mišpuľa

Obsah

Mišpuľa - ovocný strom plný histórie a chuti

Mišpuľa (Mespilus), je starobylý ovocný strom s výnimočnou históriou a bohatou chuťou. Tento strom je považovaný za jednu z najstarších kultúrnych rastlín , a hoci sa v niektorých oblastiach stala menej známou, jej popularita sa v poslednej dobe znovu vrátila. Nenechajte si ujsť príležitosť objaviť jedinečný svet mišpúľ, ktoré nás očarí nielen svojou chuťou , ale aj zaujímavou históriou.

Mišpuľa je pôvodom z Ázie a Európy , kde bola pestovaná už pred tisíc rokmi. V starovekom Grécku bola známa ako „méspilos“ a bola považovaná za ovocný symbol lásky a plodnosti . Mišpula bola rozšírená po celej Európe a stala sa obľúbenou kultúrnou plodinou v stredovekom Anglicku.

mišpule

V priebehu času sa Mišpuľa dostala aj do Ameriky, ale jej pestovanie tu nebolo tak rozšírené ako v Európe a Ázii.

Mišpuľa je strom dorastajúci do výšky až 10 metrov. Plody sú malé, guľovité alebo hruškovité, závisí od odrody. Na prvý pohľad pripomínajú oranžové alebo žlté malé jablká . Koža mišpúľ je hladká a lesklá . Zrelé mišpule sú mierne sladkasté, s jemnou a lahodnou chuťovou kombináciou medzi hruškou a jablkom.

Mišpule sú nielen chutné, ale aj zdravé. Sú bohaté na vlákninu, vitamín C, vitamín K a antioxidanty , ktoré podporujú imunitný systém a pomáhajú chrániť telo pred oxidatívnym stresom.

Existuje niekoľko odrôd mišpúľ, ktoré sa líšia tvarom, veľkosťou a chuťou. Niektoré odrody sú vhodné na priamu konzumáciu v zrelom stave, zatiaľ čo iné sa lepšie hodia na varenie, pečenie alebo sušenie.

Mišpule sa dajú konzumovať v čerstvom stave, keď sú zrelé a sladké. Sú skvelou ingredienciou pre ovocné šaláty, dezerty, zaváranie a sušenie . Ich chuť a vzhľad je obľúbeným prídavkom do rôznych pokrmov a dezertov.

Mišpuľa je neuveriteľne zaujímavý ovocný strom , ktorý nám ponúka nielen jedinečnú chuť, ale aj pútavú históriu. Jej návrat na taniere ľudí po celom svete ukazuje, že starodávne poklady si zaslúžia znovuobjavovanie. Takže nabudúce, keď narazíte na mišpulu na trhu alebo vo svojom obľúbenom obchode, neváhajte a ochutnajte túto lahodnú a zdravú pochúťku s bohatou minulosťou.

Mišpuľa plody

Mišpule sú plody stromu, ktorý je známy aj ako mišpula obyčajná. Plody mišpule majú zaujímavý vzhľad a chutia sladko až sladkasto. Sú malé a guľovité alebo hruškovitého tvaru, podobné malým jablkám. Koža mišpúľ je hladká a lesklá, s farebnými odtieňmi od zelenej, žltej po oranžovú až do červenej .

Akonáhle mišpule dozrejú, sú ideálne na jedenie. Keď sú pevné, majú kyslú chuť, ale akonáhle zmäknú, stávajú sa sladkými a šťavnatými. Chuť mišpúľ možno popísať ako kombináciu hrušky, jablka a marhule s ľahkou škoricovou príchuťou.

Mišpule môžu byť konzumované čerstvé, pridávané do ovocných šalátov, dezertov alebo použité ako ingrediencie na prípravu kompótov, marmelád alebo sušeného ovocia . Sú obľúbeným doplnkom v kuchyni a ponúkajú mnoho možností, ako ich začleniť do rôznych pokrmov.

Z nutričného hľadiska sú mišpule zdravým ovocím, ktoré obsahuje vlákninu, vitamíny (C, K, A, E) a minerály (draslík, horčík, vápnik). Vďaka svojej nutričnej hodnote podporujú imunitný systém a celkové zdravie tela.

front view of whole and chopped mespilus germanica inside and outside a brown bowl on blue

Mišpuľa pestovanie

Mišpuľa (Mespilus germanica) je zaujímavý ovocný strom, ktorý je možné úspešne pestovať v miernom a teplom podnebí. Pri správnej starostlivosti môžete mať vlastnými rukami skvelé mišpule priamo zo záhrady. Tu sú niektoré základné kroky a tipy na pestovanie mišpúľ:

1. Výber miesta:

 • Mišpuľa preferuje slnečné a teplé polohy. Vyberte miesto vo vašej záhrade, kde bude strom vystavený priamemu slnečnému žiareniu väčšinu dňa. Dobre osvetlené miesto podporí zdravý rast a vývoj plodov.

2. Pôda:

 • Mišpuľa uprednostňuje mierne kyslú a dobre odvodnenú pôdu. Pred výsadbou je vhodné obohatiť pôdu kompostom alebo iným organickým hnojivom.

3. Výsadba:

 • Mišpule možno vysadiť na jeseň alebo na jar, keď pôda už nie je zamrznutá. Zahrabte korene stromu do pripravenej jamy tak, aby boli v rovnakej hĺbke ako v kontajneri, v ktorom bola pestovaná. Zalejte strom po výsadbe.

4. Zálievka:

 • Pravidelná zálievka je dôležitá, najmä v prvých rokoch po výsadbe, keď strom zakoreňuje. Zalievajte strom dôkladne, ale vyhnite sa premokreniu pôdy.

5. Hnojenie:

 • Mišpuľa potrebuje pravidelné hnojenie, aby sa dobre vyvíjala a splodila. Aplikujte organické alebo rovnovážne hnojivá na začiatku vegetačného obdobia a potom priebežne v priebehu sezóny.

6. Rez:

 • Na zachovanie silného a zdravého stromu sa odporúča pravidelné prerezávanie. Vykonávajte rez na jar, a to odstránením suchých a chorých vetiev a utváraním koruny podľa potreby.

7. Ochrana pred škodcami a chorobami:

 • Mišpuľa obyčajná je všeobecne odolná voči škodcom a chorobám. Avšak, pravidelne prezerajte strom a postrekujte prípadné problémy prírodnými prostriedkami alebo nechemickými prípravkami.

8. Zimná ochrana:

 • Ak žijete v oblasti s chladnejšou zimnou klímou, môže byť vhodné chrániť mišpulu pred nízkymi teplotami, najmä pokiaľ ide o mladé stromy. Použite mulč alebo ochranné plátno, aby strom prečkal zimu bez poškodenia.

S dodržiavaním týchto základných krokov as láskou a starostlivosťou je možné úspešne pestovať mišpule v záhrade a tešiť sa z chutných plodov, ktoré tento krásny ovocný strom ponúka.

medlar

Mišpuľa obyčajná alebo Mišpuľa nemecká - Mespilus germanica

Mišpula obyčajná (Mespilus germanica) je fascinujúcim ovocným stromom, ktorý si zaslúži väčšiu pozornosť. Aj keď v minulosti bývala populárna, dnes sa zdá, že je zabudnutá medzi inými ovocnými druhmi. Pritom mišpula poskytuje nielen chutné ovocie , ale tiež má bohatú históriu a lákavé nutričné ​​vlastnosti.

Mišpule obyčajná pochádza z Ázie a juhozápadnej Európy. Ľudia ju pestovali už pred tisíc rokmi av minulosti bola obľúbená v starovekom Grécku a Ríme. Rozšírila sa po celej Európe a stala sa dôležitou kultúrnou plodinou v priebehu stredoveku.

Mišpule obyčajná dostáv výšky až 10 metrov. Plody sú malé, guľovité alebo hruškovité, s hladkou a lesklou kožou. Keď sú mišpule zrelé, ponúkajú sladkú chuť, ktorá pripomína kombináciu hrušky a jablka.

Mišpula obyčajná nie je len lahodná, ale aj zdravá. Obsahuje vlákninu, vitamín C, vitamín K a antioxidanty , ktoré podporujú imunitný systém a chránia telo pred škodlivými účinkami oxidácie.

Mišpule obyčajná si zaslúži viac pozornosti a môžeme ju znova objaviť v našich kuchyniach. Pri návšteve trhu alebo obchodu, dajme mišpulím šancu a ochutnajme ich. Môžeme ich konzumovať čerstvé, pridávať ich do ovocných šalátov alebo využiť pri varení a pečení . Ich unikátna chuť môže priniesť novú dimenziu do našich pokrmov a dezertov.

vertical view of whole and chopped mespilus germanica inside and outside a brown bowl next to fork

Mišpula obyčajná je skvelým príkladom zabudnutého pokladu medzi ovocnými stromami. Jej história, chuť a nutričné ​​hodnoty by nás mali motivovať, aby sme ju začali viac využívať. Nabudúce, keď budeme hľadať ovocie, nezabudnime na mišpule a dodajme svojim jedlám novú dimenziu touto zaujímavou a lahodnou pochúťkou.

Lokvát japonský alebo Mišpuľa japonská - Eriobotrya japonica

Lokvát japonský (Eriobotrya japonica), je exotický ovocný strom, ktorý láka svojimi zaujímavými plodmi a liečivými vlastnosťami. Pochádzajúci z Číny a Japonska, lokvát japonský postupne nachádza cestu do záhrad a trhov po celom svete, a to vďaka svojej príjemnej chuti a možnostiam využitia v kulinárstve aj tradičnej medicíne.

Lokvát japonský má dlhú históriu a pôvod v južnej Číne a Japonsku. Už starí Číňania a Japonci pestovali tento strom pre jeho plody, ktoré boli cenené pre svoju lahodnú chuť a liečivé účinky. Neskôr sa japonský lokvát začal šíriť do iných častí sveta, vrátane Stredomoria, Severnej Ameriky a ďalších teplých oblastí.

Lokvát japonský je stredne veľký strom s lesklými zelenými listami. Plody sú guľovité alebo vajcovité, podobné malým broskyniam alebo hruškám , s oranžovo žltou kožou a na vnútornej strane bielou, sladkou a šťavnatou dužinou. Chuť lokvátu japonského je osviežujúca, sladká a mierne kyslá, čo dáva plodu unikátny profil chuti.

Lokvát japonský je bohatý na vitamíny, najmä vitamín C, vitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín E a vitamín K . Obsahuje aj minerály ako draslík, horčík a vápnik. Vďaka svojej nutričnej hodnote je lokvát japonský skvelou voľbou na podporu zdravého imunitného systému a celkového zdravia.

healthy medlars in fruit tree

Lokvát japonský je tradične využívaný v liečiteľstve pre svoje mnohé liečivé účinky. Obsahuje látky s protizápalovými, antioxidačnými a antibakteriálnymi vlastnosťami . Jeho konzumácia môže pomôcť podporovať trávenie, posilniť imunitný systém a znižovať riziko niektorých ochorení.

Lokvát japonský sa často konzumuje čerstvý, najlepšie keď je plod zrelý a sladký . Môže byť použitý ako súčasť ovocných šalátov, dezertov alebo ako samostatný osviežujúci zdravý snack. Z lokvátu je možné tiež pripravovať džemy, kompóty alebo ovocné šťavy , ktoré rozširujú možnosti jeho využitia v kulinárstve.

Mišpuľa recepty

Rozširovanie svojho jedálnička o nové a zaujímavé ingrediencie je vždy vzrušujúce. Ačokča, známa aj ako oriešková uhorka, môže priniesť do vašej kuchyne netradičné chuťové zážitky. Tu je niekoľko receptov, v ktorých môžete využiť ačokču:

Mišpule sú skvelým doplnkom do rôznych pokrmov a dezertov, a ich sladká chuť a jedinečná textúra ponúka mnoho možností na kulinársku tvorbu. Tu je niekoľko receptov, ktoré vám pomôžu využiť mišpule plne:

 1. Mišpulový ovocný šalát:

  • Ingrediencie: zrelé mišpule, hrušky, jablká, granátové jablká, lieskové orechy, citrónová šťava, med.
  • Postup: Ovocie nakrájajte na drobné kúsky. Zmiešajte ich spolu s lieskovými orechmi a pokvapkajte citrónovou šťavou a medom pre sladkú príchuť. Podávajte chladné.
 2. Mišpulový koláč:

  • Ingrediencie: kôra na koláč, zrelé mišpule, cukor, škorica, citrónová šťava, múka, maslo.
  • Postup: Na kôre pripravte zmes z mišpúľ, cukru, škorice a citrónovej šťavy. Na vrch posypte tenkou vrstvou múky a kúsky masla. Pečte v predhriatej rúre na 180 ° C, kým nezhnedne.
 3. Mišpulová marmeláda:

  • Ingrediencie: zrelé mišpule, cukor, citrónová šťava.
  • Postup: Mišpule olúpte a zbavte jadier. Nakrájajte na menšie kúsky a dajte do hrnca spoločne s cukrom a citrónovou šťavou. Varte na miernom plameni, kým sa mišpula nerozvarí a vznikne hustá marmeláda. Nalejte do pohárov a uchovajte v chladničke.
 4. Mišpulový smoothie:

  • Ingrediencie: zrelé mišpule, banán, jogurt alebo mandľové mlieko, med.
  • Postup: Zmiešajte nakrájané mišpule a banán s jogurtom alebo mandľovým mliekom v mixéri. Pridajte lyžicu medu na sladkú chuť. Mixujte, kým nevznikne hladká konzistencia.
 5. Sušené mišpule:

  • Ingrediencie: zrelé mišpule.
  • Postup: Nakrájajte mišpule na tenké plátky a usušte v sušičke alebo na slnku, kým nebudú suché a pevné. Sušené mišpule môžete použiť ako zdravú a sladkú pochúťku.

Tieto recepty sú len niekoľko nápadov na to, ako využiť mišpule plne. Môžete s nimi experimentovať a skúšať rôzne kombinácie a prípravy podľa vašej fantázie a chuťových preferencií. Mišpule sú skvelým obohatením vášho jedálnička a zaručene prinesú novú dimenziu do vašej kuchyne.

pear and ginger galette
the yellow fruit smoothie
glass jar of apricot jam

Hnojenie stromov a kríkov s Hnojikom

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: