Orlíček

Obsah

Orlíček - Nenáročná krása do vašej záhrady

Orlíček - Aquilégia

Aquilégia, známa tiež ako Orlíček , je rod kvitnúcich rastlín patriaci do čeľade iskerníkovitých (Ranunculaceae). Tento rod zahŕňa približne 70 druhov rastlín , ktoré sa vyskytujú predovšetkým v severnej pologuli, predovšetkým v strednej a severnej Európe, Ázii a Severnej Amerike. Orlíček je populárny kvet medzi záhradníkov vďaka svojim nádherným kvetom a atraktívnemu vzhľadu .

Jedným z najcharakteristickejších rysov Orlíčka sú jeho kvety, ktoré majú zvláštny tvar podobný orlím pazúrom , čo je zároveň dôvod, prečo dostal svoje meno. Kvety Orlíčka sú obvykle veľké, nápadné a majú pestrú škálu farieb, vrátane bielej, ružovej, fialovej, modrej a žltej. Tieto kvety sú vysoko atraktívne pre hmyz, najmä pre včely a motýle, ktoré sú hlavnými opeľovačmi Orlíčka.

Orlíček je trvalka, ktorá rastie vo forme trsu, a jeho listy sú zelené, perene členené a dosahujú dĺžku až 20 centimetrov. Rastlina obvykle dosahuje výšku okolo 30 až 60 centimetrov , čo ju robí ideálnou voľbou pre záhrady a záhony. Existuje aj niekoľko odrôd Orlíčka, ktoré sú menšieho vzrastu a vhodné na pestovanie v nádobách.

Orlíček pestovanie

Orlíček obyčajný (Aquilegia vulgaris) je nenáročná rastlina, ktorá sa dobre prispôsobuje rôznym podmienkam. Tu je niekoľko tipov pre úspešné pestovanie orlíčka:

  1. Stanovište : Orlíček obyčajný preferuje slnečné až polotienisté stanovište, ktoré je chránené pred priamym poludňajším slnkom. Rastlina znesie aj tienistejšie miesta, ale na plnom slnku môže mať tendenciu vädnúť.

  2. Pôda: Orlíček obyčajný uprednostňuje dobre odvodnenú pôdu s dostatočným obsahom humusu. Môžete pridať kompost alebo iný organický materiál do pôdy pred výsadbou, aby sa zlepšila jej štruktúra a živinový obsah.

  3. Zálievka: Hoci je orlíček obyčajný odolný voči suchu, je dôležité pravidelne zalievať najmä počas suchých období. Udržujte pôdu vlhkú, ale vyhnite sa premokreniu, ktoré by mohlo viesť k hnilobe koreňov.

  4. Hnojenie: Orlíček obyčajný nepotrebuje silné hnojenie. Môžete pridať výživný kompost alebo hnojivo s pomalým uvoľňovaním na jar, aby sa zlepšila pôdna štruktúra a podporil rast rastliny.

  5. Mulčovanie: Aplikácia mulča okolo rastliny pomôže udržovať vlhkosť pôdy, potláčať rast burín a chrániť korene pred extrémnymi teplotnými výkyvmi.

  6. Rez: Po odkvitnutí môžete odstrániť odkvitnuté kvety, aby ste podporili ďalšie kvitnutie. Môžete tiež prerezať vädnuté alebo poškodené stonky a listy.

  7. Rozmnožovanie: Orlíček obyčajný sa množia semenami, ktoré môžete vysievať na jeseň alebo na jar. Semená je vhodné nechať stratifikovať v chlade po dobu niekoľkých týždňov pred výsadbou. Rastliny je možné tiež rozmnožovať delením trsov na jar.

  8. Choroby a škodcovia: Orlíček obyčajný je všeobecne odolný voči chorobám a škodcom. Napriek tomu je vhodné pravidelne kontrolovať rastliny a odstraňovať prípadné napadnuté listy alebo stonky.

  9. Zimná ochrana: Orlíček obyčajný je odolný voči mrazu, ale v oblastiach s prísnymi zimami môžete rastlinu prikryť vrstvou mulča alebo lístia, aby sa chránila pred extrémnymi teplotami.

Orlíček pestovanie

Orlíček obyčajný - Aquilegia vulgaris

Orlíček obyčajný (Aquilegia vulgaris) je druh rastliny z rodu Aquilegia, ktorý patrí do čeľade iskerníkovitých (Ranunculaceae). Orlíček obyčajný je pôvodný druh v Európe a vyskytuje sa vo voľnej prírode, rovnako ako v záhradách a parkoch.

Orlíček obyčajný je vytrvalá rastlina s trsom listov a vzpriamenými stonkami, ktoré dosahujú výšku až 80 centimetrov. Jeho listy sú zložené z niekoľkých lalokov a majú svetlo zelenú farbu. Kvety Orlíčka obyčajného sú typicky v tvare rúrky s výraznými ostrými cípmi na konci, ktoré pripomínajú orlie pazúry. Tieto kvety sú obvykle fialovej, modrej alebo ružovej farby , ale existujú aj biele a krémové odrody.

Orlíček obyčajný je rastlina, ktorá kvitne v období jari až leta, obvykle od mája do júla. Jeho kvety sú veľmi atraktívne pre opeľovače, ako sú včely a motýle, ktorí prilietajú na nektár. Po odkvitnutí sa na rastline tvoria plody vo forme kapsuly , ktoré obsahujú semená.

Pestovanie Orlíčka obyčajného je pomerne jednoduché. Rastlina preferuje slnečné až polotienisté stanovište s dobre odvodnenou pôdou. Môže sa však prispôsobiť rôznym podmienkam a rastie aj v tieni. Orlíček obyčajný je odolný voči chladu a znesie mierne mrazy . Je vhodné pravidelne zalievať rastlinu , najmä v suchých obdobiach.

Orlíček obyčajný - Aquilegia vulgaris

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje:

Zaujímavé odkazy