Mechúrnatka vejmutovková

Obsah

Mechúrnatka vejmutovková ríbezle

( Cronartium ribicola )

Mechúrnatka vejmutovková alebo tiež hrdza čiernej ríbezle je choroba spôsobená hubou Cronartium ribicola . Táto choroba sa prenáša iba prostredníctvom striedania hostiteľov – vejmutovky a ríbezlí/egrešov. Choroba postihuje ihličnany vejmutovky a listnaté rastliny ako egreše, čierne ríbezle, meruzalky a brusnice .

Symptómy tejto choroby u ríbezlí a egrešov zahŕňajú tvorbu žltých a oranžových škvŕn na hornej strane listov, ktoré sú spôsobené vstupom huby do rastliny. Počas zimy sú na spodnej strane listov vidieť bronzové pľuzgiere , ktoré sú spôsobené tvorbou spor. Tieto sporangiómy následne „vybuchnú“ a uvoľnia spory do okolia, čo vedie k ďalšiemu šíreniu choroby.
Prevencia tejto choroby zahŕňa ničenie infikovaných stromov a rastlín, používanie odolných odrôd a zamedzenie kontaktu medzi vejmutovkami a ríbezlí alebo egreše – nevysadzovanie ríbezlí a egrešov k vejmutovkám. Liečbu je tiež možné vykonávať pravidelnou aplikáciou fungicídov , ale je dôležité zabezpečiť, aby boli aplikované včas a podľa predpísaného postupu.
Mechúrnatka vejmutková ríbezle - Cronartium ribicola

Mechúrnatka vejmutovková liečba

Najlepšou liečbou je prevencia . Sem patrí najmä nepestovanie ríbezlí a egrešov v blízkosti borovice vejmutovky , ďalej dôsledné odstraňovanie napadnutých častí, pestovanie odolnejších odrôd ríbezlí i egrešov (odolné sú napríklad ríbezle Detvan, Losan a Titania), a ošetrenie povolenými prípravkami , ktoré sa vykonávajú v júni.

Pôvodca prezimuje na vejmutovkách , ktoré si zachovávajú ihličie počas zimy. Na jar sa potom prenáša vetrom a vzdušnými prúdmi na ríbezle a egreše. Na jeseň sa rovnakou cestou prenáša späť na vejmutovky.

Mechúrnatka vejmutovková liečba

Hrdza vejmutovková postrek

Povolené postreky používajte počas júna. Medzi také postreky patria:

  • Bayleton 25 WP (triadimefón) – 0,01 %,
  • Karathane LC (dinocap) – 0,05%,
  • Sulikol K (síra) – 0,5 až 1 %,
  • Topas C 50 WP (penconazole + captan) – 0,1%.

Nezabudnite, že chemické postreky sú potenciálne nebezpečné pre človeka, domáce aj divé zvieratá i prírodu okolo. Preto ich používajte len v nevyhnutných prípadoch.

Pri použití vždy používajte ochranné pomôcky , ako sú ochranné okuliare, ochranné rukavice a ochranný odev. Nepite a nejedzte ani nefajčite počas aplikácie. Po použití si dôkladne umyte ruky.

Mechúrnatka vejmutovková ochrana

Zďaleka najlepším spôsobom (okrem sadenia ríbezlí a egrešov z dosahu borovice vejmutovky) je použitie organických hnojív na hnojenie ovocných kríkov a stromčekov. Tieto hnojivá totiž znásobujú obranyschopnosť rastlín, a vďaka tomu sú tieto rastliny oveľa viac odolné voči chorobám a škodcom.

Namiesto fungicídnych prostriedkov teda vrelo odporúčame ovocné dreviny hnojiť Hnojíkom. Toto prírodné organické hnojivo totiž obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Ak použijete Hnojík po celú sezónu, pravdepodobne sa vám podarí hrdzu vejmutovkovú úplne zlikvidovať.

Repelentný účinok proti škodcom a chorobám má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín.

Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny.

Hnojivo sa dá použiť ako sypké a zapraviť do pôdy, alebo ako roztok , ktorým môžete ríbezle a egreše zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať. Vždy dbajte pokynov na obale. Pri napadnutí je vhodné použiť roztok na postrek 3x týždenne a mali by ste sa hrdze definitívne zbaviť.

Hnojik

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: