pleseň snežná

Obsah

Pleseň snežná v trávniku

( Microdochium nivale )

Pleseň snežná, vedecky známa ako Microdochium nivale , je druh huby, ktorá sa vyskytuje najmä v chladnejších klimatických podmienkach a môže spôsobovať choroby na rôznych trávnych plochách. Je známa aj ako huba šedého snehu, pretože často vytvára šedé plesňové povlaky na snehu.

Pleseň snežná je príčinou choroby „snehová pleseň“ (snow mold) na tráve. Táto huba prežíva v jesenných a zimných mesiacoch vo forme sklerotií , čo sú odolné hubové štruktúry. Keď sa podmienky pre pleseň vylepšia, pleseň snežná začne rásť a rozmnožovať sa.

Snehová pleseň môže spôsobiť poškodenie trávnika tým , že infikuje trávne stvoly a korene . Príznaky ochorenia zahŕňajú hnedé alebo žlté škvrny na tráve, ktoré sa postupne zväčšujú a môžu sa spájať do väčších oblastí. Keď sa topí, odhaľujú sa odumreté a odumierajúce trávniky.

Prevencia a kontrola snehovej plesne zahŕňajú niekoľko opatrení. Jedným z nich je udržiavanie správneho kosenia a vysádzanie trávneho porastu, ktorý je odolnejší voči tejto hube. Ďalej je dôležité zaistiť, aby trávnik bol dobre odvodnený a nie príliš premokrený. V niektorých prípadoch je možné použiť fungicídy na zníženie poškodenia spôsobených plesňou snežnou, ale ich účinnosť býva obmedzená.

Pleseň snežná je bežným problémom na trávnatých plochách v chladnejších oblastiach, najmä v severných častiach Európy, Severnej Ameriky a Ázie. Je dôležité starať sa o trávniky a vykonávať vhodné preventívne opatrenia, aby sa minimalizovalo poškodenie spôsobené touto hubou.

Pleseň snežná v trávniku

Pleseň snežná ako odstrániť

Odstránenie plesne snežné z trávnika vyžaduje kombináciu preventívnych opatrení a liečebných postupov . Tu je niekoľko tipov, ako sa vysporiadať s touto hubou:

  1. Odstraňujte zvyšky lístia: Zhrabajte opadané lístie na jeseň, pretože to je miesto, kde pleseň snežná často prezimuje.

  2. Zaistite správnu výživu trávnika: Pravidelne hnojte trávnik vyváženým hnojivom, ktoré obsahuje dostatok živín. Silný a zdravý trávnik má väčšiu odolnosť voči infekciám plesní.

  3. Zlepšite odvodnenie : Pleseň snežná sa často vyskytuje na trávnikoch s nedostatočným odvodnením. Zaistite, aby váš trávnik mal dobrú drenáž, aby nedochádzalo k premokreniu.

  4. Pravidelne koste trávnik: Udržujte správnu dĺžku trávnika, aby ste minimalizovali vznik vlhkých a premokrených podmienok, ktoré sú priaznivé pre rast plesne snežné.

  5. Používajte fungicídy : V prípade rozsiahlej infekcie plesní môže byť nevyhnutné použiť fungicídy. Konzultujte jeho použitie s odborníkom alebo si prečítajte návod na použitie, aby ste zvolili správny fungicíd a dodržiavali postup aplikácie.

  6. Vykonávajte vertikutáciu : Vertikutácia trávnika pomáha zlepšiť priedušnosť pôdy, čo môže prispieť k obmedzeniu rastu plesne snežnej.

Je dôležité si uvedomiť, že prevencia je v prípade plesne snežnej kľúčová. Pravidelná údržba trávnika a dodržiavanie preventívnych opatrení môžu pomôcť minimalizovať riziko infekcie. Pokiaľ sa problém s plesňou snežnou vyskytne, je vhodné konať čo najskôr, aby ste minimalizovali škody na trávniku.

Pleseň snežná - ako odstrániť

Pleseň snežná postrek, pleseň snežná fungicíd

Voľba konkrétneho fungicídu na pleseň snežnú závisí na miestnych predpisoch, dostupnosti produktov a presných podmienkach daného trávnika . Je vždy najlepšie konzultovať s odborníkom na zahradničení alebo sa poradiť s odborníkmi, ktorí sú oboznámení s miestnymi podmienkami a špecifickými problémami s plesňou snežnou.

Vo všeobecnosti však možno uviesť, že existuje niekoľko fungicídov, ktoré sa používajú na liečbu plesne snežné. Niektoré z nich obsahujú účinné látky, ako je azoxystrobín, propikonazol, flusilazol (Punch 10 EC), chlorothalonil alebo mankozeb (Dithane 45 M).

Pri výbere fungicídu je dôležité zvoliť taký, ktorý je určený špecificky pre pleseň snežnú a je vhodný na použitie na trávniku. Prečítajte si pozorne návod na použitie a dodržujte odporúčané dávkovanie a postup aplikácie. Dbajte tiež na ochranu zdravia človeka a životného prostredia a riaďte sa príslušnými bezpečnostnými opatreniami uvedenými na obale fungicídu.

Opäť zdôrazňujeme, že je vhodné poradiť sa s odborníkmi na zahradničení alebo s miestnymi odborníkmi, aby vám mohli poskytnúť špecifické rady pre konkrétny trávnik a podmienky, ktoré panujú na vašom stanovišti .

Snežná pleseň ochrana

Pokiaľ už máte skúsenosti s plesňou snežnou, určite oceníte ďalšiu možnosť, ako proti nej bojovať preventívne. Namiesto fungicídnych prostriedkov odporúčame trávnik hnojiť Hnojíkom. Toto prírodné organické hnojivo totiž obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Repelentný účinok proti škodcom i chorobám, a teda aj plesni snežnej, má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb. Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín.

Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny. Hnojivo sa dá použiť ako sypké a zapraviť do pôdy, alebo ako roztok , ktorým môžete trávnik zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať (v prípade trávnika sa v podstate jedná o to isté). Vždy dbajte pokynov na obale.

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: