HMYZÍ TRUS ako HNOJIVO NA PARADAJKY

Odrody paradajok

Obsah

Paradajky

Odrody paradajok -Zrelé a dozrievajúce plody paradajok

Paradajky (Solanum lycopersicum) obľúbená plodová zelenina z čeľade ľuľkovité, ktorú v našich záhradách pestujeme ako  jednoročnú rastlinu.

Odporúčania ohľadom pestovania nájdete v článku Paradajky. Tu sa budeme venovať niektorým obľúbeným druhom paradajok. Príjemné čítanie.

Aké poznáme odrody paradajok

Druhov a odrôd paradajok je obrovské množstvo. Vysoké, nízke, šľachtené, divoké, s veľkými, obrovskými či malými plodmi rôznych tvarov, farieb i chutí.

Hlavné rozdelenie paradajok je podľa ich vzrastu, teda typu stonky. Hlavný rozdiel je v tom, či stonka paradajky potrebuje pri svojom raste oporu, alebo rastie vzpriamene bez potreby o niečo sa opierať.

Poznáme teda dve hlavné kategórie paradajok:

  • kríčkové
  • tyčkové

Tyčkové paradajky

Pri pestovaní tyčkových paradajok sa vyžaduje opora rastliny, aby rástli vzpriamene a neváľali sa po zemi. Dokážu dorásť pomerne vysoko, čo vplýva aj na možnosť dopestovania väčšieho množstva plodov. Ale ak sa tyčkovej paradajke nezabezpečí oporná tyč či konštrukcia, rastlina bude rásť políhavým spôsobom po zemi. Takýto spôsobom pestovania je tiež možný, ale neodporúča sa. Viedlo by to k nadmernému rozšíreniu hubových ochorení, čo by následne viedlo aj k nedostatočnej alebo žiadnej úrode.

Odrody paradajok - Tyčkové paradajky

Opora na paradajky

Či použijete kúpenú tyč či opornú konštrukciu určenú na pestovanie tyčkových paradajok, alebo použijete bambusovú tyč, obyčajnú dostatočne dlhú a pevnú palicu alebo si vyrobíte vlastnú opornú konštrukciu, na ktorú budete svoju rastliny uväzovať, to je na vás. Dôležité je, aby tyčkové paradajky mali oporu, vďaka ktorej budú rásť vzpriamene a bude okolo nich v dostatočnej miere prirodzene prúdiť vzduch. 

Paradajky nemajú úpony, ktorými by sa sami prichytávali o oporu, preto ako rastliny rastie, je potrebné ju opakovane priväzovať k opore.

Tipy pre pestovanie tyčkových paradajok

paradajky priesady

Tento druh paradajok podľa odrody dokáže dorásť do veľkej výšky. Preto mnohí pestovatelia ich v priebehu rastu „zaštipnú“ vo vrchole. Rastliny  zaštipujeme (odlomíme vrchol) vo výške opory, aby ju neprerástli. Ideálne výška je asi 1,5-2 metre nad zemou. Po tomto zaštipnutí už nerastie do výšky, čo prospieva množstvu plodov, ktoré urodí. 

Ďalšia vec, ktorá prispieva k väčšej úrodnosti je vylamovanie tzv. zálistkov, teda bočných výhonov paradajky vyrastajúcich z pazuchách listov. Ak by sa tieto zálistky neodstraňovali, viedlo by to k nadmernému rozvetveniu rastliny a zníženiu množstva plodov, ktoré z nej získame.

Kríčkové paradajky

Na rozdiel od tyčkových, kríčkové paradajky majú pevnú stonku, ktorá je samonosná a nepotrebujú oporu pre svoj vzpriamený rast. 

Rastlina má niekoľko bočných (postranných) výhonov. Pozor, tieto sa nevylamujú! Vďaka tomu plody rastú vo väčších trsoch a je ich viac.

Spravidla sú kríčkové rajčiaky nižšie ako tyčkové a nezaštipujú sa vo vrchole. Môžu dorásť približne do 1 metra, ale tiež nemusia. Závisí to konkrétnej odrody. Tomu zodpovedá i označenie determinantný druh. Podľa výšky, akú potrebujete, môžete si vybrať z množstva odrôd kríčkových paradajok práve také, ako vám vyhovujú.

Medzi jednotlivými odrodami kríčkových paradajok nájdeme také, ktoré plodia drobné plody podobné čerešniam, tzv. cherry paradajky. Ale aj také, ktoré prinášajú oveľa väčšie plody, ktoré sú vhodné napríklad na spracovanie v kuchyni.

Plody kríčkových paradajok sa neodlišujú len veľkosťou, ale aj tvarom. U maloplodých odrôd okrem klasických cherry paradajok, ktoré nájdeme v rôznych farebných odtieňoch, sú obľúbené aj drobné hruškovité. A každá odroda má svoju špecifickú chuť i vôňu. Výber je naozaj bohatý.

Odrody paradajok - Žltá hruškovitá cherry paradajka YELLOW PEAR CHERRY

Žltá hruškovitá cherry paradajka YELLOW PEAR CHERRY

Zdroj fotky: www.dobrodruzstvo.com

 Zdroj: annapolisseeds.com

Divoké paradajky

Odrody paradajok - Divoké paradajky Chiapas

Divoké paradajky odroda CHIAPAS

 Zdroj fotky: annapolisseeds.com

V poslednom období sa začínajú veľkej obľube tešiť odrody divých paradajok. Nie je to jedna odroda, ale je ich niekoľko. Celosvetovo ich je asi šestnásť odrôd. Niektoré vlastnostispoločné pre všetky divé paradajky,  ale niektoré sú rozdielne podľa odrody.

Divoké paradajky od svojho vzniku až po dnes rastú v juhoamerických Andách vo voľnej prírode. Poznali ich už  Aztékovia, ktorí ich hojne konzumovali.  Sú to predchodcovia  našich „bežných“ paradajok.  

Pre divoké paradajky platí, že  sú nešľachtené. Plodia množstvo malých plodov (u niektorých odrôd menších ako cherry paradajky), ktoré rastú ako v strapcoch, tak jednotlivo podľa odrody. Plody sú rôznych farieb.

Pestovanie divých paradajok

Pri ich pestovaní sa nezaštipuje vrchol rastliny ani sa nevylamujú tzv. zálistky. Tým sa podobajú kríčkovým paradajkám. Svojím vzrastom sú zase veľmi podobné tyčkovým paradajkám, pretože rastú do väčších rozmerov a  čiastočne políhavým spôsobom.  Majú veľmi bujný rast, takže potrebujú viac priestoru oproti šľachteným paradajkám.

Získavajú si obľubu najmä kvôli názoru, že sú odolné voči hubovitým chorobám paradajok. O tomto fakte môžeme povedať, že je to čiastočná pravda. Hoci sú vo všeobecnosti odolnejšie, odolnosť úplná sa vyskytuje len u niektorých odrôd divých paradajok. Neplatí to všeobecne na všetky.  Ale naozaj platí to, že starostlivosť  vyžadujú v menšej miere oproti šľachteným.

Predpestovanie si doma vlastných priesad divých paradajok prebieha rovnako u domácich paradajok. A ako na paradajky ako také, si môžete prečítať v článku Paradajky

Balkónové paradajky

Tento príjemný trend vnášajúci kúsok záhrady na naše balkóny a terasy je podporovaný dostupnosťou zaujímavých odrôd. Paradajky vám ľahko splnia sen o jedlej minizáhradke na balkóne či terase. Pri balkónových paradajkách môžeme povedať, že ide o špeciálne spravidla kríčkové paradajky, ktorým vyhovuje pestovanie v kvetináči.

Môžete si vybrať od malých zakrpatených foriem po „metrové“ dorastajúce do  jedného metra, s drobnými plodmi cherry alebo väčšími vhodnými na kuchtenie v kuchyni. Je na vás aká odroda bude vyhovovať práve vám. Aká sa vám hodí do vašej predstavy balkónovej či terasovej záhrady.

Odrody paradajok -Balkónové paradajky prestované v kvetináčoch

Balkónové paradajky prestované v kvetináčoch

Kvetináč na pestovanie balkónových paradajok

Balkónové paradajky sú kontajnerované. To znamená, že pre svoju existenciu potrebujú kvetináč alebo obdobnú vhodnú nádobu, v ktorej by rástli. Musí mať dostatočnú stabilitu, aby množstvo plodov a výhonkov nespôsobilo  prevrátenie celej rastliny i s kvetináčom vo vetre. Je vhodné, aby kvetináče mali podmisky, aby zálievka pri polievaní rastlín vám len tak nevytekala na balkón či terasu. Osobitne to platí pri používaní hnojenia tekutou formou. To by nepôsobilo moc esteticky.

Ďalšou výhodou je možnosť zálievky do podmisky. Je to vhodná forma závlahy i hnojenia, keďže paradajky neobľubujú vlahu na listoch, čo vedie k hubovým ochoreniam paradajok. Viac o nich si môžete prečítať na tomto odkaze.

Pestovanie balkónových paradajok

Predpestovať priesady paradajky na balkón si môžete ako pri klasických záhradných rajčinách. Výsev vykonávame podľa klimatických podmienok od marca do začiatku apríla.  Priesady vysádzame vonku spravidla v druhej polovici mája, kedy pominie nebezpečenstvo mrazov, na ktoré sú rajčiny náchylné. Preto čas výsadby na balkón prispôsobte aktuálnym poveternostným podmienkam. Potrebujú dostatok slnečného žiarenia a pravidelný prísun vody a živín.

Keďže kontajnerované paradajky majú obmedzené množstvo zeminy, je potrebné venovať zvýšenú pozornosť jej kvalite a na pravidelný prísun živín vo forme hnojenia. Obľubujú priepustnú výživnú pôdu, do ktorej môžete pridať rozdrvené vaječné škrupiny, rohovinu a Hnojík, aby ste svojim rastlinkám zabezpečili potrebné vyvážené živiny vo všetkých vegetačných fázach. Hnojík s repelentným účinkom na škodcov vďaka Chitínu, zároveň pomáha chrániť vaše rastlinky pred napadnutím.

 Viac o pestovaní a starostlivosti o paradajky sa dočítate v článku Paradajky.

Čierne paradajky

Paradajky sú medzi pestovateľmi jednou z najobľúbenejších plodín. Existuje široká škála odrôd s rôznym tvarom, chuťou i farbou. U nás sa bežne pestujú červené, žlté, oranžové i zelené paradajky. Do popredia sa dostávajú odrody čiernych paradajok.

Vznikli krížením klasickej červenej odrody s fialovou odrodou. Odtieň čiernych paradajok sa pohybuje od tmavofialových cez hnedé až po čierne čiastočne či úplne. Svoj odtieň získavajú vďaka antokyanínu, karotenoidu a chlorofylu. Odrody čiernych paradajok nie sú príliš citlivé na zmeny kyslosti pôdy, čo je výhoda pri ich pestovaní.

Čierne paradajky si získavajú stále viac priaznivcov jednak pre ich bohatú chuť, ale i zdraviu prospešný účinok. Antokyanín, ktorý obsiahujú má protirakovinový účinok, posilňuje imunitu, spomaľuje proces starnutia a zlepšuje fungovanie kardiovaskulárneho systému. Lykopén má priaznivý účinok na mužskú prostatu, provitamín A na zrak. Avšak je potrebné uviesť aj to, že nadmerná konzumácia môže mať na organizmus starších ľudí negatívny účinok, ako aj pri ochoreniach osteoporózy a kĺbov.

Čierne paradajky potrebujú rovnakú starostlivosť ako ostatné u nás bežne pestované paradajky. Tejto téme sa venujeme v článku Paradajky.

Čierna šalátová paradajka TOM WAGNER

Čierna šalátová paradajka TOM WAGNER

Čierna šalátová paradajka DARK GALAXY

Čierna šalátová paradajka DARK GALAXY

Čierna paradajka BLACK CHERRY

Čierna paradajka BLACK CHERRY

Čierne cherry paradajky CAPPUCCINO CHERRY

Čierne cherry paradajky CAPPUCCINO CHERRY

Čierna cherry paradajka CHOCOLATE CHERRY

Čierna cherry paradajka CHOCOLATE CHERRY

Zdroj fotiek: www.dobrodruzstvo.com

Zelené paradajky

Zelené paradajky nie sú len nezrelými plodmi rajčiaka jedlého. Existujú pomerne veľké množstvo odrôd zelených paradajok, ktoré majú rozličnú výšku i veľkosť plodov. Prinášajú obohatenie do nášho jedálnička a dopĺňajú širokú škálu farieb plodov pestovaných odrôd paradajok. Často nájdete medzi zelenými odrodami aj „panšované“, ktoré sú veľmi dekoratívne. Ale nielen to. Dopĺňajú rozmanitosť vône a chutí, ktoré nám paradajky ponúkajú.

Ich nároky na pestovanie sú identické ako pri ostatných odrodách u nás bežne pestovaných paradajok. A tak ako u iných, aj u týchto platí, že si môžete predpestovať zo semiačka vlastné priesady, pričom starostlivosť o ne neprináša väčšiu náročnosť ako sme zvyknutí pri pestovaní paradajok.

Zaujala vás myšlienka pestovať zelené paradajky?  Pridajte sa k ich spokojným pestovateľom.

Odrody paradajok -Zelená mäsitá paradajka MYSTERY GREEN

Zelená mäsitá paradajka MYSTERY GREEN

Zelená cherry paradajka VERTE ZEBRE CHERRY

Zelená paradajka VERTE ZEBRE CHERRY

Zdroj fotiek: www.dobrodruzstvo.com

Na záver

Nech sa rozhodnete pestovať  ktorýchkoľvek druh paradajky v ktorejkoľvek odrode, bude to pre vás prínosom. Okrem radosti z pestovania, ktorá podľa vedeckých štúdií má na nás blahodárny účinok, tak benefity vlastných kvalitných paradajok, ktorým sa kupné nemajú šancu  vyrovnať, stoja určite za starostlivosť a námahu.

Hnojenie zeleniny

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články