Bromélia

Obsah

Bromélie - krásky do bytu aj do záhrady

( Bromelia )

Bromélia ( Bromelia ) je rod rastlín z čeľade Bromeliaceae . Tieto rastliny majú obvykle rúrkovité alebo kopulovité listy, ktoré tvoria rozetu. Väčšina druhov bromélií má nápadne farebné listy, niektoré môžu byť červené, oranžové, žlté alebo zelené s rôznymi vzormi. Kvety bromélií sú tiež rôznorodé a môžu mať rôzne farby a tvary, od jednoduchých až po zložité kvetenstvá.

Bromélie sú prirodzene rozšírené v tropických a subtropických oblastiach Ameriky, predovšetkým v Latinskej Amerike. Ich prirodzený areál zahŕňa krajiny od južného Mexika až po juh Brazílie. Rastú v rôznych prostrediach, vrátane dažďových pralesov, saván, horských oblastí a pobrežných oblastí.

Niektoré druhy bromélií sú obľúbené ako okrasné rastliny a sú často pestované ako izbové rastliny. Kvôli svojim atraktívnym listom a kvetom sú veľmi cenené záhradnými nadšencami a pestovateľmi izbových rastlín. Tieto rastliny sa tiež niekedy využívajú v aranžovaní kvetinových dekorácií .

Bromélia kvet - Bromelia

Pestovanie bromélií

Bromélie sú krásne a exotické rastliny, ktoré možno úspešne pestovať ako izbové rastliny alebo vonku v prípade vhodnej klímy. Je len potrebné, aby ste dodržali nasledujúce podmienky:

 1. Svetlo : Bromélie potrebujú dostatok svetla, ale nie priame slnečné svetlo. Umiestnite ich na miesto s jasným difúznym svetlom, ako je svetlo filtrované cez záclonu alebo v blízkosti okna s jemným tieňom. V prípade vonkajšieho pestovania vyhýbajte sa priamemu slnečnému svetlu.

 2. Teplota : Väčšina bromélií preferuje teploty medzi 18-24 °C. Nepreháňajte to s chladom ani horúčavou, najmä pokiaľ sa jedná o izbovú rastlinu.

 3. Polievanie : Polievanie bromélií by malo byť pravidelné, ale nie príliš časté. Udržujte substrát vlhký, ale nezaplavujte rastlinu. Veľa bromélií má tzv. „nádrž“ v strede rozety listov, ktorú možno zalievať. Uistite sa, že voda v tejto nádrži je čistá, aby nedošlo k hnilobe.

 4. Hnojenie : Bromélie je možné hnojiť tekutým hnojivom pre izbové rastliny, ale stačí občasné hnojenie v období rastu, obvykle od jari do leta. Hnojenie Hnojíkom je vhodné, a to najlepšie tekutou formou.

 5. Vlhkosť vzduchu : Bromélia si cení vzdušnú vlhkosť. Pokiaľ je vzduch v interiéri príliš suchý (čo môže byť problém v zimnom období), môžete okolo rastliny postaviť nádobu s vodou alebo ju občas postrekovať vodou.

 6. Presadzovanie : Bromélie nepotrebujú časté presádzanie. Presádzajte ich iba vtedy, keď sú korene príliš veľké pre aktuálnu nádobu. Používajte substrát vhodný pre epifyty alebo bromélie.

 7. Kvety a ďalšie starostlivosti : Po odkvitnutí sa materská rastlina postupne odumiera, ale môže produkovať nové výhonky alebo „púčiky“. Po odkvitnutí odrežte odumreté časti a nové rastliny môžete odtrhnúť a presadiť.

Pamätajte, že existuje mnoho druhov bromélií, a každý druh môže mať špecifické požiadavky. Pred pestovaním konkrétneho druhu bromélie sa preto odporúča preveriť špecifické pokyny pre daný druh.

Bromélia kvety - Bromelia

Bromélie druhy

Rod Bromelia (bromélia) zahŕňa mnoho druhov, z ktorých niektoré sú:

 1. Tučniak Bromélia (pinuela) : Táto bromélia má tŕnistý vzhľad a rastie na stromoch. Je známa svojimi dlhými a ostrými listami.

 2. Ananás comosus (ananas) : Ananás je asi najznámejším druhom bromélie. Je pestovaný pre svoje sladké plody. Dá sa príležitostne pestovať aj v našich podmienkach.

 3. Neoregalia spp. (neoregalia): Tento rod zahŕňa niekoľko druhov bromélií s atraktívnymi listami a kvetmi. Sú často pestované ako okrasné rastliny.

 4. Guzmania spp. (guzmánia): Guzmánia sú obľúbené izbové rastliny s krásnymi a farebnými kvetenstvami.

 5. Vriesea spp. (vriesea, vrísea i vrízea): Vriesey sú známe pre svoje nádherné listy a kvety a často sa pestujú ako izbové rastliny.

 6. Tillandsia spp. (tillandsia): Tillandsia sú epifytické bromélie, ktoré rastú na stromoch alebo skalách. Sú známe pre svoju schopnosť absorbovať vodu a živiny zo vzduchu.

 7. Aechmea spp. (aechmea): Aechmea sú bromélie s trubkovitými kvetenstvami a sú tiež populárnymi okrasnými rastlinami.

 8. Billbergia spp. (billbergie): Billbergie majú výrazné kvety a sú často pestované pre svoj dekoratívny vzhľad.

 9. Puya spp. (puya): Puya sú bromélie s ostnatými listami a výraznými kvetmi. Rastú prevažne v Južnej Amerike.

 10. Cryptanthus spp. (kryptanty): Kryptanty sú nízke bromélie s listami v tvare ružíc a so zaujímavými vzormi na listoch.

Toto sú iba niektoré z mnohých druhov bromélií. Každý druh má svoje špecifické vlastnosti a požiadavky na starostlivosť, takže je dobré sa zoznámiť s konkrétnymi potrebami rastliny, ktorú máte, a postarať sa o ňu podľa nich.

Bromélia – jedovatosť

Väčšina bromélií nie je jedovatá a nebezpečná pre človeka a domáce zvieratá, napriek tomu odporúčame pestovať bromélie mimo dosahu malých detí.

Ananás comosus
Bromélia - Bromelia

Bromélia vriesea

Pestovanie Vriesea, čo sú atraktívne bromélie s krásnymi listami a kvetmi, si vyžaduje starostlivosť a podmienky, ktoré sú pre nich špecifické. Dodržujte nasledujúce kroky, ako pestovať Vrieseu:

 1. Svetlo : Vriesea potrebuje svetlé, ale nepriame svetlo. Umiestnite ich blízko okna, kde dostanú dostatok svetla, ale nie priame slnečné svetlo. Vhodné sú aj záclony alebo žalúzie.

 2. Teplota : Udržujte teplotu okolo 18-24 °C. Vriesey sú citlivé na chladné teploty a môžu byť poškodené pri teplotách pod 10 °C.

 3. Polievanie : Udržujte substrát vždy mierne vlhký, ale nezalievajte ho príliš. Vodu zalievajte do strednej nádrže medzi listami. Dbajte na to, aby voda v nádrži nezostávala dlho stáť, aby nedošlo k hnilobe. Zalievanie by malo byť pravidelné, ale menšie množstvo vody naraz.

 4. Vlhkosť : Vriesea preferuje vzdušnú vlhkosť. Pokiaľ je vzduch v miestnosti príliš suchý, môžete okolo rastliny umiestniť nádobu s vodou alebo ju občas postrekovať vodou.

 5. Hnojenie : Počas vegetačného obdobia (jar a leto) môžete Vrieseu hnojiť tekutým hnojivom pre bromélie alebo izbové rastliny. Postupujte podľa odporúčaní na etikete hnojiva.

 6. Presadzovanie : Vriesey nepotrebujú časté presádzanie. Presádzajte ich iba vtedy, keď sú korene príliš veľké pre aktuálnu nádobu. Používajte substrát vhodný pre bromélie.

 7. Kvety a ďalšie starostlivosti : Po odkvitnutí bude materská rastlina postupne odumierať, ale väčšinou produkuje nové výhonky alebo „púčiky“. Po odkvitnutí odstráňte odumreté časti a nové rastliny môžete odtrhnúť a presadiť.

 8. Sledujte konkrétne potreby vašej Vriesey a reagujte na prípadné zmeny v zdraví rastliny. S vhodnou starostlivosťou by mala byť schopná produkovať krásne kvety a udržiavať svoj dekoratívny vzhľad po dlhú dobu.

Bromélia vriesea

Bromélia tillandsia

Tillandsia sú epifytické bromélie, čo znamená, že rastú na stromoch, skalách alebo iných povrchoch bez toho, aby potrebovali tradičnú pôdu . Starostlivosť o tillandsie je v mnohých ohľadoch odlišná od pestovania tradičných izbových rastlín. Skúste sa však držať našich rád a uvidíte, že sa vám to podarí.

Svetlo : Tillandsia potrebujú veľa svetla, ale nepriame slnečné svetlo je najlepšie. Umiestnite ich na miesto s dostatočným svetlom, ako je blízko okna alebo pod svetlom lampy. Vyhnite sa priamemu slnečnému svetlu, ktoré by mohlo spáliť ich listy.

Teplota : Väčšina druhov tillandzie prosperuje pri teplotách medzi 18-24 °C. Sú však dostatočne odolné, aby znášali krátkodobé teploty mimo tejto oblasti.

Polievanie : Tillandsia sú epifytické rastliny, ktoré vodu a živiny čerpajú predovšetkým z ovzdušia. Nezalievajte ich tradičným spôsobom, ale môžete ich občas striekať čistou vodou alebo ich ponoriť do nádoby s vodou na niekoľko hodín, a to raz týždenne až raz za dva týždne. Dôležité je, aby po zalievaní boli listy dobre vysušené, aby nedošlo k hnilobe.

Vlhkosť : Tillandsia vyžadujú vyššiu vzdušnú vlhkosť. Pokiaľ je vzduch príliš suchý, môžete okolo rastliny postaviť nádobu s vodou alebo ju umiestniť na vlhkú misku s kamienkami.

Hnojenie : Vzhľadom na to, že Tillandsia získavajú väčšinu živín z ovzdušia, nie je často potrebné hnojiť. Pokiaľ sa však rozhodnete ich hnojiť, použite veľmi slabé hnojivo pre epifytické rastliny, a to iba raz alebo dvakrát do roka.

Presadzovanie : Tillandsia nepotrebujú tradičné presádzanie, ako ich poznáme u iných rastlín. Pokiaľ však rastlina vytvorí nové rastliny (púčiky), môžete ich oddeliť a nové rastliny pestovať samostatne.

Zaistenie rastliny : Tillandsie je možné pestovať na rôznych povrchoch, vrátane kameňov, dreva, koralov alebo špeciálnych držiakov pre vzdušné rastliny. Uistite sa, že sú dobre upevnené, aby nespadli.

Tillandsia sú krásne a neobvyklé rastliny, ktoré môžu byť veľmi dekoratívne, keď sú pestované správne. Sledujte potreby konkrétneho druhu tillandzie, ktorý máte, a prispôsobte svoju starostlivosť podľa nich.

Bromélia tillandsia

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: