Slamienka

Obsah

Slamienka- skalnička, ktorá sa dá usušiť

( Helichrysum )

Slamienka ( Helichrysum ) je rod rastlín z čeľade hviezdnicovité ( Asteraceae ), ktorý zahŕňa rôzne druhy bylín, kríkov a polokerov. Tieto rastliny sú známe svojimi kvetmi, ktoré majú schopnosť dlhodobo zostávať zachované v suchom a pevnom stave aj po odkvitnutí, a tak sa často využívajú do suchých väzieb. Rod Helichrysum zahŕňa mnoho druhov, a ich vzhľad a stanovište sa môžu do istej miery líšiť. Tu vám však prinášame informácie, ktoré sú spoločné pre všetky druhy tohto rodu:

Ako slamienka vyzerá

 • Listy slamienky sú obvykle úzke, striedavé a strapaté. Môžu byť celokrajné alebo mať drobné zúbky. Listy bývajú často šedozelené a majú vláknitý alebo chlpatý povrch.

 • Kvety slamienky môžu byť rôznych farieb, vrátane žltej, oranžovej, ružovej alebo bielej. Sú malé a zoskupené do kvetenstva, ktorá môže vytvárať kvetové hlávky, klasy alebo laty. Kvety majú schopnosť zostať zachované aj po odkvitnutí, vďaka čomu sú vhodné na sušenie.

 • Rastový habitus slamienky závisí od druhu. Môže to byť bylina s prízemnou ružicou listov, kerovitý poloker alebo aj menší vždyzelený ker.

Kde slamienka obvykle rastie

 • Slamienky sú často nájdené v suchých a teplých oblastiach, vrátane suchých stepí, kamenistých svahov, skalnatých oblastí a pobrežných oblastí.

 • Mnoho druhov slamienky rastie v regiónoch s horšími pôdnymi podmienkami a menším množstvom zrážok.

Druhy slamienky sú rôznorodé a môžu rásť v rôznych typoch stanovíšť po celom svete. Zahŕňajú slamienka talianska ( Helichrysum italicum ), slamienka piesočná ( Helichrysum arenarium ), slamienka stopkatá ( Helichrysum patiolare ) a mnoho ďalších. Každý druh môže mať špecifické požiadavky na stanovište a starostlivosť, preto je vždy dobré sa informovať o konkrétnom druhu, ktorý máte v úmysle pestovať.

Slamienka - skalnička
Slamienka - skalnička

Slamienka piesočná

Slamienka piesočná ( Helichrysum arenarium ), je rastlina patriaca do čeľade hviezdnicovité ( Asteraceae ). Táto bylina sa vyskytuje predovšetkým v strednej a východnej Európe, kde rastie na piesočnatých a suchých stanovištiach. Pokiaľ ju chcete pestovať na svojej záhrade alebo skalke, pokúste sa dodržať nasledujúce podmienky a starostlivosť:

Stanovište: Slamienka piesočná preferuje slnečné až mierne tienisté stanovište. Rastie na suchých a piesočnatých pôdach, čo je spravidla charakteristické pre prirodzené stanovište tejto rastliny.

Pôda: Pôda by mala byť dobre priepustná, piesočnatá a chudobná na živiny. Piesočná pôda je pre túto rastlinu ideálna, pretože na nej bude lepšie znášať suché podmienky.

Zálievka: Slamienka piesočná je odolná voči suchším podmienkam, a preto nepotrebuje pravidelnú zálievku. V prípade dlhotrvajúceho sucha môže byť zaliata, ale malo by sa zabrániť premokreniu pôdy.

Množenie: Rastlinu možno množiť semenami alebo rezkovaním. Semená je možné zasiať na jar priamo do piesočnatej pôdy. Rezne je možné získať zdravých rastlín na jar a prípadne ich zakoreniť vo vlhkom piesku.

Starostlivosť: Slamienka piesočná nepotrebuje zvláštnu starostlivosť. Ide o rastlinu, ktorá dobre znáša suché a chudobné podmienky. Je dôležité zabrániť premokreniu pôdy, pretože by to mohlo viesť k hnilobe koreňov.

Zimovanie: Táto rastlina je mrazuvzdorná a dobre znáša zimný chlad.

Slamienka piesočná je atraktívna rastlina , ktorá môže byť vhodná do suchých záhrad, skaliek, suchých múrikov a pod. Hoci má menšie kvietky, je veľmi dekoratívna, kvety sa dajú strihať do váz, ale aj sušiť a použiť v suchých väzbách, v ktorých jeho krásna žltá farba vynikne a pomerne dlho aj vydrží.

Slamienka piesočná

Slamienka stopkatá

Slamienka stopkatá ( Helichrysum patiolare ), je druh rastliny z čeľade hviezdnicovité ( Asteraceae ). Táto rastlina pochádza z Juhoafrickej republiky a má atraktívny vzhľad, ktorý ju robí populárny v okrasných záhradách.

Ako táto slamienka vyzerá

 • Listy slamienky stopkaté sú striedavé, šedozelené a majú podlhovastý tvar . Môžu byť chlpaté alebo pokryté jemnými šupinkami.

 • Kvety sú malé a sú usporiadané do hustých kvetenstvo, ktoré môžu byť rôznych farieb, vrátane bielej, ružovej, fialovej alebo oranžovej . Kvety sú obvykle umiestnené na vrcholoch stoniek a vytvárajú nápadné kvetové hlávky.

 • Slamienka stopkatá je nízky poloker s plazivými stonkami. Vytvára husté a vankúšovité porasty, ktoré môžu byť výškou 20-40 cm.

Ako túto slamienku využiť v záhrade

Okrasné záhrady: Slamienka stopkatá sa často využíva ako okrasná rastlina v okrasných záhradách a záhonoch. Jej kvety a striebristé listy prispievajú k atraktívnemu vzhľadu.

Skalky a suché záhrady: Vďaka svojej schopnosti znášať sucho a piesočnaté pôdy je slamienka vhodná do skaliek a suchých záhrad.

Kvitnúce lemy : Rastlina môže byť vysadená ako súčasť kvitnúcich lemov alebo okrajov záhonov.

Suchý aranžmán: Rovnako ako iné druhy slamienek, aj slamienka stopkatá má kvety, ktoré si udržujú svoj tvar a farbu aj po odkvitnutí. Preto je vhodný pre sušené aranžmány a väzby.

Medonosná rastlina : Kvety slamienky stopkaté sú atraktívne pre hmyz, ako sú včely a motýle, a môžu slúžiť ako zdroj nektáru.

Slamienka stopkatá

Slamienka talianska

Slamienka talianska ( Helichrysum italicum ) je aromatická rastlina patriaca do čeľade hviezdnicovité ( Asteraceae ). Táto rastlina je pôvodom z južnej Európy a severnej Afriky a je známa pre svoje liečivé a aromatické vlastnosti.

Ako slamienka talianska vyzerá

 • Listy : Listy slamienky talianske sú malé, úzke, šedozelené a majú charakteristickú silnú vôňu. Sú pokryté jemnými šupinkami, čo dáva listom šedý nádych.

 • Kvety : Kvety sú drobné, kompaktné a tvoria husté kvetenstvo v podobe drobných guľôčok. Farba kvetov sa môže pohybovať od svetlo žltej po bielu alebo ružovú.

 • Rastový habitus : Slamienka talianska má kerovitý rastový habitus. Môže dorásť do výšky približne 30-60 cm.

Slamienka talianska má široké využitie, najdôležitejšie sú uvedené v nasledujúcom prehľade:

Liečebné využitie: Slamienka talianska je známy pre svoje liečivé vlastnosti. Listy a kvety obsahujú silice a ďalšie látky, ktoré môžu mať protizápalové, antioxidačné a hojivé účinky. Je používaná v bylinnej medicíne napríklad na liečbu kožných problémov, ako sú popáleniny, ranky, ekzémy alebo akné.

Aromaterapia : Silice obsiahnuté v listoch slamienky talianske sú cenené pre svoju silnú a príjemnú vôňu. Olej z tejto slamienky je využívaný v aromaterapii na relaxáciu , zníženie stresu a podporu duševného zdravia.

Sušené väzby : Kvety a listy slamienky talianske sú vhodné pre sušené aranžmány a väzby vďaka tomu, že si udržujú tvar a vôňu aj po odkvitnutí.

Kozmetika : Esenciálny olej z tejto slamienky sa často používa v kozmetických produktoch, ako sú krémy, pleťové oleje a parfumy, pre svoje pozitívne účinky na pokožku a vôňu.

Kulinárske využitie : Niektoré druhy slamienky talianske sú používané v kulinárstve ako bylinky, pridávané do pokrmov pre svoju aromatickú vôňu a chuť.

Slamienka talianska má teda široké spektrum využitia od liečivých účinkov a aromaterapie po kozmetiku a kulinárstvo. Pred použitím v lekárstve alebo kozmetike zvážte, či nie ste na niektoré látky alergický alebo či neužívate lieky, ktoré by mohli byť kontraindikované.

Slamienka talianska

Zdroje:

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články