trávnička

Obsah

Trávnička - pestovanie ako skalnička

( Armeria )

Trávnička ( Armeria ) je rod rastlín z čeľade Plumbaginaceae . Sú to trvalky s trsnatým rastom, ktoré sa často nachádzajú na skalnatých a pobrežných stanovištiach. Trávničky sú obľúbené pre svoje drobné, guľovité kvety, ktoré vytvárajú husté kvetenstvá na dlhých stonkách.

Trávnička sa dá veľmi dobre pestovať ako skalnička. Jej prirodzený výskyt na skalnatých stanovištiach naznačuje, že je dobre prispôsobená na pestovanie na skalkách, kamenných alebo suchých múrikoch, ale aj v kvetináčoch. Skalničky sú bežne pestované na výzdobu záhrady vďaka svojmu nízkemu rastu a dekoratívnym kvetom.

Pestovanie trávničky ako skalničky je všeobecne jednoduché, pokiaľ dodržíte niekoľko dôležitých zásad:

  1. Stanovište : Trávničky preferujú slnečné až polotienisté stanovište. Sú odolné voči suchu a nepotrebujú časté zalievanie.

  2. Pôda : Trávničky majú rady dobre priepustnú pôdu s dobrým odvodnením. Zabráňte zamokreniu koreňov, čo by mohlo spôsobiť ich hnilobu.

  3. Množenie : Trávničky je možné množiť semenami alebo delením trsov. Delenie je najlepšie vykonávať na jar.

  4. Zazimovanie : Niektoré druhy trávničiek môžu byť mrazuvzdorné, ale v závislosti od konkrétneho druhu a oblasti, kde žijete, bude možno potrebné poskytnúť zimnú ochranu prikrytím alebo, najmä pokiaľ ide o mladé rastliny.

  5. Hnojenie : Trávničky nepotrebujú pravidelné hnojenie. Pokiaľ sa im darí vo voľnej pôde, nie je často potrebné pridávať hnojivá.

Za správnych podmienok sú trávničky nenáročné rastliny, ktoré dodajú záhrade krásnu farebnú paletu a zároveň prispejú k biodiverzite, pretože priťahujú rôzne druhy hmyzu a motýľov .

Trávnička - Armeria
Trávnička - Armeria

Trávnička obyčajná

Trávnička obyčajná ( Armeria vulgaris ) je druh trávničky z rodu Armeria . Jedná sa o malú, vytrvalú bylinu s trsnatým rastom, ktorá je typická svojimi guľovitými kvetenstvami na dlhých stonkách. Trávničku obyčajnú nájdete bežne na lúkach, ale môžete ju pestovať aj na skalke. Jej znaky sú:

  • Listy : Listy trávničky sú úzke, striedavé a zrastené v tuhej trsy, ktoré vytvárajú vankúšovitý efekt. Sú vždyzelené, čo znamená, že si svoj zelený vzhľad udržujú aj v zime.

  • Stonky : Stonky sú tenké, priame a dosahujú výšku asi 10 až 30 cm.

  • Kvety : Kvety sú charakteristické pre trávničky a sú usporiadané do hustých, guľovitých kvetenstvo na vrchole dlhých stoniek. Každý kvet má trubkovitú korunu s piatimi cípmi, ktoré môžu mať rôzne odtiene ružovej, fialovej alebo bielej farby. Kvety kvitnú na jar až do leta a sú obľúbené u včiel a motýľov.

  • Plody : Po odkvitnutí vytvára trávnička malé guľovité plody s semenami, ktoré sú obsiahnuté v tvrdých kapsulách.

Trávnička obyčajná sa vyskytuje prirodzene v Európe, Ázii a Severnej Amerike. Vďaka svojej krásne kvitnutie a schopnosti rásť na chudobných pôdach bola zavlečená do iných oblastí, kde sa niekedy stala inváznym druhom.

Trávnička obyčajná - Armeria vulgaris

Trávnička borievkolistá

Trávnička borievkolistá - Armeria juniperiforia

Trávnička borievkolistá ( Armeria juniperiforia ) je prekrásnym kultivarom trávničky, ktorá sa bude pekne vynímať na vašej skalke. Potrebuje slnečné stanovište alebo polotieň, dobre priepustnú pôdu a len miernu zálievku. Kvitne v mesiacoch dubom až máj.

Trávnička borievkolistá je nízka vždyzelená trvalka so svetlo ružovými kvetmi, ktoré na jar vykvitajú nad zelenými ihličkovitými listami. Vyžaduje dobre priepustnú pôdu. Hodí sa do skaliek či na okraje záhonov, ale dá sa pestovať aj v nádobách.

Trávnička prímorská

Armeria maritima , po slovensky trávnička prímorská, je ďalšou možnosťou, ako dostať trávničku na svoju skalku. Je to vytrvalá, trsnatá bylina, ktorá má svoj pôvod rozsiahlych oblastiach severnej pologule ( severná a západná Európa, severná Ázia, Severná Amerika) a na juhu Južnej Ameriky .

Prirodzene rastie na skalách a útesoch, nevadí jej ani zasolené pôdy či piesčiny.

Zaujímavým kultivarom, ktorý môžete zohnať v našich záhradníctvach, je Armeria maritima Leuchtendrosa, ktorý dorastá do výšky okolo 15 cm. Vytvára trsy úzkych, zelených listov. Kvitne ružovými kvetmi, ktoré sú usporiadané v guľovitých kvetenstvách na dlhších stonkách, ktoré vyrastajú nad listami. Kvety sa objavujú od mája do júna.

Tento druh trávničky sa dobre uplatí predovšetkým na skalkách alebo na lemoch záhonov.

Aj tento kultivar patrí k nenáročným rastlinám. Najlepšie prospieva na slnečnom stanovišti v suchšej, dobre priepustnej pôde. Je citlivá iba na premokrenie.

Trávnička prímorská - Armeria maritima

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: