotienisté stanovištia . Rastliny obvykle rastú v pôdach, ktoré sú dobre odvodnené a humózne. Mnohé druhy rodu dvojostnice majú rady chladnejšiu klímu a sú adaptované na rast v horských oblastiach.

Pestovanie: Inkarvilea môžu byť pestované ako atraktívne okrasné rastliny v záhradách. Semená môžu byť vysievané na jar do kvetinových nádob alebo priamo na záhon. Počas rastu a kvitnutia je dôležité udržiavať pravidelnú zálievku. Niektoré druhy inkarvilea môžu byť citlivé na extrémne horúce podmienky, preto je dobré im poskytovať dostatočný tieň alebo ochranu v horúcich letných dňoch.

Incarvilea

Incarvilea žiarivá = Incarvilea Delavayova

Incarvillea delavayi , niekedy tiež nazývaná čínská trúbka ( Incarvillea delavayi ) je jedným z druhov rodu incarvilea ( Incarvillea ). Táto rastlina je známa pre svoje nádherné kvety a je považovaná za atraktívnu okrasnú trvalku. Existuje mnoho kultivarov tejto rastliny, a tak si v záhradníctve vyberie skutočne každý.

Vzhľad: Incarvilea Delavayi je trvalka s vankúšovitým rastom, ktorá dosahuje výšku obvykle 30-60 cm. Kvety sú veľké, trubkovité, a môžu byť rôznych odtieňov ružovej, lososovej až červenej. Listy sú striedavé, zelené, stopkaté a majú tvar podobný papradinám.

Rozšírenie a stanovište: Incarvilea delavayi je pôvodným druhom v Ázii , najmä v Číne a Himalájach. Rastie na horských svahoch, skalnatých stanovištiach, v lesoch a trávnatých oblastiach.

Pestovanie: Incarvilea delavayi môže byť pestovaná ako okrasná trvalka v záhradách. Preferuje slnečné až mierne zatienené stanovištia. Pôda by mala byť vlhká, ale dobre odvodnená. Semená sa môžu vysievať na jar alebo na jeseň. Rastlina je obvykle mrazuvzdorná , ale v oblastiach s extrémnymi mrazmi môže byť vhodné poskytnúť jej zimnú ochranu.

Incarvilea delavayi je známa svojimi efektnými kvetmi, ktoré môžu vytvárať výrazné skupiny farieb v záhrade. Je obľúbenou voľbou pre záhradkárov, ktorí hľadajú rastliny s nápadným kvitnutím. V skalke odvedie dobré miesto napríklad medzi okrasnými trávami.

Incarvilea žiarivá

Incarvilea delavayi pestovanie

Pestovanie Incarvilea delavayi ( Incarvillea delavayi ) vždy prinesie do záhrady nádherné kvety a exotický vzhľad. Aby ste boli úspešní v pestovaní tejto krásky, dodržujte nasledujúce pravidlá:

Stanovište a pôda:

 • Vyberte slnečné až polotienisté stanovište . Rastlina znáša mierny tieň, ale výraznejší tieň môže ovplyvniť kvitnutie.
 • Zemina by mala byť dobre odvodnená a mierne vlhká. Pôda by nemala byť extrémne suchá ani príliš premokrená.

Výsev semien:

 • Semená Incarvilea delavayi môžete vysievať na jar alebo na jeseň. Na jar obvykle v apríli alebo začiatkom mája.
 • Semená zasiate do hĺbky asi 0,5-1 cm do pripravenej pôdy.

Predpestovanie:

 • Môžete zvoliť predpestovanie semien v kvetinových nádobách pred výsadbou na vonkajšie stanovište.
 • Pred výsadbou vonku by mali byť mladé rastlinky otužované postupným vystavovaním vonkajším podmienkam.

Zálievka:

 • Udržujte pôdu vlhkú , najmä počas teplého obdobia rastu. Nedovoľte, aby pôda vyschla, ale zároveň nezalievajte nadmerne, aby nedochádzalo k zamokreniu koreňov.

Hnojenie:

 • Pridajte do pôdy výživné hnojivo pred výsadbou , čo podporí zdravý rast rastliny. Pravidelné hnojenie počas vegetačného obdobia môže podporiť kvitnutie. Výbornou voľbou je kompost alebo Hnojík.

Zazimovanie:

 • V oblastiach s miernymi zimami dvojostnica žiarivá obvykle znesie zimné teploty. V chladnejších oblastiach je vhodné poskytnúť ochranu, ako napríklad mulčovanie koreňovej oblasti.

Prerezávanie:

 • Po odkvitnutí môžete odstrániť uschnuté kvety a stonky, čo môže podporiť nový rast a ďalšie kvitnutie.

Množenie:

 • Rastlinu môžete tiež množiť delením trsov na jar, čo podporí zdravý rast nových rastlín.

Incarvilea semená

Semená incarvilea môžete získať jednoducho a sami. Proste len necháte odkvitnuté kvety (aspoň niektoré) dozrieť.

 1. Výber zrelých plodov: Semená môžu byť získavané z rastlín, ktoré už vykvitli a ich kvety začali usychať. Vyberte kvety, ktoré už uvädli a vytvorili plody, ktoré obsahujú semená.

 2. Zber semien: Keď sú plody (tobolky) zrelé, môžete ich opatrne otvoriť. Vnútro plodu by mal obsahovať malé semená. Semená by mali byť suché a tvrdé.
 3. Sušenie semien: Pre uskladnenie semená je dôležité ich dobre usušiť, aby ste zabránili plesniam alebo hnilobe. Položte semená na suchý, čistý papier alebo na sito na suchom a dobre vetranom mieste. Dajte pozor, aby sa semená nezmiesili.

 4. Ukladanie semien: Akonáhle sú semená dobre usušené, uložte ich do suchého a temného priestoru. Najlepšie je použiť papierové vrecká alebo obálky označené s názvom rastliny a dátumom zberu.

 5. Výsev semien: Keď budete pripravení vysievať semená, môžete ich priamo vysiať do pôdy na záhon alebo do kvetinových nádob. Dodržujte správnu hĺbku výsevu a postupujte podľa odporúčaní pre konkrétnu rastlinu.

Získavanie semien z vlastných rastlín je skvelý spôsob, ako mať kontrolu nad množením rastlín a udržať si obľúbené druhy v záhrade. Pamätajte, že získané semená môžu mať rôznu mieru klíčivosti , a tak môže byť užitočné vykonať viac výsevov.

Incarvilea semená

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: