Razivka

Obsah

Razivka smradľavá - jediný druh

( Aposeris )

Razivka smradľavá ( Aposeris foetida ) je rastlina z čeľade hviezdnicovité ( Asteraceae ) a patrí medzi jednoročné alebo dvojročné byliny. Je jediným druhom monotypického rodu razilka.

Táto rastlina je známa svojimi jasne žltými kvetmi a charakteristickým zápachom , ktorý jej dal meno „smradľavá“. Razivka smradľavá je pôvodná v Európe a Ázii a rastie na lúkach, pastvinách, okrajoch lesov a ďalších otvorených stanovištiach.

Ako razivka vyzerá

 • Listy: Listy razivky smradľavé sú jednoduché, striedavé a laločnato zubaté. Sú zelené farby a vytvárajú prízemnú ružicu.

 • Kvety: Kvety sú žlté a majú tradičný kvet zložený z hlavičiek. Kvety sú usporiadané v kvetenstvo, ktoré vytvára vrcholový klasy. Kvitne obvykle od jari do leta. Kvety sa podobajú púpavám.

 • Koreňový systém: Razivka smradľavá má zväzčitý koreňový systém.

Razivka smradľavá - Aposeris foetida

Razivka smradľavá pestovanie

Razivka smradľavá je relatívne nenáročná rastlina, čo sa týka pestovania. Preto je obľúbenou skalničkou, aj keď mnohých záhradkárov môže odradiť zápach jej kvetov.

Čo razivka smradľavá potrebuje

 • Stanovište: Razivka smradľavá preferuje slnečné až polotienisté stanovište. Rastie dobre na otvorených plochách s priepustnou pôdou.

 • Pôda: Rastlina uprednostňuje priepustnú a živnú pôdu. Dobré je pridať do pôdy kompost alebo iný organický materiál (Hnojík je výbornou voľbou pre bohaté kvitnutie).

 • Polievanie: Razivka smradľavá neznáša premokrenie, preto je vhodné zalievať striedmo a udržiavať pôdu skôr len mierne vlhkú.

 • Množenie: Rastlinu možno množiť semenami, ktoré sa môžu vysievať na stanovište na jar. Môžete tiež množiť delením prízemnej ružice. Tú však rozdeľujte opatrne, aby ste nezničili najmä koreňový systém.

 • Presádzanie: Razivka smradľavá nepotrebuje časté presádzanie, ale mladé rastlinky presaďte, pokiaľ to bude nutné.

 • Ochrana pred škodcami a chorobami: Razivka smradľavá je obvykle odolná voči škodcom a chorobám.

Razivka smradľavá je dobrou voľbou pre záhradkárov, ktoré chcú pridať do svojej záhrady zaujímavú a pestro kvitnúcu bylinu. Jej jasné kvety a nenáročnosť v starostlivosti prispejú k atraktivite vašej záhrady.

Razivka smradľavá - Aposeris foetida pestovanie

Razivka smradľavá rozšírenie

Razivka smradľavá( Aposeris foetida) je rastlina, ktorá je prirodzene rozšírená v rôznych častiach sveta, najmä v Eurázii. Táto bylina sa vyskytuje v niekoľkých kontinentálnych oblastiach:

 1. Európa: Razivka smradľavá je pôvodný druh európskej flóry. Vyskytuje sa na lúkach, pastvinách, okrajoch lesov a ďalších otvorených stanovištiach v rôznych častiach Európy. Môžete ju nájsť v strednej, východnej a severnej Európe. Z horských oblastí sa vyskytuje v Alpách, Karpatoch a na Balkánskom polostrove.

 2. Ázia: Táto rastlina je rozšírená aj v Ázii, najmä v častiach, ktoré susedia s Európou. Môže sa vyskytovať na lúkach, v stepiach a ďalších trávnatých oblastiach.

Razivka smradľavá môže byť nájdená v rôznych typoch stanovíšť, kde tvorí súčasť prírodnej vegetácie. Jej schopnosť rásť na rôznych miestach av rôznych podmienkach ju robí relatívne hojnou rastlinou na mnohých miestach v Eurázii.

V Českej republike nájdete prirodzene razivku smradľavú len vo východnej časti, v Bielych Karpatoch , najviac v okolí mesta Brumov- Bylnice. Vyskytuje sa len ostrovčekovito a rozhodne neodporúčame ju trhať, pretože je u nás chránená – viď ďalej.

Najlepším spôsobom, ako si zaobstarať razivku, je zakúpiť semien alebo hotové sadeničky od overených predajcov. Vždy dávajte pozor na to, aby semienka aj rastliny boli zdravé, rastliny mali zdravý a silný koreňový systém a netrpeli viditeľne žiadnymi chorobami alebo škodcami.

Razivka smradľavá ohrozenie

Razivka smradľavá ( Aposeris foetida ) nie je bežne považovaná za ohrozený druh. Na celkovej úrovni nie je táto rastlina považovaná za zvlášť ohrozenú alebo kriticky ohrozenú podľa medzinárodných kritérií ohrozenia.

V Českej republike je však v dôsledku výskytu na jednom stanovisku považovaná za ohrozený druh a na Červenom zozname cievnatých rastlín je dokonca zaradená medzi kriticky ohrozené druhy.

A tak hoci razivka smradľavá nie je bežne ohrozená, môže sa na niektorých miestach miestne stretávať s určitými hrozbami, ktoré môžu ovplyvniť jej populácie. To môže zahŕňať zmeny v prirodzenom prostredí spôsobené ľudskou činnosťou, napríklad zmeny využívania pôdy, urbanizáciu alebo zmeny v hospodárení s krajinou . Tieto faktory môžu viesť k strate biotopov pre razivku smradľavú a ovplyvniť jej populácie na lokálnej úrovni.

Hoci teda razivka smradľavá nie je v globálnom meradle obzvlášť ohrozená, je nanajvýš dôležité monitorovať jej stav na miestnej úrovni a vykonávať ochranné opatrenia, pokiaľ je to potrebné, aby sa zabránilo jej ústupu, či dokonca vyhynutiu na určitých miestach.

Razivka

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: