žerušnica

Obsah

Žerušnica - skalnička do tieňa

( Cardamine )

Žerušnica ( Cardamine ) je rod rastlín z čeľade kapustovité ( Brassicaceae ). Tento rod zahŕňa rôzne druhy rastúce predovšetkým v miernom podnebnom pásme na severnej pologuli, vrátane Európy, Ázie a Severnej Ameriky. Niektoré druhy žerušníc môžu byť endemické pre určité regióny.

Popis vzhľadu žerušnice môže byť rôzny podľa konkrétneho druhu, ale všeobecne sa jedná o byliny s listami rôznych tvarov, niektoré druhy majú prízemnú ružicu, lodyžné listy sú stopkaté a sediace. Kvety žerušníc sú typické pre čeľaď kapustovité – majú štyri lístky koruny a štyri lístky v kalichu a štyri až šesť tyčiniek, ktoré môžu byť rovnako alebo rôzne dlhé. Kvety bývajú bielej, ružovej alebo fialovej farby.

Ak rastie žerušnica vo voľnej prírode, môže sa vyskytovať na rôznych typoch stanovíšť – na vlhkých lúkach, pri vodných tokoch, na okrajoch lesov či v horských oblastiach. Niektoré druhy môžu byť viazané na špecifické podmienky, zatiaľ čo iné sú adaptabilné a môžu rásť na rôznych typoch pôdy.

Ak chcete žerušnicu pestovať na záhrade alebo v skalke , je dobré vybrať si druh, ktorému môžete poskytnúť vhodné prostredie a pôdu – viď ďalej.

Celkovo možno teda povedať, že žerušnica je rozmanitý rod rastlín s rôznymi druhmi , ktoré sa vyskytujú v rôznych prostrediach po celom miernom podnebnom pásme.

Žerušnica - Cardamine

Žerušnica lúčna liečivé účinky, výskyt a pestovanie

Žerušnica lúčna ( Cardamine pratensis ) je druh rastliny z rodu Cardamine , ktorý sa vyskytuje v Európe a Ázii. Je to trvalka, ktorá rastie na vlhkých lúkach, pastvinách, pozdĺž vodných tokov a vo vlhkých lesoch.

Ako žerušnica lúčna vyzerá

 • Listy : Má zelené listy s perenosečným alebo spereným usporiadaním. Listy sú často jemne zubaté alebo laločnaté.

 • Kvety : Kvety sú biele alebo ružovkasté, a sú usporiadané v kvetenstvách, ktoré vytvárajú klasy. Každý kvet má štyri korunné lístky usporiadané do tvaru kríža a šesť tyčiniek (štyri dlhšie a dve kratšie).

 • Plody : Plodom žerušnice lúčne sú šešule obsahujúce semená.

Kde žerušnica lúčna rastie

 • Stanovište : Tento druh rastie na vlhkých až mokrých stanovištiach. Často sa vyskytuje na lúkach, kde má dostatok vlahy, ale tiež môže byť nájdená pozdĺž okrajov potokov, rybníkov a na vlhkých miestach v lesoch.

 • Kvitnutie : Kvitne na jar až do leta, obvykle od apríla do júla, v závislosti od klímy a geografickej lokalite.

Ako sa pestuje

Žerušnica lúčna je nádherná rastlina, ktorá prispieva k biodiverzite mokrých a vlhkých stanovíšť. Je ale tiež obľúbenou rastlinou v prírodných záhradách , kde prináša krásne kvety a poskytuje prostredie pre mnoho druhov hmyzu a ďalších organizmov. Stačí jej poskytnúť vhodné stanovište, skôr v tieni as vlhšou pôdou.

Liečivé účinky

Táto rastlina bola tiež tradične využívaná v ľudovom liečiteľstve kvôli svojim možným liečivým účinkom. Medzi najdôležitejšie patria tieto:

 1. Detoxikácia a podpora trávenia : Listy žerušnice obsahujú horčiny, ktoré môžu podporovať tráviace procesy a pomáhať detoxikovať organizmus.

 2. Vitamín C : Rastlina obsahuje vitamín C, čo je dôležitý antioxidant pre podporu imunitného systému a celkového zdravia. Kedysi sa listy žerušnice používali do šalátov.

 3. Diuretické vlastnosti : Niektoré zdroje uvádzajú, že žerušnice môže mať mierne diuretické účinky, čo môže pomôcť podporovať zdravie obličiek a močového systému.

 4. Antimikrobiálne vlastnosti : Žerušnica bola v minulosti používaná na liečbu prechladnutia a respiračných infekcií, čo pravdepodobne súvisí s jej potenciálnymi antimikrobiálnymi vlastnosťami.

 5. Protizápalové účinky : Niektoré zdroje naznačujú, že žerušnica môže mať protizápalové účinky, čo by mohlo byť užitočné pri rôznych zápalových stavov.

Treba však poznamenať, že vedecký výskum týkajúci sa liečivých účinkov riešnice lúčnej je obmedzený a väčšinou ide o tradičné využitie, ktoré nebolo dostatočne preskúmané. Pred použitím akéhokoľvek bylinného prípravku, vrátane žerušnice, by ste sa mali poradiť s kvalifikovaným odborníkom, najmä ak máte nejaké zdravotné problémy alebo užívate iné lieky.

Žerušnica kvet - Cardamine

Žerušnice zúbkatá

Žerušnice zúbkatá ( Cardamine dentata ) je druh rastliny z rodu Cardamine . Táto rastlina sa vyskytuje predovšetkým v Ázii, konkrétne v Rusku, Japonsku, Kórei a Číne.

Ako žerušnice zúbkatá vyzerá

 • Listy : Listy žerušnice zúbkaté sú výrazne zubaté a majú tvar srdca alebo obličky. Sú väčšinou väčšie a širšie ako listy iných druhov žerušníc. Listy vyrastajú z prízemnej ružice a sú tmavo zelené.

 • Kvety : Kvety sú biele alebo ružovkasté a majú štyri korunné lístky usporiadané do tvaru kríža, čo je charakteristické pre čeľaď kapustovité ( Brassicaceae ). Kvety sú zoskupené v hrozne na vrchole stonky.

 • Plody : Plodom sú šešule obsahujúce semená. Šišule sú ploché a obvykle dĺžky až 2 cm.

Kde žerušnica zúbkatá rastie

Žerušnica zúbkatá zvyčajne rastie na vlhkých až mokrých stanovištiach , ako sú brehy potokov, močiare, vlhké lúky a lesná pôda s dostatočnou vlhkosťou.

Dá sa pestovať v skalke alebo záhrade?

Táto rastlina sa dá pestovať na záhrade, a dokonca je často považovaná za veľmi okrasnú a je obľúbená medzi pestovateľmi. Môže byť vysádzaná vo vlhkých záhradných oblastiach alebo okolo vodných prvkov, ako sú jazierka alebo iné vodné zdroje, kde jej nádherné kvety pridávajú do krajiny jemný a elegantný rys.

Žerušnica malokvetá - kriticky ohrozený druh

Žerušnica malokvetá ( Cardamine parviflora ) je ďalším druhom rastliny z rodu Cardamine. Táto rastlina sa vyskytuje v prírodnom prostredí v Európe a Ázii.

Ako žerušnica malokvetá vyzerá

 • Listy : Listy žerušnice malokveté sú zložené, väčšinou s perenosečným usporiadaním, podobne ako u iných druhov rodu Cardamine. Listy sú výrazne zelené a môžu vytvárať prízemnú ružicu.

 • Kvety : Kvety sú biele alebo ružovkasté a sú menšie ako u niektorých iných druhov žerušníc. Korunné lístky sú usporiadané do tvaru kríža, charakteristického pre čeľaď kapustovité. Kvety sa často vyskytujú v kvetenstvách.

 • Plody : Plodom sú šešule, čo sú ploché plody, ktoré obsahujú semená.

Kde žerušnica malokvetá rastie

Žerušnica malokvetá sa vyskytuje na vlhkých až mokrých stanovištiach, ako sú brehy potokov, mokrade, vlhké lúky a lesná pôda . Môžete ju nájsť v nížinách aj na horách.

Žerušnica malokvetá je však kriticky ohrozeným druhom , ktorý nesmiete z prírody odnášať ani ho inak ničiť. Pokiaľ by ste teda chceli nový druh do vašej záhrady, skúste ho zohnať u overených obchodníkov, alebo sa radšej zamerať na iný druh či kultivar žerušníc.

Žerušnica malokvetá - Cardamine parviflora

Žerušnica trojlistá - ideálna na skalky

Pokiaľ ste si stále ešte nevybrali svojho favorita medzi žerušnicami, potom stavte na žerušnicu trojlistú ( Cardamine trifolia ), ktorá je na skalky a záhradky ako stvorená. Táto rastlina je veľmi atraktívna a má dekoratívne listy a kvety, ktoré môžu pridať zaujímavý prvok do vašej záhrady. Aby sa vám dobre ujala, rástla a kvitla, stačí dodržať nasledujúce pokyny:

 • Stanovište : Žerušnica trojlistá rastie najlepšie na vlhkých až mokrých stanovištiach, ako sú vlhké lúky, brehy potokov, močiare alebo vlhké lesy. Jej prirodzené prostredie sú vlhké miesta, takže pokiaľ máte v záhrade podobne vlhké podmienky, bude sa jej tam dariť dobre.

 • Slnko a tieň : Žerušnica trojlistá preferuje polotieň alebo tieň, čo ju robí vhodnou rastlinou pre záhrady s čiastočným zatienením.

 • Pôda : Rastlina uprednostňuje vlhkú, dobre priepustnú pôdu s vyšším obsahom organickej hmoty. Pridanie kompostu alebo rašeliny pomôže udržovať stálu vlhkosť pôdy.

 • Zálievka : Žerušnica trojlistá potrebuje pravidelnú zálievku, najmä ak je pestovaná na suchom stanovisku. Uistite sa, že pôda je stále vlhká, ale nie premokrená.

 • Rozmnožovanie : Rastlinu môžete rozmnožovať semenami alebo delením trsov na jar alebo na jeseň.

 • Žerušnica trojlistá je prispôsobená vlhkým stanovištiam, takže pokiaľ máte vo svojej záhrade podobné podmienky, bude jednať o atraktívnu voľbu. Pri pestovaní na suchšom stanovišti je nutné zaistiť dostatočnú zálievku.

žerušnica trojlistá - Cardamine trifolia

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: