Pestovanie zemiakov

Obsah

Zemiaky dnes

Zemiaky dnes považujeme za bežnú súčasť nášho jedálnička. Dokážeme ich pripravovať na rôzne spôsoby, a dokonca existujú rôzne druhy zemiakov podľa toho, či ich chceme variť nakrájané, v šupke, pripravovať z nich zemiakový šalát, zemiakovú kašu alebo knedle. Zemiaky pre nás majú tiež dôležitú výživovú hodnotu – obsahujú najmä škroby, vitamíny A, C a vitamíny skupiny C , zo stopových prvkov draslík, horčík, zinok, vápnik a železo. Zemiaky tiež obsahujú až 80% vody , čo je veľmi dôležité napríklad pri diétach.

brambory

História zemiakov

Akokoľvek sa nám zemiaky zdajú bežné, v stredoveku ich naši predkovia ešte nemali k dispozícii. Zemiaky sa dostali do Európy až v 16. a 17. storočie v súvislosti s objaviteľskými výpravami a priviezli ich kolonizátori z Ameriky. Prvú zmienku o varených zemiakoch v Európe máme z roku 1616. Zaujímavé je, že ešte predtým sa pestovali ako okrasná rastlina na záhradách a parkoch. Neskôr sa objavili ako pochutina na dvoroch kráľov, máme ich doložené napríklad z kuchyne francúzskeho kráľa Ľudovíta XIII. A iba oveľa neskôr sa stali súčasťou jedálnička obyčajných ľudí.

Zemiaky a ich pestovanie

brambory zelenina j%c3%addlo sklize%c5%88 1585060

Zemiaky sa dajú pestovať rôznymi spôsobmi, niektoré sú už veľmi staré, niektoré zase celkom moderné. Vyskúšajte sami, čo vám bude najlepšie vyhovovať. Základnou zásadou je, že zemiaky sadíme do pôdy tak, aby vyrašili až po zmrznutých. Sadíme naklíčené hľuzy, a to do vykopaných hrobčekov (veľkých riadkov) asi 25 až 30 cm od seba.

TIP: Pomôže vám, ak máte malú nohu, tak klásť zemiaku pred a za svoje chodidlo a takto prejsť celý riadok.

Zemiaky potom zahrabeme zeminou (nakopčíme zeminu na ne), aby vznikli vyvýšené hrúbky. Je to z toho dôvodu, že v hrúbkach potom môžu rásť ďalšie hľuzy, ktoré majú dostatok miesta, a aj vaša úroda tak bude vyššia. Zemiaky nepotrebujú príliš veľa starostlivosti , stačí zálievka, občas ich môžete prihnojiť (napr. hnojíkom), väčšinou stačí kompost alebo hnoj, ktorý ste do pôdy zaryli na jeseň. Je tiež potrebné občas zemiakové políčko vypliť (najmä, než vzrastú rastliny) a strážiť výskyt pásavky zemiakovej – tú musíte ručne zozbierať, alebo použiť postrek.

Netradičné pestovanie zemiakov

Pestovanie zemiakov vo vreciach

Ďalšou možnosťou na pestovanie zemiakov, najmä na malých záhradkách, je pestovanie vo vreciach. Nezaberie vám miesto na záhrade, vrecia môžete mať postavené aj na betóne, chodníku a pod. Je dôležité urobiť zemiakom vo vreciach dierky alebo drenáž , aby neboli podmáčané.

pěstování brambor v pytlích
pěstování brambor v pytli

Vrecia môžu byť jutové alebo z netkanej textílie. Existujú aj vrecia, ktoré majú v spodnej časti odopínateľný otvor, aby ste mohli zemiaky žať pohodlne zospodu. Vo vreciach musíte tiež zemiaky častejšie hnojiť, pretože im dôjdu živiny z pôdy. Hodí sa zase hnojivo Hnojík, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny a je bez chémie.

pytel na pěstování brambor - sklizeň

Zemiaky sadíme do vreca po 1 až 3 hľuzách (podľa veľkosti vreca), do hĺbky asi 20 cm, vrecia nechávame otvorené. Častejšie zalievame najmä v suchom horúcom lete, ale pôda nesmie byť podmáčaná.

Pestovanie zemiakov v nádobách

Podobným spôsobom môžete pestovať zemiaky aj v kvetináčoch. Odporúčame väčšie kvetináče, napríklad s priemerom okolo 30 cm v hornej časti. Do každého kvetináča nasypte drenážnu vrstvu z kamienkov, výživnú pôdu zmiešanú s kompostom a do hĺbky 20 cm zasaďte naklíčenú hľuzu zemiaka. Opäť je dôležité, aby pôda nikdy nebola podmáčaná a zemiaky môžete počas leta prihnojiť.

pěstování brambor v nádobách

Pestovanie zemiakov v tráve

bude dopracované…

Pestovanie zemiakov na slame

bude dopracované…

Pestovanie zemiakov vo vežiach

bude dopracované…

Hnojenie zemiakov

bude dopracované…

V prípade hnojenia Hnojíkom stačí po vysadení zemiakov posypať Hnojík do drážky medzi braborové riadky a takto prihnojiť zemiaky 1x mesačne. Pri hnojení Hnojíkom od začiatku výsadby sa vyhnete výskytu škodcov ako je pásavka zemiaková alebo ďalším chorobám.

Choroby zemiakov

bude dopracované…

Kde zohnať sadbové zemiaky

červené brambory

Sadbové zemiaky sa oplatí zháňať najmä veľkopestovateľom. Aj keď máte väčšiu záhradu, môžete si dať tú prácu a mať svojho dodávateľa sadbových zemiakov. Najlepšie je mať overeného pestovateľa, ale môžete sa pokúsiť zohnať sadivo aj na internete. Pre malých pestovateľov, ktorí budú zemiaky pestovať len vo vreciach alebo kvetináčoch, bohato postačí, keď vyberiete pekné hľuzy, ktoré vám doma naklíčili. Ak si chcete vybrať podľa odrody, potom výborné žlté zemiaky sú napr. Colette (dlhodobo skladovateľná) alebo Impala (krátkodobo skladovateľná). Z červených je potom výborná Belarosa alebo Red Sonia (červená je iba šupka).

Úroda zemiakov

Keď sa vám všetko podarí na jednotku a ochránite zemiaky pred pásavkou zemiakovou aj pred plesnením najmä za daždivých rokov – čo sa vám podarí, ak použijete Hnojík už od začiatku pestovania – môžete sa na jeseň pustiť do ich zberu. Zemiaky pre svoju potrebu môžete priebežne žať už počas leta, na uskladnenie je lepšie nechať ich tzv. dôjsť. Ako poznáte, že sú zemiaky zrelé? Veľmi jednoducho: ich vňať bude úplne suchá a dobre sa oddelí od hľúz. Vňať potom stačí vytrhať a zemiaky postupne vykopávať. Nechajte ich vždy trošku uschnúť, zhruba očistite a uskladnite do priedušných debien najlepšie do pivnice.

TIP: Keď si rozdelíte zemiaky na väčšie a menšie, budete mať zvlášť tie na varenie bez šupky av šupke.

POZOR: Uskladnené zemiaky je potrebné cez zimu občas prebrať, aby sa vám od jednej skazenej hľuzy nenakazili ďalšie.

Hnojenie zeleniny

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články