Uhorka

Uhorky sú asi najvhodnejšou zeleninou, ktorú môžete pestovať na svojej záhrade. Majú pomerne malé nároky, úroda je obrovská, dajú sa jesť surové aj zavárať. Uhorky sa dajú pestovať rôznymi spôsobmi: na záhone, v nádobách, na vyvýšených záhonoch, v skleníkoch…

Obsah

Uhorka alebo čo sú uhorky

uhorky zo semienok

Uhorky sú jednoročné rastliny, ktoré potrebujú k úspešnému rastu hlavne úrodnú, priepustnú a dostatočne vlhkú pôdu a teplo. Nepotrebujú toľko svetlo, a tak dobre porastú aj v polotieni. V úplnom tieni sa im nedarí. Uhorky klíčia rýchlo a na vyklíčenie potrebujú teplotu nad 10 °C . Preto ich vysievajte von buď až po zmrznutých, alebo vo vnútri na začiatku mája. Vnútorné sadeničky musia byť dostatočne veľké, ale aj otužilé, aby ste ich mohli presadiť von.

TIP: Na klíčenie uhoriek vo vnútri sa najlepšie hodia malé kvetináčiky, kam dáte vždy len jedno semienko. Pretože uhorky naozaj rýchlo klíčia, vy uvidíte, kde sa rastlinky objavujú a kde nie – a môžete ešte rýchlo dosiať. Všetky uhorky potom budete vysádzať na záhony v rovnakom čase a približne v rovnakej veľkosti.

Pestovanie uhoriek zo semienok

Kto si chce vypestovať vlastné uhorky, mal by začať od semienok. Semienka kupujeme u overených predajcov alebo môžeme mať aj vlastné z minuloročnej úrody. Vysievame do malých kvetináčikov na začiatku mája (max. koncom apríla), pôdu udržujeme vlhkú, klíčenie môžeme podporiť tým, že kvetináčky prekryjeme fóliou. Za teplých dní môžeme kvetináčiky (v debne, na palete) vyniesť von na slniečko, cez noc upratáme na miesto, kde bude teplejšie. Hlavne sa k semienkom nesmie dostať mráz. Vyklíčené rastlinky dávame otužovať von, najprv na celý deň, neskôr aj cez noc. Akonáhle teploty vonku vydržia nad 10 ° C aj v noci, vysadíme na záhony, vyvýšené záhony, popr. do nádob (záleží na veľkosti našej záhrady).

uhorka zo semienka

Pestovanie uhoriek na záhone

Po vypestovaní sadeničiek zo semienok máme niekoľko možností, ako pokračovať. Najjednoduchšie je pestovanie na záhone. Sadeničky presadíme z kvetináčov do voľnej pôdy v spone 50 x 50 cm , pretože rastliny dorastajú až do dĺžky 1 m. Rastlinky dôkladne zalejeme a môžeme počas rastu prihnojovať, napr. hnojivom Hnojík, ktorý podporí ako rast celej rastliny, tak aj tvorbu plodov.

TIP : Medzi rastlinky uhoriek je vhodné zasadiť buľvy zeleru, vzájomne si prospievajú a odháňajú škodcov.

Pestovanie uhoriek na sieti

Ak chcete mať úrodu ešte vyššiu, stavte na to, že uhorky sú liany, ktoré sa potrebujú pnúť. Keď ich vysadíte na záhon v riadkoch a ku každému riadku napnete sieť, uhorky sa budú pnúť nahor. Tým ušetríte miesto (na rozdiel od predchádzajúceho spôsobu) a tiež sa vám budú uhorky lepšie žať, nebudú vás totiž bolieť chrbát. Aj tieto uhorky treba prihnojovať a Hnojík je zase najlepšou alternatívou, pretože je prírodný.

Konštrukcia na pestovanie uhoriek

Kto je manuálne zručný, môže si vyrobiť konštrukciu na pestovanie uhoriek. Je tiež možné použiť rovnakú konštrukciu, aká sa používa napríklad na pestovanie vínnej révy . Pestovanie je potom podobné ako pri pestovaní na sieti. Uhorky majú dostatok čerstvého vzduchu, nepodliehajú toľko hnilobe alebo plesniam . Lepšie sa zberajú. Aj do okolia takto pestovaných uhoriek môžete vysadiť zeler.

kvet uhorky
kvet uhorky
plod ukorky
plod uhorky
Pestovanie uhoriek na sieti
pestovanie uhoriek na sieti
Konštrukcia na pestovanie uhoriek
pestovanie uhoriek na konštrukcii
Pestovanie uhoriek v skleníku
pestovanie uhoriek v skleníku
Pestovanie uhoriek v nádobách
pestovanie uhoriek v nádobe

Pestovanie uhoriek v skleníku

Skleník má oproti všetkým ostatným spôsobom jednu obrovskú výhodu: udržuje sa v ňom teplo a tej meranie konštantná klíma, čo vyhovuje všetkým uhorkám. V skleníku môžete pestovať ako uhorky nakladačky, tak aj šalátovky (ktoré by vonku vôbec nenarástli). V skleníku by malo byť teplotné minimum v noci 16 až 18 °C, maximum cez deň potom 32 °C. Pokiaľ sú veľmi horúce roky, musíte skleník zatieniť, najlepšie nejakým svetlým materiálom (bielou netkanou textíliou, svetlým kartónom, alebo treba nabieliť vápnom). Skleník je tiež potrebné dôkladne vetrať, aby sa predišlo plesniam. Skleník je obvykle menší, takže sa oplatí pestovať všetky typy uhoriek na vertikálnych konštrukciách . Dôležité je aj hnojenie. Oproti ostatným uhorkám (pestovaným vonku) odporúčame hnojiť až 1x týždenne, a to najmä v čase, keď rastlinky už nasadili plody.

TIP: Nedostatok živín spoznáte na mladých listoch, ktoré nie sú tak sýto zelené ako tie staršie. Znamená to, že rastlinky majú nedostatok dusíka – hnojivo Hnojík sa postará o rýchlu nápravu.

Pestovanie uhoriek v nádobách

A teraz jedna vychytávka pre všetkých, ktorí majú málo miesta, a napriek tomu si chcú vypestovať uhorky – skúste ich pestovať v nádobách. Chce to samozrejme presadiť malé semenáčiky do väčších nádob, napríklad do kvetináčov s vrchným priemerom okolo 30 cm . Rastlinka bude mať dostatok živín, keď ju budete raz týždenne prihnojovať roztokom hnojiva Hnojík. Oplatí sa tiež dať rastlinke oporu (napr. tyč), po ktorej sa bude môcť pnúť – odporúčame ju k opore vyväzovať. Do jedného kvetináča určite vsádzajte len jednu rastlinku – na bežnú spotrebu bude stačiť. Pokiaľ budete mať takých nádob na záhrade alebo balkóne viac, po niekoľkodňovom zbere budete mať aj na zaváranie.

TIP : Zozbierané uhorky uchovávajte v chlade – v chladničke, v pivnici, vydržia tak aj týždeň a za tú dobu sa vám iste podarí v teplých dňoch nazbierať dostatok na jednu várku zavárania.

Chyby pri pestovaní uhoriek

Aj pri pestovaní uhoriek sa môžete dopustiť chýb. Dávajte si pozor najmä na nasledujúce:

– výsadba uhoriek na priamom slnku,

– nadmerné zalievanie,

– málo výživná pôda (na jeseň je potrebné miesto, kde plánujete vysadiť uhorky, obohatiť kompostom),

– príliš skoré vysadenie na záhon (uhorky pomrznú),

– príliš hustá výsadba (uhorky nebudú mať dostatok vzduchu a budú náchylné na plesne a hnilobu).

Chyby pri pestovaní uhoriek sa vám neoplatia, pretože jednak budete mať nízku úrodu, jednak sa vám na záhrade (napr. pri pestovaní ďalších plodín po zbere uhoriek) objavia plesne, hniloba alebo škodcovia.

Uhorka

Ďalších chýb sa môžete dopustiť, keď uhorky vysadíte spolu s plodinami, s ktorými sa neznášajú:

paradajky, zemiaky, reďkovky, jahody .

Naopak môžu rásť vedľa:

– hrášku, fazule, cibule, cesnaku,

– zeleru, pažítky a kôpru.

Zaujímavosti

ukorky

Vedeli ste, že…

… uhoriek je minimálne 81 odrôd, z toho 47 odrôd nakladačiek a 34 šalátoviek?

… uhorky môžete pestovať aj na balíkoch slamy? Stačí balíky položiť do veľkých riadkov, prikopčiť k nim zeminu a prihnojiť hnojivom s obsahom dusíka, fosforu a draslíka (Hnojík).

… uhorky by ste mali pestovať len s jednou stonkou, inak sa rastlinka príliš vysiľuje?

… uhorka je najlepšie diuretikum? Zavodňuje náš organizmus a zároveň odvádza škodliviny preč z tela. Uhorka je teda výhodná pre redukčnú diétu.

Hnojenie zeleniny

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje informácií: