HMYZÍ TRUS ako HNOJIVO NA OVOCNÉ STROMY

Ovocné stromy

Obsah

Ovocné stromy majú pomenovanie podľa plodov s názvom ovocie - Jablone s plodmi v záhrade počas jesene

Ovocný strom

Ovocné stromy - Kvitnúce jablone v záhrade.

Ovocný strom je rastlina stromovitej formy, drevina. Pestovaný býva spravidla pre úžitok plodov. Pričom jeho pestovanie môže plniť aj estetickú funkciu.

Plody ovocného stromu sú označované ako ovocie. Podľa jednotlivých druhov sa ovocie líši veľkosťou, tvarom, farbou i chuťou. Stromy, ktoré prinášajú jedlé ovocie pre ľudí, dostali pomenovanie ovocné stromy.

Ovocné stromy pestovanie

Pestovanie ovocných stromov má u nás veľmi dlhú históriu. Tak ako v minulosti i teraz sa ovocné stromčeky tešia u pestovateľov veľkej obľube. Okrem skrášlenia či vytvorenia príjemného tieňa ponúkajú skvelú pridanú hodnotu vo forme svojho ovocia.

V našich klimatických podmienkach najčastejšie pestované ovocné stromy v exteriéri sú: jabloň, hruška, slivka, čerešňa, višňa, marhuľa, či broskyňa. No v našich záhradách a sadoch nájdeme aj nektarinku, ringlotu, mirabelku, morušu či krížence ako napríklad slivkomarhuľa alebo jarabinohruška

Ovocný strom Jabloň so jablkami na konároch

Jabloň so jablkami na konároch

Ovocný strom Hruška. Zrelé hrušky na strome v záhrade

Hruška so zrelými plodmi hruškami  v záhrade

Strom Slivka s dozretými plodmi slivkami na strome

Strom Slivka s dozretými plodmi slivkami
na strome

Ovocný strom Čerešňa s červenými zrelými bobuľovými plodmi čerešňami

Čerešňa s červenými bobuľovými plodmi čerešňami

Višňa s nádhernými plodmi a listami na konári

Višňa s nádhernými plodmi a listami na konári

Ovocné stromy - Vetva broskyne s dozretými plodmi a listami

Vetva broskyne s dozretými plodmi a listami

Ovocné stromy: predaj a nákup

Väčšina záhradkárov a pestovateľov ovocných stromov si svoje ovocné  stromy kupuje. Hoci sa nájdu aj nadšenci, ktorí si vypestujú vlastný podpník a zaštepia do neho ovocný strom, o ktorý majú záujem. Väčšinou však túto náročnú prácu prenechávame odborníkom, ktorí sa jej venujú na profesionálnej úrovni. 

Už pri výbere konkrétneho ovocného stromu, ktorý chceme kúpiť, riešime rôzne typy  podpníkov ovocných stromov. Od nich sa odvíjajú vlastnosti stromu, o ktorý máme záujem. Je rozdiel či si vyberieme podpník, vďaka ktorému náš strom vyrastie do výšky maximálne 2m, 8m, či do 15m

Ovocné stromy: predaj a nákup - Čerešne v procese dozrievania na čerešni

Podpníky stromov, do ktorých sú zaštepené odrody ovocných stromov, okrem veľkosti, tvaru, rýchlosti rastu či pestovateľských nárokov stromu, ovplyvňujú aj chuť, tvar, skladovateľnosť či vyfarbenie plodov. Preto je vhodné tejto oblasti pri výbere ovocného stromu venovať pozornosť.

Pri výbere kultivaru ovocného stromčeka sa zamerajte aj na opelivosť.  Existujú kultivary ovocných stromov, ktoré sú označené ako samoopelivé (samosprašné), ale aj také, ktoré sú cudzoopelivé (cudzosprašné). Keď sa budete rozhodovať, ktorý stromček si kúpiť, u jednotlivých kultivarov, pozrite si aj informáciu, či je samoopelivá, alebo akých potrebuje opeľovačov. Ak ju nenájdete, vyžiadajte si ju.

Ak si totiž vyberiete cudzoopelivý kultivar a vo vašom okolí, v dostatočnej vzdialenosti, sa nenachádza jeho opeľovač, nedočkáte sa vytúženej úrody. To je častá odpoveď, prečo ovocný strom neprináša úrodu.

Kvitnúca vetva čerešňového stromu

Čerešňa – kvitnúca vetva čerešňového stromu

Kvitnúci ovocný strom hruška - detail na biele kvety, puky a listy.

Kvitnúci ovocný strom hruška – detail na biele kvety, puky a listy.

Broskyňa - Ružový broskyňový kvet

Broskyňa – Ružový broskyňový kvet

Ovocné stromy - Kvitnúce jablone v záhrade.

Kvitnúce jablone v záhrade.

Zakrslé ovocné stromy

Zakrslé ovocné stromy: predaj a nákup - Žena záhradkárka v sade fotí zrejúce hrušky na strome

Aby ste mohli pestovať ovocné stromy, nemusíte mať nevyhnutne veľký priestor v záhrade či sade. Nájdete kultivary, ktoré označujeme ako zakrslé ovocné stromy a sú vhodné aj do menších priestorov

Vďaka podpníkom, do ktorých sú zaštepené, zakrslé formy ovocných stromov nedorastajú do veľkých rozmerov – ani výšky, ani šírky. Vďaka svojej veľkosti sú pohodlnejšie na starostlivosť pri strihaní, postrekoch, ale i pri zbere ovocia.

Stĺpovité ovocné stromy

Ak nemáte priestor ani na zakrslé formy stromčekov, ešte stále sa nemusíte vzdať svojho sna o pestovaní ovocných stromov. Riešením môžu byť stĺpovité ovocné stromy, ktoré sú vhodné do aj do úzkych priestorov. 

Ich história začína v Anglicku a zvyčajne sú zaštepené na pomaly až mierne stredne rastúcich podpníkoch.

Stĺpovité ovocné stromy - žena vykonávajúca rez na hruške

Už z ich názvu vyplýva, že ich koruna je úzka – stĺpovitá. Majú jeden hlavný výhon, tzv. terminál, z ktorého sa rozrastá koruna do maximálnej šírky 1m. Tieto stĺpovité stromčeky dorastajú do maximálnej výšky 4m.

Veľkosť plodov stĺpovitých ovocných stromov je normálna, hoci množstvo plodov nebude ako u klasických veľkých stromov, predsa si môžete dopestovať vlastné ovocie.

Ovocný strom na balkón

Balkóny či terasy sú súčasťou našich domácností, kancelárií, reštaurácií… Je krásne, keď sa aj oni zelenajú a prinášajú nám do života trochu prírody. Nemusia to byť len kvietky, bylinky či zeleninové priesady. Môžu to byť aj ovocné stromy.

Vyššie spomenuté stĺpovité formy ovocný stromov sú riešením aj pre tých, ktorých snom je pestovať ovocný strom na balkón, či terasu.

Ovocné stromy na balkón - kvitnúca slivka - detail

Na balkóny i terasy je potrebné vyberať kultivary, ktoré dorastajú do výšky 2m až 3m a ktorým vyhovuje pestovanie v tzv. kontajneri, teda v primerane veľkej nádobe, kvetináči. 

Nepotrebujú nevyhnutne pre svoj koreňový systém veľký priestor vo voľnom priestore. Samozrejme, že preto potrebujú o niečo viac starostlivosti. Najmä vo forme výživy a vlahy. Ale veľmi dôležitý je i rez a prebierka plodov

Takto môžete pestovať stĺpovité kultivary jabĺk, hrušiek, sliviek, čerešní, višnín či marhulí. Dokonca si môžete vybrať stromčeky, ktoré na jednom podpníku majú zaštepené dve rôzne odrody toho istého druhu či dokonca rozličných druhov ovocných stromov. 

Kedy zasadiť ovocné stromy

Kedy zasadiť ovocné stromy - pôda v dlaniach

Výsadba je dôležitým krokom pestovania a vplýva na pestovanie a prosperitu stromu po celý čas jeho životnosti.

Príprava pôdy, jej obohatenie o vhodné kvalitné hnojivo, akým je napríklad Hnojík  a dostatočne veľká výsadbová jama (ideálne 50x50x50 cm) je samozrejmosťou.  Aký veľký priestor od okolia váš stromček potrebuje sa odvíja od jeho druhu a kultivaru.

Najideálnejším obdobím, kedy zasadiť ovocné stromy, je čas vegetačného pokoja. Chladné počasie jesene od polovice októbra, kým nie je zamrznutá pôda, podporuje dobré zakorenenie mladých stromčekov.  Pri jesenne výsadbe nie je nutné robiť po vysadí rez koruny, je možné ho urobiť na jar. 

Ak chcete vysadiť stromček na jar, najlepšie je to hneď po rozmrznutí pôdy (ranné mrazíky nie sú prekážkou). Najneskôr vysaďte voľnokorenný stromček do konca apríla

Kontajnerované stromy je možné vo všeobecnosti vysádzať aj neskôr, teda celoročne, kým nie je zamrznutá zem. No vysoké teploty a sucho môžu byť prekážkou pre uchytenie stromu. Preto je dôležité mu zabezpečiť pravidelnú dostatočnú vlahu, prípadne pri veľmi silnom slnečnom žiarení jemné zatienenie. Ideálny čas aj pre je však jeseň či jar.

Pred samotnou výsadbou je vhodné namočiť koreňový systém na 1 – 24h do vody a následne vysadiťMiesto štiepenia musí byť minimálne 10cm nad povrchom pôdy.

Pôdu okolo stromčeka dobre utlačte a stromček výdatne zalejte.

Pestovanie ovocných stromov

Každá odroda či kultivar majú svoje špecifické požiadavky na pestovanie. Vo všeobecnosti ovocné stromy obľubujú ľahšiu, priepustnú, humóznu a výživnú pôdu s mierne kyslou reakciou. 

Pri výbere miesta treba okrem kvality pôdy dať pozor na premokrenie, ktoré by spôsobilo odhnívanie koreňov. No po vysadení a pri pestovaní, zvlášť v období sucha, je potrebná dostatočná zálievka

Pri výbere miesta zohľadnite aj svetelné podmienky, aby váš stromček dobre prosperoval a dopestované ovocie  malo dostatočnú sladkosť. 

Pestovanie ovocných stromov - zakvitnutý čerešňový strom

Pred zakúpením stromčeka, zohľadnite vaše klimatické podmienky, aby vami vybratému kultivaru sa dobre darilo a mali ste očakávanú úrodu. 

Po jarnom vysadení nezabudnite počas prvého mesiaca stromček výdatne zalievať. Po vysadení je dôležité najmä počas prvého roku udržovať okolie stromčeka bez buriny a trávnatého porastu.

 V prvých rokoch po vysadí, keď stromček začne rodiť, je vhodné robiť tzv. prebierku plodov. To znamená, nenechávať na mladom stromčeku priveľa plodov, aby nedošlo k jeho predčasnému vyčerpaniu.

Zvlášť to platí u stĺpovitých odrôd a stromčekoch pestovaných v kvetináčoch. Aj po pár rokoch pri stĺpových odrodách  je vhodné, aby nasadené plody neboli bližšie ako 10 cm, aby mali dostatočný priestor na svoj rast a dozrievanie.

Hnojenie ovocných stromov

Hnojenie ovocných stromov je nevyhnutné pre zdravý rast, prosperovanie i bohatú úrodu. Bez dostatočnej výživy, keď sa nedoplnia živiny do vyčerpanej pôdy, sa stromom nebude dobre dariť. Či použijete kvalitný kompost, alebo odporúčané vyvážené  organické či minerálne hnojivo, je na vás.  

My vám odporúčame organické hnojivo z hmyzieho trusu Hnojík. Je vhodné pre všetky druhy ovocných stromov, ľahké na manipuláciu, jednoduché na aplikáciu, s kvalitnými vyváženými živinami a s ich postupným uvoľňovaním.

Hnojík, Hmyzí trus v bareli s pečiatkou kvality
chitin vzorec

Veľkou výhodou je, že vaše stromy s Hnojíkom nemôžete prehnojiť ani spáliť. Ak ho dáte viac, stromu neublížite, ale postupne si bude brať potrebné množstvo živín. Jeho aplikáciou zároveň podporujete tak potrebný pôdny život.

Bonusom Hnojíka je jeho repeletný účinok na škodcov. Vďaka Chitínu, ktorý obsahuje, sa vaše stromy budú samé brániť pred nepríjemnými návštevníkmi. Viac o chitíne a jeho účinkoch sa dočítate v článku Chitín.

Na ktorých škodcov sú potvrdené  repelentné účinky nájdete pod názvom Škodcovia. Hnojík môžete používať viacerými spôsobmiposyp, postrek, zálievka. Ako si ich pripraviť a aké množstvo Hnojíka použiť nájdete v článku Dávkovanie.

Rez ovocných stromov

Po výsadbe ovocných stromov sa odporúča urobiť rez. Keď vysádzate stromček na jeseň, môžete vynechať tento rez a urobiť ho na jar.

Po jarnej výsadbe ponechajte stromčeku 3 až 5 základných vetiev, na ktorých bude po 2 až 6 očiek. Posledné očko na konáriku má byť  nasmerované von od koruny. Rany spôsobené rezom ošetrite napríklad štepárskym voskom alebo balzamom, aby nedošlo i napadnutiu patogénmi. 

Záhradné nožnice na stole určené pre rez ovocný stromov a rastlín

Pri stĺpovitých odrodách neskracujte hlavnú vetvu! V predjarnom období pred pučaním postranné výhony skráťte približne na  15cm (za tretím očkom), pričom posledné očko nech smeruje dnu do koruny stromu.

Kedy strihať ovocné stromy

Prvý rez sa robí po výsadbe. Pri jesennej výsadbe je možné odložiť ho na jar.

V ďalších rokoch sa v rozdielnom čase odporúča robiť rez jadrovín a rez kôstkovínJadroviny, teda jablone či hrušky, sa strihajú na konci zimy v predjarnom období prv ako začnú pučať.

Naopak u kôstkovín, ako slivka, čerešňa, višňa, marhuľa alebo broskyňa, sa rez vykonáva, keď začnú pučať, teda v jarnom období po ich prebudení. Tento rez v jari spôsobí zníženie rastu vetiev a zvýšenie produkcie ovocia.

Presný čas, kedy strihať ovocné stromy,  je potrebné prispôsobiť vašim klimatickým podmienkam. Iný termín na strihanie ovocných stromov je v severných oblastiach, iný v južných. 

U stĺpovitých ovocných stromov sa ešte v letnom období sa zaštipujú letorasty, ktoré sa potom rozvetvia. To spôsobí vznik tzv. rodivého obrastu, na ktorom budú rásť plody. Ideálny termín je od konca júla do polovice septembra. Čas je opäť potrebné prispôsobiť vašim pestovateľským podmienkam.

Pre mnohých záhradkárov a pestovateľov je pestovanie ovocných stromov láskou i vášňou.  Prajeme vám, aby vaša starostlivosť a námaha vám prinášala radosť a vytúženú ovocnú odmenu.

Ovocné stromy - Čerstvé bio čerešne a višne vo fľašiach - višňový džem
Strom Slivka s dozretými plodmi slivkami na strome, ktoré žena zbiera do košíka
Konáre hrušky s plodmi a listami
Ovocné stromy - Vetva broskyne v detailnom zábere
Zber zrelých broskýň zo stromu do košíka
Zrelé jablká odrody Jonagold
Zrelé plody odrody Marasca používané na výrobu likéru
Detail ovocného stromu plného ovocia

Hnojenie stromov a kríkov s Hnojikom

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články