pupkovec

Obsah

Pupkovec - skalnička aj s modrými kvetmi

( Omphalodes )

Rod pupkovec ( Omphalodes ) zahŕňa rôzne druhy kvitnúcich rastlín, ktoré sú obvykle nízke a majú modré až fialové kvety. Pupkovce sú obľúbené kvety v záhradách a okrasných záhradách kvôli svojim atraktívnym kvetom. Vzhľad pupkovcov sa môže líšiť podľa konkrétneho druhu, ale tieto všeobecné rysy by mali mať všetky:

 1. Kvety : Kvety pupkovcov sú obvykle modrej alebo fialovej farby, ale existujú aj druhy s ružovými alebo bielymi kvetmi (väčšinou sa jedná o vyšľachtené kultivary). Kvety majú päť lístkov a sú usporiadané v kvetenstvách, ktoré vytvárajú atraktívne vijany.

 2. Listy : Listy pupkovcov sú často striedavé, eliptického alebo vajcovitého tvaru. Sú zelené až šedozelené a môžu byť pokryté krátkymi chlpmi.

 3. Celkový habitus : Pupkovce sú obvykle nízke rastliny, ktoré dorastajú do výšky okolo 15 až 30 centimetrov. Rastú v vankúšovitých útvaroch, a preto sú často používané ako okrasné pôdopokryvné rastliny pre záhrady a záhony.

Pupkovce sú rozšírené v Európe a Ázii, kde rastú v lesoch, lesostepiach, na lúkach a na skalnatých svahoch. Najčastejšie rastú v oblastiach s vlhkou pôdou, hoci niektoré druhy sú tolerantné voči suchším podmienkam. V záhradnom prostredí sú pupkovce často pestované ako trvalky kvitnúce od jari až do leta.

pupkovec - Omphalodes

Pupkovec jarný

Pupkovec jarný ( Omphalodes verna ) je obľúbeným druhom pupkovca, ktorý je pestovaný pre svoje krásne jarné kvety, ale aj pre liečivé účinky – viď ďalej.

Ako vyzerá pupkovec jarný

 • Kvety : Pupkovec jarný má malé, päťpočetné kvety s modrými alebo fialovými korunami, ktoré sú veľmi dekoratívne . Kvety sú usporiadané v hustých kvetenstvách (vijanoch) na krátkych stvoloch.

 • Listy : Listy pupkovca jarného sú striedavé, široko oválne a tmavo zelenej farby. Sú pokryté jemnými chlpmi.

 • Celkový habitus: Pupkovec jarný je nízka trvalka, ktorá dorastá do výšky iba asi 10-15 centimetrov. Tvorí hustý vankúšovitý trs listov a kvetov.

Ako pupkovec jarnej pestovať

 1. Stanovište : Pupkovec jarný preferuje polotienisté až tienisté stanovište , hoci môže tolerovať mierne slnečné žiarenie, najmä ak je pôda stále vlhká. Rastie najlepšie v pôde s dobrým odvodnením.

 2. Pôda : Táto rastlina uprednostňuje vlhkú, dobre priepustnú pôdu. Pridajte do pôdy organický materiál, ako je kompost, aby sa zlepšila štruktúra pôdy. Hnojiť môžete Hnojíkom, ktorý je pre tieto rastliny ideálnym hnojivom.

 3. Polievanie : Udržujte pôdu pravidelne vlhkú, najmä počas suchých období. Pupkovec jarný nie je príliš tolerantný voči dlhodobému vysychaniu pôdy.

 4. Množenie : Pupkovec jarný sa môže množiť semenami alebo delením trsov na jar alebo na jeseň. Semená môžete zasiať priamo do záhrady alebo do nádob a udržiavať ich vlhké. Delenie trsov vykonajte rozdelením zrelých rastlín na menšie časti a ich opätovným zasadením.

 5. Starostlivosť : Pupkovec jarný je relatívne nenáročný na starostlivosť. Odstráňte odkvitnuté kvety a uschnuté listy, aby ste udržali rastlinu čistú a zlepšili estetický vzhľad.

Pupkovec jarný je krásnou a nenáročnou rastlinou pre tienisté a polotienisté záhrady a skalky, ktorá kvitne od jari do leta a prinesie do vašej záhrady jemnosť a nehu.

Pupkovec jarný - Omphalodes verna

Pupkovec jarný Alba

Pupkovec jarný „Alba“ ( Omphalodes verna „Alba“ ) je biely variant tradičného pupkovca jarného ( Omphalodes verna ), ktorý sa vyznačuje bielymi kvetmi namiesto obvyklých modrých alebo fialových kvetov. Inak je jeho vzhľad podobný predchádzajúcemu, napokon tu je popis, takže posúďte sami:

Kvety pupkovca jarného „Alba“ sú malé, päťpočetné a majú čisto biele koruny. Rovnako ako u klasického pupkovca jarného sú kvety usporiadané v hustých kvetenstvách (vijanoch) na krátkych stvoloch.

Plodom je tvrdka , ktorá obsahuje väčšinou štyri semená. Semená dozrievajú ku koncu leta a na jeseň.

Listy pupkovca jarného „Alba“ sú striedavé, široko oválne a tmavo zelené. Môžu byť pokryté jemnými chlpmi, čo im dáva mierne chlpatý povrch, rovnako ako u klasického pupkovca jarného.

Pupkovec jarný „Alba“ má rovnaký rastový habitus ako klasický pupkovec jarný. Dorastá do výšky iba asi 10-15 centimetrov a tvorí hustý vankúšovitý trs listov a kvetov.

Pupkovec jarný „Alba“ je atraktívnou trvalkou s bielymi kvetmi , ktorá môže byť vysadená vedľa klasického pupkovca jarného pre kontrast vo farbách. Ako okrasná rastlina je pestovaný predovšetkým pre svoj dekoratívny vzhľad v záhradách a záhonoch – aj skalkových.

Pupkovec nezábudkovitý

Pupkovec nezábudkovitý ( Omphalodes scorpioides) , tiež známy ako pupkovec hadí, je obľúbenou okrasnou rastlinou kvôli svojim modrým kvetom a nízkemu rastu.

Ako vyzerá tento druh nezábudkovce

 • Kvety pupkovca nezábudkovitého sú modrej až fialovej farby a majú päťpočetné koruny. Kvety sú usporiadané v kvetenstvách, ktoré vytvárajú efektný koberec kvetov v záhone aj na skalke.

 • Listy pupkovca nezábudkového sú striedavé, eliptického tvaru a majú tmavo zelenú farbu. Listy sú často ľahko chlpaté.

 • Pupkovec nezábudkovivý je nízka trvalka, ktorá dorastá do výšky asi 15-30 centimetrov. Tvoria husté vankúše listov a kvetov.

Ako pupkovec nezábudkovitý pestovať

 1. Stanovište : Pupkovec nezábudkovitý preferuje polotienisté až tienisté stanovište, ale môže tolerovať mierne slnečné žiarenie, pokiaľ je pôda stále vlhká. Je vhodný na pestovanie pod stromami, v tienistých záhonoch a ako pôdopokryvná rastlina.

 2. Pôda : Rastlina uprednostňuje vlhkú, dobre odvodnenú pôdu s humusovým obsahom . Vhodné je pridať do pôdy kompost alebo iný organický materiál.

 3. Polievanie : Udržujte pôdu pravidelne vlhkú, najmä počas suchých období. Pupkovec nezábudkovitý je citlivý na dlhodobé vysychanie pôdy.

 4. Množenie : Rastlina sa môže množiť semenami, delením trsov alebo rezne. Semená môžete zasiať priamo do pôdy na jeseň alebo na jar. Delenie trsov sa vykonáva na jar alebo na jeseň. Rezne je vhodné pripraviť na jar a nechať zakoreniť vo vodne alebo vlhkom piesku či substráte. Akonáhle majú korienky, môžete ich presádzať na vhodné stanovištia – do skalky, záhona aj do nádob.

 5. Starostlivosť : Pupkovec nezábudkovitý je obvykle nenáročný na starostlivosť. Odstraňujte odkvitnuté kvety a uschnuté listy, aby rastlina viac a bohatšie kvitla.

Pupkovec nezábudkovitý je obľúbenou okrasnou rastlinou pre záhrady a záhony, a to vďaka svojim krásnym modrým kvetom a nenáročnej starostlivosti. Je vhodný pre tienisté či polotienisté stanovište a môže byť výbornou voľbou na pokrytie pôdy pod stromami alebo v dekoratívnych záhonoch.

Pupkovec nezábudkovitý - Omphalodes scorpioides

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: