Skalničky

Obsah

Skalničky trvalky

Skalničky sú väčšinou trvalky , pretože musia v skalke vydržať niekoľko rokov. Skalku síce musíte každým rokom upravovať, čistiť, odburiňovať a zalievať, ale nemusíte každoročne vysádzať nové skalničky.

Skalničky sú väčšinou drobné rastliny, ktoré sú špecializované na život v kamenistých a skalnatých oblastiach, najmä v horách a na horských svahoch. Tieto rastliny sú známe svojou odolnosťou voči extrémnym podmienkam, ako sú chladné počasie, silné slnko, nedostatok pôdy a nízke zrážky. Sú schopné prežívať vo veľmi drsných a nepriaznivých prostrediach, kde iné rastliny by nemali šancu prežiť.

Medzi charakteristické rysy skalničiek patrí nízky vzrast, hustý trsovitý alebo vankúšovitý tvar, malé listy, drobné kvety a silné korene. Ich drobné kvety sú často výrazné a atraktívne, hoci samotné rastliny sú často malé a nenápadné.

Skalničky sú obľúbené pre ich estetický vzhľad a schopnosť vytvárať krásne a farebné aranžmány v skalkách, kamenných záhonoch alebo na terasách. Mnohé z nich kvitnú v rôznych farbách a tvaroch a dodávajú záhradám, balkónom a terasám jedinečný vzhľad.

Pestovanie skalničiek je relatívne jednoduché, ak sú poskytnuté vhodné podmienky, ako je slnečné miesto, dobre odvodnená pôda a primeraná zálievka. Mnohé z nich sú odolné voči suchu a netrpia častým zalievaním.

Medzi príklady populárnych skalničiek patrí aksamitník, rozchodník, klinček alpský, papraď alpínska a mnoho ďalších. Každá z nich má svoje špecifické vlastnosti a charakteristiky, čo umožňuje záhradníkom vytvárať rôznorodé a krásne kompozície.

Skalničky trvalky
Skalnička

Skalničky na priame slnko

Existuje mnoho druhov skalničiek, ktoré sú vhodné na pestovanie na priamom slnku. Tieto rastliny sú známe svojou odolnosťou voči vysokým teplotám a silnému slnečnému žiareniu. Tu je zoznam niekoľkých populárnych skalničiek, ktoré znáša priame slnko:

 1. Poľudňovka (Delosperma spp.): Poľudňovka je nízka, vankúšovitá rastlina s mäsitými listami a drobnými kvetmi v rôznych farbách. Je veľmi odolný voči suchu a slnku, čím sa stáva obľúbenou voľbou pre suché a slnečné záhony.

 2. Flox (Phlox subulata): Flox je nízka trsnatá rastlina s jemnými listami a nápadnými kvetmi. Dobre znáša priame slnko a je často využívaná na výsadby na skalných záhradách.

 3. Rozchodník (Sedum spp.): Rozchodníky sú sukulentné rastliny s rôznymi tvarmi a farbami listov. Sú veľmi odolné voči suchším podmienkam a slnku. Niektoré druhy majú aj krásne kvety.

 4. Skalnica (Sempervivum spp.): Skalnice, tiež známe ako „kamenné ruže“, sú sukulentné rastliny s hustými ružicami listov. Znáša sucho a silné slnečné žiarenie.

 5. Bradavec (Caryopteris x clandonensis): Tento stredne veľký ker kvitne modrými až fialovými kvetmi a vyžaduje plné slnko pre svoj optimálny rast.

 6. Ruža (Rosa spp.): Niektoré odrody ruží sú veľmi odolné voči slnku a môžu byť úspešne pestované na plnom slnku.

 7. Rebríček (Achillea spp.): Rebríček je vytrvalá rastlina s drobnými kvetmi v rôznych farbách. Môže zniesť sucho a je vhodný na slnečné záhony.

 8. Gazánia (Gazania spp.): Gazánia je kvitnúca rastlina s nápadnými kvetmi v rôznych farbách. Znáša priame slnko a je obľúbená pre kvetinové záhony.

 9. Levízia, levisia (Lewisia spp.): Levízia je malá vytrvalá rastlina s nádhernými kvetmi a sukulentnými listami. Vyžaduje slnečné polohy a dobre odvodnenú pôdu.

Pri pestovaní skalničiek na priamom slnku je dôležité dodržiavať zálievku, najmä v období sucha, a dbať na to, aby mali dobre odvodnený substrát. Skalničky sú síce odolné rastliny, ale ako každé rastliny potrebujú pravidelnú starostlivosť a pozornosť, aby sa udržali v zdravom stave a kvitli nádhernými kvetmi.

top view of blooming cactus plant of the genus delosperma

Skalničky do tieňa

Skalničky, ktoré sú vhodné na pestovanie v tieni, sú obvykle tie, ktoré sú prispôsobené podmienkam s menším množstvom slnečného žiarenia. Týmto rastlinám sa dobre darí v miestach s čiastočným tieňom, pod stromami alebo na severných stranách budov, kde nemajú priame slnko po väčšinu dňa. Nižšie je uvedený zoznam skalničiek, ktoré znáša tieň a sú vhodné pre takéto prostredie:

 1. Sasanka (Anemone blanda): Sasanka má jemné listy a kvety v rôznych pastelových farbách. Je vhodný pre čiastočný tieň a skoro na jar kvitne.

 2. Bergénia (Bergenia spp.): Bergénia má husté, mäsité listy a kvety v rôznych odtieňoch. Je odolný voči tieni a je vhodný pre suchšie pôdy.

 3. Lomikameň (Saxifraga spp.): Lomikamene sú menšie skalničky s kvetmi v bielych a ružových odtieňoch. Znáša tieň a sú ideálne pre okraje záhrady.

 4. Krpčiarka (Epimedium spp.): Krpčiarka je vytrvalá rastlina s pestrými listami a drobnými kvetmi. Je odolný voči tieni a vhodný na pestovanie pod stromami alebo kríkmi.

5. Tiarela (Tiarella spp.): Tiarela má krásne listy a kvety, ktoré znášajú tieňové podmienky. Je vhodná pre lesné záhrady.

6. Brunera veľkolistá (Brunnera macrophylla): Táto skalnička má veľké listy a drobné modré kvety, ktoré vyzerajú podobne ako kvety fialky. Je odolná voči tieni a vhodná na miesta s čiastočným slnkom.

7. Udatník lesný (Aruncus dioicus): Udatník má vzdušné, žiarivé kvety a znáša tieni dobre. Je vhodný na záhradné úpravy s tienistými časťami.

8. Machovec (Leptinella spp.): Machovec je malá, nízka rastlina s drobnými listami a kvetmi. Znáša tieň a vytvára krásne zelené koberce.

9. Pečeňovník (Hepatica spp.): Pečeňovníky kvitnú skoro na jar a sú vhodné na pestovanie v zatienených oblastiach záhrady.

Dbajte na to, že aj keď tieto rastliny znášajú tieň, stále budú potrebovať dostatok svetla pre zdravý rast a kvitnutie. Pri pestovaní skalničiek v tieni je tiež dôležité zaistiť im dobre odvodnenú pôdu, pretože vlhké a zatienené miesta môžu spôsobiť nadmernú vlhkosť. Vyberte si tie druhy, ktoré sa hodia pre podmienky vašej záhrady a ktoré vám prinesú radosť svojimi kvetmi a listami.

Skalničky do tiena

Skalničky kvitnúce v lete

Skalky a skalničky si môžete užívať po celý rok, ale čo sa budeme rozprávať, v lete budete tráviť v záhrade asi najviac času. Nižšie uvádzame skalničky, ktoré kvitnú v lete a môžu vašej záhrade dodať krásne a pestrofarebné kvety počas teplých mesiacov:

 1. Cistus krétsky (Cistus spp.): Cistus krétsky je vždyzelený ker s krásnymi ružovými alebo bielymi kvetmi, ktoré sa objavujú na jar a kvitnú aj v lete. Sú obľúbeným výberom pre skalničkové záhrady a vytvárajú nádherné kvitnúce koberce.

 2. Tarička záhradná (Aubrieta spp.): Tarička je nízka, vankúšovitá skalnička s bohatým kvitnutím vo výrazných fialových, ružových alebo modrých odtieňoch. Kvitnú v lete a sú výbornou voľbou na výsadbu na skalky alebo kamenné záhony.

 3. Krpčiarka (Epimedium spp.): Krpčiarka je vytrvalá rastlina s pestro sfarbenými listami a jemnými kvetmi. Niektoré druhy kvitnú v lete a poskytujú elegantné kvety v tieni záhrady.

 4. Flox (Phlox spp.): Flox je vytrvalá rastlina s bohatým kvitnutím v rôznych farbách. Niektoré odrody kvitnú v lete a dodajú záhrade krásnu farebnú paletu.

 5. Astra (Aster spp.): Astry sú trvalky s drobnými kvetmi, ktoré sa objavujú v lete a na jeseň. Kvitnú v rôznych odtieňoch fialovej, modrej, ružovej a bielej farby.

 6. Ježibaba (Echinops spp.): Ježibaby sú trvalky s guľovitými kvetmi v modrých a strieborných odtieňoch. Kvitne v lete a sú obľúbené u motýľov a včiel.

 7. Ruže skalné (Rosa spp.): Niektoré druhy a odrody ruží skalných kvitnú v lete a majú drobné, ale nádherné kvety. Sú vhodné na pestovanie na skalničkových záhradách.

 8. Zvonček (Campanula spp.): Zvončeky sú rastliny s drobnými zvončekovými kvetmi v rôznych farbách. Niektoré druhy kvitnú v lete a vytvárajú efektné kvetinové koberce.

Tieto skalničky dodajú vašej záhrade krásne kvety a pestrofarebné kombinácie počas letného obdobia. Pri výbere skalničiek sa zamerajte na druhy, ktoré sú prispôsobené podmienkam vašej záhrady a ktoré vás potešia svojim bohatým kvitnutím a príťažlivým vzhľadom.

Skalničky kvitnúce v lete

Mrazuvzdorné skalničky

A pre tých, ktorí majú skalku vyššie alebo na miestach ohrozených mrazmi, uvádzame ešte niekoľko mrazuvzdorných skalničiek, ktoré znášajú nízke teploty a sú vhodné pre tieto chladnejšie klimatické podmienky:

 1. Poľudňovník (Delosperma spp.): Aksamitník je odolný voči mrazu a dobre znáša nízke teploty. Má pestrofarebné kvety a mäsité listy.

 2. Rozchodník (Sedum spp.): Väčšina druhov rozchodníkov je mrazuvzdorná. Sú to sukulenty s rôznymi tvarmi a farbami listov a kvetov.

 3. Skalnica (Sempervivum spp.): Skalnice sú veľmi odolné voči mrazu a suchu. Majú husté ružice listov a krásne kvety.

 4. Krpčiarka (Epimedium spp.): Krpčiarka je trvalka s pestro sfarbenými listami a drobnými kvetmi. Znáša mrazy a je vhodný pre tienisté a chladnejšie oblasti záhrady.

 5. Tarička (Aubrieta spp.): Tarička znáša chladné počasie. Je vhodný na výsadbu na skalničkové záhrady a kamenné záhony.

 6. Cistus krétsky (Cistus spp.): Cistus krétsky je odolný voči mrazu a poskytuje krásne kvety v rôznych farbách.

 7. Gazánia (Gazania spp.): Gazánia je odolná voči mrazu a má atraktívne kvety v rôznych farbách.

Tieto mrazuvzdorné skalničky sú ideálne pre chladnejšie klimatické podmienky a sú schopné prežiť aj v náročnejšom prostredí. Pri ich pestovaní je dôležité dbať na dobré odvodnenie pôdy, najmä v období s vyššou vlhkosťou, a poskytnúť im dostatok svetla a vzduchu na zdravý rast.

Mrazuvzdorné skalničky
Mrazuvzdorné skalničky

Zdroje:

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články