obaľovač hrachový

Obsah

Obaľovač hrachový obrázok - škodí na hrachu a hrachoroch

( Cydia nigricana )

Obaľovač hrachový (Cydia nigricana, syn. Cydia rusticella) je škodca na hrachu, hrachoroch a vikvi, na ktorých sa objavuje od konca mája av júni, keď tieto plodiny vykvitajú. Na hostiteľských rastlinách sa živia hlavne húsenice. Samice kladú vajíčka na listy alebo na kališné lístky.

Húsenice sa liahnu asi za 7 dní a prenikajú do strukov a semien, na ktorých sa živia. To potom vyzerá ako klasická červivosť hrachu , čo sa však prejaví až v čase, keď struky dozrievajú a pestovateľ ich chce zožať. V jednom jedinom struku môžu byť až 4 semená úplne vyhryznuté a navyše priestor medzi semenami je zaplnený trusom húsenice. Húsenice sa potom kuklia v pôde, kde prezimujú.

Obaľovač hrachový má len jednu generáciu ročne.

Obaľovač hrachový - Cydia nigricana, syn. Cydia rusticella

Obaľovač hrachový - hrach na zrno

Pestovanie hrachu na zrno môže byť zaujímavým a odmeňujúcim zážitkom. Aby ste sa pri pestovaní hrachu vyhli obaľovači hrachovému, ktorý je škodcom hrachu, odporúčame vám dodržiavať nasledujúce postupy:

 1. Správna voľba odrody : Vyberte si odrodu hrachu, ktorá je odolná voči obaľovači hrachovému. Existuje niekoľko odrôd hrachu, ktoré majú vyššiu odolnosť voči tomuto škodcovi (napr. Kingfisher). Informácie o odolnosti by mali byť uvedené na obale semien.

 2. Dobre pripravená pôda : Pred výsadbou hrachu uistite sa, že pôda je dobre pripravená. Hrach preferuje vlhkú, dobre odvodnenú pôdu s neutrálnym pH. Pridajte do pôdy dostatok organického hnojiva alebo kompostu a robte pravidelnú zálievku.

 3. Striedanie plodín : Vyhnite sa pestovaniu hrachu na rovnakom mieste po sebe idúcich sezónach. Striedanie plodín pomáha znižovať riziko výskytu škodcov a chorôb, vrátane obaľovača hrachového. Pokiaľ možno pestujte hrach na zrno na inom mieste záhrady.

 4. Pravidelná kontrola a monitorovanie : Pravidelne prezerajte rastliny hrachu, aby ste zistili prípadný výskyt obaľovača hrachového. Môžete pozorovať prítomnosť škodcu na listoch alebo na samotných hrách. Pri zistení príznakov infekcie škodcom okamžite pristúpte k ďalším opatreniam.

 5. Biologická kontrola : Skúste využiť prirodzených nepriateľov obaľovača hrachového, ako sú napríklad draví chrobáky alebo parazitické osy. Tieto prirodzené predátory môžete prilákať do záhrady prostredníctvom výsadby rastlín, ktoré ich priťahujú.

 6. Chemická ochrana : V prípade závažného výskytu obaľovača hrachového môžete zvážiť použitie insekticídov alebo pesticídov. Pred použitím chemických prípravkov však vždy starostlivo preštudujte návod a dodržujte bezpečnostné opatrenia.

Obaľovač hrachový - Cydia nigricana, syn. Cydia rusticella

Obaľovač hrachový postrek

Povolenými insekticídmi môžete obaľovača hrachového postrekovať od jari do leta. Patria sem:

 • Cymbush 10 EC (cypermethrin) 0,4 l.

Majte však na pamäti, že chemické prostriedky sú škodlivé pre človeka, zvieratá aj prírodu okolo, najmä vodné organizmy.

Ďalej pri postrekovaní vždy používajte ochranné pomôcky, ako sú okuliare, rukavice, ochranný odev a pod. Pri postrekovaní nejedzte ani nepite. Po postrekovaní si umyte ruky.

Postrek vykonávajte len za bezveterného počasia.

Okrem chemickej ochrany sa odporúča aj biologická ochrana, a to pomocou dravých roztočov alebo parazitických vosičiek.

Najdôležitejšia je však prevencia , tj.

 • nakupovať zdravú sadbu,
 • dôsledne striedať plodiny – najlepšie raz za 4 roky pestovať rovnakú plodinu na rovnakom pozemku,
 • dostatočná priestorová izolácia medzi porastmi hrachu, hrachora alebo vikvy,
 • včasný zber,
 • ihneď po zbere pozemok zryť alebo zorať,
 • používať kvalitné a hlavne organické hnojivá, ktoré dodajú rastlinám schopnosť brániť sa proti škodcom.

Obaľovač hrachový ochrana

Ako ideálnu alternatívu najmä k chemickým postrekom, ktoré sú škodlivé ako pre človeka, tak pre zvieratá a prírodu okolo, vyskúšajte prírodné organické hnojivo Hnojík . Hnojík obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Ak použijete Hnojík od začiatku sezóny, tj. doby, kedy sa obaľovači začínajú množiť, pravidelne, potom sa najskôr vyhnete všetkým problémom, ktoré na vašich pozemkoch spôsobujú títo malí škodcovia.

Repelentný účinok proti škodcom má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín. Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny.

Pokiaľ sa obaleči už premnožili, je nutné dostať chitín čo najrýchlejšie do rastlín (hrachu, hrachora, vikvy). Preto H nojík so svlečkami lúhujte vo vode , aby sa účinné látky rozpustili, a týmto výluhom potom rastliny zalejte alebo postriekajte. Najlepšie je, keď sa látky cez listy aj korene dostanú čo najrýchlejšie do tela rastliny. U obalečov postačia obvykle tri takéto zálievky počas týždňa, aby sa dostavil požadovaný efekt.

Hnojík

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: