machy v trávniku

Obsah

Machy v trávniku - odstránenie machov v trávniku

( Bryophyta )

Machy ( Bryophyta ) môžu poškodzovať trávnik niekoľkými spôsobmi, aj keď väčšinou nie sú tak škodlivé ako iné invazívne rastliny, ako sú napríklad rôzne druhy buriny. Machy sú nízke rastliny, ktoré sa vyznačujú chýbajúcim cievnym systémom a reprodukciou pomocou spor, čo ich odlišuje od vyšších rastlín, ako sú trávy.

Machy môžu poškodzovať trávnik týmito spôsobmi:

  1. Konkurencia o priestor: Mach môže rásť a šíriť sa na povrchu trávnika, a tým konkurovať tráve ohľadom priestoru a živín. To môže oslabiť trávu a viesť k vzájomnému obmedzovaniu rastu.

  2. Nepriaznivý vplyv na vzhľad trávnika : Mach je v tráve vidieť na diaľku, čo môže trávnik znehodnocovať a robiť ho menej atraktívnym z estetického hľadiska.

  3. Vlhkosť a tienenie : Mach preferuje vlhké a tienisté podmienky. Pokiaľ máte na trávniku oblasti, ktoré sú často tienené alebo zostávajú vlhké, mach sa môže na týchto miestach lepšie usadiť a rozšíriť.

  4. Problémy s odvodnením : Hustý machový porast môže spomaliť odtok vody z trávnika. To môže viesť k stagnácii vody a vzniku kalu, čo býva nepriaznivé pre rast trávy a väčšinou to podporuje vznik ďalšieho porastu machu.

  5. Vytváranie nepriedušných plôch: V prípade, že sa mach rozšíri v miestach, kde je hustý a dlhodobo pretrváva, môže vytvoriť akúsi nepriedušnú vrstvu, ktorá bráni prieniku vzduchu a vody do pôdy a tým môže narušovať zdravý rast trávy.

Machy v trávniku - odstránenie machov v trávniku

Likvidácia machu v trávniku na jeseň

Mach v trávniku musíte odstraňovať ihneď, ako sa objaví. Väčšinou sa to deje na jar, alebo naopak na jeseň . Leto je pre mach nepriaznivé, pretože je sucho a teplo.

Akonáhle sa na trávniku objaví mach, vyberte si niektorý z nasledujúcich spôsobov, ako mu čeliť:

  • Dôkladné zoškrabanie : Odstráňte mach z trávnika mechanicky, napríklad pomocou hrablí alebo špeciálnych nástrojov určených na odstránenie machu (vertikutačný hrable, vertikutátor – môže byť aj elektrický a pod.).

  • Zlepšenie podmienok pre trávu : Zlepšite odvodnenie trávnika a odstráňte tienenie na trávnik, aby ste zlepšili podmienky pre rast trávy.

  • Pravidelná starostlivosť : Pravidelné kosenie a udržiavanie trávnika môže pomôcť obmedziť rozšírenie machu.

  • Aplikácia herbicídov : V niektorých prípadoch môže byť aj použitie herbicídov účinné na machové porasty, ale nechajte si poradiť od odborníkov, aby ste vybrali taký prostriedok, ktorý nezničí trávnik.

Je však dôležité si uvedomiť, že mach je prirodzenou súčasťou ekosystému a niektorí ľudia ho považujú za atraktívne, najmä v záhradách s prírodným vzhľadom. Mierne množstvo machu na trávniku nemusí byť nutne problémom, pokiaľ trávnik zostáva stále zdravý a dobre rastie. Na chate pri lese je naopak taký machový porast v trávniku vhodný, pretože znižuje potrebu kosenia trávnika, zlepšuje prirodzené prostredie, a dokonca môžete v takom machovom trávniku pestovať a zbierať lesné huby.

Likvidácia machu v trávniku na jeseň

Druhy machov v trávniku

Existuje niekoľko druhov machov, ktoré sú často nájdené v trávnikoch a na trávnych plochách. Tieto druhy majú všeobecne rady vlhké a tienisté podmienky, čo býva v niektorých trávnikoch byť celkom časté. Medzi klasické machy, ktoré môžete uvidieť vo svojom trávniku, patria:

Ploník obyčajný ( Polytrichum commune ): Tento druh je veľmi rozšírený a patrí medzi väčšie machy. Má charakteristické vystúpené stielky s výraznými štetmi. Rastie na vlhkých trávnikoch, vo vlhkých lesoch a ďalších vlhkých prostrediach.

Ploník chĺpkatý ( Polytrichum piliferum ): Ďalší druh ploníka, ktorý môže byť často nájdený na trávnikoch av lesoch. Je menší ako ploník obyčajný a má hustejšie stielky s jemnejšími listami.

Těhovec bezžebrý ( Hedwigia ciliata ): Tento mach tvorí nízke vankúše a má zelené listy s vrúbkovanými okrajmi. Rastie na vlhkých pôdach, vrátane trávnikov s dostatočnou vlhkosťou.

Merík tŕnistý ( Mnium hornum ): Tento mach má jasne zelené listy a rastie na vlhkých, tienistých miestach, vrátane trávnikov pod stromami a kríkmi.

Ploníček pohárovitý ( Pogonatum urnigerum ): Tento druh vytvára husté vankúše na vlhkých pôdach a môže byť nájdený aj na trávnatých plochách.

Tučnolístok aleovitý (Aloina aloides) : Tento malý mach tvorí husté vankúše a môže byť hojne prítomný na trávniku, ktorý má problémy s odvodnením.

Čo proti machu v trávniku

Ak ste sa skutočne rozhodli, že mach v trávniku nie je to pravé orechové pre vašu záhradu, mali by ste okrem udržiavania trávnika kosením, kosením a vertikutáciou staviť na organické hnojivá, ktoré často pomôžu s nepozvanými rastlinami na záhrade. Navyše tieto hnojivá dodajú trávniku obranyschopnosť, aby sa proti machom dokázal brániť sám. My odporúčame hnojiť trávnik Hnojíkom, pretože toto prírodné organické hnojivo totiž obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov, v ktorých je obsiahnutý chitín, ktorý má repelentný účinok proti chorobám a škodcom.

Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok. Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín. Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny.

Hnojivo sa dá použiť ako sypké a zapraviť do pôdy, alebo ako roztok , ktorým môžete trávnik zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať (pri trávniku je to vlastne to isté). Vždy dbajte pokynov na obale, neprekračujte odporúčané dávkovanie a na jar a na jeseň zalejte trávnik hnojiviek 3x za sebou počas jedného týždňa, nech je účinok viditeľný.

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: