vírusová kamienkovitosť hrušiek

Obsah

Vírusová kamienkovitosť hrušiek - napadá hrušky a duly

( Apple stem pitting virus )

Vírusová kamienkovitosť hrušiek je ďalšia z vírusových chorôb, ktorá sa šíri predovšetkým vegetatívne a je nevyliečiteľná . Tento vírus tentoraz napadá hlavne hrušky a duly .

Vírus na svojich hruškách spoznáte podľa plodov – prepadajú sa im pletivá av dôsledku toho dochádza k deformácii plodov. Plody sú navonok deformované a vo vnútri sa nachádzajú skupiny buniek, ktoré vyzerajú ako žlté a neskôr hnedé kamienky. Hrušky sú kvôli tomu nepožívateľné.

Choroba sa prenáša vegetatívnym spôsobom – vrúbľovaním, očkovaním, podnožami.

Niektoré hruškové odrody sú viac náchylné – napr. Boskova fľaša, Konferencia, Hardyho maslovka.

Najlepšia je prevencia proti tejto chorobe – tj. nakupovať zdravé stromčeky, nemnožiť stromčeky, ktoré sú už choré. Pomôže aj vyrovnaná a vyvážená výživa a zálievka.

Vírusová kamienkovitosť hrušiek - Apple stem pitting virus

Vírusová kamienkovitosť hrušiek u dúloní

Rovnako ako hrušky môže vírusová kamienkovitosť napadnúť aj duly. Poznáte to opäť na plodoch, kedy sa asi 20 dní po opade okvetných lístkov začnú objavovať prvé príznaky. Jamkovitosť a hrudkovitosť plodov sa postupne zväčšuje a aj dule sú nepožívateľné, nedá sa z nich vyrobiť ani marmeláda.

Nevýhodou je, že choroba sa prejavuje pokojne až po roku pestovania . Preto je veľmi dôležité vyberať si stromčeky v overených škôlkach alebo záhradníctvach.

Vírusová kamienkovitosť hrušiek u dúloní

Vírusová kamienkovitosť hrušiek možnosť zámeny

Ak máte podozrenie, že vaša hruška alebo hrušky trpia vírusovou kamienkovitosťou, skúste najprv zistiť, či netrpia iba nedostatkom bóru . Ten spôsobuje podobné príznaky, ktoré sú však abiotického, teda neparazitického pôvodu.

Dostatok bóru môžete svojim rastlinám zaistiť pridaním špeciálneho hnojiva s bórom, alebo prihnojením samostatným bóraxom (tetraboritanom sodným).

Vírusová kamienkovitosť hrušiek ochrana

Hoci je vírusová kamienkovitosť hrušiek rovnako ako ostatné vírusové choroby nevyliečiteľná, môžete sa pokúsiť všetky ovocné stromy preventívne hnojiť prírodným organickým hnojivom Hnojíkom. Toto totiž obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Ak použijete Hnojík po celú sezónu, najskôr dosiahnete to, že vaše ovocné stromy budú mať lepšiu obranyschopnosť.

Repelentný účinok proti škodcom aj chorobám má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín. Navyše chitín zlepšuje štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny.

Hnojivo sa môžete použiť ako sypké a zapraviť ho do pôdy, alebo ako roztok , ktorým môžete ovocné stromy zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať. Vždy dbajte pokynov na obale. Používajte hnojivo nariedené tak, aby to bolo pre rastliny užitočné. Zálievku aj postrek môžete opakovať maximálne 3x týždenne.

Hnojík 8L

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: