múčnatka egreša

Obsah

Múčnatka egreša - americká múčnatka egreša, egrešové múčnatky

( Podosphaera mors-uvae )

Americká múčnatka egreša je choroba, ktorá je spôsobená hubou Podosphaera mors-uvae. Táto choroba má za následok tvorbu bieleho práškovitého povlaku na listoch, výhonkoch, kvetoch a plodoch egrešov. Tieto postihnuté časti rastliny sa tiež môžu deformovať, čo vo výsledku často ovplyvní celkovú úrodu.

Táto choroba sa šíri prevažne v teplých a vlhkých podmienkach a môže sa vyskytovať po celú vegetačnú dobu rastlín.

Prevencia tejto choroby zahŕňa pravidelné odstraňovanie suchých a poškodených vetiev, udržiavanie rastlín v suchých podmienkach , používanie fungicídov na prevenciu a liečbu infekcie a tiež výber odolných odrôd egrešov.

Múčnatka egreša - Podosphaera mors-uvae

Egreše rezistentné proti múčnatke

Jednou z najlepších možností, ako sa vyhnúť napadnutiu egrešov múčnatke, je zvoliť si odrodu, ktorá je odolná alebo rezistentná voči tejto chorobe. Patria sem napríklad: Darek, Karat, Invicta, Karmen, Pax, Prima alebo Remarka .

A pretože múčnatke napádajú aj ríbezle , aj tu máte na výber z odolných odrôd: Red Lake, Rondom, Tatran z červených odrôd, z bielych potom Jantár alebo Orion az čiernych napríklad Eva, Viola, Otelo.

Egreše rezistentné proti múčnatke

Múčnatka egreša postrek

Na múčnatku egrešu je vhodný postrek, a to fungicíd aplikovaný 2x po odkvitnutí a potom ešte raz po zbere. Povolené prostriedky sú:

  • Bayleton 25 WP (triadimefón) – 0,03 %,
  • Rubigan 12 EC (fenarimol) – 0,03%.

Oba prostriedky sú vhodné aj na ríbezle.

Ak by ste sa chceli postrekom vyhnúť, potom je najlepšie zakúpiť odrody odolné voči múčnatke (pozri vyššie), udržiavať porasty egrešov a ríbezlí vzdušné, neprehnojovať rastliny dusíkom (tj zvoliť radšej organické hnojivo ako chemické), dôsledne odstraňovať napadnuté časti egrešov a ríbezlí a na jeseň hrabať a páliť opadané lístie, v ktorom patogén prezimuje.

Postrek na múčnatku egrešovú

Múčnatka egreša ochrana

Ako už bolo povedané vyššie, múčnatke egrešové bráni aj použitie organických hnojív a neprehnojovanie rastlín dusíkom. Rastliny sa potom môžu lepšie brániť chorobám aj škodcom. Namiesto fungicídnych prostriedkov odporúčame egreše a ríbezle hnojiť Hnojíkom. Toto prírodné organické hnojivo totiž obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Ak použijete Hnojík po celú sezónu, najskôr obmedzíte aj múčnatku egrešovú.

Repelentný účinok proti škodcom a chorobám spôsobuje chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín. Navyše chitín vylepšuje štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny.

Hnojivo sa dá použiť ako sypké a zapraviť do pôdy, alebo ako roztok , ktorým môžete ríbezle a egreše zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať. Vždy dbajte pokynov na obale. Postrekujte maximálne 3x týždenne, to by malo stačiť, aby sa dostavil požadovaný účinok.

Hmyzí trus hnojík

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: