Stavikrv a horčiak

Obsah

Stavikrv - Viac ako obyčajná bylina

Stavikrv hadí koreň - Bistorta officinalis

Stavikrv , známy tiež pod názvom Persicaria, je rastlina z čeľade stavikrvovité. Táto rastlina sa vyskytuje po celom svete a patrí medzi obľúbené okrasné rastliny aj rastliny určené na pestovanie v záhradách. Stavikrv je vytrvalá bylina s bohatými zelenými listami a nápadnými kvetmi , ktoré rozkvitajú v lete.

Stavikrv je cenený pre svoju schopnosť rastu vo veľkej škále pôd a podmienok. Je schopný sa prispôsobiť vlhkým aj suchým podmienkam a je odolná voči mnohým chorobám a škodcom. To z neho robí atraktívnu voľbu pre záhradníkov, ktorí hľadajú ľahko udržiavateľnú rastlinu.

Kvety stavikrvu sú obvykle ružové alebo červené , ale existujú aj biele a iné odtiene. Sú usporiadané v dlhých, kužeľovitých kvetenstvách, ktoré vytvárajú nádherný pohľad v záhrade. Tieto kvety sú tiež atraktívne pre rôzne druhy hmyzu, ako sú včely a motýle, čo prispieva k biodiverzite záhrady.

Stavikrv je rastlinou s dlhou históriou v tradičnom liečiteľstve . Niektoré druhy stavikrvu majú protizápalové vlastnosti a sú využívané na liečbu kožných problémov a bolestí kĺbov. Listy rastliny obsahujú aj vitamín C a rôzne minerály, ktoré prispievajú k jej výživovej hodnote.

Stavikrv pestovanie

Stavikrv (Persicaria) je atraktívna a odolná rastlina, ktorá sa stala obľúbenou voľbou medzi záhradníkov vďaka svojim dekoratívnym kvetom a ľahkému pestovaniu. Ak máte záujem o pestovanie stavikrvu vo svojej záhrade, nasledujúce informácie vám poskytnú užitočné rady a tipy.

 1. Výber stanovišťa: Stavikrv preferuje slnečné alebo polotienisté miesta, kde dostane dostatok svetla, ale je chránené pred priamym poludňajším slnkom. Môže sa však prispôsobiť aj tienistejším oblastiam. Zemina by mala byť dobre odvodnená a mierne vlhká.

 2. Výber odrody : Existuje mnoho druhov stavikrvu, ktoré sa líšia vo vzhľade a veľkosti. Vyberte odrodu, ktorá zodpovedá vašim preferenciám a podmienkam vo vašej záhrade. Niektoré druhy sú kompaktnejšie a vhodné pre záhony, zatiaľ čo iné môžu rásť do väčších rozmerov a sú vhodné pre okraje alebo kontajnery.

 3. Výsadba: Rdesno možno vysádzať buď ako semenáčiky alebo rastliny zakúpené v záhradnom centre. Ak sa rozhodnete pre výsadbu semien, majte na pamäti, že niektoré druhy stavikrvu majú vyššiu klíčivosť, keď sú pred výsadbou stratifikované, čo znamená, že sú vystavené chladu po dobu niekoľkých týždňov. Rastliny vysádzajte do pripravených otvorov v správnej vzdialenosti podľa odporúčania danej odrody.

 4. Zálievka: Stavikrv preferuje mierne vlhkú pôdu, takže pravidelná zálievka je dôležitá, najmä počas suchých období. Snažte sa udržiavať pôdu stále vlhkú, ale vyhnite sa premokreniu, ktoré by mohlo viesť k hnilobe koreňov.

 5. Hnojenie : Stavikrv nie je náročný na hnojenie, ale môže sa dobre odpovedať na ľahké hnojenie v priebehu vegetačného obdobia. Používajte vyvážené hnojivo alebo organické hnojivo podľa odporúčania na obale.

 6. Rezanie: Pravidelné rezanie stavikrvu pomáha udržiavať rastlinu kompaktnú a zdravú. Odstraňujte odkvitnuté kvety a robte zdravotný rez, aby ste udržali rovnováhu.

Stavikrv pestovanie

Stavikrv mnohokvetý čiže kokorík mnohokvetý - Polygonum multiflorum

Stavikrv mnohokvetý (Polygonum multiflorum), je bylinná rastlina s dlhou históriou v tradičnej čínskej medicíne . Táto rastlina, pôvodom z Číny, je známa pre svoje mnohostranné liečebné účinky a je často využívaná na podporu zdravia v rôznych oblastiach.

Stavikrv mnohokvetý je trvalka podobná vínnej réve, ktorá sa vyskytuje v teplých klimatických podmienkach. Má srdcovité listy av lete produkuje malé biele kvety. Avšak, najviac cenené sú jeho korene, ktoré majú liečivé vlastnosti.

V tradičnej čínskej medicíne sa stavikrv mnohokvetý využíva najmä na posilnenie pečene a obličiek. Považuje sa za adaptogén, ktorý pomáha telu vyrovnávať sa s fyzickým aj psychickým stresom. Tiež sa mu pripisuje schopnosť posilňovať vlasy a podporovať zdravie kože.

Stavikrv mnohokvetý obsahuje rôzne bioaktívne látky, vrátane flavonoidov, antioxidantov a anthraquinónov. Tieto látky majú protizápalové a antioxidačné účinky, ktoré prispievajú k celkovému zdraviu a pohodliu.

Ďalším zaujímavým aspektom stavikrvu mnohokvetého je jeho vplyv na vlasy. V Číne je hojne používaný ako súčasť prípravkov na posilnenie vlasov a zlepšenie ich kvality. Údajne pomáha znižovať šedivé vlasy a podporuje rast silných a lesklých vlasov.

Napriek tomu, že rdesno mnohokveté má v tradičnej medicíne dlhú históriu, je vždy dôležité konzultovať použitie s odborníkom alebo lekárom, najmä ak máte nejaké zdravotné problémy alebo užívate iné lieky.

Stavikrv mnohokvetý čiže kokorík mnohokvetý - Polygonum multiflorum
Stavikrv mnohokvetý čiže kokorík mnohokvetý - Polygonum multiflorum

Stavikrv mnohokvetý účinky

Stavikrv mnohokvetý (Polygonum multiflorum) je bylinná rastlina, ktorá sa v tradičnej čínskej medicíne využíva pre svoje rôznorodé účinky. Nasledujúci zoznam popisuje niektoré z hlavných účinkov, ktoré sa stavikrvu mnohokvetému pripisujú:

 • Posilňuje vlasy a podporuje rast vlasov: Stavikrv mnohokvetý sa tradične používa na posilnenie vlasov a podporuje rast silných a zdravých vlasov. Je často súčasťou prípravkov na starostlivosť o vlasy a môže pomôcť zlepšiť ich štruktúru a vzhľad.

 • Podporuje zdravú pokožku: Stavikrv mnohokvetý obsahuje rôzne látky, ako sú flavonoidy a antioxidanty, ktoré majú protizápalové účinky. Tieto vlastnosti môžu prispieť k zdravej pokožke a pomôcť znížiť zápaly, suchosť alebo podráždenie.

 • Posilňuje imunitný systém: Niektoré zložky stavikrvu mnohokvetého majú imunomodulačné účinky, čo znamená, že môžu posilňovať imunitný systém a zlepšovať jeho funkciu. To môže pomôcť telu lepšie bojovať proti infekciám a chorobám.

 • Antioxidačné účinky: Stavikrv mnohokvetý obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred oxidatívnym stresom spôsobeným voľnými radikálmi. Tým môžu pomôcť znížiť riziko poškodenia buniek a prispievať k celkovému zdraviu a vitalite.

 • Podpora zdravia pečene: Stavikrv mnohokvetý sa tradične používa na podporu zdravia pečene. Niektoré štúdie naznačujú, že by mohlo mať hepatoprotektívne účinky a pomáhať pri detoxikácii pečene a ochrane pečeňových buniek.

Stavikrv hadí koreň - Bistorta officinalis

Stavikrv hadí koreň - Bistorta officinalis

Stavikrv hadí koreň ( Bistorta officinalis), je bylinná rastlina s výraznými liečivými vlastnosťami. Táto rastlina je tradične využívaná v rôznych kultúrach po celom svete ako prírodný liek na rôzne zdravotné problémy.

Stavikrv hadí koreň je vytrvalá rastlina s kopijovitými listami a charakteristickými kláskami kvetov. Kvety sú obvykle ružové alebo červené a rozkvitajú v letných mesiacoch. Koreň tejto rastliny obsahuje množstvo liečivých látok, vrátane tanínov, silíc, flavonoidov a kyselín.

V tradičnej medicíne sa stavikrv hadí koreň používa predovšetkým pre svoje protizápalové a adstringentné vlastnosti . Má sa za to, že podporuje hojenie rán, zastavuje krvácanie a pomáha pri zažívacích ťažkostiach, ako je hnačka a hemoroidy . Táto rastlina tiež môže byť využitá na zmiernenie bolesti v krku a podporu zdravia dýchacieho systému.

Ďalšou výhodou stavikrvu hadieho koreňa je jeho obsah železa a ďalších minerálov , ktoré prispievajú k posilneniu imunitného systému a podporujú celkové zdravie. Stavikrv hadí koreň sa tiež používa ako tonikum na posilnenie tela a zvýšenie vitality.

Konzumácia stavikrvu hadieho koreňa by mala byť vykonávaná podľa pokynov odborníka alebo lekára , pretože vysoké dávky môžu spôsobiť nežiaduce účinky . Je tiež dôležité si uvedomiť, že bylinné prípravky nemusia byť vhodné pre každého a môžu interferovať s liekmi a liečbou, takže je vždy nevyhnutné konzultovať s odborníkom pred použitím.

Stavikrv vtáčí alebo truskavec vtáčí - Polygonum aviculare

Stavikrv vtáčí, známe tiež ako truskavec vtáčí (Polygonum aviculare), je drobná bylinná rastlina, ktorá sa vyskytuje po celom svete. Jej názov „vtáčí“ pochádza z toho, že semená tejto rastliny sú často obľúbenou potravou pre vtáky.

Stavikrv vtáčí je rastlina s plazivými stonkami a úzkymi listami. Kvety sú obvykle biele, ružové alebo červené a rozkvitajú počas letných mesiacov. Stavikrv vtáčí je známe svojou schopnosťou rásť vo veľmi rozmanitých prostrediach , vrátane trávnikov, ciest, polí a záhrad.

Stavikrv vtáčí alebo truskavec vtáčí - Polygonum aviculare

Táto rastlina má dlhú históriu v tradičnom liečiteľstve. Jej listy a semená sa používajú pre svoje močopudné a protizápalové vlastnosti . Stavikrv vtáčí je často využívané na podporu zdravia močového ústrojenstva a na zmiernenie rôznych zápalov, ako sú zápaly kože a slizníc.

Napriek svojim liečivým vlastnostiam je však stavikrv vtáčí považované za buriny a často je zaháňané zo záhrad a trávnikov. Jeho rýchly rast a schopnosť šíriť sa pomocou semenných klíčkov a podzemkov spôsobujú, že sa môže stať obťažujúcim a konkurenčným pre iné rastliny.

Ak sa rozhodnete stavikrv vtáčí odstrániť, majte na pamäti, že jeho plazivé podzemky môžu byť ťažko odstrániteľné . Odporúča sa pravidelné kosenie a udržiavanie zdravého a hustého trávnika , aby sa minimalizovala jeho prítomnosť

Stavikrv plstnatý pravý čiže Horčiak štiavolistý - Persicaria lapathifolia

Stavikrv plstnatý pravý čiže Horčiak štiavolistý - Persicaria lapathifolia

Stavikrv plstnatý pravý , vedeckým názvom Persicaria lapathifolia, je bylinná rastlina, ktorá sa vyskytuje vo vlhkých oblastiach po celom svete. Je známy svojou schopnosťou rásť na vlhkých pôdach , ako sú močiare, okraje vodných tokov a lúky s vysokou vlhkosťou.

Stavikrv plstnatý pravý má stonky vzpriamené alebo plazivé, dorastajúce obvykle do výšky 30-100 cm . Jeho listy sú striedavé, dlhé a úzke, často s výrazným „V“ tvarom. Kvety sú malé a biele alebo ružové, zoskupené v lodyhových kvetenstvách.

Táto rastlina je známa svojou schopnosťou prilákať a poskytnúť útočisko rôznym druhom hmyzu , ako sú včely a motýle. Tieto hmyzy hrajú dôležitú úlohu v opeľovaní a zachovaní biodiverzity vo svojom prirodzenom prostredí.

Stavikrv plstnatý pravý má tiež využitie v tradičnom liečiteľstve. Listy a korene tejto rastliny boli historicky používané ako adstringent a protizápalový prostrediek. V niektorých kultúrach bol stavikrv plstnatý pravý používaný na liečbu zažívacích ťažkostí , ako sú hnačky a črevné kŕče.

Stavikrv voňavý čiže vietnamský koriandr - Persicaria odorata

Stavikrv voňavý, vedeckým názvom Persicaria odorata, je aromatická bylinná rastlina, ktorá je známa pre svoju charakteristickú vôňu a je často používaná v juhovýchodnej ázijskej kuchyni. Táto rastlina je pôvodom z oblasti Indočíny a je obľúbená pre svoje aromatické listy , ktoré pridávajú do jedál zvláštnu chuť a vôňu.

Stavikrv voňavý je vždyzelená rastlina s dlhými a úzkymi listami, podobnými tymiánu . Má bohatú citrusovú a bylinnú vôňu, ktorá je charakteristická pre juhovýchodnú ázijskú kuchyňu . Listy sa často používajú čerstvé alebo sušené ako korenie alebo bylinky do rôznych pokrmov, vrátane polievok, omáčok, šalátov a karí.

Stavikrv voňavý čiže vietnamský koriandr - Persicaria odorata

Stavikrv voňavý je tiež známe pod rôznymi názvami, ako sú vietnamský koriander, thajský koriander alebo rau răm. V mnohých juhovýchodných ázijských kuchyniach je neodmysliteľnou súčasťou tradičných pokrmov a dodáva im unikátne chuťové nuansy.

Okrem svojho kulinárskeho využitia má stavba vonné aj liečivé vlastnosti . V tradičnom liečiteľstve sa používa pre svoje močopudné, protizápalové a antibakteriálne účinky . Listy stavikrvu voňavého obsahujú aj vitamíny A a C, železo a vápnik, ktoré prispievajú k zdravej výžive.

Pestovanie stavikrvu voňavého je pomerne jednoduché. Rastlina je tolerantná voči rôznym pôdam a môže byť buď pestovaná vo voľnej pôde, alebo ako nádoba na balkóne alebo terase. Vyžaduje slnečné alebo polotienisté stanovište a pravidelné zavlažovanie.

Stavikrv pieprový čiže horčiak pieprový - Persicaria hydropiper

Stavikrv pieprový čiže horčiak pieprový - Persicaria hydropiper

Stavikrv pieprový, vedecky známe ako Persicaria hydropiper, je bylinná rastlina, ktorá je známa pre svoju pikantnú a korenistú chuť . Je rozšírená v Európe, Ázii a Severnej Amerike a rastie obvykle v blízkosti vodných tokov, vlhkých pôd a močiarov.

Stavikrv pieprový je vytrvalá rastlina s kopijovitými listami a úzkymi klasmi kvetov. Má intenzívnu, korenistú chuť , ktorá je podobná chuti čierneho korenia. Listy a stonky sa často používajú ako korenie v rôznych pokrmoch, šalátoch, omáčkach a marinádach, aby dodali jedlu pikantnú a ostrú chuť .

Táto rastlina je tiež známa pre svoje liečivé vlastnosti. V tradičnom liečiteľstve sa stavikrv pieprový využíva pre svoje protizápalové, antibakteriálne a diuretické účinky. Je používaný na zmiernenie tráviacich ťažkostí, ako sú nadúvanie, hnačka a črevné kŕče . Rovnako sa mu pripisujú detoxikačné účinky a schopnosť podporovať krvný obeh.

Pokiaľ sa rozhodnete pestovať stavikrv pieprový vo svojej záhrade, je vhodné mu poskytnúť vlhkú a dobre odvodnenú pôdu. Rastlina preferuje slnečné až polotienisté stanovište. Je vhodné pravidelne zavlažovať a udržovať pôdu vlhkú.

Horčiak broskyňolistý - Persicaria maculosa

Horčiak broskyňolistý , vedecky známe ako Persicaria maculosa, je bylinná rastlina, ktorá sa vyskytuje po celom svete. Je to invázny druh, ktorý sa často považuje za buriny , a môže sa vyskytovať na rôznych typoch pôdy, vrátane záhrad, polí a okrajov ciest.

Horčiak broskyňolistý je malá rastlina s kopijovitými listami a kvetmi v ružových alebo bielych odtieňoch. Rastie v hustých porastoch a má schopnosť sa rýchlo šíriť pomocou semenných klíčkov a podzemkov . Jeho rast a agresivita môžu spôsobiť problémy v záhradách a poľnohospodárskych oblastiach, kde môže vytláčať pôvodné rastliny.

Horčiak broskyňolistý je známe svojimi konkurenčnými schopnosťami a jednoduchou adaptabilitou na rôzne podmienky. Jeho rýchly rast a rozširovanie môžu vytvárať problémy pre ostatné rastliny, ktoré sa snažia rásť v blízkosti.

Horčiak broskyňolistý - Persicaria maculosa

Jednou z najlepších metód kontroly horčiaku broskyňolistého je pravidelné odstraňovanie rastlín a ich podzemkov. Je tiež možné použiť herbicídy alebo iné chemické látky, avšak je dôležité dbať na správne použitie a postupovať v súlade s miestnymi predpismi a odporúčaniami.

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje:

Zaujímavé odkazy