HMYZÍ TRUS ako HNOJIVO NA HORTENZIE

Hortenzia

Obsah

Hortenzia - modré hortenzie v dekoračných kvetináčoch

Hortenzia

Ružová hortenzia v bielom kvetináči

Hortenzia (Hydrangea) je rod rastlín z čeľade Hydrangeaceae. V gréčtine sa jej názov skladá zo slov húdōr  (voda) a angeîon (nádoba), teda vodná nádoba. Do tohto rodu boli začlenené aj rody Klanostenka (Schizophragma)  a Dekumaria (Decumaria). 

Hortenzie rastú ako drobné polokríky, kríky, malé stromy či  liany rastúce až do 30m. Táto rozmanitosť sa premieta vo viac ako 75 druhoch. Nájdeme medzi nimi u nás najčastejšie pestované opadavé druhy, ale existujú aj stálozelené.

Ich jednoduché ústretové listy nádherne dopĺňajú bohaté kvetenstvá kvetov usporiadaných v hustých vrcholíkoch.  

U niektorých kultivarov vypĺňajú celé kvetenstvo sterilné kvety so zväčšenými kališnými lístkami, u iných sa nachádzajú na okraji kvetenstva. Ich kvety nás nadchnú jasnou modrou, žiarivou ružovou, bielou, zelenkavou levanduľovou, viacerými alebo dokonca všetkými týmito farbami na jednej a tej istej rastline. Líšia sa nielen farbou, ale i tvarom a veľkosťou.

Môžeme ich pestovať ako solitérne rastliny, ale i v skupinovej výsadbe. No popínavé kultivary sa môžu pestovať aj ako liany, či ako pôdopokryvné. Hodia sa takmer do každej záhrady či pestované v kvetináčoch, v malých záhradách, alebo v nádherných zoskupeniach či dlho kvitnúcich živých plotoch.

Krásne ružové, biele a fialové hortenzie.

Krásne kvitnúce ružové, biele a fialovo sfarbené hortenzie.

Druhy hortenzií

Pre pestovateľov je zásadná otázka, na akom „dreve“ kvitnú tieto elegantné rastliny, keďže kvety sú práve tie, o ktoré nám ide. Pozrime sa bližšie na rôzne druhy hortenzií. Môžeme ich rozdeliť na dve skupiny podľa toho, na akých stonkách kvitnú. Prvou skupinou sú druhy kvitnúce na tohtoročných výhonkoch. Druhou skupinou sú tie, ktoré kvitnú na minuloročných.

- Kvitnúce na tohtoročných výhonkoch:

 1. Hortenzia metlinatá  (Hyrangea paniculata)
 2. Hortenzia stromčekovitá (Hyrangea  arborescens)

- Kvitnúce na minuloročných výhonkoch:

 1. Hortenzia dubolistá (Hyrangea  quercifolia )
 2. Hortenzia kalinolistá (Hyrangea macrophylla)
 3. Hortenzia pílovitá (Hyrangea  serrata )
 4. Hortenzia popínavá (Hyrangea  anomala ssp. Petiolaris)
Druhy hortenzií - Hortenzia metlinatá (Hyrangea  paniculata) detail kvetenstva s bielymi kvetmi a púčikmi

Hortenzia metlinatá (Hyrangea  paniculata) detail kvetenstva s bielymi kvetmi a púčikmi

Druhy hortenzií - Veľký krásny ružový bohato zakvitnutý krík Hortenziea stromčekovitej (Hyrangea  arborescens)

Veľký krásny ružový bohato zakvitnutý krík Hortenziea stromčekovitej (Hyrangea  arborescens)

Druhy hortenzií - Krásne modré kvety Hortenzie kalinolistej (Hyrangea macrophylla)

Krásne modré kvety Hortenzie kalinolistej (Hyrangea macrophylla)

Druhy hortenzií - Svetlo ružová Hortenzia dubolistá (Hyrangea  quercifolia) na slnku

Svetlo ružová Hortenzia dubolistá (Hyrangea  quercifolia) na slnku

Druhy hortenzií - Hortenzia kalinolistá (Hyrangea macrophylla) - detail fialovo-zelených kvetov

Hortenzia kalinolistá (Hyrangea macrophylla) – detail fialovo-zelených kvetov

Druhy hortenzií - Krásne biele kvety hortenzie stromčekovitej (Hyrangea  arborescens) 

Krásne biele kvety hortenzie stromčekovitej (Hyrangea  arborescens

Ako pestovať hortenzie

Tieto nádherné rastliny s obrovskými kvetmi a staromódnym šarmom na pestovanie nenáročné. Prinášame vám pár jednoduchých rád, ako docieliť to, aby vám prinášali čo najväčšiu radosť. Nádherne bohato kvitnú a znášajú takmer akýkoľvek typ pôdy. Hortenzie sú trvalky, ktoré skrášlia a ozvláštnia každú záhradu.

Ako pestovať hortenzie - Hortenzia vybratá z kvetináča s koreňmi  poprerastanými zeminou pripravená na  výsadbu.

Hortenzia vybratá z kvetináča s koreňmi  poprerastanými zeminou pripravená na  výsadbu.

Hortenzia pestovanie: pôda, slnko, voda

Hortenzie milujú kombináciu polotieňa so stredne vlhkou pôdou. Ranné a večerné slnko im nevadí, ale počas obedného silného slnečného úpalu potrebujú zatienenie. Náročnejšiena vlahu – preto tie stredne vlhké pôdy. Takže, ak nastane suché obdobie, je potrebné dopriať vašej kráske výdatnú závlahu  2 – 3x týždenne (podľa vašej klimatickej oblasti). Osobitne to platí prvé dva roky od výsadby. Odporúča sa použiť pri jej pestovaní mulč, ktorý zníži odparovanie vody z pôdy.

Ak si všimnete vädnúce listy spôsobené nedostatkom vlahy, doplňte hortenzii vodu. Jej nedostatok môže spôsobiť slabé kvitnutie. Pri zálievke sa vyhnite oblasti kvetov a listov, zálievku aplikujte ku koreňom. Ideálnym časom na zálievku je ráno.

Doprajte jej priepustnú, výživnú pôdu pôdu, ktorá je vlhká, ale nie je neustále premočená. Dlhodobé premokrenie by viedlo k odhnívaniu koreňov a hubovým ochoreniam

Hortenzia pestovanie - Hortenzie s modrými kvetmi rastúce pri prírodnom jazierku

Hortenzie s modrými kvetmi rastúce pri prírodnom jazierku

Hnojenie hortenzie

Hnojenie hortenzie - Bohato kvitnúca Hortenzia stromčekovitá (Hyrangea  arborescens) kultivar 'Annabelle' 

Bohato kvitnúca Hortenzia stromčekovitá (Hyrangea  arborescens) kultivar ‚Annabelle‘ 

Keďže hortenzie potrebujú výživnú pôdu, je vhodné túto výživu do pôdy dopĺňať ako pred výsadbou, tak aj počas pestovanie. Dostatočná kvalitná výživa prispeje k zdravému prosperovaniu, ale i bohatému kvitnutiu

Ak máte pôdu bohatú na živiny, pravdepodobne nebude potrebovať špeciálne hnojenie. Ak máte na živiny chudobnejšiu pôdu môžete do nej na jar zapracovať kvalitný rozležaný kompost.

Hnojivo na hnojenie hortenzie môže vplývať na vyfarbenie kvetov niektorých druhov hortenzií.

Preto odporúčame Hnojík, ktorý má neutrálne pH. Jeho aplikácia je jednoduchá a možná ako posypom, tak i zálievkou. V prípade napadnutia škodcom i postrekom. (Ako na to sa dozviete v Dávkovanie.)

Vďaka Chitínu zároveň pôsobí repelentne na škodcov a patogény. (O otestovaných repelentných účinkoch na škodcov nájdete v článku Škodcovia.)

Pri aplikácii posypom sa postupne dlhodobo uvoľňujú vyvážené živiny, čo pomáha predchádzať poruchám prijímania živín a tým následným problémom

Hnojík je odporúčaný v koreniacej, vegetatívnej fáze a pri kvitnutí rastlín.

Hnojík, Hmyzí trus v bareli s pečiatkou kvality

Hnojík je odporúčané kvalitné hnojivo na hortenzie.

Je plný prospešných mikrobiálnych organizmov. Stimuluje obranyschopnosť rastlín  vedúcu k zvýšenej odolnosti voči škodcom a patogénom. Podporuje celkovú vitalitu rastlín i sýtosť farieb. Podporuje tvorbu bohatého koreňového systému a zlepšuje tepelné a vzdušné vlastnosti pôdy a jej štruktúru, vďaka čomu rastliny výživu prijímajú ľahko a rýchlo a zároveň sa eliminuje možnosť prehnojenia či spálenia rastlín

Strihanie hortenzie

Pestovanie týchto vznešených rastlín nevyžaduje veľkú náročnosť. Avšak strihanie hortenzie je pre jej nádherné kvitnutie nevyhnutné. Je potrebné sa zamerať na jednotlivé druhy hortenzií, pretože  strihanie hortenzie v nesprávny čas môže viesť  k tomu, že vám nebudú kvitnúť.  Ako teda docieliť krásne a bohaté kvitnutie?  Pozrime sa spoločne, kedy treba jednotlivé druhy ošetriť rezom:

 • Odrody kvitnúce na TOHTOROČNÝCH výhonkoch je potrebné strihať na KONCI ZIMY pred jarným prebudením. Spravidla sa odstraňujú iba odumreté a poškodené výhony. Neodporúča sa rez na tvarovanie rastliny. Ide o tieto druhy:
    • Hortenzia metlinatá (Hyrangea  paniculata
    • Hortenzia stromčekovitá (Hyrangea  arborescens)
 • Odrody kvitnúce na MINULOROČNÝCH výhonkoch ošetrujeme rezom V LETE hneď po odkvitnutí (podobne ako zlatovku, tzv. zlatý dážď). Ak u starších rastlín odstránite 1 – 2 najstaršie výhony úplne pri zemi, podporíte rozvetvenie vašej hortenzie. U veľmi poškodených rastlín môžete celú rastlinu zostrihať tesne nad zemou, čím ich omladíte. Rátajte však s tým, že v nadchádzajúcej sezóne nebudú kvitnúť.  Ak po zime nájdete odumretý výhon, môžete ho na jar odstrániť. Do tejto skupiny patria:
    • Hortenzia kalinolistá (Hyrangea macrophylla)
    • Hortenzia dubolistá (Hyrangea  quercifolia)
    • Hortenzia popínavá (Hyrangea  anomala ssp. Petiolaris)
    • Hortenzia pílovitá (Hyrangea  serrata )
Strihanie hortenzie - Biele hortenzie metlinaté (Hyrangea paniculata) pestované v meste na pozadí mrakodrapu

Biele hortenzie metlinaté (Hyrangea paniculata) pestované v meste na pozadí mrakodrapu

Strihanie hortenzií - Krásne kvety hortenzie kalinolistej (Hyrangea macrophylla ) na slnku

Krásne kvety Hortenzie kalinolistej (Hyrangea macrophylla) na slnku

Ako zazimovať hortenzie

Ako zazimovať hortenzie - Hortenzia popínavá (Hydrangea petiolaris) počas zimy

Hortenzia popínavá (Hydrangea petiolaris) počas zimy

Mulč, ktorý je výborný pri pestovaní  na udržiavanie vlahy v pôde, je vhodný aj na zazimovanie týchto záhradných rastlín.

Na mulčovanie sa môže ideálne použiť ako čečina, tak i slama. No dá sa využiť aj kôra, drevená štiepka.

Niektorí odporúčajú aj lístie, ale pri jeho použití treba byť obozretní, aby nedošlo k zahnívaniu a prenosu hubových ochorení.  

Ak by došlo k omrznutiu niektorých častí rastliny, rastlina v podzemnej koreňovej časti prežije. No pravdepodobne prídete o niektoré puky. Ak chcete čím skoršie kvitnutie, môžete na zimu zakryť nielen koreňovú časť, ale celú rastlinu. 

U rastlín citlivejších na mráz používa na zazimovanie viacero materiálov. Bežne sa využíva biela netkaná textília a jej podobné materiály, či polystyrén, ktoré môžete upevniť na jednoduchú drevenú konštrukciu zakrývajúcu celú rastlinu a dobre upevniť.

Ak pestujete hortenziu v kvetináči, premiestnite ju do chladnejšieho interiéru s dostatkom rozptýleného slnečného svetla.

Hortenzia a jej rozmnožovanie

Hortenzie sa bežne rozmnožujú pomocou odrezkov. Viete ich pomerne rýchlo zakoreniť.

Základom je vybrať správny odrezok. Na zakorenenie je potrebný mladý tohtoročný výhonok, ktorý ešte nekvitol. Spoznáte ho tak, že je svetlejší ako zvyšok rastliny.

Odrezok by mal mať najmenej 10 – 12cm. s Spodné listy z neho odstráňte a nechajte len 4 vrchné listy. (Ak sú príliš veľké, môžete z každého z nich odrezať polovicu.)

Do kvetináča si pripravte kvalitnú priepustnú zeminu. Môžete použiť substrán na výsev a zakorenenie rastlín.

Hortenzia a jej rozmnožovanie

Pri rozmnožovaní hortenzií  na tohtoročnom odrezku spodné listy odstráňte, aby zostali 4 vrchné listy.

Odporúčame ju premiešať s Hnojíkom, ktorý zabezpečí kvalitnú vyváženú výživu vašej hortenzii hneď od začiatku a bude podporovať jej silnú imunitu proti chorobám. Hnojík zároveň pomáha rastlinám vďaka Chitínu sa brániť pred škodcami.

Pred vysadením odrezku môžete použiť koreňový stimulátor, ktorý podporí vytvorenie koreňového systému.  Zeminu v kvetináči zvlhčite a vytvorte si do nej dierku, do ktorej zasaďte svoj odrezok až po listy a pôdu okolo neho jemne pritlačte. Ešte mierne polejte.

Ideálne je, keď umiestnite takto zasadený odrezok do teplého fóliovníka, alebo si ho vytvoríte okolo rastliny napríklad igelitovým vreckom. Vyhnite sa umiestneniu na priame slnečné svetlo

Pravidelne po pár dňoch skontrolujte a doplňte vlahu, keď povrch pôdy vyschne.  Za takúto starostlivosť sa vám hortenzia po pár týždňoch odmení novými korienkami a môžete ju vysadiť v záhrade.

Hortenzia a jej rozmnožovanie - Veľká skupinová výsadba bohato kvitnúcich hortenzií v záhrade

Veľká skupinová výsadba bohato kvitnúcich hortenzií v záhrade

Ako zmeniť farbu kvetov hortenzie

Vedeli ste, že kvety hortenzie sú označované ako indikátory pH podľa zafarbenia kvetov? 

Naozaj je to možné? Áno, ale nie hneď, ako šibnutím čarovného prútika. Môže to trvať niekoľko týždňov až mesiacov. A nie u všetkých druhov hortenzií. Pozrime sa bližšie ako zmeniť farbu kvetov hortenzie.

Táto zmena farby je možná u niektorých kultivarov Hortenzie pílovitej (Hyrangea  serrata) a Hortenzie kalinolistej (Hyrangea macrophylla). Výnimkou sú biele kultivary, ktoré neovplyvňuje pH pôdy a zostávajú spravidla stále biele. Najlepšie im vyhovuje neutrálne až jemne zásadité pH pôdy. 

Ako zmeniť farbu kvetov hortenzie - Rozkvitnuté modré, červené a ružové kvety hortenzie, ktoré dokáže u jednotlivých kultivarov ovplyvňovať pH pôdy.

Rozkvitnuté modré, červené a ružové kvety hortenzie, ktoré dokáže u jednotlivých kultivarov ovplyvňovať pH pôdy.

Kultivary modrej, červenej a ružovej farby ovplyvňuje pH pôdy, v ktorej sú pestované. Červené a ružové kultivary obľubujú, tak ako biele, neutrálnejemne zásadité pH pôdy (6,0 a viac). Modré kultivary sa pestujú v pôde s kyslým pH (5,5 a menej). 

No samotné pH a farba kvetov hortenzií je trochu komplikovanejšia téma.

Počas jesene dochádza k prirodzenému blednutiu kvetov hortenzií.  Prirodzený proces starnutia môže spôsobovať jemné prefarbovanie kvetov do kombinácie ružovej, zelenej či hnedej. Neovplyvní však natrvalo sfarbenie kvetov hortenzie. Budúcu sezónu opäť vykvitnú vo svojej pôvodnej farbe.

Pri jednotlivých typoch pôdy nejde len o samotné pH, ale aj o to, koľko hliníkových iónov dokáže z pôdy konkrétny kultivar vstrebať

Ako zmeniť farbu kvetov hortenzie -Rozkvitnuté kvety hortenzie meniace svoju farbu.

Rozkvitnuté kvety hortenzie meniace svoju farbu.

Zmenu zafarbenia kvetov sa odporúča aplikovať na hortenziách starších ako 2 roky.

Modré kvety je jednoduchšie prefarbiť na ružové. Stačí použiť na jar (alebo na jeseň) mletý vápenec v pomere 200g na m² a dobre zaliať.

K premene modrých kvetov na ružové môže prispieť silne mineralizovaná tzv. tvrdá voda. Preto pre zachovanie pôvodnej modrej farby sa odporúča používať dažďovú vodu.

Pre opačnú zmenu farby kvetov, teda z ružovej na modrú, použite nasledovný postup. Na jar po prebudení rastliny aplikujte na pôdu roztok síranu hlinitého. Vyrobte si ho v pomere 7 g síranu hlinitého na 4 litre vody a zalejte ním pôdu. Túto zálievku aplikujte ešte 2 krát vždy s odstupom 1 mesiaca.

Ak teda túžite vyskúšať zmeniť farbu vašej hortenzie, držíme vám prsty a prajeme veľa trpezlivosti a radosti z nádherne vyfarbených kvetov.

Ružovo-biele kvety hortenzie zblízka

Ružovo-biele kvety Hortenzie kalinolistej (Hyrangea macrophylla)

Zelené kvety hortenzie v záhrade

Zelené kvety hortenzie stromčekovitej (Hyrangea  arborescensv záhrade

Fialové kvety hortenzie na kamennom povrchu

Fialové kvety Hortenzie kalinolistej (Hyrangea macrophylla) na kamennom povrchu

Choroby a škodcovia hortenzií

Medzi najčastejšie sa u nás vyskytujúce choroby hortenzií a škodcov patria: 

hubové ochorenia: sivá pleseň (Botrytis cinerea), múčnatka, škvrnitosť listov

vírusové ochorenia: prstencová škvrnitosť, suché černenie, mokré černenie

– živočíšny škodcovia: voška záhradná (Macrosiphon euphorbiae), puklica hortenziová (Pulvinaria hydrangeae), nosánik ryhovaný(Otiorhynchus sulcatus), roztočce, slimáky a slizniaky

Choroby a škodcovia hortenzií môžu znepríjemniť pestovanie nádherných rastlín. Ako sa s pomocou Hnojíka – organického hnojiva na hortenzie a ďalšie okrasné a úžitkové rastliny a plodiny vysporiadať s vyššie uvedenými problémami pri ich pestovaní nájdete na: Dávkovanie. Potvrdené repelentné účinky na škodcov nájdete v článku: Škodcovia rastlín

Púčiky hortenzie metlinatej  (Hyrangea paniculata) kultivar Siebold Rednia.

Púčiky hortenzie metlinatej  (Hyrangea paniculata) kultivar Siebold Rednia.

pohľad zhora na pozadie s farebnými kvetmi hortenzie na mramorovom povrchu

pohľad zhora na pozadie s farebnými kvetmi hortenzie na mramorovom povrchu

hydrangea flowers in the garden 5

modré hortenzie zblízka

Ružové kvety hortenzie použité na dekoráciu kvetov na prestierania na stole

Ružové kvety hortenzie použité na dekoráciu kvetov na prestierania na stole

Biela hortenzia vo váze

Biela hortenzia vo váze

Hortenzia - Kvety hortenzie v čipkovom kovovom kvetináči

Kvety hortenzie v čipkovom kovovom kvetináči

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články