silenka

Obsah

Silenka - skalnička, ktorá má pôvod v prírode

( Silene )

Silenka ( Silene ) je rod rastlín z čeľade hvozdíkovitých ( Caryophyllaceae ). Existuje mnoho druhov sileniek, ktoré sa vyskytujú po celom svete. Niektoré z týchto druhov môžu byť vhodné na pestovanie na skalke, pretože sú nenáročné na starostlivosť a majú rady slnečné a suché stanovištia.

Nasledujú niektoré známe druhy sileniek, ktoré sú často pestované na skalke:

 1. Silenka bezlodyžná (Silene acaulis, syn. Silene suecica ) – má malé, ružové kvety a rastie blízko zeme, bez výraznej stonky. Je vhodná na pestovanie na skalke, pretože vytvára husté koberce kvetov.

 2. Silenka kaukazská (Silene schafta) – Tento druh má biele kvety a je tiež vhodný na pestovanie na skalke. Rastie pomerne nízko nad zemou a vytvára pekný efekt medzi kamennými štrbinami.

 3. Silenka Silene uniflora – Ďalší druh s bielymi kvetmi, ktorý je vhodný pre skalné záhrady. Rastie na alpínskych lúkach a pôsobí veľmi atraktívne.

Aby boli silenky úspešne pestované na skalke, je dôležité zaistiť im slnečné a suché stanovište s dobre priepustnou pôdou. Skalka by mala byť tiež dobre odvodnená , aby sa zabránilo zadržiavaniu vody, čo by mohlo poškodiť korene rastliny. Odporúča sa vybrať druhy, ktoré sú prispôsobené daným podmienkam, čo pomôže znížiť nároky na starostlivosť.

Silenky sú celkovo považované za nenáročné rastliny , ale aj tak potrebujú pravidelné zavlažovanie a prípadné odstránenie odkvitnutých kvetov, aby sa podporilo nové kvitnutie. Celkovo sú silenky krásnymi kvitnúcimi rastlinami, ktoré dodajú vašej skalke živú a farebnú atmosféru.

Silenka bezlodyžná
Silenka kaukazská

Silenka namutá

Silenka nadmutá ( Silene vulgaris , syn S. cucubalus, S. inflata ) je viacročná bylina, ktorá patrí do čeľade hvozdíkovitých. Nájdeme ju v lesoch, na medziach a oslnených stráňach, často rastie na chudobných pôdach.

Jedná sa o vytrvalú rastlinu , ktorá má prízemnú ružicu kopijovitých alebo vajcovitých listov s krátkymi stopkami. Lodyhy sú lysé, priame alebo vystupujúce, dorastajú do výšky 10-50 cm. Listy sú celokrajné, lysé. Kvetenstvo je zložené z bohatých vidlánov, stopky kvetov bývajú dole dlhšie ako hore.

Kvitne v máji až októbri, kvety sú obojpohlavné. Plodom je vajcovito guľovitá kapsula.

Táto silienka sa obvykle nepestuje na skalkách , pestujú sa jej farebnejšie „sestry“, ale ak by ste chceli, môžete si aj tento druh na skalku vysadiť, keď dodržíte stanovište, ktoré má rada.

Silenka širolistá biela, silienka širolistá, silenka biela

Silenka širolistá biela alebo tiež silienka širolistá alebo silienka biela ( Silene latifolia ) je druh rastliny z čeľade hvozdíkovitých ( Caryophyllaceae ). Ide o jednoročnú alebo dvojročnú bylinu, ktorá môže dorastať až do výšky približne 60-90 cm.

Ako silenka širokolistá vyzerá

 • Listy : Má široké, podlhovasté listy, odtiaľ pochádza aj jej druhové meno „latifolia“ (širolistá).
 • Stonky : Stonky sú vzpriamené a porastené chlpy.
 • Kvety : Kvety sú drobné a biele, usporiadané v vrcholových latách. Každý kvet má päť okvetných lístkov.

Ako sa silienka širokolistá pestuje

 1. Stanovište : Silenka širokolistá biela preferuje slnečné až polotienisté stanovište. Rastie dobre na rôznych typoch pôdy, ale uprednostňuje mierne vlhkú a živnú pôdu s dobrou priepustnosťou. Je tolerantný k akémukoľvek pH pôdy.

2. Výsev alebo výsadba : Silenku môžete pestovať buď z semien, ktorá je vhodné vysievať do záhona na jar, alebo zakúpiť už predpestované sadenice – tie vysádzame radšej po tzv. „zmrznutých“.

3. Výsev zo semena : Semienka môžete vysievať priamo do pôdy na jar po skončení mrazov. Stačí ich jemne zaryť do pôdy a zaliať. Ich klíčenie trvá obvykle len niekoľko dní a čoskoro začnú vyrastať sadeničky.

4. Starostlivosť : Silenka širokolistá nie je náročná na starostlivosť. Pravidelné zavlažovanie je dôležité najmä v suchších obdobiach. Ak máte rastliny na väčšej ploche, môže byť potrebné odburiňovať, aby sa predišlo konkurencii burín.

5. Rozmnožovanie : Môžete tiež nechať niektoré rastliny odkvitnúť a semená nechať dozrieť na stonkách. Po dozretí sa semená rozsievajú samovoľne a nové rastlinky sa objavujú v ďalších rokoch. Ak by ste chceli semienka žať, potom ich vyklepte rovno z rastlín do vrecúšok alebo pohárov.

Silenka namutá

Silenka dvojdomá

Silenka dvojdomá ( Silene dioica ) je druh rastliny z čeľade hvozdíkovitých ( Caryophyllaceae ). Ide o vytrvalú bylinu, ktorá má niekoľko charakteristických rysov a je známa tým, že má oddelené samčie a samičie kvety na rôznych jedincoch toho istého druhu.

Ako vyzerá silenka dvojdomá

 • Listy : Má jednoduché, ústretovo postavené listy, ktoré sú eliptické a majú zubaté okraje. Listy sú striedavé.

 • Stonky : Stonky sú vzpriamené, a môžu dorastať do výšky až okolo 60-120 cm.

 • Kvety : Kvety sú drobné, biele alebo ružovkasté a majú päť okvetných lístkov. Samčie kvety majú dlhé tyčinky s prašníkmi, zatiaľ čo samičie kvety majú pestík s bliznou. Silenka dvojdomá kvitne v letných mesiacoch.

Ako silenku dvojdomú pestovať

 1. Stanovište : Silenka dvojdomá preferuje polotienisté až tienisté stanovištia, ale znesie aj slnečné podmienky. Uprednostňuje vlhkú, dobre priepustnú pôdu s dostatočným obsahom humusu.

 2. Výsev alebo výsadba: Môžete pestovať silenku dvojdomú z semienok, ktorá je vhodné vysievať do záhonov na jar alebo na jeseň. Sadenice vysádzajte po 15. máji.

 3. Starostlivosť : Silenka dvojdomá nie je náročná na starostlivosť. Pravidelné zavlažovanie je dôležité najmä v suchších obdobiach. Odburiňovanie je tiež vhodné na udržanie čistého priestoru okolo rastlín.
 4. Rozmnožovanie : Môžete nechať niektoré rastliny odkvitnúť a vytvoriť semená. Tú môžete využiť na samovoľné rozsievanie, alebo ich nazbierať a vysievať tam, kde chcete, aby nové rastliny vyrástli.

Silenka dvojdomá je zaujímavou rastlinou, ktorá kvitne svojimi oddelenými samčími a samičími kvetmi na rozdielnych jedincoch. Jej kvetenstvo môže pôsobiť elegantne a je atraktívne pre mnoho druhov opeľovačov. Táto rastlina môže byť vhodnou voľbou pre prírodné záhrady, skalky alebo časti záhrady určené pre miestnu faunu (hmyz).

Silenka dvojdomá

Silenka nicí

Silenka nicí ( Silene nutans ) je ďalším druhom sileniek z čeľade hvozdíkovitých ( Caryophyllaceae ). Ide o vytrvalú bylinu, ktorá má niekoľko charakteristických znakov a je známa svojimi „visiacimi“ kvetmi. Ak si ju dáte na skalku, budete mať ďalší atraktívny kvet.

Ako silenka nicí vyzerá

 • Listy : Silenka nicí má úzke, striedavo postavené listy, ktoré sú strechovito usporiadané pozdĺž stonky.

 • Stonky : Stonky sú vzpriamené a vetvené, dorastajú do výšky okolo 30 až 60 cm.

 • Kvety : Kvety sú drobné a majú bielu farbu, sú usporiadané vo voľných strapcoch na koncoch stoniek. Charakteristickým rysom je, že kvety sú zavesené dole, čo vytvára dojem, že „visí“. Tento jav dal rastline druhové meno „nutans“, ktoré v latinčine znamená „visiace“.

Silenka nicí

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje:

Sem vložte text nadpisu