mitrovnička

Obsah

Mitrovnička - krásna skalnička

( Tiarella )

Mitrovnička ( Tiarella ) je rod rastlín z čeľade lomikamenovité ( Saxifragaceae ), ktoré sú často pestované pre svoje atraktívne listy a kvety. Hodí sa do skaliek, okrasných záhrad, ako lem okolo záhonov a pod.

Ako mitrovnička vyzerá

 1. Listy : Mitrovničky majú vždyzelené listy, ktoré sú rôzne tvarované v závislosti od druhu. Obvykle majú dlanite laločnaté alebo hlboko vrúbkované listy, ktoré sú na povrchu lesklé a niekedy sfarbené do rôznych odtieňov zelenej. Listy sú často peknou ozdobou záhrady, najmä v kombinácii s kvetmi.

 2. Kvety : Kvety mitrovničiek sú drobné a majú charakteristický zvonkovitý tvar. Sú biele alebo ružovkasté a často majú nápadne červené alebo ružové výrazné tyčinky. Kvety sú zhromaždené vo vzpriamených alebo niekedy aj previsnutých klasoch. Kvitnú väčšinou na jar alebo v skorom lete.

 3. Veľkosť : Veľkosť mitrovničiek sa líši podľa druhu, ale väčšinou dorastajú do výšky 20-30 cm, s rozpätím do šírky až 30-45 cm.

 4. Stanovište : Mitrovničky preferujú polotienisté až tienisté miesta, ale znášajú aj mierne slnko, pokiaľ je dostatočne vlhká pôda. Najviac prospievajú na vlhkých a dobre odvodnených pôdach s kyslým pH.

 5. Použitie : Mitrovničky sú obľúbené rastliny pre záhrady, najmä na výsadby pod stromami, v tienistých zákutiach, v okolí rybníkov alebo na okraji záhonov. Sú využívané ako pôdopokryvné rastliny alebo na zdobenie skaliek.

 6. Rozmnožovanie : Mitrovničky sa najčastejšie množia delením trsov alebo pomocou semien. Delenie trsov vykonávajte na jar alebo na jeseň.

Kultivary a hybridné druhy mitrovničiek ponúkajú rôzne odtiene listov a kvetov, čo dáva záhradníkom veľa možností, ako ich začleniť do záhradných kompozícií. Pre svoju nenáročnosť a atraktívny vzhľad sú mitrovničky veľmi obľúbené aj medzi začínajúcimi záhradníkmi, ktorí chcú vytvoriť pôsobivé a esteticky zaujímavé záhrady s využitím rastlín znášajúcich tieň a vlhké podmienky.

20230801 120641 scaled 1 scaled 1
20230801 120705 scaled 1 scaled 1
20230801 115748 scaled 1 scaled 1

Mitrovnička pestovania

Pestovanie mitrovničky je všeobecne považované za ľahké , najmä ak poskytnete rastline podmienky, ktoré jej vyhovujú. Ďalej prinášame jednoduchý návod, ako pestovať mitrroničku:

 1. Výber miesta : Mitrovničky preferujú polotienisté až tienisté miesta, ale znášajú aj mierne slnko, pokiaľ je dostatočne vlhká pôda. Vyhnite sa priamemu a silnému slnku, ktoré by mohlo spáliť listy. TIP : Krásne vynikne napríklad s bohyškami!

 2. Pôda : Mitrovničky rastú najlepšie na vlhkých a dobre odvodnených pôdach s kyslým pH. Pokiaľ máte alkalickú pôdu, môžete ju upraviť pridaním rašeliny alebo iných kyslých materiálov.

 3. Polievanie : Mitrovničky majú rady rovnomernú vlahu, najmä v období sucha. Pravidelne zalievajte, aby sa udržovala vlhkosť pôdy, ale vyhnite sa premokreniu. Zalievanie ráno alebo večer je najlepšie.

 4. Hnojenie : Mitrovničky nepotrebujú príliš prihnojovať. Stačí aplikovať organické hnojivo na jar, aby sa podporil rast. Ďalšie hnojivo dávajte skôr sporadicky.

 5. Mulčovanie : Mulčovanie okolo rastliny pomôže udržať vlhkosť pôdy, potlačí rast buriny a ochráni korene pred extrémnymi teplotnými výkyvmi.

 6. Rez : Mitrovničky nevyžadujú častý rez, ale po odkvitnutí môžete odstrániť odkvitnuté kvety a poškodené listy, aby sa podporil nový rast.

 7. Zazimovanie : V oblastiach s tuhými zimami je vhodné mitrovničku chrániť pred mrazom pomocou mulčovania alebo krycieho materiálu.

 8. Rozmnožovanie : Mitrovičky sa môžu množiť delením trsov na jar alebo na jeseň. Stačí oddeliť nové odnože od materskej rastliny a presadiť ich na nové miesto.

Mitrovničky sú ideálne rastliny na výsadby pod stromami , v tienistých zákutiach alebo na okraji záhonov, kde im poskytnete vlhké a tienisté prostredie. Ak dodržíte základnú starostlivosť, mitrovnička sa vám odmení svojimi atraktívnymi listami a kvetmi, ktoré prinesú do vašej záhrady krásu a život – lákajú totiž aj motýle a včely.

mitrovnička

Mitrovnička semená

Získanie semien z mitrovničky nie je zložité, a môžete tak ľahko rozmnožovať svoje rastliny. Semená z mitrovničky sa tvoria po odkvitnutí, kedy kvety odkvitajú a začínajú dozrievať plody (tabolky).

Nechajte kvety mitrčničky prirodzene odkvitnúť, čo im umožní tvoriť plody (tobolky).

Po odkvitnutí sledujte kapsuly, kým nezačnú zrieť. Zrelé semená sú často tmavo hnedej farby a môžu byť mierne priehľadné alebo prasknuté.

Keď semená dozrejú a kapsuly sa začnú otvárať, zbierajte semená starostlivo. Semená by mali byť suché a voľne sa uvoľňovať z kapsuly.

Po zbere umiestnite semená do suchej a vzdušnej nádoby, napríklad papierového vrecka alebo sklenenej nádoby či plechovky. Uistite sa, že semená sú úplne suché, aby ste predišli plesniam. Plesnivá semená nepoužívajte, pretože by ste si kontaminovali aj pôdu okolo.

Chráňte semená pred teplom a svetlom, skladujte ich na chladnom mieste, napríklad v špajze, v pivnici alebo v garáži, kým nebudete pripravení ich vysiať.

Semená mitrovničky môžete vysiať na jar alebo na jeseň. Pred výsevom môžete semená stratifikovať (podstúpiť chladný proces simulujúci zimu), čo môže pomôcť urýchliť klíčenie. Stačia semená na niekoľko týždňov umiestniť do vlhkého substrátu alebo na chladné miesto, napríklad do chladničky.

Keď semená vyklíčia a vytvoria sadenice, môžete ich vysadiť na miesto, kde si prajete mať nové rastliny mitrovničky.

Mitrovnička srdcolistá, mitrovnička srdcovitá

Mitrovnička srdcolistá , nesprávne tiež nazývaná mitrovnička srdcovitá , lat. Tiarella cordifolia, je jednou zo skalničiek, ktorá vám na vašej záhrade pokvitne najdlhšie. Jej biele kvety pripomínajú závoj nevesty a sú atraktívne pre všetkých návštevníkov vašej záhrady či skalky.

Mitrovnička srdcolistá je trvalka , ktorá je tiež vhodná ako pôdopokryvná rastlina do všetkých tienistých kútov na vašej záhrade. Dorastá do výšky asi 50 cm. Listy sú vždyzelené, najmä za miernych zim zostávajú ozdobou záhrady. Majú krásnu, jemnú a sviežu zelenú farbu, niektoré kultivary môžu mať vínové panašovanie a na jari či na jeseň sa sfarbujú až do sýtočervených odtieňov.

Vzpriamené stonky majú na svojich koncoch krémovo biele kvety , ktoré sú zoskupené v dlhých strapcoch. Púčiky však bývajú vyfarbené do ružových tónov, a tak najmä na jar sa na vašej záhrade rozohrá orchester farieb.

Mitrovnička dobre prospieva na tienistom stanovisku alebo v polotieni. Pôda by mala byť vlhšia, ale nezamokrená, najlepšie s kyslou pôdnou reakciou. Jediné, čo mitrovnička skutočne neznáša, je pôda s obsahom vápnika. Je mrazuvzdorná a nepotrebuje zazimovanie ani nastielku.

20230801 123506

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: