jablčník

Obsah

Jablčník - plstnatá skalnička, ale aj liečivka

( Marrubium )

Na skalke môžete napodiv pestovať aj jablčník, ak zvolíte tie správne druhy. Rod jablčník ( Marrubium ) je skupina bylinných rastlín, ktoré patria do čeľade hluchavkovitých ( Lamiaceae ).

Ako jablčníky vyzerajú

 1. Listy : Jablčník má obvykle striedavé listy, ktoré sú často pokryté drobnými chĺpkami, čo im dáva plstnatý vzhľad. Listy môžu byť zelenej až šedozelenej farby.

 2. Kvety : Kvety jablčníka sú obvykle biele alebo svetlo žltkasté a majú trubkovitý tvar . Niektoré druhy a kultivary majú kvety aj ružové alebo fialové (Marrubium alysson). Sú zoskupené v hustých kvetenstvách, ktoré vyrastajú z paží listov.

 3. Habitus rastliny : Jablčníky sú vždyzelené a dorastajú do výšky niekoľkých centimetrov až niekoľko desiatok centimetrov, v závislosti od druhu.

 4. Výskyt : Jablčník rastie v rôznych častiach sveta, najmä v oblastiach s miernym a teplým podnebím. Môže sa vyskytovať na pastvinách, lúkach, suchých svahoch a iných otvorených stanovištiach .

 5. Liečebné využitie: Niektoré druhy rodu Marrubium , najmä jablčník obyčajný ( Marrubium vulgare ), sú známe pre svoje liečebné vlastnosti. Tradične boli používané na liečbu rôznych zdravotných problémov, vrátane dýchacích ťažkostí a zažívacích ťažkostí.

jablčník - Marrubium
jablčník - Marrubium

Jablčník obyčajný - pestovanie, výskyt, účinky

Jablčník obyčajný ( Marrubium vulgare ), je druh rodu Marrubium a patrí do čeľade hluchavkovitých ( Lamiaceae ). Je to asi najznámejší zástupca tejto skupiny a má aj liečivé účinky.

Ako jablčník obyčajný vyzerá

 • Marrubium vulgare je vytrvalá bylina, ktorá dorastá do výšky asi 30 až 60 cm.
 • Listy sú striedavé, šedozelené a pokryté jemnými chĺpkami , čo dáva rastline plstnatý vzhľad.
 • Kvety sú biele alebo svetlo žltkasté , trubkovitého tvaru a zoskupené v špirálovitých kvetenstvách na koncoch stoniek.

Kde jablčník obyčajný rastie

Táto rastlina je pôvodná v Eurázii , ale bola zavlečená aj do iných častí sveta a niekde je považovaná za invázny druh. Marrubium vulgare rastie na suchých pastvinách, lúkach, okrajoch ciest a na ďalších otvorených stanovištiach. Je veľmi odolný voči suchu a je schopný rásť aj na chudobných pôdach.

Ako sa dá jablčník obyčajný pestovať

Marrubium vulgare je relatívne nenáročný na pestovanie a môže byť vhodným doplnkom v bylinkovej záhrade, skôr ako v skalke. Rastlina preferuje slnečné stanovište a dobre priepustné pôdy. Množenie je možné vykonávať semenami alebo delením koreňov.

Aké má jablčník všeobecný liečivé účinky:

 1. Marrubium vulgaredlhú históriu v tradičnej ľudovej medicíne a bol používaný na liečbu rôznych zdravotných problémov.
 2. protizápalové a expektoračné vlastnosti , čo znamená, že môže pomôcť s liečbou prechladnutia, kašľa a problémov s dýchacím traktom.
 3. Tiež sa používa na podporu trávenia a zmiernenia žalúdočných ťažkostí , ako sú zažívacie ťažkosti a nadúvanie.
Jablčník obyčajný - Marrubium vulgare

Jablčník recept, jablčník čaj

Z jablčníka obyčajného sa zbiera vňať, ktorá sa dá použiť ako čerstvá, tak sušená. Čerstvú odporúčame používať v lete, sušenú potom v zime, pretože si zachováva mnoho účinných látok. Z jablčníkovej vňate je potom možné pripraviť niekoľko receptov.

Jednou z možností je čaj .

Suroviny:

 • 1-2 čajové lyžičky čerstvých sušených listov Marrubium vulgare,
 • 1 šálka vriacej vody,
 • med alebo citrón (voliteľne, na dochutenie).

Postup:

 1. Pripravte si listy Marrubium vulgare .
 2. Vložte 1-2 čajové lyžičky listov do šálky.
 3. Priveďte vodu do varu a zalejte listy vriacou vodou.
 4. Zakryte šálku a nechajte čaj lúhovať po dobu 5-10 minút. Dlhšie lúhovanie môže urobiť čaj horkým, takže si môžete prispôsobiť dobu lúhovania svojmu vkusu.
 5. Po uplynutí doby lúhovania môžete pridať med a/alebo citrón podľa svojich preferencií, aby ste čaj dochutili.

Tento bylinný čaj môžete piť dvakrát až trikrát denne , najmä ak máte problémy s dýchaním alebo nachladnutím. Avšak, ako u každého liečivého bylinného prípravku, majte na pamäti, že konzultácia s lekárom by mala byť samozrejmosťou, najmä ak máte vážne zdravotné problémy alebo užívate iné lieky.

Tinktúra z jablčníka

Ďalej si z jablčníka obyčajného môžete vyrobiť tinktúru . Sušené listy jablčníka zalejte alkoholom (liehom, 40% vodkou) tak, aby boli úplne ponorené. Dajte na tmavé miesto asi 3 týždne lúhovať, občas môžete pretrepať. Potom preceďte cez sitko, sitko, filtračný papier a nalejte do menších pohárov. Uchovávajte v chlade a používajte 20 kvapiek denne do vody, čaju alebo na kocku cukru, ak máte zažívacie ťažkosti . Neodporúča sa používať deťom, tehotným a dojčiacim ženám, a to pre obsah alkoholu.

Jablčníkové víno

Ďalšou možnosťou je jablčníkové víno. Opäť odporúčame sušené listy, pretože sa nekazia. Zalejte ich kvalitným vínom, bielym alebo červeným podľa vašich preferencií. Nechajte asi 3 týždne stáť a potom preceďte a uchovávajte vo fľašiach na víno. Používajte 2 dcl navečer, pokiaľ máte zažívacie ťažkosti. Opäť ani víno nie je vhodné pre deti, tehotné a dojčiace ženy pre obsah alkoholu, aj keď je tentoraz nižší.

Odvar z jablčníka

Zaujímavé je, že jablčníkový odvar sa dá použiť aj zvonka , a to na zle sa hojace rany. Uvarte odvar podobne ako je uvedené pri čaji. Nechajte ho úplne vychladnúť. Do odvaru namáčajte čistú vreckovku alebo uterák a prikladajte na boľavé miesta. Nechajte 20 minút pôsobiť a potom zložte, neumývajte, len utrite.

Jablčník - pestovanie na skalke

Na skalke sa dajú pestovať nasledujúce druhy jablčníkov:

Marrubium alysson – jedná sa o stredomorský druh, takže preferuje slnečné až polotienisté stanovište, suchú a dobre priepustnú pôdu, toleruje prísušky. Je to krásny druh nižšieho vzrastu s fialovými kvietkami a plstnatými listami šedozelenej farby.

Marrubium actracaniucus – tento druh pochádza z juhozápadnej Ázie, tiež má radšej slnečné alebo polotienisté stanovište, dobre priepustnú pôdu, je mrazuvzdorný, má drobné fialové kvietky a šedozelené plstnaté listy, dorastá vyššej veľkosti ako predchádzajúci druh, ale v skalke sa uplatní napríklad ako rastlina pozadia.

Marrubium velutinum – dorastá do výšky 20 až 30 cm, má malé žlté kvety, ozdobné sú však najmä žltoplstnaté listy. Má rád slnečné stanovište, nevadí mu sucho ani poludňajšia žiara, bude najlepšie prospievať v hlinito-piesočnatej pôde.

Jablčník kvet

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: