pyštek

Obsah

pyštek - skalnička, liečivka aj celkom obyčajná rastlinka

( Linaria )

Rod lnice ( Linaria ) zahŕňa rôzne druhy bylín z čeľade skorocelovitých, ktoré sú známe pre svoje kvety v podobe trubkovitých alebo zvonkovitých kvetov.

Ako vyzerajú zástupcovia rodu pyšteka

Kvety pyšteka sú obvykle trubkovitého tvaru s vyčnievajúcim ostrohou, čo je charakteristický rys tohto rodu. Listy pyšteka bývajú striedavé a často úzke. Výška pyšteka sa môže líšiť od niekoľkých centimetrov po niekoľko desiatok centimetrov, v závislosti od druhu.

Kde najčastejšie nájdeme pyštek :

pyšteka možno nájsť na rôznych typoch stanovíšť po celom svete. Niektoré druhy pyšteka sú pôvodnými rastlinami Európy, Ázie a Severnej Ameriky. V niektorých oblastiach sú pyšteky považované za buriny, zatiaľ čo v iných sú pestované pre svoje kvety. Vždy však záleží aj na druhu.

Počet druhov pyšteka

Rod pyšteka (Linaria) obsahuje asi 150 až 250 druhov, čo z neho robí pomerne rozsiahly rod. Niektoré druhy pyšteka sú považované za liečivé rastliny , iné sú pestované ako okrasné rastliny kvôli svojim farebným kvetom.

Niektoré druhy pyšteka sú jednoročné , zatiaľ čo iné sú vytrvalé a môžu sa šíriť vegetatívne alebo semenami. V zahradničení sú niektoré druhy pyšteka populárne pre svoje kvety a sú pestované ako letničky alebo trvalky.

pyštek

pyštek kvet = pyštek obyčajný má aj liečivé účinky

pyštek kvetov ( Linaria vulgaris ), známa tiež ako pyštek obyčajná alebo pyštek divoká, je rastlina s rúrkovitými kvetmi, ktorá je považovaná za bylinu s liečivými vlastnosťami.

Ako vyzerá pyštek kvetel

Listy pyšteka kvetov sú úzke, striedavé a špicaté. Majú sviežo zelenú farbu. Kvety pyšteka kvetov sú trubkovité, tradične majú žltú farbu a sú usporiadané v hrozne. Kvety tejto rastliny bývajú tiež nazývané „lničky“. Rastlina môže dosiahnuť výšku od 30 cm do 1 metra.

Pestovanie pyšteka kvetel

pyštek kvetel je relatívne ľahké pestovať v záhrade. Rastlina preferuje slnečné až polotienisté stanovište. Pôda by mala byť dobre odvodnená a stredne vlhká. pyštek kvet dobre rastie na chudobnejších pôdach. Semená pyšteka kvetov môžete vysievať priamo do pôdy na jar alebo na jeseň. Po výsadbe by mala byť rastlina udržiavaná vlhká, kým sa dobre nezakorení. pyštek kvetov možno tiež množiť delením trsov na jar alebo na jeseň.

Liečivé účinky pyšteka kvetel

pyštek kvet bol tradične používaná v ľudovej medicíne na rôzne účely. Extrakt z pyšteka kvetel bol v minulosti využívaný na podporu zažívacieho systému a na upokojenie zažívacích ťažkostí. Rastlina obsahuje niektoré látky, ako sú saponíny, ktoré môžu mať protizápalové a expektoračné účinky, čo znamená, že môžu pomôcť s odkašliavaním. pyštek kvet bol tiež používaná v ľudovej medicíne ako diuretikum a na podporu močenia.

Je však dôležité poznamenať, že pred použitím pyštek kvetel alebo akékoľvek rastliny na liečebné účely by ste sa mali poradiť s lekárom alebo odborníkom na byliny, najmä ak máte zdravotné problémy alebo užívate lieky, aby sa zabránilo možným interakciám a vedľajším účinkom .

pyštek kvet

pyštek kvet čaj, pyštek kvet masť

Čaj z lnice kvetel

Z pyšteka kvetov si môžete pripraviť chutný čaj, ktorý navyše pomôže s vyššie uvedenými ťažkosťami, najmä je to dobré diuretikum a prostriedok proti odhlieneniu. Postupujte takto:

 1. Najprv si nazbierajte kvety pyšteka. Kvety pyšteka by mali byť zbierané za slnečného dňa a najlepšie dopoludnia alebo skoro popoludní, kedy majú najväčšiu silu.

 2. Čaj si môžete pripraviť z čerstvých aj sušených kvetov. Čerstvé sa preferujú počas leta, keď pyštek kvitne. Sušiť kvety potom môžete na zimu, a to v malých vrstvách na chránenom mieste, nikdy nie priamo na slnku.

 3. Na prípravu čaju obvykle stačí 1-2 čajové lyžičky čerstvých alebo sušených kvetov na jednu šálku. Vriacou vodou prelejte kvety a nechajte lúhovať 5-10 minút.

 4. Čaj z pyšteka kvetov môžete piť pre jeho liečivé účinky 2x až 3x denne. Môže pomôcť pri zažívacích problémoch alebo mať mierne protizápalové účinky. Odporúča sa neprekračovať odporúčanú dávku a konzultovať jeho použitie s lekárom, ak máte zdravotné problémy alebo užívate lieky.

 5. Po 14 dňoch užívania čaju by ste si mali dať najmenej týždeň prestávku a až potom znova skúsiť ďalšiu 14-dňovú kúru.

Masť z pyšteka kvetel

Rovnako ako čaj je jednoduchá aj výroba masti. Tu je lepšie použiť sušené kvety, aby sa vám masť nepokazila (nesplesnivela vlhkosťou obsiahnutou v čerstvých kvetoch).

 1. Najprv zozbierajte kvety pyšteka kvetov v čase kvitnutia.

 2. Kvety by mali byť dobre usušené , aby sa odstránila nadbytočná vlhkosť.

 3. Na prípravu masti budete potrebovať domácu nesolenú masť alebo kozmetickú vazelínu. Sadlo rozpustite, vazelínu len rozmiešajte. Pridajte usušené kvety pyšteka nechajte ich macerovať po dobu niekoľkých týždňov.

 4. Po macerácii masť opäť rozohrejte, vazelínu rozmiešajte, a prefiltrujte cez sitko, plátienka a pod., aby sa odstránili zvyšky kvetov.

 5. Masť dajte do čistých pohárov alebo zatváracích kelímkov a uchovávajte na chladnom mieste (v chladničke).

 6. Použitie masti: Masť z pyšteka môže byť použitá na lokálnu aplikáciu na pokožku na zmiernenie podráždenia, popálenín, alebo iných kožných problémov. Je dôležité vykonať test na citlivú pokožku, aby ste sa uistili, že nespôsobuje alergickú reakciu.

pyštek marocký

Naozajstnou kráskou do skalky však bude pyštek marocký (L inaria maroccana ). pyštek marocký je letnička, ktorá je obľúbená pre svoje krásne kvety a jednoduchú starostlivosť.

Pestujte ju podľa nasledujúceho návodu:

 • Marocký pyštek možno pestovať na slnečnom až polotienistom stanovisku. Preferuje dostatok slnečného svetla na bohaté kvitnutie.
 • Pripravte dobre priepustnú pôdu s dostatočným množstvom organickej hmoty . Táto rastlina nie je náročná na pôdu, ale má rada dobre odvodnenú pôdu.
 • Marocký pyštek možno pestovať zo semien. Semená môžete zasiať priamo na miesto v záhrade alebo do kvetináčov. Pokiaľ sa rozhodnete zasiať semená priamo na miesto, urobte to na jar, kedy už nehrozia mrazíky. Semená vysievajte do pripravenej pôdy a jemne ich zakryte pôdou. Udržujte výsadbovú plochu vlhkú, kým semená nevyklíčia a rastlinky nebudú dostatočne veľké na presadenie. Ak zasadzujete do kvetináčov, môžete semená zasiať dovnútra a neskôr presadiť.

Ďalšia starostlivosť o rastliny:

 • Marocký pyštek je zvyčajne ľahké pestovať a nepotrebuje prílišná starostlivosť. Udržujte pôdu vlhkú, ale nezalievajte príliš nadmerne, aby nedochádzalo k hnilobe koreňov. Odstraňujte burinu okolo rastlín, aby mali dostatok priestoru a živín. Rastliny pravidelne hnojte, aby ste podporili kvitnutie. Môžete použiť hnojivo pre kvitnúce rastliny. Pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety, čo môže podporiť ďalšie kvitnutie a predĺžiť dobu, počas ktorej rastlina kvitne. Zazimovanie nutné, pretože sa jedná o letničku .

pyštek marocký

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: