chochlačka

Obsah

Chochlačka - pestovanie ako skalnička

(C orydalis )

Chochlačka ( Corydalis ) je medzi záhradkármi obľúbená rastlina, a to pre svoje jemné kvety a príťažlivý vzhľad. Existuje niekoľko druhov chochlačiek (pozri nižšie), ale tento všeobecný návod, ako ich pestovať a starať sa o ne, je platný pre všetkých:

 1. Výber stanovišťa: Chochlačky preferujú polotienisté až tienisté miesta, najmä v dobre odvodnenej pôde. Miesto by malo byť chránené pred priamym slnečným žiarením, najmä v horúcich letných mesiacoch.

 2. Príprava pôdy: Chochlačky preferujú vlhkú a bohatú na živiny pôdu. Pred výsadbou môžete do pôdy pridať kompost alebo iné organické hnojivo, aby sa zlepšila jej štruktúra a živiny.

 3. Výsev alebo výsadba : Chochlačky môžete pestovať buď z semienok alebo zakúpiť už vyrastené rastliny v kvetináčoch. Pokiaľ sa rozhodnete pre výsev, vysajte semienka do vlhkej pôdy a zľahka ich prikryte tenkou vrstvou zeme. Pokiaľ kupujete vyrastené rastliny, vyberajte zdravé a silné exempláre.

 4. Zálievka : Chochlačky potrebujú pravidelnú zálievku, najmä v horúcich obdobiach. Udržujte pôdu vlhkú, ale vyhnite sa premokreniu, ktoré by mohlo viesť k hnilobe koreňov.

 5. Hnojenie : Raz za mesiac môžete chochlačky prihnojiť organickým hnojivom, ktoré podporia ich zdravý rast a kvitnutie (hodí sa napríklad Hnojík).

 6. Množenie : Chochlačky sa často množia semenami, ale tiež ich možno množiť delením trsov na jar alebo na jeseň. Stačí opatrne oddeliť menšie trsy a zasadiť ich na nové stanovište.

 7. Ochrana pred škodcami a chorobami: Chochlačky sú všeobecne odolné proti väčšine škodcov a chorôb, ale napriek tomu je dôležité pravidelne prezerať rastliny a včas odstrániť prípadné poškodené časti.

Chochlačky sú atraktívne rastliny , ktoré môžu kvitnúť od jari až do jesene, a ich kvety dodajú záhrade jemný a romantický vzhľad. Pri správnej starostlivosti vás budú chochlačky dlho tešiť svojimi kvetmi.

Chochlačka - Corydalis

Chochlačka dutá účinky

Chochlačka dutá ( Corydalis cava ) je ako jediná v dymnivikách známa aj pre svoje liečivé účinky . Je to vytrvalá bylina, ktorá je pôvodom z Európy a vyskytuje sa v lesoch, na vlhkých svahoch av údoliach.

Ako chochlačka dutá vyzerá :

 • Chochlačka dutá má dva až tri listy, ktoré sú zložené z častí, ktoré pripomínajú holubie krídla (odtiaľ tiež názov „holubičia chochlačka“).
 • Rastlina dorastá do výšky asi 10 až 30 cm.
 • Kvety sú obvykle ružovej, fialovej alebo bielej farby, majú charakteristický tvar koruny, ktorá pripomína dva pysky a zakrivenú ostrohu, a vyrastajú v úzkom hrozne. Kvety rozkvitajú na jar av skorom lete.

Aké má chochlačka dutá liečivé účinky:

 • Chochlačka dutá obsahuje alkaloidy , ako sú korydalidín a protopín, ktoré jej dodávajú liečivé účinky.
 • Tradične bola používaná v ľudovom liečiteľstve na zmiernenie bolesti, najmä migrény a bolesti hlavy. Obsah alkaloidov môže mať mierne analgetické účinky.
 • Tiež sa používa na upokojenie a zmiernenie úzkosti vďaka svojmu miernemu sedatívnemu účinku.
 • Chochlačka dutá môže mať tiež mierne protizápalové účinky , čo môže pomôcť pri rôznych zápalových stavoch a ochoreniach.

Musíme vás však varovať, že aj keď chochlačka dutá má niektoré liečivé vlastnosti, niektoré látky v rastline môžu byť toxické , a preto sa neodporúča používať ju bez konzultácie s lekárom.

Chochlačka dutá - Corydalis cava

Chochlačka plná

Chochlačka plná ( Corydalis solida ) je ďalší druh rastliny z čeľade makovité ( Papaveraceae ) rovnako ako chochlačka dutá ( Corydalis cava ). Je to vytrvalá bylina pochádzajúca z Európy a Ázie.

Takto vyzerá chochlačka plná:

 • Listy : Chochlačka plná má členité listy, ktoré sú podobné dutej chochlačke ( Corydalis cava ). Listy sú zložené z častí, ktoré pripomínajú holubie krídla.

 • Kvety : Kvety chochlačky plné sú jednoduchšie ako kvety chochlačky duté. Sú malé, nápadné a majú charakteristický tvar koruny, podobne ako dutá chochlačka. Farba kvetov sa môže líšiť od ružovej, fialovej až po bielu.

 • Celkový vzhľad : Chochlačka plná dosahuje výšku asi 10 až 30 cm, takže je podobne vysoká ako chochlačka dutá.

Chochlačka plná je tiež obľúbená medzi záhradkármi a bola pestovaná ako okrasná rastlina pre svoje jemné kvety a kompaktné rastové vlastnosti. Kvitne na jar av skorom lete a dodáva záhrade jemný a romantický vzhľad.

Ako u iných druhov chochlačiek, aj chochlačka plná môže mať liečivé vlastnosti , ale používanie bylín na liečebné účely by malo byť vykonávané s opatrnosťou a odbornou radou, najmä s ohľadom na možné toxické látky obsiahnuté v rastline.

Chochlačka prostredná

Chochlačka prostredná ( Corydalis intermedia) je ďalším druhom rastliny z čeľade makovitej ( Papaveraceae ). Je to vytrvalá bylina, ktorá sa vyskytuje v Európe a Ázii.

Ako vyzerá chochlačka prostredná:

 • Listy : Listy chochlačky prostrednej sú striedavé a sú dvojnásobne sperené. Každý list je zložený z menších lístkov, ktoré sú usporiadané podobne ako perá na vtáčích krídlach.
 • Kvety : Kvety chochlačky prostrednej sú nápadné a majú charakteristický tvar koruny podobne ako u ďalších druhov dymniviek. Farba kvetov môže byť ružová, fialová, biela alebo rôzne kombinácie týchto farieb. Kvety vyrastajú na dlhých stopkách v hrozne alebo klasoch.

 • Celkový vzhľad : Chochlačka prostredná dosahuje výšku asi 10 až 30 cm.

Chochlačka prostredná je tiež pestovaná ako okrasná rastlina v záhradách a je obľúbená pre svoje atraktívne kvety a dekoratívne listy. Kvitne na jar av skorom lete, čo dodáva záhrade jasný a farebný vzhľad.

Chochlačka prostredná - Corydalis intermedia

Chochlačkovec žltý

Chochlačkovec žltý ( Corydalis lutea ) je druh rastliny z čeľade makovité ( Papaveraceae ). Je to vytrvalá bylina, ktorá pochádza z Európy, a je obľúbená pre svoje jasné a atraktívne žlté kvety. Tu je popis vzhľadu chochlačkovca žlteho:

 • Listy : Listy chochlačkovca žlteho sú sperené a majú podobnosť s jemnými pernatými lístkami. Sú svetlo zelené a rastú na stonkách.

 • Kvety : Kvety chochlačkovca žlteho sú nápadné a majú charakteristický tvar koruny, podobne ako u ostatných druhov chochlačiek. Farba kvetov je žltá, čo jej dáva názov „žltý chochlačkovec“. Kvety vyrastajú na dlhých stopkách a tvoria husté kvetenstvá.

 • Celkový vzhľad : Chochlačkovec žltý dosahuje výšku asi 30-45 cm a tvorí trsy, jedná sa teda o väčší kultivar chochlačkovca.

Chochlačkovec žltý je často pestovaná ako okrasná rastlina na záhradách a okrasných plochách, najmä pre svoje žlté kvety, ktoré dodávajú jasnú farbu a priťahujú pozornosť. Kvitne na jar av skorom lete, a jej kvety môžu kvitnúť až do jesene v niektorých oblastiach.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: