chrastavitosť zemiakov

Obsah

Chrastavivosť zemiakov/obyčajná chrastavitosť zemiakov

( Steptomyces scabies )

Chrastavivosť zemiakov je choroba rastlín, ktorá je spôsobená baktériou zvanou Streptomyces scabies . Táto baktéria je pôdny patogén, ktorý napáda zemiaky a ďalšie rastliny, napríklad koreňovú zeleninu.

Pri infekcii Streptomyces scabies vytvára baktérie na povrchu zemiakov charakteristické chrasty alebo vredy. Tieto chrasty sú hnedé a hrbovité a môžu sa objaviť na koreňoch, stonkách, listoch a hlavne na zemiakoch samotných. Infekcia sa zvyčajne prejavuje na povrchu zemiakov, ale ak je infekcia závažná, môže postihovať aj vnútorné tkanivo zemiaka.

Chrastavivosť zemiakov je najmä estetický problém, pretože chrasty znižujú trhovú hodnotu zemiakov a môžu viesť k strate úrody. Avšak, ak sú zemiaky zasiahnuté chrastavitosťou, zvyčajne sú stále úplne jedlé a bezpečné na jedenie .

Prevencia chrastavitosti zemiakov zahŕňa používanie zdravého sadbového materiálu, striedanie plodín (zemiaky by sa mali na rovnakom stanovisku pestovať raz za štyri roky), dodržiavanie vhodnej výsadbovej hĺbky, udržiavanie optimálneho pH pôdy a primerané zavlažovanie. Chemické postreky možno tiež použiť na obmedzenie infekcie, ale je dôležité dodržiavať správne postupy a bezpečnostné opatrenia pri používaní pesticídov.

Chrastavivosť zemiakov - obyčajná chrastavitosť zemiakov

Je chrastavitosť zemiakov škodlivá?

Chrastavivosť zemiakov spôsobená baktériou Streptomyces scabies je predovšetkým estetickým problémom a môže mať negatívny vplyv na trhovú hodnotu zemiakov. Baktérie vytvárajú na povrchu zemiakov charakteristické chrasty alebo vredy, ktoré môžu znížiť atraktivitu zemiakov pre spotrebiteľov.

Avšak je dôležité zdôrazniť, že chrastavitosť zemiakov obvykle nepredstavuje hrozbu pre ľudské zdravie. Zemiaky postihnuté chrastavitosťou sú stále úplne jedlé a bezpečné na jedenie. Baktérie nevytvárajú toxíny, ktoré by boli škodlivé pre ľudí. Stačí šupku olúpať a dužina nie je poškodená.

Hlavný vplyv chrastavitosti zemiakov spočíva v ekonomických stratách pre pestovateľov , najmä ak sú zemiaky určené na predaj na trhu s vysokými estetickými štandardmi. Strupy môžu znížiť trhovú hodnotu zemiakov a viesť k strate úrody, najmä ak sú zemiaky silne postihnuté.

Je chrastavitosť zemiakov škodlivá?

Prostriedky proti chrastavitosti zemiakov

Proti chrastavitosti je možné bojovať rôznymi prostriedkami, ako je napríklad nepestovanie zemiakov na jednom pozemku v priebehu 4 rokov, nepestovanie zemiakov na ľahkých pôdach (piesočnatých), dostatočná závlaha pri nasadzovaní hľúz, nepoužívať vápenité hnojivá, používať skôr kyslé hnojivá (síran amónny, superfosfát).

Síran amónny (NH4)2SO4 je anorganická chemická zlúčenina , ktorá sa často používa ako dusíkaté hnojivo v poľnohospodárstve. Skladá sa z katiónu amónneho (NH4+) a anióntu síranového (SO4^2-).

Síran amónny je zdrojom dusíka, ktorý je dôležitým živným prvkom pre rastliny. Pri rozklade síranu amónneho v pôde sa uvoľňuje amónny ión (NH4+), ktorý môžu rastliny prijímať korene a využiť ho pre svoj rast a vývoj.

Použitie síranu amónneho ako hnojiva má niekoľko výhod. Patrí sem vysoká rozpustnosť vo vode, rýchla dostupnosť dusíka pre rastliny a relatívne nízka cena. Síran amónny sa používa na rôzne plodiny, ako sú obilniny, zelenina, ovocie a trávniky, aby sa podporil ich rast a zvýšila výnosnosť.

Superfosfát je hnojivo používané v poľnohospodárstve na dodávanie fosforu rastlinám. Ide o priemyselne vyrábané hnojivo, ktoré obsahuje rozpustný fosfor vo forme fosfátov. Superfosfát môže byť vyrábaný z prírodných fosfátových hornín, ako je apatit, alebo z fosfátových hornín, ktoré boli chemicky upravené.

Výrobný proces superfosfátu zahŕňa obvykle reakciu fosfátovej suroviny s kyselinou sírovou. Výsledkom tejto reakcie je rozpustný fosfát vápenatý (Ca(H2PO4)2), ktorý je ľahko dostupný pre rastliny. Superfosfát sa často vyrába vo forme granúl alebo prášku a aplikuje sa do pôdy buď pred výsadbou rastlín alebo počas vegetačného obdobia.

Fosfor je dôležitým živným prvkom pre rastliny a podporuje ich rast, koreňový vývoj, kvitnutie a tvorbu plodov. Nedostatok fosforu môže obmedziť vývoj rastlín a znížiť ich výnosnosť. Superfosfát sa používa najmä na plodiny, ktoré vyžadujú vyššie hladiny fosforu, ako sú obilniny, koreňová zelenina, ovocie a trávne porasty.

Je dôležité používať superfosfát a ďalšie hnojivá s rozumom av súlade s odporúčaniami odborníkov na poľnohospodárstvo . Prílišné použitie fosfátových hnojív môže mať negatívne dopady na životné prostredie, najmä ak sa dostanú do vodných tokov a spôsobia eutrofizáciu. Správne dávkovanie a správne postupy aplikácie sú kľúčové pre udržateľné poľnohospodárstvo a ochranu životného prostredia.

Odroda zemiakov odolná chrastavitosti

Odrody odolné chrastavitosti zemiakov sú napríklad Annabelle . Sú to oválne, stredne veľké hľuzy s lesklo žltou šupkou a lojovitou dužinou, ktorá ich priamo predurčuje na to, aby sa z nich robila výborná zemiaková kaša. Pri zemiakoch Annabelle sa nemusíte báť chrastavitosti, pretože sa ich vôbec netýka.

Ďalšou odrodou odolnou voči chrastavitosti je Rosara – je to stolná raná odroda, ktorá dozrieva už za 80 dní. Hodí sa ku všetkým príležitostiam a relatívne dobre sa skladuje. Chrastavivosťou tiež netrpia.

Odroda zemiakov odolná chrastavitosti

Chrastavivosť zemiakov ochrana

Proti chrastavitosti neexistujú žiadne postreky. Preto odporúčame zemiaky a koreňovú zeleninu hnojiť Hnojíkom. Toto prírodné organické hnojivo totiž obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Repelentný účinok proti chorobám má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín.

Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny. Hnojivo sa dá použiť ako sypké a zapraviť do pôdy, alebo ako roztok , ktorým môžete zemiaky zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať. Vždy dbajte pokynov na obale.

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: