šarka

Obsah

Šarka choroba

( Plum pox virus – PPV )

Šarka, čiže slivkové kiahne, je vírusová choroba, ktorá postihuje hlavne slivone , ale aj broskyne, marhule, trnky alebo višňu plstnatú. PPV je jedným z najzávažnejších vírusových patogénov týchto ovocných stromov.

Šarka sa prejavuje rôznymi príznakmi, ktoré sa môžu mierne líšiť medzi jednotlivými druhmi rastlín:

Slivky :

  • Listy : Na listoch sa objavujú žlté až červené škvrny, ktoré sa postupne rozširujú. Postihnuté listy môžu byť krehké a deformované.
  • Plody : Infikované plody majú často zdeformovaný tvar a strácajú svoju prirodzenú farbu. Môže sa objaviť pruhovanie alebo škvrny na povrchu plodov. Majú tiež menej cukru.
  • Výhony : Infekcia môže ovplyvniť rastové výhony, čo vedie k ich zakrňovaniu a tvorbe menších listov.

Marhule :

 • Listy : Na listoch sa objavujú žlté až červené škvrny, ktoré sa často spájajú a vytvárajú veľké nekrotické oblasti. Listy môžu byť skrútené alebo zdeformované.
 • Plody : Infikované plody sú často malé, menej sladké a majú skrútený tvar. Povrch plodov môže byť nerovný a škvrnitý.

Broskyne :

  • Listy : Infekcia sa prejavuje na listoch vo forme žltých alebo červených škvŕn, ktoré sa často šíria po celej ploche listu. Listy môžu byť krehké a lámavé.
  • Plody : Infikované plody sú často malé a nedostatočne vyfarbené. Povrch plodov môže byť drsný až pokožka sa môže odlúpávať. Plody sú často menej sladké a šťavnaté.
šarka - slivkové kiahne
šarka - slivkové kiahne

Šarka sliviek

Slivkové kiahne (šarka) najčastejšie napádajú slivone – slivky. Jej prejavy spoznáte na listoch, vetvičkách aj plodoch. Na listoch budú zelené škvrny a krúžky . Plody majú typické škvrny, dužina v okolí škvŕn má červenú farbu a je gumovité konzistencie . Plody tiež majú nízky obsah cukru, nemajú takmer žiadnu chuť, sú nepredajné a neskladovateľné.

Vírus sa prenáša voškami , ale aj vegetatívnym rozmnožovaním – štepovaním, množením podnožia, rezkovaním. Napadnutie stromy nikdy nemnožte!a

Šarka sliviek

Postrek na šarku

Na vírusové ochorenia bohužiaľ nefunguje žiadny postrek. Vírusové ochorenia sa nedajú ani úplne vyliečiť, iba môžete potlačiť ich prejavy – viď ďalej.

Najlepšou prevenciou proti šarke je:

 • nakupovať zdravú sadbu v overených škôlkach,
 • výber tolerantných alebo úplne rezistentných odrôd,
 • dôsledná likvidácia vošiek a ďalších hmyzích druhov, ktoré vírusové ochorenia prenášajú.

K tolerantným odrodám sliviek patrí Techovická, Elena, Hanita, Toptaste, Valjevka, TuleuGras a Durancie (slieva). Ako úplne rezistentné sú deklarované Jojo (pološvestka) a Čačanská raná (pološvestka).

Šarka ochrana

Hoci vírusové ochorenia sa nedajú nikdy vyliečiť, dajú sa potlačiť ich prejavy a príznaky. Dobrú prácu v tomto smere odvádza Hnojík, české prírodné organické hnojivo, vďaka ktorému sa podarilo zabojovať aj so šarkou. Stromy po používaní hnojiva vyzerajú zdravé, a to ako výhony, tak listy aj plody. Takže hoci vírus zrejme v strome zostáva, jeho prejavy sú obmedzené na minimum a slivky sa dajú konzumovať, spracovávať, skladovať…

Toto prírodné organické hnojivo totiž obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Repelentný účinok proti škodcom a chorobám spôsobuje jedna jeho zložka: chitín , ktorý je obsiahnutý vo svlečkách. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín. Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny.

Toto hnojivo sa dá použiť ako sypké a zapraviť do pôdy, alebo ako roztok , ktorým môžete ovocné stromy zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať. Vždy dbajte pokynov na obale. Proti šarke sa osvedčilo používať niekoľkokrát roztok hnojiva, ktorý stromy dostatočne posilní.

Hnojík - 2L

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: