Dokonalé prírodné hnojivo na jahody
ale tiež vhodné pre všetky rastliny, či už vonku alebo doma.
🎁 15% zľava + doprava ZADARMO nad 10 € s kupónom: JAHODY ✨

Skvelé vlastnosti a jednoduchá aplikácia na jahody

Posypte rovnomerne okolo jahôd min 4x za rok (na jeseň, pri nasadzovaní kvetov, pri nasadzovaní plodov, na jar / výsadbe sadeníc). Je tiež pravda, že skvelé výsledky budete mať aj s jediným pohnojením. Hnojené jahody dávajú druhú sezónu 5x viac jahôd ako prvý a 2x viac aj ďalší rok).

Způsob hnojení jahod s Hnojíkem je stejný jako hnojení paprik na videu.

Snag 4df7609

Na rýchlu zálievku stačí pretrepať 1 čajovú lyžičku Hnojíka v 1L vody v pet fľaši (premiešať v kanvi), odstáť 30min, pretrepať a zaliať.

Koľko hnojivá potrebujete

Bezpečné pre ľudí a zvieratá

Fotografie od zákazníkov

2023 09 23 06 35 19
2023 09 23 06 33 44
2023 09 23 06 34 10
2023 09 23 06 34 30
2023 09 23 06 34 59

HMYZÍ TRUS AKO HNOJIVO NA JAHODY

Jahody

JAHODY – milujeme ich asi všetci na mnohoraké spôsoby.

Od divých lesných jahôd, cez malé mesiačikové až po obrovské mäsité… s nezameniteľnou chuťou a vôňou.

Kto chce, dokáže si ich vypestovať sám na záhrade či v kvetináči na terase alebo balkóne.

Jahoda

jahody v misce

Jahoda patrí medzi najobľúbenejšie bobuľové ovocie. Patrí do rodu Fragaria, z čeľade Rosaceae. Môže sa pestovať takmer vo všetkých oblastiach sveta, vrátane tropických a subtropických oblastí. Poznáme ako divokú lesnú jahodu Fragaria vesca, tak aj šľachtenú jahodu záhradnú Fragaria ananassa . Jejich plody se nejčastěji používají k okamžité spotřebě v syrovém stavu či při vaření, pečení či dekorování různých sladkých dobrot, ke konzervování jako kompoty, džemy, sirupy, mrazení nebo sušení. Jahody sa pestujú celosvetovo pre svoje plody, no v súčasnosti sú už vyšľachtené aj okrasné odrody.

Jahody poznali už staroveký Rímania. Ale zaujímavé je, že ľudia poznali jahody už oveľa skôr. Na Britských ostrovoch sa vyskytujú od doby ľadovej a archeologické nálezy ukazujú ich konzumáciu už v dobe kamennej. Ich konzumácia sa veľmi rozšírila v neskorom stredoveku, kedy sa ich pestovaniu venovali prevažne mnísi. V 18. storočí bola v Bretónsku vypestovaná prvá záhradná jahoda. V priebehu 19. storočia si väčšina krajín vyvinula vlastné odrody vhodné pre danú klímu, dĺžku dňa či nadmorskú výšku, aby spĺňali požiadavky na pestovanie pre daný konkrétny región. Na našom území sa jahody začali v širšej miere pestovať až v 19. storočí .

jahoda na kameni

Lesná jahoda

Lesná jahoda ( Fragaria vesca ) je trváca nízkorastúca (10 – 15 cm) rastlina z čeľade Rosaceae. Jej latinský názov odkazuje na jej vôňu. Vyskytuje sa v podrastoch lesov a hájov, na rúbaniskách, svetlinách, v rozrušených listnatých a ihličnatých lesov, pri krovinách, na lúkach a medziach a na lesných lúkach. Z vláknitého koreňového systému vyrastajú drobnejšie trojpočetné listy na dlhej stopke. Sú zložené z vajcovitých pílkovitých lístkov. Kvety sú strapcovité vrcholíky bielej farby. Plody týchto jahôd sú malé, ale majú vynikajúcu charakteristickú chuť a zbierali sa po mnoho storočí.

Záhradná jahoda

Záhradná jahoda (Fragaria ananassa) je široko pestovaný hybridný druh rodu Fragaria, súhrnne známy ako jahody. Je to bylinná rastlina s vláknitým koreňovým systémom. Z podzemku vyrastajú trojpočetné listy na dlhej stopke. Sú zložené z vajcovitých pílkovitých lístkov. Kvety tvoria strapcovité vrcholíky, zväčša bielej farby, ale okrasné odrody majú aj bledoružové až tmavoružové odtiene. Ako jahodník starne, koreňový systém drevnatie a materská rastlina vyháňa poplazy s mladými jahodníkmi, ktoré sa po dotyku s pôdou zakoreňujú a rastlina sa tak rozmnožuje. Existuje takmer 1000 odrôd, ktoré sa odlišujú farbou, tvarom či chuťou. Existujú od tmavočervených, malých a guľatých po svetločervené, veľké a kužeľovité až po vyšľachtené žlté a biele. Chuť jahôd je podľa jednotlivých odrôd od ovocných až po korenisté.

lesní jahody

Lesné jahody 1

jahodníky

Lesné jahody 2

lesní jahoda se slimákem

Lesná jahoda so slimákom

jahodník

Lesné jahody 3

lesní jahody v kytici

Lesné jahody v kytičke

les jahod

Bohato zarodené lesné jahody

květy jahod

Záhradné jahody – kvety a nezrelé plody

zralé plody jahod

Záhradné jahody – zrelé plody v dlaniach

sběr jahod

Záhradné jahody – zrelé plody v košíku

motýl s jahodníkem

Záhradné jahody a motýľ

kvetoucí zahradní jahody

Kvitnúce záhradné jahody

nasbírané jahody v hrníčku

Záhradné jahody – zrelé plody v šálke

Sadenice jahody

Sadenice musia byť zdravé bez viditeľného poškodenia škodcom či ochorením, so zdravým dobre vyvinutým koreňovým systémom a najmenej troma listami . Pre svoj rast, prosperovanie a požadovanú úrodu potrebujú priepustné, výživné a vlhké pôdy so správnou mierou humusu.Ideálna je pre nich pôda s mierne kyslou pôdnou reakciou (5,5 – 6,5 pH), ale zvládnu aj pôdy neutrálne alebo mierne zásadité.

Z pestovateľského hľadiska rozlišujeme:

  1. Jedenkrátrodiace zväčša prinášajú úrodu jedenkrát ročne a to po dobu troch týždňov. Vo všeobecnosti majú lepšiu chuť a okamžitý výnos je u nich vyšší. Ich plody sa spravidla vhodia na dlhšie skladovanie a zaváranie. Môžu byť skoré a neskoré.
  2. Stálorodiace (remontantné) – ich hlavnou výhodou je plodenie jahôd aj mimo hlavnej sezóny. Sú náročnejšie na čas i skúsenosti. Rodia od júna do októbra (niektoré odrody až do prvých mrazov), zväčša v dvoch väčších vlnách a vyžadujú dopĺňanie živín. Tieto odrody netvoria mnoho odnoží.

Podľa veľkosti plodov rozlišujeme:

  1. Maloplodé – produkujú drobné výrazne aromatické plody. Patria medzi stálorodiace jahody. Nevytvárajú odnože, ale rozmnožujú sa semenami. Patria tu: lesné jahody ( Fragaria vesca ) a z nich vyšľachtené odrody mesačných jahôd (Fragaria vesca semperflorens), ktoré rodia až do prvých mrazov. Plody môžu mať červenej i žltej farby.
  2. Veľkoplodé – podľa názvu produkujú veľké plody rôznych tvarov s rozmanitou chuťou. Sú veľmi náročná na živiny a svetlo. Patria tu odrody záhradnej jahody (Fragaria ananassa), ktoré sú najčastejšie pestované. Môžu byť ako stálorodiace, tak aj jedenkrátrodiace.
nasbírané jahody v hrníčku

Záhradná jahoda Albion – ampla

nasbírané jahody v hrníčku

Záhradná jahoda Toscana

Zahradní jahoda Earliglow

Záhradná jahoda Earliglow

Zahradní jahoda Camarosa

Záhradná jahoda Camarosa

zahradní jahoda Elan-F1

Záhradná jahoda Elan-F1

Zahradní jahoda Eversweet

Záhradná jahoda Eversweet

Měsíčková jahoda ve slámě

Mesiačiková jahoda v dlani

Měsíčková jahoda Alpine Yellow Wonder

Mesiačiková jahoda Alpine Yellow Wonder

Měsíčková jahoda Alpine Alexandria

Mesiačiková jahoda Alpine Alexandria

Růžové kvetoucí jahoda Summer Breeze

Ružové kvitnúca jahoda Summer Breeze

Měsíčková jahoda Mignonette

Mesiačiková jahoda Mignonette

Růžově kvetoucí jahoda Tristan

Ružovo kvitnúca jahoda Tristan

Převislá jahoda Ruby Ann

Previsnutá jahoda Ruby Ann

Převislá jahoda Delizz

Previsnutá jahoda Delizz

Zdroj fotiek: strawberryplants.org

Kedy hnojiť jahody pred sezónou

Sadenie jahôd

Kedy zasadiť jahody

Hriadky na jahody sa pripravujú na jeseň(koniec augusta, začiatok septembra). Je dôležité tieto sadenice prihnojiť organickým hnojivom. Živiny sú v tomto období dôležité pre množstvo kvetov, ktoré jahoda vytvorí. Inými slovami, ak pohnojíte na jeseň, budete mať veľa kvetov a tým pádom aj veľa jahôd. Ak použijete HNOJIK.SK , stačí na jednu sadenicu polievková lyžica (15ml) hnojivá rozsypaná okolo stonky rastliny . Druhým termínom je výsadby jahôd jejar. V tomto prípade, ale treba rátať s nižším výnosom po presadení.

Ako ďaleko od seba vysádzať jahody

Vzdialenosť záleží na odrode jahôd, napriek tomu možno všeobecne povedať, že riadky by mali byť vzdialené 60 až 80 cm a samotné sadenice v riadkoch od seba 30 až 35 cm .

Ako zasadiť jahody

Srdiečko sadenice majte vo výške zeminy, nikdy nie pod. Dva až tri týždne po výsadbe hriadku stále udržujte polievaním, aby nevyschla a sadenice sa dobre zakorenili. Pre pohodlnejší zber je vhodné použiť pod jahody drevovlnu či slamu. Ak máme dosť miesta, je dobré namiešať odrody jednu ranú, jednu neskorú a jednu stáleplodiacu na pokrytie úrody pre väčšinu leta.

sázení jahod
sázení jahod
zasazené jahody
sázení jahod
řádky jahod

Ako pestovať jahody

Plánované presádzanie jahôd by sme si mali dostatočne dopredu premyslieť. Miesto, na ktoré chceme jahody presadiť, je potrebné vhodne pripraviť, ako pri každej výsadbe. Predplodinou jahodám môžu byť napríklad skoré zemiaky. Jahody sa zvyčajne presádzajú po troch až piatich rokoch. Je to odporúčané ako z hľadiska výskytu chorôb a škodcov, tak aj z hľadiska vyčerpania pôdy.

Ak plánujeme premiestniť jahodovisko, môžeme sa na jahody pozerať ako na bežne kvitnúce trvalky, ktoré nám zároveň prinášajú chutné plody. Nie je nevyhnutné, aby ste za každú cenu obmieňali sadbu. Ak sa vám jahody rozmnožili a máte nové zdravé rastlinky a vyhovuje vám ich odroda a výnosnosť, môžete ich presadiť na nové jahodovisko. Vyberajte čo najmladšie sadenice so silnými listovými ružicami, ktoré ešte nemajú zdrevnatený koreňový systém. Dôležité je zabezpečiť dostatočnú hĺbku prepracovanej pôdy pre dobré zakorenenie a prosperitu novovysadeného jahodoviska. Aj z tohoto dôvodu sú vhodné sú vyvýšené záhony.

sázení jahod

Hnojenie jahôd na jar

Marec je mesiacom, kedy sa jahody prebúdzajú zo zimného spánku. Pokiaľ si ich pestujete v záhradke, potom by ste im práve v tomto období mali poskytnúť takzvanú jarnú starostlivosť. Tá podporí ich prosperitu a zaistí bohatú úrodu v lete.

Akonáhle jahodám začnú pučať prvé listy, je vhodné aplikovať HNOJÍK vo forme zálievky (polievková lyžica hnojiva na 1L vody) , alebo posypu ( opäť polievková lyžica hnojiva na jednu rastlinku k stonke). . Zálievka dodá jahodám živiny okamžite a zvyšok hnojiva na pôde odvedie prácu v nasledujúcich dňoch.

Ďalšie pohnojenie je vhodné po vyrašení sadeníc , kedy začnú pučať listové srdiečka. Stačí opäť dávka polievkovej lyžice posypom okolo stonky rastliny. Ďalšie hnojenie prevedieme rovnakým spôsobom, keď jahody nasadia plody. Pokiaľ budete používať naše hnojivo, tak by ste sa mali vyhnúť škodcom a plesniam. Inak je vhodné listy napadnuté chorobami odstraňovať.

kvetoucí jahody
Snag 2a7c627
Snag 2a89b0b

Hnojenie jahôd v kvetináči, hrantíku

jahody v truhlíku

Jahody v kvetináči potrebujú častejšie hnojenie, ako jahody zasadené v záhone. Ideálne pre také jahody je použitie nášho hnojiva Hnojík vo forme zálievky 2x mesačne. Veľká výhoda HNOJÍKa je v tom, že výluh zo zálievky poskytne okamžitú výživu a zvyšok nerozpusteného hnojiva zostane na povrchu zeminy, kde sa bude ešte 14 dní postupne rozkladať, a tak rastlinu stále vyživovať.

převislé jahody v květináči

Čím hnojiť jahody

Na jahody môžete použiť hmyzí trus HNOJÍK, kde stačí jednoducho vziať polievkovú lyžicu hnojiva z balenia a posypať okolo stonky rastliny, alebo pri sadení použiť zálievku (1 čajová lyžička na 1l vody odstáta 4h). Hmyzí trus má neutrálne PH, takže nie je potrebné mať obavy zo spálenia rastliny. Aj keby Vám ruka ušla, tak rastlina bude prospievať. Takto aplikované hnojivo sa bude postupne rozkladať po dobu 14 dní a zásobovať rastlinu živinami. Okrem toho poznáte, kedy sa hnojivo rozloží, pretože má svetlejšiu farbu ako samotná zemina.

U slepačincov, ktoré sú tiež skvelým hnojivom na jahody, si už musíte dať pozor na koncentráciu.

Vezmete obyčajnú zaváraciu fľašu o objeme jedného litra a naplňte ju granulovaným slepačím hnojom. Potom toto množstvo nasypte do 10 litrov čistej vody, rozmiešajte a nechajte rozpustiť. To bude trvať asi dve hodiny, takže celý proces určite neunáhlite. Po tejto dobe roztok znovu premiešajte. Pre jahody bude ešte priveľa koncentrovaný, budete ho musieť ešte raz zriediť .

Správnym hnojivom je aj granulovaný kravský hnoj.

Skúsenosti s hnojením jahôd

Jahody po jedinom pohnojení zálievkou z HNOJÍKa.

jahody po pohnojení Hnojík.cz

Zber jahôd a ich skladovanie

V jednotlivých sezónach sa môže chuť a vzhľad jahôd v značne líšiť. Chladné, mokré počasie počas jari môže viesť k mäkkým a vodnatým plodom, zatiaľ čo teplé a slnečné počasie prispeje k sladším a pevnejším plodom.

Jahody zbierajte aj s kúskom stonky. Tú odstráňte až tesne pred konzumáciou alebo ďalším spracovaním, aby jahody ostali dlhšie čerstvé. Najvhodnejší čas na zber dozretých jahôd je ráno, kedy sú o niečo nižšie teploty. Po zbere je potrebné nazbierané jahody umiestniť do chladničky a spotrebovať ich ideálne do troch dní.

sběr jahod v košíku

Zber jahôd a skladovanie – jahody v košíku

zdravé jahody

Zber jahôd a skladovanie – jahody, nakrájané a celé

jahodová limonáda

Zber jahôd a skladovanie – jahodová limonáda

jahodový dezert

Zber jahôd a skladovanie – jahody so šľahačkou

jahodová zmrzlina

Zber jahôd a skladovanie – jahodová zmrzlina

jahodové pyré

Zber jahôd a skladovanie – jahodové pyré

marmeláda z jahod

Zber jahôd a skladovanie – džem z jahôd

jahoda namáčená v čokoládě

Zber jahôd a skladovanie – čokoládová fontána s jahodami a banánmi

chia desert s jahodami

Zber jahôd a skladovanie – chia-dezert s jahodami

jahody v čokoládě

Zber jahôd a skladovanie – jahody v čokoláde

jahody s borůvkami

Zber jahôd a skladovanie – ovsené vločky s jahodami a čučoriedkami

Zber jahod a skladovanie jahodova zmrzlina so slahackou a jahodami

Zber jahôd a skladovanie – jahodové pyré

Ako zazimovať jahody

Na jeseň treba jahody ešte raz prihnojiť nielen kvôli lepšiemu prezimovaniu, ale najmä kvôli tomu, aby jahody mali budúci rok viac kvetov a tým pádom aj viac jahôd. Na záver sezóny je vhodné jahody ochrániť prikrytím pred mrazmi.

ako zazimovat jahody 2
zazimované jahody
Odpovede na

Časté otázky

Obľúbené dotazy týkajúce sa pestovania jahôd.

Jahody môžete hnojiť všetkými bežnými spôsobmi. . Na list, spoločne so zálievkou i zapracovaním hnojiva do pôdy. Použite spôsob, ktorý Vám je najbližší. HNOJÍK sa dá použiť aj v závlahovom kvetináči, hrantíku.

Kvapalné hnojivo alebo výluh z HNOJÍKA je možné aplikovať tiež na list s pomocou záhradného postrekovača. Túto možnosť majú v obľube najmä záhradkári, ktorí pôdu okolo jahôd zakrývajú fóliou. Je dobré dva týždne pred zberom úrody a v priebehu zberu postrekom nehnojiť.

Jahody môžete hnojiť všetkými obvyklými spôsobmi . Na jeden list, spolu so zálievkou a zapracovaním hnojiva do pôdy. Použite metódu, ktorá je vám najbližšia. Môže sa použiť aj v zavlažovacom kvetináči, v kvetináči.

Výluh z Hnojíku je možné použiť aj na liste pomocou záhradného postrekovača. Túto možnosť si obľúbili najmä záhradníci, ktorí zakrývajú pôdu okolo jahôd fóliou. Dva týždne pred zberom a počas zberu je dobré postrek nevykonávať.

Nemusíte nevyhnutne použiť HNOJÍK, môžete použiť aj iné hnojivá z kategórií

  • Pevné hnojiva
  • Kvapalné hnojiva
  • Ekologické hnojiva

Je potrebné mať na pamäti, že kvapalné hnojivo na jahody síce rastlinám pomôže ihneď, ale príliš dlho v pôde nevydrží, a tak je potrebné používať aj pevné hnojivá, ktoré budú jahodníky dlhodobo zásobovať živinami.

Zvyčajne je nutné hnojiť pravidelne od marca až do októbra, aby malo hnojenie jahôd potrebný efekt.

HNOJÍK je jediné ekologické organické hnojivo, ktoré okrem živín poskytne jahodám prírodnú ochranu proti škodcom a plesniam. Slepačince aj dážďovkový kompost sú skvelé hnojivá porovnateľné živinami s HNOJÍKom, ale iba HNOJÍK má neutrálne PH a obsahuje Chitín, z ktorého jahody budú čerpať ďalšie benefity a ich pestovanie bude tak jednoduchšie.

Jahodníky je vhodné pestovať spolu s cesnakom. Rastliny si navzájom prospievajú. Cesnak má pozitívny vplyv na odlákanie škodcov.

Hnojenie jahôd s Hnojíkom je identické ako hnojenie paprík na uvedenom videu.

Zaujímavosti o jahodách

jahody navlečené na stéblu trávy

Lesné jahody navlečené na steble trávy

Vedeli ste, že …

… jahody boli považované pre svoju chuť za kráľovské ovocie.

… jahoda z botanického hľadiska nie je bobuľa, ale takzvané plodstvo – teda zložený plod vzniknutý z jedného kvetu.

… jahody majú veľmi nízky obsah prírodné cukru, a preto sú vhodné snahách o redukciu hmotnosti.

… jahodové listy si od mája do augusta môžete zbierať na čaj.

… sa jahody využívajú aj v kozmetike pre vysoký obsah mangánu, ktorý priaznivo ovplyvňuje pevnosť a rast vlasov a pokožky .

… látky obsiahnuté v jahodách majú ochranný účinok na nervové bunky.

… ako ovocie lásky mala konzumácia jahôd podporovať chuť k sexu.

…. sú ich môžu dopriať aj diabetici.

… obsahujú viac vitamínu C ako pomaranče alebo citróny.

Kvetoucí okrasná jahoda v květináči

Kvitnúca okrasná jahoda v kvetináči

Sazenice zahradní jahody v květináči

Sadenica záhradnej jahody v kvetináči

Bílá zahradní jahoda

Biela záhradná jahoda

Zahradní jahoda v dlani

Záhradná jahoda v dlani

Žlutá měsíčková jahoda

Žltá mesiačiková jahoda

Měsíčková jahoda v dlani

Mesiačiková jahoda v dlani

Hnojenie zeleniny

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje informácii:

Zajímavé externí články

Ďalšie odporúčané články