Obsah

Bazalka pravá

Bazalka pravá , označovaná tiež niekedy ako bazalka vonná (Occimum basilicum), patrí do čeľade hluchavkovitých . Má približne 60 druhov a niektoré sa od seba líšia tvarom listov, chutí, vôní aj farbou. Hoci niektoré rastú v trópoch a subtrópoch ako trvalky, u nás sa bazalka väčšinou pestuje ako jednoročná rastlina , ktorú musíme každým rokom znovu vysievať .

bazalka v květináči

Pôvod bazalky

Bazalka pochádza z Indie , do sveta sa postupne začala šíriť už od staroveku. Získavali sa z nej vonné oleje, ktorými sa mazali telá faraónov pred ukladaním do hrobiek. Vedľa Egypťanov ju uctievali predovšetkým starí Rimania, ktorí jej pripisovali afrodiziakálne účinky . Údajne rástla na hrobe Ježiša Krista av Grécku prinášali ženy jej výhonky do kostola na Nový rok – sviatok svätého Basilea. V Indii má dodnes mimoriadny význam bazalka posvätná – tulsi (Occimum sanctum), ktorá je tu najsvätejšou bylinou hinduizmu, pestovanou už 3000 rokov. Do strednej Európy priviezol bazalku Karol Veľký a začala sa tu pestovať ako liečivka v kláštorných záhradách. Napríklad stredoveká liečiteľka Hildegarda z Bingenu ju odporúčala pridávať do vína, spoločne povariť a užívať pri horúčkach. Dnes je to hlavne skvelá bylina na dobré trávenie a pri nechutenstve, pretože podporuje vylučovanie žalúdočných štiav . Môže vám pomôcť aj pri bolestiach, kŕčoch a nadúvaní . Vhodná je aj na dezinfekciu ústnej dutiny . Má totiž silné antibakteriálne , protizápalové a tiež antioxidačné vlastnosti . Obsahuje vitamíny A, C a K az minerálnych prvkov potom mangán, meď, vápnik, železo, horčík a tiež omega-3 mastné kyseliny. Ocenia ju aj dojčiace matky, pretože podporuje laktáciu. Aké ďalšie účinné látky bazalka obsahuje? Až 1,5% tvoria silice s estragolom a linaloolom, ktoré sa prirodzene vyskytujú aj v mnohých ďalších bylinkách.

Za zmienku stojí aj vysoký obsah trieslovín alebo flavonoidy či glykozidy. Bazalka tiež obsahuje éterické oleje s obsahom eugenolu, bazalkový gáfor, tanín alebo cinoel. Okrem toho, že je bazalka využívaná ako zelenina aj korenie v gastronómii, je tiež zdrojom zdravého oleja. Ten obsahuje hlavne linalol, estragol a gáfor. Okrem listov sa olej získava aj zo semien, ktoré sa lisujú za studena.

bazalka čerstvá

Bazalka v kuchyni

bazalka v kuchyni

Tu sa cení jej výborná chuť i aróma, ktoré ozvláštnia hlavne stredomorskú kuchyňu – cestoviny aj najrôznejšie šaláty. Kombináciu paradajok s plátkami mozzarelly, talianskej caprese, si bez bazalkových lístkov ani nevieme predstaviť.

Hodiť sa bude tiež do bylinkových masiel a ku kurčaťu a rybám, chýbať nesmie ani na toľko obľúbenej pizze. Určite ju ale pridávajte až k hotovému pokrmu, tepelná úprava jej nesvedčí. Okrem využitia na slano, sa vie uplatniť aj v sladkom prevedení, napríklad vo forme bazalkového cukru – rozmixovaných bazalkových lístkoch s cukrom. Ten vie zažiariť v múčnikoch s jahodami – napríklad v sorbete, šľahačkovom pohári alebo cheesecaku či smoothie. Možno ho použiť aj na výrobu zmrzliny. Pokiaľ si bazalku budete chcieť uchovať cez zimu, môžete jej čerstvé lístky buď zamraziť alebo ich skladovať naložené v olivovom oleji. Stačí čisté lístky bazalky nakrájať a čo najviac natlačiť do čistého pohára. Potom zaliať olivovým olejom tak, aby boli ponorené pod jeho hladinou a tak ich udržiavať po celú dobu spotreby.

Bazalka pestovanie

Mnohé bazalky sa nepestujú ani do kuchyne alebo do domácej lekárničky ako skôr na okrasu. Počas leta totiž skvele doplnia ďalšie letničky na záhone či na balkóne . Bazalke sa výborne darí v teplých, slnečných a chránených polohách . Vyžaduje aspoň 5 hodín slnečného svitu denne a teploty nad 10 °C . Jej pestovanie nie je vôbec zložité a zvládne ich úplný začiatočník. Aj tá kúpená v supermarkete bude pri dobrej starostlivosti prospievať. Ocenia však, keď ju presadíte do väčšieho kvetináča či do kvetináča s ďalšími stredomorskými bylinkami, ako sú oregano, saturejka alebo tymián. Spokojne porastie aj v záhone, najlepšie blízko paradajok . Vypestovať si ju môžete aj zo semienok, čo je o niečo pracnejšie a vyžaduje si to viac trpezlivosti. Vysieva sa počas marca do kvetináčov, či pareniska a na vonkajší záhon sa vysádza od mája do júla . Samozrejme je ale lepšie zaobstarať si už malú sadeničku v záhradníctve. Pri správnej starostlivosti sa potom môžete dočkať, že táto jednoročná bylinka vie dorásť až do výšky okolo pol metra a celé leto poskytovať dostatočné množstvo svojich sviežo zelených, aromatických lístkov.

Bazalka hnojenie

Bazalku neprehnojujte, inak stratí svoju silnú arómu. Zalejte zálievkou (premiešajte v kanvičke či pretrepte v pet fľaši) z Hnojíka v koncentrácii 1 čajovej lyžičky na 1L vody max 1x mesačne.

Tie je dobré priebežne zaštipovať , aby rastlina pekne košatela. Hoci bazalka potrebuje vegetovať vo veľmi vlhkej pôde, neznamená to, že by mala stáť vo vode. Ako bujne bude rásť, ovplyvní nielen dostatok vlahy a slnka, ale aj výživa, ktorú jej poskytnete. Ideálne je bazalku čas od času prihnojiť buď špeciálnym hnojivom na bylinky alebo univerzálnym prírodným hnojivom Hnojík , ktoré od nej, pokiaľ je vsadená do záhona, tiež odpudí prípadných škodcov .

Aby ste si predĺžili dobu zberu bazalky, môžete ju na jeseň preniesť na okenný parapet, verandu alebo svetlú chodbu. Rovnako ale až do budúcej jari nevydrží. Jediným druhom vytrvalej bazalky, ktorá je na zohnanie aj u nás, je odroda African Blue. Jedná sa o medzidruhový hybrid, ktorý nevytvára semená, ale množia sa len rez k ovaniu. Kríky tejto fialkastej odrody bazalky rastú pomerne bujne. Ani táto bazalka u nás síce neprezimuje a pri teplote pod +14 ° C zastavuje svoj rast, ale keď ju po lete prenesiete domov a obmedzíte zálievku, vydrží vám niekoľko rokov a jej lístky môžete žať aj cez zimu. Na jar po zmrznutých ju potom opäť premiestnite na slnečné stanovište a doprajte jej bohatú zálievku a pravidelné hnojenie.

Bazalka Thajská

(Ocimum basilicum var. thyrsiflora)

Jedná sa o jednoročnú liečivku , z čeľade hluchavkovitých, pôvodom z Indie , kultivar bazalky pravej, ktorú svojou vôňou najviac pripomína. Na rozdiel od nej ich ale vonia oveľa intenzívnejšie av jej sviežej, štipľavej chuti ucítite sladké drievko a aníz. Kvitne ružovo až tmavo fialovo a jej listy majú, oproti oblejším listom bazalky pravé, najčastejšie podlhovastý, zašpicatený tvar. Dorastá do maximálnej výšky 50 centimetrov , podobne ako žihľavy alebo mäty. Pokiaľ ju budete kultivovať, môže tvoriť aj ker.

Bazalka thajská

Bazalka účinky

Bazalka - pěstování

Bazalka thajská sa využíva v prírodnom liečiteľstve predovšetkým vo východnej a juhovýchodnej Ázii. Napomáha zlému zažívaniu, podporuje správnu funkciu močového mechúra, obličiek aj pečene. Pozitívne ovplyvňuje aj dráhu močových ciest. Pôsobí proti infekciám. Pomáha zahojiť hmyzie štiepance a môže fungovať aj ako prírodný repelent. Pri prechladnutí, dýchavičnostiach aj kašli sa odporúča zhruba trikrát denne popíjať čaj z listov , ktorý má uvoľňujúce účinky, lieči prechladnutie aj bolesť v krku. Na rozdiel od niektorých liečivých čajov, tento chutí príjemne, a ešte viac osladený lyžičkou medu. Ako každá liečivka nie je vhodná jej prehnaná , pravidelná konzumácia, a to najmä u tehotných a dojčiacich žien a malých detí .

Úroda a použitie bazalky

Do ba zberu nastáva vtedy, keď sa na rastline začnú objavovať kvety . Pokiaľ ju zrežete, môžete sa dočkať po lete ešte jedného zberu. Využitie nachádza prakticky v celej ázijskej kuchyni, hlavne však v tej vietnamskej a thajskej. Jej listy sa konzumujú iba čerstvé , takže sa hodia hlavne do šalátov, ale pridáva sa aj do taniera s polievkou alebo do šalátovej zmesi prikladanej k ázijským pokrmom či zabalenej do jarných závitkov.

Bazalka - thajské jídlo s bazalkou
Bazalka - sklizeň

S predpestovaním môžete začať, podobne ako u bazalky pravej, v marci a apríli . Semená vysajte do zeminy premiešanej s perlitom a substrát pravidelne zavlažujte. Pri izbovej teplote vyklíčia za dva až tri týždne . Vyrastené rastlinky prepichujte ďalej od seba a po zmrznutých môžete staviť aj do záhona, ideálne k paradajkám a uhorkám, ktoré ochránia pred múčnatkou. Dobre bude prospievať na humóznom, slnečnom, pred vetrom chránenom stanovišti. Je pomerne náročná na výživu, takže bude počas svojej vegetácie vyžadovať prihnojenie, ideálne organickým hnojivom, napríklad Hnojíkom. Tým sa vyhnete múčnatkám aj ďalším chorobám či škodcom , ktoré by mohli bazalce uškodiť.

Bazalka posvätná

(Ocimum sanctum)

Jedná sa o vytrvalý, husto vetvený krík z čeľade hluchavkovitých s oválnymi, po okrajoch zubatými listami o veľkosti zhruba 5 centimetrov, dosahujúce výšku až 80 centimetrov . Kvitne na koncoch lodyh ružovkastými až fialkastými kvetmi . Plodom je drobná lesklá tvrdka.

Bazalka posvätná

Pôvod bazalky posvätnej

Bazalka - esenciální olej

Jej domovom je India a dnes je hojne pestovaná v celej juhovýchodnej Ázii. Bazalka posvätná, tiež nazývaná indická alebo tiež tulsí je jednou z najstarších zdokumentovaných liečivých rastlín v indickom liečebnom systéme s tisícročnou tradíciou – ajurvéde. Pre hinduistov predstavuje jednu z najposvätnejších rastlín, zasvätenú bohyni Lakšmí, bohu Višnovi a jeho inkarnáciám. Pre svoju typickú sladko anízovo pepermintovú chuť má tiež nezastupiteľnú úlohu v thajskej kuchyni.

Účinka bazalky posvätnej

Bazalka posvätná patrí medzi výrazné adaptogénne rastliny , kedy súborom svojich účinkov celkovo posilňuje organizmus , pomáha vyrovnať sa s negatívnymi vplyvmi stresu, nekvalitnej stravy a znečisteného prostredia. Znižuje hladinu krvného cukru a stimuluje tvorbu inzulínu , je teda vhodným doplnkom stravy pri cukrovke. Má výrazný antioxidačný efekt, stimuluje imunitný systém a vykazuje silný antimikrobiálny aj protirakovinový účinok. Dokáže povzbudiť najmä pri duševnej činnosti, ale na rozdiel od kofeínu nenarúša spánok. Napriek tomu, že nemá žiadne vedľajšie účinky, tehotné a dojčiace ženy by ju nemali užívať.

Bazalka - nudle s bazalkou

Úroda a použitie bazalky posvätnej

Zberajú sa kvitnúce lodyhy , prípadne iba listy , ktoré sa sušia prirodzeným teplom v tenkej vrstve v tieni. Pretože rastlina obsahuje prchané oleje, je dobré ju uchovávať v dobre uzavretej nádobe. Užíva sa vo forme nálevu (rozdrvenú drogu nasypte do hrnčeka, zalejte vriacou vodou a nechajte zhruba 5 minút lúhovať. Preceďte a môžete popíjať). Čerstvé listy je možné pridávať ako korenie do zeleninových zmesí, ázijských polievok, karí, ale aj do dezertov. Silica sa používa pri výrobe parfémov.

Bazalka

Ako pestovať bazalku posvätnú

Semená bazalky posvätnej vysievajte podobne ako klasické bazalky pravé skoro na jar do skleníka alebo do kvetináča za oknom. Rastlinky klíčia pri izbovej teplote v priebehu niekoľkých dní. Tie mladé, s niekoľkými lístkami prepichujte av polovici mája (po zmrznutých mužoch) vysádzajte na záhon alebo v kvetináči či v kvetináči umiestnite na chránené slnečné stanovište. Vyžaduje humóznu priepustnú zeminu a dostatok vlahy. Rastie výrazne pomalšie ako bazalka pravá. Cez zimu ju uchovávajte vo svetlej miestnosti s teplotou okolo 15 ° C, občas zalejte. Na jar ju zrežte o tretinu a presaďte. Zhruba po mesiaci ju môžete prihnojiť organickým hnojivom, napríklad Hnojíkom , ktorý má tiež repelentné účinky na škodcov, ktorí by si na ňu brúsili zuby.

Nákup na eshope