škvrnitosť juky

Obsah

Škvrnitosť juky - listová škvrnitosť juky

( Coniothyrium concentricum )

Škvrnitosť juky, známa tiež ako Coniothyrium concentricum , je hubová choroba , ktorá postihuje rôzne druhy rastlín, najmä juky ( Yucca spp .). Táto choroba sa vyskytuje v teplých oblastiach a je spôsobená hubou Coniothyrium concentricum .

Škvrnitosť juky sa prejavuje vytváraním guľovitých, tmavých a šedých škvŕn na listoch rastliny. Tieto škvrny môžu byť rôznych veľkostí a majú charakteristický koncentrický vzor, ​​čo je dôvod, prečo je táto choroba nazývaná „škvrnitosť juky“. Postihnuté listy sa často žltnú, hnednú a nakoniec odumierajú.

Huba Coniothyrium concentricum napáda rastlinu prostredníctvom drobných rán alebo poranení na listoch. Ideálne podmienky na jej rast sú teplé a vlhké prostredie. Infekcia sa môže šíriť aj prostredníctvom vody, vetra a infikovaných záhradníckych nástrojov.

Prevencia a kontrola škvrnitosti juky zahŕňajú odstránenie a zničenie infikovaných rastlinných častí , aby sa zabránilo šíreniu choroby. Dôležité je tiež udržiavať rastliny zdravé a odolné proti chorobám správnou starostlivosťou, ako je pravidelné zalievanie (nie na list), hnojenie a odstraňovanie suchých a odumretých listov.

V prípade silného napadnutia škvrnitosťou juky je možné použiť fungicídy registrované na boj proti tejto chorobe. Je však vždy dôležité dodržiavať pokyny na etikete fungicídu a postupovať podľa odporúčaní odborníka na ochranu rastlín.

Listová škvrnitosť juky

Hnedá škvrnitosť juky

Niekedy sa tejto chorobe hovorí aj hnedá škvrnitosť juky, pretože škvrny majú hnedú farbu . Môžete teda používať ako termín škvrnitosť juky, tak termín hnedá škvrnitosť juky, ale aby ste chorobu správne označili, je ideálne použiť latinský termín, teda Coniothyrium concentricum .

Ak si nie ste istí, akou chorobou vaša juka trpí, kontaktujte odborníka na pestovanie rastlín, záhradníka alebo agronóma . Tí by vám mali poskytnúť dostatočné informácie na to, ako tejto chorobe predchádzať, alebo ako ju liečiť.

Hnedá škvrnitosť juky

Hnedá listová škvrnitosť juky prevencia

Najlepšie pre predchádzajú škvrnitosti juky je správna prevencia. Juku by ste mali pestovať na slnečných miestach, zalievať ku koreňom, nie na listy, vždy dôsledne odstraňovať napadnuté listy.

Ak je to potrebné, ošetríme juku povolenými fungicídmi .

Pri použití fungicídov dbáme na pokyny na obale, vždy používame ochranné prostriedky, ako sú ochranné rukavice, ochranné okuliare, ochranný odev. Pri aplikácii nepijeme, nejeme ani nefajčíme.

Postreky aplikujeme len za bezveterného počasia a snažíme sa nezasiahnuť okolité rastliny, zvieratá a ľudí.

Škvrnitosť juky ochrana

Namiesto fungicídnych prostriedkov odporúčame juku hnojiť Hnojíkom. Toto prírodné organické hnojivo totiž obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Repelentný účinok proti škodcom aj chorobám má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín. Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny.

Hnojivo sa dá použiť ako sypké a zapraviť do pôdy, alebo ako roztok , ktorým môžete juku zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať (to by ste mali vykonávať, keď nesvieti priame slnko, aby juce nespálilo listy). Vždy dbajte pokynov na obale.

Hmyzí trus - Hnojík

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: