krasovlas

Obsah

Krasovlas - druh rastlín vhodných na skalky aj na liečivé účely

( Carlina )

Rod Krasovlas ( Carlina ) zahŕňa niekoľko druhov kvitnúcich rastlín, ktoré sú typické svojim vzhľadom a kvety. Najznámejšími druhmi sú krasovlas obyčajný ( Carlina vulgaris ), ktorá sa skôr využíva pre svoje liečivé schopnosti, a ďalej krasovlas bezlodyžná ( Carlina aucalis ) a krasovlas veľkoúborná ( Carlina acanthifolia ), ktoré sú vhodné pre pestovanie na skalkách, záhradách a suchých múrikoch.

Ako krasovlas vyzerá

 • Rastlina má buď stredne vysokú lodyhu , ktorá môže dorastať až okolo 50-100 cm, alebo nemá lodyhu vôbec (pozri krasovlas bezlodyžná).
 • Listy sú tuhé, zelené a majú charakteristický zúbkovitý okraj.
 • Na vrchole lodyhy vyrastá kvetný úbor . Kvetný úbor je guľovitý a skladá sa zo zákrovových listeňov (podobných okvetným lístkom), ktoré sú nápadne ostnité.
 • Uprostred kvetného úboru sa nachádzajú drobné rúrkovité kvety, ktoré môžu mať farbu od bielej po ružovú.
 • Okvetné lístky kvetov sú považované za tŕnito zväčšené listene.
 • Po odkvitnutí môže byť kvetný úbor ponechaný na rastline a postupne zhnedne, čo dodáva rastline dekoratívny vzhľad.

Celkovo sú kvety rodu Krasovlas známe svojimi ostnatými listeňmi, ktoré im dodávajú charakteristický vzhľad. Krasovlas rastie v suchých a kamenistých oblastiach a často sa vyskytuje na trávnatých stráňach, náhorných planinách a podobných stanovištiach.

Krasovlas kvet - Carlina
Krasovlas - Carlina

Krasovlas obyčajný

Krasovlas obyčajný ( Carlina vulgaris ) je jedným z druhov rodu Krasovlas, ktorá sa používa predovšetkým na liečebné účely, ale možno ju pestovať aj na skalkách ako zaujímavý doplnok.

Ako krasovlas obyčajný vyzerá

 • Krasovlas obyčajný je trvalka s robustnými lodyhami, ktoré môžu dorastať do výšky až okolo 30-100 cm.
 • Listy sú pevné, kožovité a majú zúbkovitý okraj. Často sú nápadne biele alebo sivo chlpaté.
 • Kvetný úbor je guľovitý a má charakteristický vzhľad s tŕnitými listeňmi.
 • Kvety sú trubkovité a môžu mať bielu, svetlo ružovú alebo fialovú farbu.

Ako sa krasovlas obyčajný pestuje

 • Krasovlas obyčajný je rastlina prispôsobená suchším a kamenistým stanovištiam, a preto je relatívne nenáročná na starostlivosť.
 • Stanovište by malo byť slnečné až polotienisté, s dobre priepustnou pôdou.
 • Rastlina preferuje suchšie podmienky, takže nie je nutné ju pravidelne zalievať. Pri prebytku vlhkosti môže trpieť a prílišná zálievka by mohla viesť k hnilobe koreňov.
 • Krasovlas obyčajný je mrazuvzdorný a odolný voči chladným teplotám.
 • Rozmnožovanie sa vykonáva semenami , ktoré sa vysievajú na jeseň alebo na jar priamo na stanovište. Semenáče je možné neskôr presádzať na trvalé miesto.
 • Rastlina môže byť použitá v prírodných záhradách, skalkách alebo suchých múrikoch.

Krasovlas obyčajný je krásna rastlina s dekoratívnymi kvetmi a zaujímavým vzhľadom, ktorá môže priniesť do záhrady autentický prvok.

Krasovlas obyčajný - Carlina vulgaris

Krasovlas bezbyľový

Krasovlas bezbyľový ( Carlina acaulis ) je ďalším druhom rodu Krasovlas a má špecifický vzhľad a spôsob rastu.

Ako krasovlas bezbyľový vyzerá

 • Krasovlas bezbyľový je nízka a kompaktná trvalka, ktorá tvorí prízemnú ružicu listov.
 • Listy sú tuhé, zelené a majú zúbkovitý alebo laločnatý okraj. Môžu byť nápadne bielo alebo sivo chlpaté, čo je charakteristický znak tohto druhu.
 • Kvetný úbor vyrastá priamo z ružice listov a má podobu guľovitého kvetenstva s tŕnistými zákrovovými listeňmi.
 • Kvety sú trubkovité a môžu mať bielu, svetlo ružovú alebo fialovú farbu.

Ako sa krasovlas bezbyľový pestuje

Krasovlas bezbyľový je tiež rastlina, ktorá preferuje slnečné až polotienisté stanovište s dobre priepustnou pôdou. Táto rastlina je viac prispôsobená suchším a chladnejším podmienkam. Je dôležité dbať na to, aby pôda nebola príliš vlhká, pretože krasovlas bezbyľový netoleruje prebytok vlhkosti.

Rozmnožovanie prebieha najmä semenami , ktoré možno vysievať na jeseň alebo na jar. Semená môžu klíčiť za chladných podmienok. Rastlina môže byť vysadená na okrasných trvalkových záhonoch, v skalkách , v alpínskych záhonoch alebo aj na suchých múrikoch. Kvety krasovlasu bezbyľového sú atraktívne pre hmyz , ako sú včely a motýle.

Krasovlas recepty

Z krasovlasu obyčajného, ale aj z krasovlasu bezbyľového si môžete pripraviť liečivé prostriedky. Zbiera sa najmä koreň , a to na jeseň, keď má v sebe stiahnutú všetku silu. Snažte sa však nezničiť všetky rastliny, aby na jar zase vyrástli. Koreň sa zbiera za suchého počasia, vyrývaním napríklad rýľom alebo rycími vidlami. Suší sa na slnku , ale je možné ho sušiť aj rúre na nízky stupeň, alebo ho nakrájať na menšie kúsky a sušiť v sušičke na ovocie. To, že je suchý, poznáte podľa toho, že charakteristicky šuštia a láme sa.

Koreň sa uchováva v čistých pohároch. Podáva sa ako prášok , alebo ako odvar (čaj), ale je možné z neho vyrobiť aj tinktúru .

Čaj – čaj vyrobíte zaliatím kúskov koreňa vriacou vodou, necháte 15 minút lúhovať, precedíte a pijete vlažné. Čaj pomáha pri horúčke, čistí krv aj obličky, znižuje vysoký krvný tlak aj škodlivý cholesterol.

Tinktúru najlepšie vyrobíte tak, že kúsky koreňa (alebo prášok) zalejete alkoholom (liehom, vodkou), ktorý má aspoň 40%, necháte 3 týždne lúhovať, môžete občas pretrepať. Potom precedíte cez plátno, sitko alebo napríklad kávový filter, a uchovávate v malých tmavých fľaštičkách. Podáva sa 20 kvapiek ráno a večer do vody, čaju alebo na kocku cukru pri vyššie uvedených problémoch. Tinktúra nie je vhodná pre deti a tehotné a dojčiace ženy – je to z dôvodu obsahu alkoholu .

Krasovlas recepty

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: