HMYZÍ TRUS ako HNOJIVO NA RUŽE

RUŽE

Obsah

Kytica krásnych žiarivých kvetov ruží v darčekovej bielej váze

Ruža

Ruža s kvapkami dažďa na lupeňoch

Ruža (Rosa) predstavuje rod polokríkov a nízkych stromčekov z čeľade ružovitých, v ktorom sa nachádza približne 100 druhov. V našich končinách z nich nájdeme zhruba 25 druhov. Ruže majú tŕnité vetvy s listami nepárnoperovitými  s palistami. Plod týchto rastlín je šípka.

Ruže u nás

Tieto rastlinné krásavice sú úzko spojené s našimi predkami, ktorí ich už v stredoveku bežne používali najmä v liečiteľstve. Ruže sa dostali do mnohých erbov a cirkevnej symboliky. Stali obľúbenými v mnohých kultúrach, čo prispelo k ich rozšíreniu a šľachteniu.

V 20 najväčších svetových rozáriách sa v roku 2002 nachádzalo 12358 druhov a odrôd ruží. Aj v našich končinách sa môžete pokochať krásou a vôňou ruží vo viacerých rozáliach. Ich krása vás pohladí i lieči.

Ruže v záhrade

Druhy ruží

Druhy ruží sa delia do niekoľkých skupín a podskupín. Často pritom nejde o členenie botanické, ale podľa ich celkového habitu a použitia vo výsadbe. Na rôznych miestach, u rôznych pestovateľov a predajcov nájdete rôzne rozdelenia. Pozrime sa na ne bližšie:

  • Divoké (divo rastúce) – s označením botanické, rastúce vo voľnej prírode
  • Kultúrne (šľachtené) –  záhradné ruže, medzi ktorými nájdeme  Historické Moderné 
Pestovanie ruží - nádherne sfarbené ruže uložené do kruhu
Biele a červené ruže v kytici
Pestovanie ruží - bieloružové kvety a puky ruží
Pestovanie ruží - kytica z krémovobielých ruží

Pri kultúrnych ružiach sa môžeme stretnúť aj s delením na záhonové, veľkokveté, mnohokveté, krovité vysoké a nízke, historické (staré záhradné), popínavé, stromčekové, miniatúrne, pôdopokryvné či smútočné (pôdopokryvné naočkované na kmienku).

Ruže pestované v pestovateľských nádobách v rôznych farebných kultivaroch

Divoké ruže

Divoké ruže, rastúce vo voľnej prírode, majú poväčšine jednoduhé kvety, ktoré kvitnú od jari do prvej polovice leta. Z niektorých na jeseň zbierame plody šípky, ktoré majú veľké množstvo prospešných živín. Najznámejšie sú vitamínom C. Môžno ste si pri jesennom zbere šípok všimli rôzne tvary plodov šípok,  pichliačov na konárikoch, či samotných kríkov. Aj v našich končinách sa totiž vyskytuje viacero divo rastúcich ruží.

Do divokých ruží radíme niekoľko druhov:

 • rosa arvensis,
 • rosa californica, 
 • rosa canina
 • rosa carolina
 • rosa glauca
 • rosa gallica
 • rosa chinensis
 • rosa multiflora
 • rosa pimpinellifolia
 • rosa rugosa

Historické ruže

Sú známe svojou vznešenosťou a noblesou. Pri pohľade na nich sa nám vybavia nádherné zámocké záhrady. Členia na viacero typov a nájdeme medzi nimi aj tieto:

 • Čajové– pochádzajúce z ruží rosa gigantea a rosa chinensis, s vôňou čierného čaju, ohybnými kvetnými stonkami, previsnutými kvetmi a kvetnými lupienkami postupne sa stáčanými smerom von z kvetu. Ich odolnosťou voči silným mrazom je výrazne slabšia. Patria medzi ťahavé ruže.
 • Biele (Rosa alba) – asi najstaršie historické ruže pochádzajúce z  rosa arvensis. Tieto ťahavé ruže s bielymi alebo naružovelým voňavými kvetmi potešia svojími kvetmi koncom jari a začiatkom leta.
 • Damascénske – sú typické výraznou vôňou kvetov a rozpínavým vzrastom. Letné vás potešia kvetmi počas letných mesiacov  a jesenné aj počas neskoršej jesene. 
 • Stolisté (ruže Centifolia) – označované ako provensálske ruže pochádzajú zo 17. storočia z Holandska. Patria medzi takzvané plnokveté. Ich kvety guľovitého tvaru sú typické veľkým množstvom kvetných lupienkov a potešia vás nimi jedenkrát počas sezóny.
Ruže - Druhy ruží - Historické Biele ruže (Rosa alba)

Rosa alba

Druhy ruží - Historické Stolisté ružové ruže (ruže Centifolia )

Rosa Centifolia

 • Bourbon (Réunion) – pochádzajúce z ostrova Bourbon v indickom oceáne. Charakteristickými sú fialové stonky, silný popínavý vzrast a opakované kvitnutie.
 • Portland – nesú označenie po vojvodkyni z Portlandu. Majú predkov ružu galskú (rosa gallica) a damascénsku. Vzrastom sú nižšie kríkovité a potešia vás v lete bohatým kvitnutím, ale aj v jeseni, hoci nie až tak bohatým.
 • Čínske – s pôvodom vo východnej Ázii s predchodcom rosa chinensis. Sú citlivejšie na chlad. Potešia vás opakovaným kvitnutím niekoľkokrát za sezónu, avšak so slabšou vôňou.
 • Hybridy perpetual sú krížencami čínskych ruží a európskych. Sú odolné voči chladu. Tvar kvetov je typický pre európske ruže a viacnásobné kvitnutie pre čínske.

Moderné ruže

Medzi modernými ružami nájdeme množstvo odrôd a kultivarov. Boli vyšľachnené z divých i historických ruží. Kombinujú v sebe noblesu historických a odolnosť divokých ruží. Patria tu napríklad aj tieto:

 • Polyantha  – mohli by sme ich nazvať mnohokveté.  Sú to buď ťahavé alebo nižšie kompaktné kríky. Veľkosť kvetov je približne 2,5 cm a nájdete ich v bielej, ružovej či červenej farbe. Sú odolné voči chorobám a kvitnú takmer celú sezónu.
 • Floribunda  – sú typické nízke kríky s opakovane kvitnúcimi kvetmi väčšími ako majú polyanthy. Dorastajú do väčšej šírky s menej kompaktným vzrastom ako polyanthy.
 • Grandiflora  – sú vyššie kríkové ruže s tromi až piatimi veľkými kvetmi na stonke. Na kvetoch môžete nájsť bielu, žltú, ružovú i  červenú farbu. Môžu dorastať do výšky až do 1,5 m až 2 m. Ich veľkou výhodou je odolnosť na mráz.
 • Čajové hybridy – majú predchodcov čajové ruže a hybridy perpetual. Majú veľké kvety. Na pevnej, málo olistenej, vzpriamenej stonke je po jednom kvete. Preto sú obľúbené do kytíc a preto ich nájdete v kvetinárstvach medzi rezanými kvetmi. Majú nízku toleranciu mrazu a sú náchylné na choroby. 
 • Anglické  – majú predchodcov v historických ružiach a  čajových hybridoch. Vzrastovo sú podobné historickým ružiam. Potešia vás viacnásobným kvitnutím väčších kvetov v rôznych farbách. Majú menšiu toleranciu mrazu a väčšiu náchylnosť k chorobám.
 • Kanadské  – majú predchodcov rosa rugosa a rosa arkansana. Potešia vás opakovaním kvitnutím kvetov v rôznych tvaroch a farbách. Ich veľkou prednosťou je vysoká mrazuvzdornosť až do -35°C.
 • Ťahavé  – sú niekedy chybne označované ako popínavé, ale nevytvárajú úpony na prichytenie. Ich stonky sú dlhšie a ohybné oproti kríkovým. Ťahavé ruže Climber dorastajú do výšky 2 m- 6 m a počas sezóny opakovane kvitnú veľkými kvetmi. Ťahavé ruže Rambler dorastajú do výšky 6 m – 10 m a kvitnú jeden raz ročne malými kvetmi v bohatých súkvetiach. Obidva druhy ťahavých ruží si vyžadujú oporu.
 • Miniatúrne  – zvyčajne kvitnú niekoľkokrát počas sezóny v rôznych tvaroch a farbách kvetov. Miniatúrne kríkové ruže dorastajú do výšky 15 cm -100 cm. Sú s obľubou pestované v kvetináčoch na balkónoch či terasách. No nie sú vhodné ako izbové rastliny. Miniatúrne ťahavé ruže dorastajú do výšky 2 m. 
 • Pôdopokryvné  – nie sú typické pôdopokryvné rastliny. Sú to nízke kríky rozložitého habitu so schopnosťou „pokryť“ – zakryť  povrch pôdy. Dorastajú do výšky 60 cm. Vyžadujú si minimálnu starostlivosť, rez a bonusom je ich odolnosť voči škodcom a chorobám. Potešia vás opakovaným kvitnutím kvetov v  širokom spektre farieb a vôní.
 • Stromčekové – sú  pestované na špeciálnej zdrevnatenej ružovej stonke bez listov, ktorá vyzerá ako kmeň miniatúrneho stromu. Do tejto stonky sa štiepia rôzne vyššie spomenuté druhy ruží. Podľa druhu a kultivaru preto majú rôzne tvary i farby kvetov, opakovanosť kvitnutia, mrazuvzdornosť i odolnosť voči chorobám. Sú vhodné aj na pestovanie vo väčších pestovateľských nádobách.
Starý romantický domček s ťahavými ​​červenými ružami Climber

Starý romantický domček s ťahavými ​​červenými ružami Climber

Pestovanie ruží

Pestovanie ruží - mladá žena sa stará o kríkové ruže pestované v záhrade

Pestovanie týchto krások je spojené s  mnohými mýtmi, ktoré môžu prispieť k neúspechu v pestovaní ruží. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že ruže vyžadujú slnečné, pred vetrami chránené stanovisko. Existuje niekoľko druhov, ktorým vyhovuje mierny polotieň. No tak, ako ružiam nevyhovuje úplný tieň, tiež nie je pre nich vhodné celodenné intenzívne slnko, zvlášť v teplejších lokalitách. Ideálne je miesto, ktoré má 6 až 8 hodín priameho slnka, najlepšie ranného.

Pri výbere vhodného miesta sa zamerajte aj na pôdu. Neznášajú ťažkú, ílovitú pôdu. Obľubujú priepustné, výživné, hlinitopiesčité pôdy s mierne kyslím až stredne zásaditým pH. 

Prúdenie vzduchu je pre úspešné pestovanie ruží veľmi dôležité. Dajte pozor, aby to nebolo silne veterné miesto. Prúdenie vzduchu je potrebné pre dostatočne rýchle preschýnanie listov po daždi či zálievke.

Dospelé rastliny majú hlboké korene, vďaka čomu zvládnu dlhšie trvajúce sucho. Ak neprší doprajte im 1x týždenne zálievku. Avšak v období kvitnutia a počas horúceho leta potrebujú  zálievky viac.

Mladé a čerstvo vysadené zalievajte 3x týždenne. Pri slnečnom počasí počas dňa je na polievanie ideálne skoro ráno, prípadne neskoro večer s použitím vlažnej (nie studenej!) vody. Dajte si však pozor na trvalé premokrenie pôdy, ktoré u ruží spôsobuje odhnívanie koreňov a napadnutie hubovými patogénmi. 

Pestovanie ruží - Žena sa stará o popínavý ružový krík, ktorému priväzuje výhonky na drevenú oporu

Pri ich pestovaní sa odporúča 5-centrimetrové mulčovanie  prírodnými materiálmi, ktoré znižuje nadmerné odparovanie vody z pôdy v okolí koreňov a zabraňujú prerastaniu buriny.

Ruže - nádherné kvety ružových ruží so zvlnenými lupienkami
Ruže - kytica z červených, žltých a ružových ruží dekorovaná fialovým šifónom
Ruže - Mladá žena v klobúku stojaca pri ružovo kvitnúci ťahavých ružiach.
Ruže - zamatovo červené kvitnúce ruže a otvárajúce sa puky

Sadenie ruží

Kvitnúce ružové kríkové ruže v záhrade. Pestovanie ruží začína ich správnou výsadbou.

Sadenice je vhodné vysádzať na jar alebo na jeseň. U kontajnerovaných je možné vysadenie celoročne, kým nie je zamrznutá pôda, avšak neodporúča sa výsadba počas horúcich letných dní.

Po výbere vhodného miesta sa môžeme pustiť do samotného sadenia. Prvým krokom je príprava pôdy minimálne do hĺbky 0,6 m. Odstráňte buriny, prekyprite ju. Ak je ťažká, primiešajte do nej piesok alebo zeolit. Ak je príliš kyslá, zapracujte do nej mletý vápenec. Aby bola dostatočne výživná, môžete do nej zapracovať kvalitne vyzretý kompost. Ak ho nemáte, môžete do pôdy dodať kvalitné živiny pomocou Hnojíka, ktorý bude postupne uvoľňovať živiny pre vaše rastlinky.

Pri skupinových výsadbách je potrebné prispôsobiť vzdialenosť výsadbových jám podľa druhov ruží. Pri floribundách a čajových hybridoch je vhodná vzdialenosť 0,4 m – 0,5 m. Pri väčších druhov zväčšite aj vzdialenosť výsadbových jám. 

Výsadbová jama by mala byť dostatočne veľká na to, aby korene ruže neboli v nej ohnuté. Spravidla stačí hĺbka 0,5 m. Ak sú korene poškodené, je potrebné z nich tieto časti odstrániť. Ružu vložte do výsadbovej jamy, aby okolie bolo 5 cm nad úrovňou koreňového kŕčku. Postupne zasypávajte koreňový bal.

Pri voľnokorenných sadeniciach jemne nimi potriasajte zhora – nadol, aby sa zemina dostala medzi korienky a nevznikli vzduchové kapsy. Po zasypaní, pôdu dobre utlačte a dôkladne zalejte.  Výhony ťahavých ruží opatrne upevnite k pripravenej opore.

Hnojenie ruží

Starostlivosť o tieto krásky sa nezaobíde bez ich výživy hnojením. Vyžadujú veľké množstvo živín. Po jarnom reze doprajte vašim rastlinkám výdatné množstvo. Po prvom kvitnutí opäť pohnojte a počas leta, podľa potreby. Koncom leta a počas jesene sa vyhnite hnojeniu s vysokým obsahom dusíka, aby ste predišli ich zbytočnému vvmŕzaniu.

Na hnojenie môžete použiť kvalitne vyzretý kompost, ktorý je vždy potrebné poriadne zapracovať do pôdy. Existuje veľký výber hnojív, ktoré sú určené pre pestovanie ruží, ako minerálne, tak i organické. My vám odporúčame organické hnojivo Hnojík s repelentným účinkom na škodcov, s ktorým máme skvelé skúsenosti, ruže ho milujú a odvďačia sa vám nádhernými kvetmi. 

Jeho použitie pre ruže má hneď niekoľko výhod. Môžete ho aplikovať posypom, zálievkou i postrekom. Pri aplikácii posypom sa postupne dlhodobo uvoľňujú živiny pre vaše krásky.

Hmyzí trus Hnojík v bareli s pečiatkou kvality

Dodáva kvalitné vyvážené živiny vhodné v každej fáze rastu a kvitnutia. Vďaka tomu sa vyhnete poruchám vstrebávania živín u ruží, ktorá spôsobuje jednak fyziologické ochorenia ruží a jednak náchylnosť na vírusové a bakteriálne ochorenia  a zníženú odolnosť škodcom.

Hnojík môžete použiť aj ako súčasť zálievky. Vyrobte si výluhna 1 liter vody 1 čajovú lyžičku Hnojíka –  a zalejte nimi vaše ruže. Ako na to si môžete pozrieť v článku Dávkovanie

V prípade výskytu ochorenia alebo napadnutia škodcami vám Hnojík opäť podá pomocnú ruku a pomôže vaším ružiam účinne proti nim bojovať vďaka Chitínu, ktorý obsahuje. Pomocou postreku môžete Hnojík jednoducho aplikovať na napadnuté rastliny a pomôcť im bojovať a zvíťaziť nad nepríjemnými návštevníkmi. Pred aplikáciou postrekom odporúčame výluh z Hnojíka precediť cez jemné sitko alebo silónku. Tento zvyšok spokojne dajte k ružiam na pôdu.

Viac o Chitíne sa dočítate v článku Chitín. O škodcoch, na ktoré sú potvrdené repelentné účinky Hnojíka sa dočíta v článku Škodcovia

Ruže obsahujú esenciálny olej - pohľad na ružový olej vo fľaštičke s kvetom ružovej ruže bielom pozadí
Ruže - púčiky ruží a rozkvitnuté červené ruže v dekoratívnej miske
Ruže - dekorácia z ruží
Ruža - kvety ružových ruží s listom

Strihanie ruží

Strihanie sa odporúča niekoľkokrát počas roka. Prvý je radikálny jarný rez, ktorý ružu nabudí a vyženie výhony, na ktorých bude kvitnúť. Ďalší rez je „kozmetický“ po odkvitnutí, kedy odstraňujeme odkvitnuté kvety či súkvetia. A následný rez je v jeseni, kedy môžeme skrátiť niektoré výhony ohrozujúce ružu počas zimy vplyvom vetrov či nádielky snehu.  V priebehu roka odstraňujeme zlomené, schnúce a choré výhony.

Záhradníčka pracujúca s ostrihanými ružami

Prezimovanie ruží

Záhradný chodník a Pergola s popínavými rastlinami a popínavými bielymi ružami.

Prezimovanie je u  týchto kvetín individuálne podľa jednotlivých odrôd a kultivarov. Vo všeobecnosti sa odporúča na zimu zabezpečiť miesto očkovania, tzv. koreňový kŕčok. Môžete použiť nakopcovanie kompostu, opadaného lístia, zakrytie čečinou z ihličnatých stromov a pod. Vyhnite sa použitiu nepriedušným materiálom. Odporúča sa nakopcovanie do výšky 20 cm. 

U ťahavých odrôd je vhodné zabaliť ich priamo na opore napríklad hrubou tkaninou, jutou, bielou netkanou textíliou a pod. V oblastiach so silnými mrazmi môžete ešte tieto materiály vyplniť senom, slamou či drevitou vlnou pre lepšiu tepelnú izoláciu. Rovnako na zazimovanie stromčekových  odrôd môžete použiť vyššie spomenuté materiály. 

Choroby a škodcovia ruží

Choroby napadajúce tieto kráľovny kvetov môžeme rozdeliť na tri skupiny: hubové, vírusové a bakteriálne. Ochorenia, ktoré najčastejšie napadajú ruže sú: 

   • Čierna škvrnitosť
   • Múčnatka ružová
   • Hrdza ružová
   • Botrytíca ruží
   • Perenospora
   • Pleseň sivá

Medzi živočíšnych škodcov, ktorí v našich podmienkach najbežnejšie parazitujú na rôznych odrodách a kultivaroch ruží patria: 

  • Vošky
  • Roztoče (Tetranychidae)
  • Strapky (Thysanoptera)
  • Chrústovec japonský (Popillia japonica)

Na vyššie spomenutých škodcov účinkuje už spomenutý Hnojík, ktorý vďaka Chitínu pomáha ružiam sa brániť pred škodcami. Pri ochoreniach ruží si vhodné zamerať sa na prevenciu. Vďaka silnej imunite rastlín budú vaše ruže odolnejšie voči chorobám. Na silnú imunitu rastlín a boj s patogénmi je odporúčané pravidelné používanie Hnojíka. Viac o jeho dávkovaní a použití pri napadnutých rastlinách sa dočítate v článku Dávkovanie.

Detail kvetu ružového kultivaru ruže s kvapkami vody na lupeňoch
Žltá ruža položená na drevenom stole
Kytica červených ruží dozdobená drobnými bielymi kvetmi
Kultivar ruže s bledoružovými kvetmi a pukmi

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články