vírusová mozaika jablone

Obsah

Vírusová mozaika jablone útočí aj na iné stromy

( Apple mosaic vírus, ApMV )

Vírusová mozaika jablone je vírusová choroba , ktorá môže napadnúť jablone, hrušky, slivone, broskyne, čerešne i višne.

Poznáte ju tak, že na listoch sa vytvárajú svetlo zelené až biele škvrny rôzneho tvaru aj veľkosti. Silne poškodené listy sa potom deformujú a škvrny nekrotizujú. Niektoré odrody jabloní sú na túto chorobu citlivejšie, a potom výnosy klesajú až o 40 %.

Vírus sa prenáša vegetatívnou cestou – vrúbľovaním, očkovaním, podnožami, alebo peľom .

Optimálna ochrana je prevencia : nešíriť vírus vegetatívnou cestou, tj. nevrúbľovať, neočkovať postihnutými vetvičkami; a ďalej poskytnúť ovocným stromom vyváženú výživu a zálievku.

Vírusová mozaika jablone - Apple mosaic vírus, ApMV

Vírus mozaiky jablone

Vírus mozaiky jablone je trvalou chorobou , dospelé stromy sa nedajú vyliečiť. Jedinou cestou, ako nešíriť vírus, je neočkovať, nevrúbľovať postihnutými vetvičkami ďalšie stromy. Odporúča sa tiež nepoužívať pre jablone a ďalšie ovocné stromy podnož M9, ktorá je na tento vírus extrémne náchylná a dostáva sa do nej cez korene.

Z jabloňových odrôd sú veľmi náchylné napríklad Lord Lambourne, Golden Delicious, Jonathan alebo Vistabela.

Niektoré zdroje uvádzajú, že sa vírus šíri aj peľom, iné len vegetatívnou cestou.

Vírusová mozaika jablone na hruške

Vírusová mozaika jablone sa – ako už bolo napísané vyššie – môže objaviť aj pri iných ovocných stromoch vrátane hrušiek.

Aj na hruškách uvidíte typické znaky mozaiky: Mozaika sa prejavuje najmä na mladých listoch žltozelenými, bielymi až žltými škvrnami rôznych tvarov a veľkostí. Viditeľné môžu byť aj ako krúžky, pruhy alebo žilky. Poškodené listy sa deformujú a koncom leta opadávajú. Listy, ktoré vyrašia neskôr, môžu byť v poriadku. Ale choroba je nevyliečiteľná.

Postihnuté stromy je možné vyrúbať , alebo obmedziť prejavy choroby aplikáciou napríklad organického hnojiva, ktoré im dodá potrebné živiny a prejavy choroby obmedzia na ťažko viditeľnú úroveň.

Vírusová mozaika jablone na hruške

Vírusová mozaika jablone ochrana

Na začiatok treba povedať, že vírusové choroby nemožno úplne vyliečiť. Postihnuté stromy musíte buď vyrúbať, alebo sa pokúsiť ich udržať bez viditeľných prejavov choroby. To najlepšie dosiahnete aplikáciou organického hnojiva Hnojík, ktorý obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Ak budete Hnojík používať po celú sezónu, najskôr sa vám podarí udržať vaše ovocné stromy v takej kondícii, že na nich choroba nebude vôbec vidieť a budú plodiť takmer ako zdravé.

Repelentný účinok proti škodcom a chorobám spôsobuje chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín. Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny.

Hnojivo sa dá použiť ako sypké a zapraviť do pôdy, alebo ako roztok , ktorým môžete ovocné stromy zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať. Vždy dbajte pokynov na obale.

Hmyzí trus

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: