papučka

Obsah

Papučka - skalnička s výraznými kvetmi

( Calceolaria )

Papučka ( Calceolaria ) je rastlina z čeľade papučkovitej ( Calceolariaceae) , ktorá je známa svojimi výraznými a charakteristickými kvetmi, ktoré pripomínajú malé šľapky. Existuje niekoľko druhov a odrôd papučiek, ktoré sa líšia veľkosťou a farbou kvetov.

Ako papučky vyzerajú

Papučky sú prevažne malé, vytrvalé byliny s kvetmi rôznych tvarov a farieb. Najtypickejšie sú kvety v tvare malých papučiek alebo „batožikov“ (vakov). Listy papučiek sú zelené, niekedy s drobnými chĺpkami.

Kvety papučkov môžu byť rôznych farieb, vrátane žltej, oranžovej, červenej, ružovej alebo bielej. Niektoré kvety sú jednofarebné, zatiaľ čo iné môžu mať pestrú kombináciu farieb.

Ako sa papučky pestujú

Papučky sú obvykle pestované ako trvalky alebo letničky. Potrebujú miesto s dostatočným slnečným žiarením, aby mohli kvitnúť. Pôda by mala byť vlhká, dobre priepustná a bohatá na živiny.

Odkiaľ papučky pochádzajú

Šľapky sú prirodzene rozšírené v Južnej Amerike , najmä v Andách. Rastú vo vysokohorských oblastiach, kde nachádzajú vhodné podmienky pre svoj rast.

Papučka - Calceolaria

Papučky pestovania

Pestovanie papučiek v záhrade môže byť výzvou , pretože tieto rastliny vyžadujú špecifické podmienky. Avšak s dostatočnou starostlivosťou a pozornosťou môžete dosiahnuť úspešné pestovanie krásnych papučkových kvetov. Dodržujte najmä nasledujúce rady:

Výber miesta: Papučky potrebujú dostatočné množstvo slnečného žiarenia, najmä v ranných hodinách. Zvoľte miesto v záhrade, ktoré má slnečnú expozíciu, ale zároveň môže byť chránené pred priamym a horúcim popoludňajším slnkom.

Pôda: Papučky preferujú vlhkú, dobre odvodnenú pôdu s ľahkou kyslou až neutrálnou reakciou. Pripravte pôdu zmiešaním kvalitnej záhradnej pôdy s rašelinou alebo perlitom, aby sa zlepšilo odvodnenie.

Polievanie: Udržujte pôdu stále mierne vlhkú, ale nezalievajte nadmerne. Papučky by nemali stáť vo vode, pretože to by mohlo viesť k hnilobe koreňov. Pravidelne kontrolujte vlhkosť pôdy a zalievajte podľa potreby.

Hnojenie: Papučky potrebujú živiny, aby sa dobre vyvíjali a kvitli. Použite hnojivo s vyšším obsahom fosforu, ktoré podporí kvitnutie. Hnojte v priebehu vegetačného obdobia podľa odporúčania na obale hnojiva. Hnojík je vhodný na celosezónne hnojenie.

Ochrana pred vetrom a dažďom: Papučky môžu byť citlivé na prudký vietor a silný dážď, ktorý môže poškodiť ich krehké kvety. Pokiaľ je to možné, umiestnite rastliny do miesta, kde sú chránené pred extrémnymi poveternostnými podmienkami.

Ochrana pred škodcami a chorobami: Monitorujte rastliny pravidelne a vyhľadávajte príznaky škodcov alebo chorôb. Ak narazíte na problém, použite mechanický zber, biologickú ochranu alebo vhodné pesticídy alebo fungicídy.

Množenie: Papučky možno množiť semenami alebo vegetatívne, napríklad rezkovaním. Semená obvykle vyžadujú špecifické podmienky na klíčenie, pretože sú pomerne drobné a náročné na starostlivosť.

Zazimovanie: V závislosti od klímy môže byť potrebná ochrana papučiek pred mrazom. Pokiaľ žijete v oblasti s tuhými zimami, zvážte pokrytie rastlín mulčom alebo prenesenie do chráneného priestoru počas zimného obdobia.

Rôzne druhy a odrody papučiek môžu vyžadovať rôznu starostlivosť. Pred začatím pestovania si preto dobre preštudujte potreby konkrétneho druhu, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky.

Papučka kvet

Papučka celolistá

Papučka celolistá ( Calceolaria integrifolia ) je druh papučky, ktorý má nádherné kvety a je známy pre svoj výrazný vzhľad.

Ako papučka celolistá vyzerá

Listy: papučka celolistá má striedavé, jednoduché listy s celistvými okrajmi, čo je charakteristické pre tento druh. Listy sú zelenej farby, často s drobnými chĺpkami.

Kvety: Najvýraznejším prvkom papučky celolisté sú jeho kvety. Kvety sú malé, zvyčajne žltkastej, oranžovej alebo žltej farby. Každý kvet má tvar malého papučku alebo „batožičku“, čo je charakteristický znak tohto druhu. Kvet môže byť jednofarebný alebo môže mať kontrastné škvrny či pruhy purpurovej farby.

Rastlina: papučka celolistá je vzpriamená bylina, ktorá môže dosiahnuť výšku približne 15-30 cm, v závislosti od podmienok pestovania. Rastlina býva bohato vetvená, čo prispieva k hojnému kvitnutiu.

Papučka celolistá je cenená pre svoje atraktívne kvety , ktoré sú nezvyčajné a nápadné. Pestovanie tohto druhu však môže byť náročné, najmä čo sa týka udržiavania správnej vlhkosti pôdy a zaistenia vhodných rastových podmienok.

Šľapky celolisté ( Calceolaria integrifolia ) je krásna rastlina, ktorá bude skvelým doplnkom záhrady alebo kvetinového záhonu. Keďže sa jedná o náročnejšiu rastlinu, je vhodné sa pred pestovaním papučiek celolistých dobre informovať o ich špecifických potrebách a požiadavkách na starostlivosť.

Papučka celolistá - Calceolaria integrifolia

Črievičník papučka = papučka orchidea

Možno by vás mohlo pomýliť, že táto kvetinka má v názve aj papučok, ale ako druhové meno. Črievičník papučka ( Cypripedium calceolus) totiž patrí medzi orchidey . Dá sa ale aj pestovať na záhrade, tak smelo do neho.

Táto rastlina je chránená zákonom v mnohých krajinách kvôli svojmu ohrozeniu, a preto je dôležité sa pri jej zbere a pestovaní riadiť miestnymi zákonmi.

Ako vyzerá črievičník papučka

  • Listy : Črievičník papučka má listy usporiadané v prízemnej ružici. Sú pomerne veľké, srdcovitého tvaru a majú zelenú farbu s ľahkými škvrnami.
  • Kvety : Kvety sú hlavným lákadlom tejto orchidey. Sú tvarovo podobné papuče a môžu mať žltú až žltkastú farbu s hnedými škvrnami. Okvetné lístky vytvárajú špecifický tvar papuče, čo je charakteristický znak tohto druhu.

Pôvod a rozšírenie: Črievičník papučka je rozšírený v rôznych častiach Európy a Ázie, vrátane Škandinávie, Álp, Karpát, Kaukazu a Sibíri. Táto rastlina sa vyskytuje v horských oblastiach, na vlhkých lúkach, medzi trávami a na okrajoch lesov.

Pestovanie: Pestovanie črievičníka papučky je náročné a vyžaduje zvláštnu starostlivosť. Pokiaľ sa rozhodnete pestovať túto orchideu v záhrade alebo doma, držte sa najmä nasledujúcich pravidiel:

  1. Miesto: Črievičníky vyžadujú tienisté a vlhké prostredie. Umiestnite ich na miesto s nepriamym slnečným žiarením, ktoré im poskytne dostatok svetla bez toho, aby ich vystavovalo priamemu slnku.

  2. Pôda: Črievičníky preferujú kyslú pôdu, ktorá je bohatá na humus. Vhodnú pôdu môžete pripraviť zmiešaním rašeliny, borovicovej kôry a piesku.

  3. Polievanie: Udržujte pôdu stále vlhkú, ale nie premokrenú. Orchidea nepatrí medzi rastliny, ktoré znášajú prebytok vody. Polievajte pravidelne, pokiaľ pôda začína vysychať.

  4. Teplota: Črievičníky preferujú chladnejšie teploty, obzvlášť počas vegetačného obdobia. Teplota by mala byť mierna a stabilná.

  5. Ochrana pred škodcami: Monitorujte rastliny na príznaky škodcov (vošky, molice) a okamžite zasiahnite, ak sa objavia.

  6. Množenie: Črievičníky môžu byť množené semenami, čo je náročný proces. Je vhodné túto činnosť nechať odborníkom alebo špecializovaným pestovateľom.

Črievičník papučka - papučka orchidea

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: