Margaréta biela

Obsah

Margaréta biela : starostlivosť a hnojenie

Latinský názov: Leucanthemum vulgare

Margaréta biela, známa tiež ako sedmokráska či margaréta obyčajná, je obľúbená trvalka, ktorá zdobí mnoho záhrad po celej Európe. Jej biele kvety s výrazným žltým stredom dodávajú záhrade živý a veselý vzhľad. V nasledujúcom článku sa pozrieme bližšie na túto rastlinu a zameriame sa na jej hnojenie.

Margaréta biela kvet

Margaréta biela popis

Margaréta biela kvety

Margaréta biela je vytrvalá rastlina dorastajúca do výšky 30–70 cm. Kvety sa objavujú od mája do augusta a sú obľúbené medzi včelami a iným hmyzom, čo podporuje biodiverzitu v záhrade.

Stanovište margaréty biele

Margaréta preferuje plné slnko, ale znesie aj ľahký polotieň. Pre rast potrebuje dobre priepustnú pôdu, ktorá môže byť mierne kyslá až neutrálna.

Hnojenie margaréty biele

  1. Základné hnojenie: Na jar, pred začiatkom rastovej sezóny, aplikujte základné hnojivo s vyváženým pomerom dusíka (N), fosforu (P) a draslíka (K), napr. 10-10-10.

  2. Dusíkaté hnojivá: Ak je pôda chudobná na živiny, môže byť vhodné pridať dusíkaté hnojivo na začiatku jari, aby sa podporil rast listov. Avšak nepreháňajte s množstvom, pretože príliš veľa dusíka môže viesť k bujnejšiemu rastu listov na úkor kvetov.

  3. Hnojenie počas kvitnutia: Počas kvitnutia môžete aplikovať hnojivo bohaté na fosfor a draslík, čo podporí tvorbu kvetov a celkovú vitalitu rastliny.

  4. Kompost: Výborným spôsobom, ako margarétu prirodzene hnojiť, je aplikácia vrstvy kompostu okolo rastliny na jeseň. Kompost zlepší kvalitu pôdy, dodá živiny a pomôže udržať vlhkosť.

  5. Kontrola pH: Margaréta preferuje mierne kyslú až neutrálnu pôdu. Pravidelne kontrolovať pH pôdy môže byť užitočné na zabezpečenie optimálnych podmienok pre rast.

Margaréta biela je nenáročná a odolná rastlina, ktorá prináša radosť svojimi sviežimi kvetmi. Správnym hnojením môžete dosiahnuť bohatšie kvitnutie a zdravšie rastliny, ktorá bude lepšie odolávať chorobám a škodcom. Pamätajte však na to, že aj s hnojením platí zásada „menej je niekedy viac“, preto je dôležité hnojiť s mierou a sledovať reakciu rastliny.

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Ďalšie zaujímavé odkazy: