Kortúza

Obsah

Kortúza trvalka

( Primula, predtým Cortusa )

Kortúza ( Primula ), predtým známa tiež pod latinským názvom Cortusa , je rod rastlín patriaci do čeľade prvosenkovitej ( Primulaceae ). Kortúzy sú prevažne vytrvalé byliny s charakteristickými kvetmi a rôznymi druhmi, ktoré sa vyskytujú v Európe, Ázii a Severnej Amerike.

Ako kortúzy vyzerajú

 1. Listy : Kortúzy majú obvykle prízemné listy usporiadané vo forme ružice. Listy môžu byť celokrajné alebo zubaté a majú tendenciu vytvárať husté vankúše.

 2. Kvety : Kvety kortúzy sú charakteristické svojim usporiadaním v kruhovom kvetenstve na vztýčenej stopke. Kvety majú päť okvetných lístkov, ktoré môžu byť rôznych farieb, vrátane bielej, ružovej, fialovej alebo červenej.

 3. Stanovište : Kortúzy obvykle rastú na vlhkých a tienistých miestach, ako sú lesné svetliny, vlhké lúky a pozdĺž horských potokov.

 4. Rozšírenie : Rod kortúza zahŕňa rôzne druhy, ktoré sa vyskytujú v rôznych častiach sveta.

Kortúza - Primula

Kortúzy ľudový názov

Kortúza má dokonca niekoľko ľudových názvov, ktoré sa líšia v rôznych regiónoch a nárečiach. Tu sú niektoré z nich:

 1. Prvosienka : Tento názov je často používaný v českom a slovenskom jazyku, a to najmä pre druhy Primula veris (prvosienka jarná) a Primula vulgaris (prvosienka jarná), ktoré sú známe svojimi jarnými kvetmi.

 2. Kruhulinka : Tento názov je používaný napríklad v niektorých oblastiach Slovenska a je to variantná forma názvu „kruhatka“.

 3. Šibeničky : V niektorých regiónoch sa kruhatka nazýva „šibeničky“. Tento názov môže byť spojený s tým, že kvety kruhatky sú usporiadané na dlhých stonkách, a to môže pripomínať šibenicu.

 4. Smrčnica : V niektorých častiach Moravy a Sliezska môže byť kruhatka označovaná ako „smrčnica“.

 5. Ovesník : V niektorých regiónoch môže byť používaný názov „ovesník“, ktorý možno pripomína podobnosť kruhatky s ovsom.

Kortúza

Kortúza Matthioliho

Kortúza Matthioliho ( Primula matthioli ) je druh kruhatky, ktorý má svoje špecifické charakteristiky. Táto rastlina je atraktívna a dá sa pestovať na záhrade, najmä na skalke, suchom múriku alebo ako ozdoba zmiešaných záhonov.

Ako vyzerá kortúza Matthioliho:

 • Listy : Kortúza Matthioliho má prízemné listy srdcovitého tvaru. Listy sú tmavo zelené a sú umiestnené na dlhých stopkách.

 • Kvety : Kvety sú charakteristické svojim zvonkovitým tvarom a majú rôzne farby, ako sú biela, ružová alebo fialová. Kvety sú usporiadané v kruhovom kvetenstve na dlhých stonkách.

 • Výška : Kortúza Matthioliho dosahuje výšku asi 15-30 cm.

Pestovanie kortúzy Matthioliho:

 1. Stanovište : Kortúza Matthioliho preferuje polotienisté až tienisté miesta. Mala by byť umiestnená na mieste, ktoré je chránené pred priamym slnečným žiarením, najmä v teplejších oblastiach.

 2. Pôda : Rastlina vyžaduje vlhkú a dobre odvodnenú pôdu. Odporúča sa pridať do pôdy kompost alebo iný organický materiál, aby sa zlepšila pôdna štruktúra a bola účinne zadržiavaná vlhkosť.

 3. Zálievka : Udržujte pôdu stále vlhkú, ale nepremokrite ju. Pravidelne zalievajte najmä v období sucha.

 4. Množenie : Kortúzu Matthioliho možno množiť semenami alebo delením trsov. Semená sa môžu vysievať na jar alebo na jeseň. Delenie trsov sa vykonáva najlepšie na jar.

Kortúza účinky

Kortúza Matthioliho ( Primula matthioli ) bola tradične využívaná v ľudovom liečiteľstve a bylinnej medicíne kvôli svojim potenciálnym liečivým vlastnostiam.

Kortúza Matthioliho bola historicky používaná ako ľudový liek na rôzne zdravotné problémy, vrátane prechladnutia, kašľa, zápalov a ďalších. Niektoré z možných liečivých účinkov spájaných s kortúzou Matthioliho zahŕňajú:

 1. Expectoračné účinky : Bolo tvrdené, že extrakty z kortúzy Matthioliho môžu pomôcť zlepšiť odkašliavanie a uvoľňovanie hlienu, čo by mohlo byť užitočné pri respiračných ochoreniach (prechladnutí, kašeľ, nádcha, chrípka).

 2. Protizápalové účinky : Niektoré zložky kortúzy Matthioliho majú protizápalové účinky, čo pomáha pri zápaloch a bolesti.

 3. Znižovanie horúčky : Kortúza Matthioliho bola oddávna používaná na znižovanie horúčky a liečbu prechladnutia.

 4. Antioxidanty : Kortúza obsahuje niektoré látky, ktoré môžu fungovať ako antioxidanty, chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi a prispievať k celkovému zdraviu.

 5. Protirakovinové pôsobenie: Pomerne nedávno bol z kortúzy izolovaný triterpénový glykocíd, ktorý má potenciál bojovať proti rakovinovým bunkám a zatiaľ sa využíva hlavne pri liečení rakoviny hrubého čreva, maternice a melanómu.

Je však dôležité zdôrazniť, že vedecký výskum a klinické štúdie týkajúce sa liečivých účinkov kortúzy Matthioliho sú obmedzené aké takmer u všetkých ďalších rastlín. Pred použitím tejto rastliny na liečebné účely je nevyhnutné poradiť sa s lekárom a venovať pozornosť možným vedľajším účinkom a interakciám s inými liekmi.

Proti rakovině

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: