Kohútik

Obsah

Kohútik - skalnička žiariaca farbami

( Lychnis )

Rod kohútik ( Lychnis ) je skupina rastlín z čeľade hvozdíkovité ( Caryophyllaceae ), a zahŕňa niekoľko druhov, z ktorých niektoré sú obľúbené v záhradách pre svoje farebné a žiarivé kvety.

Ako kohútiky vyzerajú

Kvety kohútika sú obvykle nápadné a majú päťpočetné korunné lístky. Kvety môžu byť rôznych farieb, vrátane červenej, ružovej, bielej, oranžovej alebo fialovej. Sú často usporiadané v kvetenstvách.

Listy kohútikov sú obvykle pretiahnuté, ústretové a majú zubaté okraje. Môžu byť jednoduché alebo zložené.

Rastlina kohútika je vytrvalá bylina alebo letnička, ktorá môže dosiahnuť rôznych výšok podľa druhu, ale často sa pohybuje medzi 30 a 90 centimetre.

Stanovište : Kohútiky môžu rásť na rôznych typoch stanovíšť a majú rozšírenie v Európe, Ázii a Severnej Amerike . Nájdete ich na lúkach, okrajoch lesov, skalnatých svahoch a iných otvorených a slnečných miestach.

Počet druhov: V rode Lychnis je popísaných niekoľko desiatok druhov, a existujú aj kríženci a okrasné odrody, ktoré sú pestované v záhradách. Medzi niektoré známe druhy a hybridy patrí napríklad kohútik plamenný ( Lychnis chalcedonica ), kohútik lúčny ( Lychnis flos-cuculi ), a rôzne kultivary kohútika kríženého ( Lychnis x haageana ).

Kohútiky sú obľúbené okrasné rastliny, ktoré môžu pridať krásu a farbu do záhrad. Môžu byť pestované ako kvitnúce trvalky alebo jednoročné rastliny, av závislosti od druhu a odrody majú rôzne nároky na pestovanie.

Kohútik ružovej
Kohútik bylina

Kohútik plamenný = kohútik chalcedónsky

Kohútik plamenný ( Lychnis chalcedonica ), podľa latinského mena pomenovávaný aj ako kohútik chalcedónsky , je vytrvalá bylina, ktorá je známa pre svoje nápadné červené kvety a atraktívny vzhľad. Táto rastlina je obľúbená na pestovanie v záhradách av skalkách kvôli svojim kvetom a ľahkému pestovaniu.

Ako kohútik plamenný vyzerá

 • Kvety : Kvety kohútika plamenného sú červené, okrúhle a usporiadané v hustých kvetenstvách na vrchole vzpriamených stoniek. Kvety môžu byť veľké a nápadné, čo priťahuje pozornosť.

 • Listy : Listy sú pretiahnuté, striedavé a majú zubaté okraje. Listy môžu byť tmavo zelenej farby až do mierne šedavej.

 • Habitus : Kohútik plamenný dorastá do výšky obvykle od 60 do 90 centimetrov, a vytvára vzpriamené stonky.

Ako sa tento druh kohútika pestuje

 1. Stanovište : Kohútik plamenný uprednostňuje slnečné alebo čiastočne zatienené stanovište. Môže rásť na rôznych typoch pôdy, ale dobre sa mu darí v dobre odvodnenej, vlhkej a živinami bohatej pôde.

 2. Polievanie : Udržujte pôdu rovnomerne vlhkú, najmä počas suchších období, ale vyvarujte sa nadmernému zavlažovaniu, ktoré by mohlo viesť k hnilobe koreňov.

 3. Rozmnožovanie : Kohútik plamenný sa môže rozmnožovať semenami, ale aj delením trsov na jar alebo na jeseň. Rozmnožovanie delením je častejšie používanou metódou, pretože zaistí zachovanie charakteristiky rodičovskej rastliny.

 4. Ďalšia starostlivosť : Pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety, čo podporí nové kvitnutie. Pri reze zachovajte listy, pretože prílišný rez môže poškodiť rastlinu.

Kohútik plamenný je atraktívna trvalka, ktorá pridáva jasnú farbu do záhrady a prilákava motýle a včely. Jeho kvety sú taktiež vhodné aj pre rezané kvety do vázy. Táto rastlina je pomerne nenáročná na pestovanie a môže byť skvelým doplnkom kvetinových záhonov a okrasných záhrad.

Kohútik

Kohútik lúčny

Kohútik lúčny ( Lychnis flos-cuculi ) je druh vytrvalej byliny, ktorá je pôvodná v Európe a Ázii. Táto rastlina je známa pre svoje nápadné kvety a je vhodná na pestovanie v záhradách, najmä v miernych a vlhkých oblastiach.

Ako vyzerá kohútik lúčny

 • Kvety : Kvety kohútika lúčneho sú nápadné, ružové alebo červené farby a majú päťpočetné korunné lístky. Kvety sú usporiadané vo zväzočkoch na vrcholkoch stoniek a kvitnú od júna do augusta.

 • Listy : Listy kohútika lúčneho sú pretiahnuté, striedavé a majú zubaté okraje. Listy bývajú svetlo zelenej farby.

 • Habitus : Kohútik lúčna dorastá do výšky obvykle od 30 do 60 centimetrov , a vytvára priame stonky.

Kohútik lúčny je krásnou rastlinou, ktorá pridáva nádhernú farbu do vlhkých oblastí záhrady a je príťažlivá pre opeľovače , ako sú včely a motýle. Je vhodný pre prírodné a okrasné záhrady, ktoré majú dostatok vlhkosti, a je možné ho kombinovať s ďalšími rastlinami vhodnými pre vlhké prostredie.

Ako sa kohútik lúčny pestuje

 1. Stanovište : Kohútik lúčny preferuje slnečné alebo čiastočne zatienené stanovište. Je vhodný na pestovanie na okrajoch rybníkov, vlhkých lúkach alebo v blízkosti vodných prvkov. Táto rastlina znáša vlhké pôdy a môže byť ideálna pre záhrady s vlhkým alebo močaristým terénom.

 2. Pôda : Rastlina uprednostňuje vlhkú, živinami bohatú pôdu. Pridanie organického hnojiva alebo kompostu do pôdy môže pomôcť zlepšiť jej štruktúru a výživu.

 3. Rozmnožovanie : Kohútik lúčny sa najčastejšie rozmnožuje semenami, ktoré môžete vysievať na jeseň alebo na jar. Semená je vhodné pred výsadbou stratifikovať, čo znamená, že ich necháte chladnejšej teplote niekoľko týždňov. Rovnako sa môže rozmnožovať delením trsov na jar.

 4. Ďalšia starostlivosť : Pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety, aby ste podporili nové kvitnutie. Kohútik lúčny je obvykle odolný voči chorobám a škodcom, ale môže byť náchylný k niektorým chorobám (pleseň, hniloba) v príliš vlhkom prostredí.

Kohútik lúčny

Kohútik vencový

Kohútik vencový ( Lychnis coronaria ) je vytrvalá bylina, ktorá je obľúbená pre svoje krásne kvety a ozdobné listy. Táto rastlina je pôvodná v južnej Európe, ale je pestovaná v mnohých častiach sveta ako okrasná rastlina v záhradách.

Ako vyzerá tento druh kohútika

 • Kvety : Kvety kohútika vencového sú rôznych farieb, najčastejšie sa vyskytujú v odtieňoch od jasne ružovej až po fialovú, niekedy môžete nájsť aj biele kvety. Kvety majú päťpočetné korunné lístky a sú usporiadané v kvetenstvách na vrchole vzpriamených stoniek.

 • Listy : Listy kohútika vencového sú šedozelené a majú jemne ochlpený povrch, čo dáva rastline dekoratívny vzhľad. Listy sú pretiahnuté a protistavovce.

 • Habitus : Kohútik vencový dorastá obvykle do výšky od 60 do 90 centimetrov. Vytvára kompaktné trsy stoniek.

Stanovište : Kohútik vencový preferuje slnečné až čiastočne zatienené stanovište. Rastlina znáša suchšie podmienky, ale prospieva v pôde s dobrým odvodnením. Ideálna je pôda mierne alkalická.

Pestovanie kohútika vencového: Kohútik vencový je ľahké pestovať v záhrade, a to ako ako kvitnúcu trvalku , tak ako letničku . Držte sa nasledujúcich pokynov, aby vám rastlinky krásne kvitli:

 1. Výsadba : Rastlinu môžete vysádzať na jar alebo na jeseň. Dodržujte odporúčanú vzdialenosť medzi rastlinami, aby mali dostatok priestoru na rast.

 2. Polievanie : Kohútik vencový nepotrebuje prílišné zalievanie. Udržujte pôdu rovnomerne vlhkú, najmä počas horúcich období.

 3. Ďalšia starostlivosť: Pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety, aby ste podporili nové kvitnutie. Listy môžete tiež strihať, aby sa rastlina udržala kompaktná a atraktívna.

Kohútik vencový je obľúbeným okrasným doplnkom kvetinových záhonov a záhrad vďaka svojim nápadným kvetom a atraktívnym listom. Môže byť pestovaný ako samostatná rastlina, ale ešte lepšie je kombinovanie s ďalšími kvitnúcimi druhmi, pretože tým vytvoríte efektný vzhľad záhrady či skalky.

Kohútik vencový

Zdroje:

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články