septorióza rajčiakov

Obsah

Septorióza rajčiakov pôvodcu a príznaky

( Septoria lycopersici )

Septorióza rajčiakov, tiež známa ako Septoria lycopersici , je hubové ochorenie , ktoré postihuje najmä rastliny paradajok, ale aj zemiaky, petúnie alebo niektoré buriny ako baklažán čierny. Táto choroba je spôsobená hubou nazývanou Septoria lycopersici . Septorióza rajčiakov je jednou z najbežnejších chorôb paradajok po celom svete a môže spôsobiť značné straty v úrode.

Príznaky septoriózy rajčiakovsa obvykle objavujú na listoch, ale môžu sa tiež šíriť na stonky. Na listoch sa vytvárajú malé, okrúhle škvrny so svetlejším stredom a tmavým okrajom. Tieto škvrny sa často šíria po celom liste a postupne zasychajú. Ak je infekcia silná, môžu sa škvrny spojiť a spôsobiť vädnutie a opadávanie listov.

Proti septorióze rajčiakov je možné bojovať rôznymi spôsobmi. Prevencia je kľúčová , a to vrátane výberu odolných odrôd, dodržiavania dostatočného priestoru medzi rastlinami pre lepšiu cirkuláciu vzduchu a minimalizácia vlhkosti na listoch. Pri zistení príznakov je dôležité postihnuté listy odstraňovať a likvidovať, aby sa zabránilo šíreniu choroby. Použitie fungicídov môže byť tiež účinné, najmä pri opakovanom postreku podľa odporúčaní.

Septorióza rajčiakov - Septoria lycopersici

Ako spoznat alternáriovú škvrnitosť a septoriózu rajčiakov

Alternáriová škvrnitosť rajčiakov ( Alternaria solani ) a septorióza rajčiakov ( Septoria lycopersici ) sú dve rôzne ochorenia, ktoré postihujú rajčiaky. Príznaky oboch chorôb sa líšia a môžu poslúžiť na rozlíšenie medzi nimi. Tu sú niektoré charakteristické rysy každej z uvedených chorôb:

Alternáriová škvrnitosť rajčiaka:

  1. Škvrny na listoch : Škvrny sú obvykle väčšie ako pri septorióze a majú nepravidelný tvar.
  2. Hnedé a tmavé škvrny: Škvrny majú hnedú až čiernu farbu.
  3. Hnilobné poškodenie: Škvrny sa môžu rozpadať a zanechávať diery alebo rozpadnuté okraje na listoch.
  4. Šírenie na plody : Infekcia môže postihovať aj plody a spôsobovať hnedé alebo čierne škvrny na ich povrchu.

Septorióza rajčiakov:

  1. Škvrny na listoch : Škvrny sú obvykle menšie ako pri alternáriovej škvrnitosti a majú okrúhly tvar.
  2. Svetlejší stred škvrny: Škvrny majú svetlejší stred s tmavým okrajom.
  3. Postupné zasychanie : Škvrny sa môžu šíriť po celom liste a postupne zasychajú bez toho, aby spôsobovali väčšiu hnilobu.
  4. Obmedzený vplyv na plody : Septorióza rajčiakov sa obvykle sústreďuje na listy a nemá tak výrazný vplyv na plody ako alternáriová škvrnitosť.

Pri rozpoznávaní týchto chorôb je najdôležitejšie pozorovať príznaky na listoch a plodoch rastlín. Majte však na pamäti, že tieto informácie slúžia iba ako vodítko a presná diagnóza môže byť potvrdená iba laboratórnym testovaním. Ak máte podozrenie na výskyt týchto chorôb na svojich paradajkách, odporúčame sa poradiť s odborníkom na poľnohospodárstvo alebo miestnym agronómom, ktorí môžu vykonať vhodnú diagnózu a poskytnúť konkrétne rady na riešenie problému.

alternáriová škvrnitosť a septorióza rajčiakov

Septorióza rajčiaka riešenie

Pre riešenie septoriózy rajčiakov môžete zvážiť nasledujúce opatrenia:

Odstraňovanie postihnutých listov : Ak na vašich rastlinách spozorujete príznaky septoriózy rajčiakov, je dôležité okamžite odstrániť postihnuté listy. To pomôže obmedziť šírenie choroby na zdravej časti rastliny. Likvidujte postihnuté listy mimo záhrady, aby ste minimalizovali riziko ďalšieho šírenia.

Dodržiavanie dostatočného priestoru: Zaistite, aby medzi rastlinami bol dostatok priestoru pre lepšiu cirkuláciu vzduchu. Tým sa znižuje vlhkosť na listoch, čo môže obmedziť rast a šírenie huby. Ak máte paradajkové rastliny v skleníku, zaistite dostatočnú vetranie.

Polievanie pod koreňmi : Pri zalievaní sa vyhnite postreku vody na listy rastlín. Zalievajte paradajky priamo pri koreňoch, aby ste minimalizovali vlhkosť na listoch, čo môže pomôcť obmedziť šírenie huby.

Fungicídny postrek : Použitie fungicídov je pomerne účinným spôsobom boja proti septorióze rajčiakov. Existuje mnoho fungicídov dostupných na trhu, ktoré sú účinné proti tejto chorobe. Je dôležité dodržiavať pokyny výrobcu a postrek vykonať v súlade s odporúčaním.

Odrody odolné voči septorióze rajčiakov: Pri výbere paradajkových odrôd sa zamerajte na tie, ktoré sú odolné voči septorióze. Existujú odrody, ktoré majú vyššiu odolnosť proti tejto chorobe a znižujú riziko infekcie.

Opatrné hnojenie : Príliš vysoké dávky dusíkatých hnojív môžu zvýšiť náchylnosť rastlín k septorióze. Dodržujte odporúčané dávky hnojív a vyhnite sa nadmernému hnojeniu dusíkom.

Septorióza rajčiakov ochrana

Zďaleka najlepším riešením septorióze je hnojenie organickými hnojivami. Pomáha totiž ako preventívne, tak aj pri napadnutí chorobou. Hnojivo nielenže hnojí rastliny a dodáva im potrebné živiny, ale taktiež zlepšuje obranyschopnosť rastlín. Odporúčame paradajky hnojiť Hnojíkom. Toto prírodné organické hnojivo totiž obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov .

Repelentný účinok proti škodcom má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín.

Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny.

Hnojivo sa dá použiť ako sypké a zapraviť do pôdy, alebo ako roztok , ktorým môžete paradajky zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať. Vždy dbajte pokynov na obale.

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: