nádorovitosť kapustovitých

Obsah

Nádorovitosť kapustovitých - pozor na všetky kapustovité rastliny okrem chrenu

( Plasmodiophora brassiace )

Nádorovitosť kapustovitých je rastlinná choroba spôsobená parazitickou hubou Plasmodiophora brassicae . Táto choroba postihuje rastliny z čeľade kapustovitých ( Brassicaceae ), ako sú napríklad kapusta, kel, reďkovky, kel alebo brokolica. Jediná kapustovitá rastlina, ktorá nebýva postihnutá, je chren.
Symptómy nádorovitosti sa zvyčajne prejavujú na koreňoch rastliny. Infikované rastliny vykazujú tvorbu malých, svetlo sfarbených nádorov alebo zdurenín na koreňoch. Tieto nádory môžu byť rôznych veľkostí a tvarov, ale zvyčajne majú nepravidelný a nerovnomerný vzhľad. Nádory spôsobujú deformácie a nadmerné priberanie koreňového systému, čo môže ovplyvniť príjem živín a vody.
Choroba sa šíri predovšetkým pôdou a môže byť prenášaná aj semenami, zvyškami rastlín alebo infikovanými nástrojmi. Infekcia nastáva obvykle, keď sa spóry parazitické huby dostanú do koreňov rastliny. Vyššie pôdne teploty a vlhkosť prispievajú k šíreniu choroby.
Prevencia a riadenie nádorovitosti kapustovitých zahŕňa použitie zdravých sadeníc, dôsledným striedaním plodín, dezinfekciu pôdy pred výsadbou, odstránenie a likvidáciu infikovaných rastlín a pôdnych zvyškov . Pri záhradníckom pestovaní je možné tiež aplikovať obmedzené množstvo chemických fungicídov , avšak dlhodobo je to metóda menej udržateľná.
Nádorovitosť kapustovitých - Plasmodiophora brassiace

Plazmodioforová nádorovitosť kapustovitých

Niekedy sa choroby hovorí aj plazmodioforová nádorovitosť kapustovitých, ale je to len iný názov, odvodený od názvu huby, ktorá choroba spôsobuje. Problémom pri tejto chorobe je najmä to, že parazit je maličký, v jednom grame nádoru môže byť až miliarda spor a navyše parazit prezíva v pôde aj bez hostiteľskej rastliny aj viac ako 10 rokov. Chorobu podporuje, keď je pôda skôr kyslá, vlhšia a teplejšia.

Sporu v pôde ničia niektoré rastliny, ako napríklad saturejka alebo mäta , a tak je dobré ich vysiať/vysadiť na zamorený pozemok, aby ste sa parazita zbavili. Tiež je dobré vysádzať reďkev olejnú , ktorá je považovaná za „lapaciu“ plodinu. Naopak sa neodporúča pestovať kapustovité rastliny na zelené hnojenie (horčica, repka olejná).

Plazmodioforová nádorovitosť kapustovitých

Plazmodiofora nádorovitosť kapustovitých - ako sa jej brániť

Najlepšia proti nádorovitosti kapustovitých je prevencia. Tá spočíva v tom, že budete nakupovať a pestovať len zdravú sadbu, zamedzíte zamoreniu pôdy, ku ktorej by mohlo dôjsť stykom s kontaminovanými nástrojmi, obuvou, povrchovou vodou

Odporúča sa tiež nepestovať kapustovité rastliny ako zelené hnojivo, radšej si vyberte strukoviny.

Vhodná je aj aplikácia dusíkatého vápna , a to najlepšie 2 až 3 týždne pred výsadbou, v dávke asi 10 kg / 100 metrov štvorcových.

A ako už bolo povedané vyššie, hodí sa aj pestovanie „lapacích“ plodín, ako je reďkev olejná, alebo vysadiť na pozemok mätu alebo saturejku.

Naopak na nádorovitosť kapustovitých spôsobenú hubou Plasmodiophora brassiace neexistujú zatiaľ žiadne postreky , ktoré by boli schválené.

Nádorovitosť kapustovitých ochrana

Jednou z možností prevencie je tiež vyživovať rastliny správne tak, aby sa mohli proti prípadným infekciám samy brániť. Na to sa hodia prírodné organické hnojivá, ktoré rastliny nielen vyživujú, ale práve im tiež zlepšujú obranyschopnosť. Skúste použiť ako hnojivo Hnojík. toto prírodné organické hnojivo totiž obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Repelentný účinok proti škodcom má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý práve vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín. Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny.

Hnojivo sa dá použiť ako sypké a zapraviť do pôdy, alebo ako roztok , ktorým môžete kapustovité zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať. Vždy dbajte pokynov na obale. Neprekračujte odporúčané dávkovanie a postrek je najlepšie vykonávať 3x do týždňa.

Hnojík - 1L

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: