pavinec

Obsah

Pavinec - modro kvitnúca skalnička

( Monilinia fructigena a Monilinia laxa )

Pavinec ( Jasion ) je rod rastlín z čeľade zvonkovitej ( Campanulaceae ), ktorý zahŕňa niekoľko druhov kvitnúcich rastlín. Pavinec je rozšírený najmä v Európe a časti Ázie. Táto rastlina má charakteristický vzhľad a kvety, ktoré ju robia ľahko rozpoznateľnou.

Vzhľad: Pavinec je obvykle nízka až stredne vysoká bylina s listami usporiadanými v prízemnej ružici. Listy sú často úzke a lodyhy sú tenké. Kvety pavinca sú malé, guľovité alebo lievikovité , a sú zhromaždené do kvetenstva, ktoré vytvárajú guľovité hlávky. Kvety môžu byť modré, fialové alebo ružové , v závislosti od druhu. Ide o rastliny, ktoré sú prispôsobené pre rast v tráve a na okrajoch lúk.

Rozšírenie: Rod Jasione sa vyskytuje najmä v Európe, pričom niektoré druhy možno nájsť aj v Ázii. Rastú najmä na suchých lúkach, pastvinách, kamenistých svahoch a ďalších otvorených stanovištiach. Pavince sa často vyskytujú v horách av kamenistých oblastiach.

Vzhľadom na to, že rod Jasione zahŕňa niekoľko druhov, môžu sa vlastnosti líšiť podľa konkrétneho druhu. Kve tie pavince sú však obvykle výrazné a krásne, čo ich robí obľúbenými rastlinami medzi záhradkármi a milovníkmi divokých kvetov.

Pavinec - modro kvitnúca skalnička

Pavinec vytrvalý

Pavinec vytrvalý ( Jasion laevis ) je druh rastliny z rodu Jasion , ktorý sa vyskytuje v prírode a tiež sa môže pestovať ako okrasná rastlina.

Vzhľad: Pavinec vytrvalý je nízka vytrvalá bylina s prízemnou ružicou listov a vzpriamenými kvetnými stonkami. Listy sú úzke, šedozelené a tvoria ružicu v blízkosti zeme. Kvety sú modré alebo fialové a tvoria guľovité kvetenstvo na koncoch stoniek. Kvety sú zložené z mnohých malých kvetov, ktoré vytvárajú nádherné guľovité kvetenstvo.

Pestovanie: Pavinec vytrvalý je relatívne nenáročný na pestovanie a môže byť zaujímavou voľbou pre záhrady, najmä tie s prirodzeným vzhľadom. Držte sa najmä nasledujúcich tipov:

  • Stanovište: Pavinec vytrvalý preferuje slnečné až polotienisté stanovištia. Dobre rastie na dobre priepustnej pôde, ktorá nemusí byť príliš bohatá na živiny. Rastlina môže rásť v tráve alebo na okrajoch kvetinových záhonov.

  • Polievanie: V období rastu je dôležité udržiavať dostatočne vlhkú pôdu. Nezamokrujte však pôdu nadmerne, pretože pavinec neprežíva v premokrenom prostredí.

  • Množenie: Rastlinu možno množiť zo semien alebo delením trsov. Množenie semien sa vykonáva na jar alebo na jeseň. Množenie oddeľovaním trsov sa vykonáva v období vegetačného pokoja, obvykle na jar.

  • Ďalšia starostlivosť: Pavinec vytrvalý nepotrebuje náročnú starostlivosť. Po odkvitnutí je možné odstrániť zvädnuté kvetenstvo a po odkvitnutí aj uschnuté listy, aby sa zamedzilo samovoľnému rozsemeneniu.

Pavinec vytrvalý môže byť krásnou doplnkovou rastlinou v prírodných záhradách, skalkách alebo na lúkach. Na vašej záhrade sa stane zdrojom nádherných modrých kvetov a priláka hmyz, ako sú včely a motýle.

Pavinec vytrvalý

Pavinec horský

Pavinec horský ( Jasion montana ) je druh rastliny z rodu Jasion. Ide o vytrvalú bylinu, ktorá sa vyskytuje v prírode na horských lúkach a pastvinách v Európe.

Vzhľad: Pavinec horský je nízka až stredne vysoká bylina, ktorá dorastá obvykle do výšky 10 až 30 cm. Má prízemnú ružicu listov, ktorá je tvorená úzkymi a dlhými listami. Kvetné stvoly sú vzpriamené a nesú guľovité kvetenstvo modrých alebo fialových kvetov . Kvety pavinca horského sú zložené z mnohých malých kvetov, ktoré vytvárajú husté kvetenstvá podobné guľovitým hlávkam.

Výskyt: Pavinec horský je charakteristickou rastlinou horských lúk a pastvín v Európe. Jeho prirodzený výskyt zahŕňa horské oblasti rôznych európskych krajín, vrátane Álp, Pyrenejí a Karpát. Rastlina preferuje slnečné až polotienisté stanovište s dobre priepustnou pôdou.

Pavinec horský je prispôsobený rastu v chladnejších podmienkach av nadmorských výškach. Jeho kvety môžu byť pozorované v letných mesiacoch, kedy sa horské lúky pokrývajú kvetinovými kobercami.

Veľakrát býva pavinec horský spájaný s horskými trávnatými ekosystémami a prispieva k biodiverzite týchto oblastí tým, že poskytuje potravu a útočisko pre rôzne druhy hmyzu, ako sú včely a motýle.

Pestovanie : Pokiaľ máte záujem o pestovanie pavinca horského, musíte mu zaistiť podobné podmienky, aké má vo svojom prirodzenom prostredí , teda chladnejšia klíma, slnko alebo polotieň, skôr chudobnú pôdu a primeranú zálievku.

Pavinec horský stonku, pavinec horský listy

Stonka a listy pavinca horského ( Jasione montana ) majú špecifické charakteristiky, ktoré sú typické pre túto rastlinu. Nižšie uvádzame podrobnejší popis stonky a listov pavinca horského, aby ste ho dokázali rozoznať od ostatných pavincov:

Stonka: Stonka pavinca horského je vzpriamená a vyrastá z prízemnej ružice listov. V závislosti na konkrétnych podmienkach a výške rastliny sa môže líšiť dĺžka stonky. Stonka nesie kvetenstvo, ktoré je umiestnené na jeho konci. Kvetenstvo sú guľovitá hlávka, ktorá sa skladá z mnohých malých kvetov.

Listy: Pavinec horský má prízemnú ružicu úzkych listov. Tieto listy sú dlhé, úzke a majú často špicatý tvar. Listy sú usporiadané v ružici blízko pri zemi a tvoria hustý trs listových listov. Farba listov môže byť zelená až šedozelená, čo dodáva rastline charakteristický vzhľad.

Listy sú jedným z charakteristických znakov, ktoré vám pomôžu identifikovať pavinec horský vo voľnej prírode. Ich úzky a špicatý tvar je typický pre mnoho druhov rastlín rodu Jasione .

Pri pozorovaní pavinca horského je dobré si všímať ako vzhľad stonky a listov, tak aj kvetov , pretože tieto prvky spoločne tvoria celkový dojem a umožňujú vám rozpoznať túto rastlinu medzi ostatnými.

Pavinec horský

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: